Ubezpieczenie od koronawirusa COVID-19
- Jak ubezpieczyciele traktują koronawirusa COVID-19?
- Koronawirus a polisa na życie i zdrowie
- Koronawirus a ubezpieczenie NNW
- Koronawirus a polisa turystyczna
- Koronawirus a ubezpieczenie od kosztów rezygnacji
- Jak ubezpieczyć się od zachorowania na COVID-19?
Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Jak ubezpieczyciele traktują koronawirusa COVID-19?
W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia wielu firm ubezpieczających możemy przeczytać, że epidemia należy do generalnych wyłączeń odpowiedzialności. Jeśli w danym państwie zostanie ogłoszony stan epidemii, ubezpieczyciel nie musi pokrywać kosztów leczenia związanych z zakażeniem wirusem. Firma ubezpieczająca nie musi także wypłacać stosownego odszkodowania z tytułu następstw nieszczęśliwego wypadku (NNW).
Większość firm ubezpieczających w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia zaliczała do generalnych wyłączeń odpowiedzialności zarówno epidemię, jak i pandemię. Obecna sytuacja sprawiła jednak, że oferty firm ubezpieczeniowych uległy zmianie. W większości przypadków ubezpieczony może liczyć na pokrycie kosztów leczenia w związku z nagłym zachorowaniem na COVID-19.
Jednak nie wszystkie firmy uznają epidemię, pandemię oraz stan epidemii za to samo. Można zaobserwować także duże różnice w oferowanym wsparciu na czas kwarantanny.
Koronawirus a polisa na życie i zdrowie
W przypadku ubezpieczenia na życie polisa obejmuje m.in. zgon ubezpieczonego z powodu koronawirusa i na wypadek pobytu w szpitalu, jeśli pobyt był spowodowany przez COVID-19.
Koronawirus a ubezpieczenie NNW
Na obecną sytuację szybko zareagowała firma ubezpieczeniowa Generali, wprowadzając dodatkowe formy ochrony w Ubezpieczeniu NNW Szkolnym. Dedykowana dla dzieci i młodzieży od 7 do 25 roku życia polisa obejmuje także poważne zachorowanie Ubezpieczonego, w tym pobyt Ubezpieczonego w szpitalu wskutek choroby COVID-19. W przypadku pobytu w szpitalu trwającego minimum 5 dni świadczenie jest wypłacane jednorazowo, można z niego skorzystać maksymalnie 2 razy w roku. W ofercie znajdziemy także dodatkowe świadczenie przysługujące wtedy, gdy z powodu COVID-19 Ubezpieczony znalazł się na OIOM-ie.
Koronawirus a polisa turystyczna
Sporo ubezpieczycieli (AXA, Generali, Nationale-Nederlanden, Proama, PZU, Wiener, Warta) zapewnia ochronę w razie zachorowania na koronawirusa za granicą, zasady ubezpieczania mogą się jednak zmieniać wraz z rozwojem sytuacji.
Ubezpieczeni w AXA zmuszeni do wydłużenia pobytu za granicą mogą skorzystać z nadzwyczajnego trybu przedłużenia ochrony ubezpieczeniowej. Aby polisa zaczęła obowiązywać od następnego dnia, ubezpieczony musi wskazać, że przebywa w Polsce (mimo że faktycznie znajduje się za granicą). AXA uzna to za rozszerzenie ubezpieczenia. Obecnie wszystkie polisy turystyczne AXA zapewniają ochronę w przypadku zakażenia się koronawirusem. Dotyczy to zarówno miejsc, w których do tej pory nie było COVID-19, jak i tych, w których ogłoszono stan epidemii. Ubezpieczyciel pokrywa koszty skutków nagłego zachorowania w podróży.
Koronawirus a ubezpieczenie od kosztów rezygnacji
Poza wymienionymi wariantami dostępne jest także ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, czyli polisa obowiązująca, gdy doszło do anulowania podróży, biletów, noclegów lub innych wydarzeń.
Ubezpieczenie obowiązuje w razie ogłoszenia stanu epidemii. W przypadku AXA polisa zadziała, gdy do zachorowania na koronawirusa doszło w Polsce, natomiast nie obowiązuje ona, gdy zrezygnowano z wyjazdu z powodu obaw przed zachorowaniem. Tymczasem Nationale-Nederlanded oferuje ubezpieczenia od kosztów rezygnacji, ale sprzedaż polis została wstrzymana na czas pandemii COVID-19.
Ubezpieczenie od COVID-19 w wybranych firmach ubezpieczeniowych
Aviva | Ubezpieczenie turystyczne chroni w razie pandemii, pokrywając koszty pobytu Ubezpieczonego w szpitalu. Polisa nie obejmuje ochrony w zakresie kosztów leczenia i assistance w podróży krajowej lub zagranicznej, nie pokrywa także kosztów rezygnacji z wyjazdu ani kosztów pobytu na kwarantannie. |
Nationale-Nederlanden | Ubezpieczenie obejmuje koszty pobytu w szpitalu w związku z zachorowaniem wywołanym wiusem COVID-19. |
Generali | Ubezpieczenie obejmuje zasiłek szpitalny oraz Assistance, w tym także pomoc domową oraz transport medyczny). Ubezpieczenie NNW dla dzieci i młodzieży obejmuje poważne zachorowanie Ubezpieczonego, polisa przysługuje, gdy chory przebywa w szpitalu wskutek choroby COVID-19. Dostępne jest także Grupowe Ubezpieczenie COVID-19 dla pracowników. |
AXA | Ubezpieczenie na życie Ochrona z Plusem – Pakiet Ochronny, Wariant Życie z Plusem obejmuje kilka wariantów ochronnych, takich jak pobyt w szpitalu w związku z COVID-19, pobyt na OIOM/OIT, rekonwalescencja, sanatorium czy śmierć ubezpieczonego. |
Warta | Poszczególne warianty ubezpieczenia chronią ubezpieczonego oraz jego rodzinę na wypadek, gdyby w wyniku zachorowania na COVID-19 trafił on do szpitala. Zachorowania w związku z koronawirusem są także objęte ochroną w ramach ubezpieczenia turystycznego. |
PZU | Ubezpieczenie na życie PZU Życie SA obejmuje ochroną także w przypadku epidemii lub pandemii. Polisa na życie dotyczy osób, u których wystąpiły następstwa choroby COVID-19. Świadczenia są wypłacane za pobyt w szpitalu oraz z tytułu śmierci będącej skutkiem zakażenia wirusem SARS-CoV-2. |
Źródło: opracowanie własne.
Jak ubezpieczyć się od zachorowania na COVID-19?
W polisach życiowych i zdrowotnych warto zwrócić uwagę na zakres ochrony, szczególnie przypadku pobytu w szpitalu czy leczenia szpitalnego (te pojęcia są używane zamiennie). A także wysokość świadczenia, bo za każdy dzień leczenia w placówce medycznej z powodu COVID-19 można otrzymać nawet 500 zł.
W polisach turystycznych najlepiej wybrać polisę o wysokich kosztach leczenia i szerokim zakresie usług Assistance. Dzięki temu w przypadku zarażenia ubezpieczony będzie mógł liczyć na pomoc finansową, organizację transportu powrotnego do kraju, organizację transportu zwłok lub pogrzebu za granicą, a nawet przekazywanie pilnych informacji rodzinie. Cena takiego ubezpieczenia wynosi kilka złotych dziennie – na terenie Europy jest to od 2,30 zł/dzień, a w innych krajach świata – od 4,30 zł dziennie.
Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!