Ile kosztuje leczenie cukrzycy i co z ubezpieczeniem?

Jeśli chcemy wykupić polisę zdrowotną, wcześniejsze zdiagnozowanie cukrzycy może oznaczać wyższą składkę. Sprawdzamy, jak ubezpieczyciele podchodzą do tematu i z czym wiąże się chorowanie na cukrzycę.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

O cukrzycy mówi się, że jest prawdziwą plagą naszych czasów. Stoją za tym bezwzględne statystyki – na cukrzycę w Polsce choruje kilka milionów osób. Co więcej – liczba chorych stale rośnie, co może oznaczać w niedalekim czasie, że chorować będzie aż 4 mln Polaków. Leczenie cukrzycy może też nas sporo kosztować. Jaki to koszt?


Cukrzyca – dwa typy choroby


Cukrzyca większości z nas kojarzy się z dwoma chorobami – cukrzycą typu I oraz cukrzycą typu II. Są to choroby metaboliczne, na które wpływ mają problemy z produkcją lub działaniem insuliny, te z kolei wpływają na pobieranie glukozy.

Cukrzyca typu Ito choroba, która polega na całkowitym braku insuliny w organizmie. Wymaga ona regulowania poziomu, poprzez przyjmowanie insuliny. Choroba stanowi około 5% wszystkich zachorowań w Polsce.

Bardziej powszechną jest cukrzyca typu II, którą niesłusznie uważa się za chorobę osób starszych. Dotyka najczęściej osób starszych, które cierpią na nadwagę, jednak warto tutaj dodać, że przyczyną jest oprócz diety – nadmiar stresu i brak aktywności fizycznej. Osoby chore na ten rodzaj cukrzycy mają normalny lub nadmierny poziom insuliny we krwi.

Samą cukrzycę nie uważa się za groźną. Groźne natomiast są jej powikłania, ponieważ nieleczona i zaniedbana cukrzyca może prowadzić do poważnych konsekwencji, np. utraty wzroku, amputacji kończyn czy nawet śmierci.


Co wolno jeść chorym na cukrzycę?


Przede wszystkim warto postawić na warzywa, które są najlepszym źródłem niezbędnych składników odżywczych. Buraki, brokuły, cukinia, dynia, fasolka, kalarepa, kapusta, pietruszka, pomidory, sałata, szpinak – wybór mamy naprawdę ogromny.

Znacznie ostrożniej należy podchodzić do owoców, które są cennym źródłem fruktozy i przy podwyższonym poziomie cukru we krwi – powinno się uważać na ich ilość w codziennym jadłospisie. Dostarczają jednak wielu cennych składników, zatem nie może ich całkowicie zabraknąć.

W przypadku mięsa – chude, białe mięso w diecie jest akceptowane, wystrzegać należy się tłustego i czerwonego mięsa. Tłuste za to w naszej diecie mogą być ryby – cenny składnik kwasów omega-3. Uważać należy również na nabiał pochodzący od krowy – ma wysoki poziom cukrów.


PAMIĘTAJ!
Osoby chorujące na cukrzycę muszą uważać przede wszystkim na węglowodany
, czyli jasne pieczywo oraz produkty mączne jak np. makaron.
 


I oczywiście rzecz, która powinna absolutnie zniknąć z naszej diety czyli wszelkie produkty słodzonekolorowe napoje gazowane, słodycze, płatki owsiane, ciasta, dżemy czy lody.

 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

 

Cukrzyca – koszty leczenia


Cukrzyca typu II to choroba powszechna na całym świecie, a jej leczenie stanowi około 5 do 10% nakładów służby zdrowia. W Polsce odsetek chorych jest bardzo wysoki, zatem i wydatki służby zdrowia w związku z cukrzycą są wysokie – to około 9% czyli ponad 2,5 mld w ciągu roku.

Do kosztów cukrzycy, jakie ponosi Narodowy Fundusz Zdrowia wliczają się m.in.:

  • leczenie u specjalistów;
  • leczenie ambulatoryjne;
  • badania diagnostyczne;
  • leczenie szpitalne;
  • refundacja leków;
  • renty.

Cukrzyca to choroba kosztowna. W przypadku cukrzycy typu I – największym wydatkiem jest pompa insulinowa, która kosztować może nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dodatkowo – lekarstwa, które przyjmowane muszą być cały czas, regularne wizyty u lekarza, suplementy oraz prawidłowo zachowana dieta.

W przypadku cukrzycy typu II koszty również są wysokie: regularnie przyjmowane leki, wizyty u lekarza oraz leczenie powikłań – np. problemów ze wzrokiem, sercem, krążeniem. Bardzo kosztowna może być również dieta – zarówno wizyta u dietetyka, jak pilnowanie wskazówek mogą naprawdę sporo kosztować.

 

Cukrzyca w polisie jako poważne zachorowanie 


Możemy zabezpieczyć się na okoliczność zdiagnozowania cukrzycy, decydując się na zakup polisy, która chronić nas będzie finansowo od poważnych zachorowań. Wówczas w razie zdiagnozowania cukrzycy (jeśli oczywiście cukrzycę uwzględnia lista chorób w polisie) możemy otrzymać wypłacone świadczenie. Środki możemy wykorzystać na leczenie, wizytę u dietetyka czy kompleksowe badania.

Albo otrzymać wsparcie w ramach świadczenia bezgotówkowego (badania lekarskie, konsultacje z lekarzem specjalistą, infolinia medyczna i inne usługi assistance).
 


UWAGA!
Jeśli już chorujemy na cukrzycę, a chcemy zakupić ubezpieczenie – musimy zaznaczyć to w ankiecie medycznej. To warunek konieczny – zatajenie informacji przed ubezpieczycielem odbywa się zawsze na naszą niekorzyść. Chorowanie na cukrzycę oczywiście podnosi ryzyko zawału czy udaru mózgu, co oznacza, że cena ubezpieczenia momentalnie wzrośnie, jednak z ubezpieczenia nie warto rezygnować.
 


Ubezpieczenie zdrowotne, które przewiduje diagnozowanie i leczenie cukrzycy to np. polisa TU Zdrowie. Posiada ona 4 warianty ochronne: Basic, Komfort, Premium i Prestige. Dla osób zainteresowanych ochroną na wypadek cukrzycy będą to warianty z wyłączeniem oferty Basic. 
 

Cukrzyca w TU Zdrowie – co obejmuje polisa?


zakres ubezpieczenia
 
wariant KOMFORT wariant PREMIUM wariant PRESTIGE

choroby wewnętrzne
 

zabiegi pielęgniarskie
 

diabetologia
 

konsultacje profesorskie
 

diagnostyka cukrzycy
 

leczenie szpitalne
 

miesięczny koszt ubezpieczenia
 
od 73 zł od 100 zł od 275 zł

 Tabela 1. Opracowanie na podstawie OWU TU Zdrowie.


Są też polisy zdrowotne, z których nie dostaniemy świadczenia. Np. w AXA – Ochrona z Plusem wyłączenie odpowiedzialności dotyczy cukrzycy typu I. Jeśli nastąpiło rozpoznanie lub leczenie w ciągu 24 miesięcy przed zawarciem umowy (także u współubezpieczonego), wtedy polisa nie pokrywa ewentualnych roszczeń finansowych.

 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

 


Ubezpieczenie zdrowotne daje praktyczną pomoc finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 8 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 40 złotych miesięcznie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.

To warto wiedzieć
1. W Polsce choruje na cukrzycę co jedenasty Polak

2. Leczenie cukrzycy kosztuje budżet państwa około 2,5 mld złotych

3. Cukrzyca wywołuje wiele ciężkich powikłań – utratę wzroku, amputację kończyn, a nawet śmierć

4. Ubezpieczenie zdrowotne może wspomóc nas w leczeniu i diagnozowaniu cukrzycy
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia