Jak wypełnić wniosek o paszport?
- Po co Ci paszport?
- Gdzie wyrobić paszport?
- Ile kosztuje wyrobienie paszportu?
- Co jest potrzebne do wyrobienia paszportu?
- Ile trwa oczekiwanie na paszport?
- Paszport dla dziecka - jak go wyrobić?
- Kto może wnioskować o wydanie dziecku paszportu?
- Jakie dokumenty są potrzebne do wniosku o paszport dla dziecka?
- Jakie zdjęcie dziecka jest wymagane do paszportu?
- Nieważny paszport - co w tej sytuacji?
- Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży
Aby cieszyć się pełną swobodą podróżowania po całym globie, niezwykle istotne jest posiadanie ważnego paszportu. Zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci, powinny uzyskać ten dokument, aby móc wygodnie podróżować. Całkiem prostym zadaniem jest złożenie wniosku o paszport, gdyż procedura ta nie jest zbyt skomplikowana. Wystarczy tylko starannie wypełnić odpowiedni formularz, a my podpowiemy Ci, jak to zrobić poprawnie!
Po co Ci paszport?
Podróżowanie na terenie Unii Europejskiej przyzwyczaiło turystów do minimalnej ilości formalności podczas wyjazdów i posługiwania się wyłącznie dowodem osobistym. Chcąc jednak wyruszyć dalej albo kraju spoza Unii Europejskiej, dowód nie wystarczy – trzeba mieć ważny paszport. Uprawnia on do przekroczenia granicy oraz poświadcza tożsamość osoby i jej obywatelstwo. Zawiera dane biometryczne: odciski palców i wizerunek właściciela.
Gdzie wyrobić paszport?
Wniosek o paszport można złożyć w urzędzie wojewódzkim – znajdują się one w największych miastach w województwie. Ich pracę wspierają w zakresie wydawania paszportów także punkty paszportowe zlokalizowane w mniejszych miastach. Wnioskować o paszport można w dowolnym punkcie, niezależnie od miejsca zamieszkania. Trzeba jednak pamiętać, że paszport będzie do odbioru tam, gdzie został złożony wniosek.
Ile kosztuje wyrobienie paszportu?
Przed udaniem się do urzędu, trzeba wnieść opłatę za wyrobienie paszportu – potwierdzenie tej transakcji będzie potrzebne urzędnikowi, by wprowadzić twój wniosek o paszport do systemu. Opłata za wyrobienie paszportu to 140 złotych, ale niektórym osobom przysługują zniżki w wysokości 50%. Kto może wyrobić paszport, korzystając ze zniżki?
-
uczniowie i studenci do 26. roku życia,
-
renciści i emeryci,
-
osoby niepełnosprawne,
-
osoby, które pobierają stały zasiłek z pomocy społecznej,
-
kombatanci i osoby represjonowane w czasie wojny i po wojnie,
-
żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową,
-
ochotnicy działający w ratownictwie górskim oraz strażacy.
Niektórzy za wyrobienie paszportu zapłacą tylko 25% kwoty, czyli 35 złotych. Taka ulga przysługuje członkom rodzin wielodzietnych z Kartą Dużej Rodziny, którzy mają status ucznia lub studenta do 25. roku życia.
Całkowicie zwolnieni z opłaty za wyrobienie paszportu są:
-
osoby, które mają ukończone 70 lat,
-
osoby przebywające w domu opieki społecznej,
-
osoby, które otrzymały paszport zawierający błąd w danych personalnych lub wadę techniczną,
-
niezawodowi żołnierze, którzy pełnią służbę za granicą.
Co jest potrzebne do wyrobienia paszportu?
Procedura złożenia wniosku o paszport nie jest skomplikowana i nie wymaga wielu formalności. Żeby złożyć wniosek o paszport, musisz przygotować:
-
dowód osobisty,
-
kolorowe, aktualne zdjęcie o wymiarach 35x45 mm,
-
potwierdzenie uiszczenia opłaty za paszport,
-
dokument uprawniający do zniżek w opłatach za paszport – jeśli ci takie przysługują,
-
poprzedni paszport.
Od 2022 roku nie składa się już papierowych wniosków o wydanie paszportu. W czasie twojej wizyty w urzędzie urzędnik wprowadzi dane elektronicznie do systemu, a ty tylko złożysz podpis. Elementem procedury jest także pobranie od ciebie odcisku palca – urzędnik zrobi to za pomocą czytnika.
Ile trwa oczekiwanie na paszport?
Czas oczekiwania na paszport wynosi maksymalnie 30 dni, jednak w praktyce dokument można odebrać po 3, a czasem nawet już po 2 tygodniach. W gorących okresach, na przykład przed wakacjami, gdy wniosków jest dużo, czas oczekiwania może wynosić jednak maksymalnie 30 dni. Warto więc zadbać o złożenie potrzebnych dokumentów odpowiednio wcześnie, żeby uniknąć stresu przed wakacyjnym wyjazdem.
Informację o tym, czy twój wniosek jest gotowy znajdziesz na stronie https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-czy-paszport-jest-gotowy. Wystarczy, że wpiszesz w odpowiednie pole numer wniosku, który otrzymałeś w momencie składania dokumentów.
Paszport dla dziecka - jak go wyrobić?
Podróżowanie z dziećmi, nawet tymi maleńkimi, nie jest obecnie niczym dziwnym. Samoloty są wygodne i dysponują udogodnieniami dla maluszków, a coraz częściej można też kupić komfortowe, bezpośrednie loty. Dzieci, tak jak dorośli, są objęte kontrolą paszportową, dlatego zanim wybierzesz się w podróż z maluchem, zadbaj o wyrobienie mu paszportu. W przypadku dzieci, paszport jest obowiązkowy także w strefie Schengen, ponieważ dzieci nie mają jeszcze dowodów osobistych.
Kto może wnioskować o wydanie dziecku paszportu?
O wydanie paszportu mogą wnioskować rodzice dziecka, jego opiekun prawny albo kurator. Do wyrobienia paszportu dziecku potrzebna jest zgoda obojga rodziców – jeśli wniosek składa jeden z nich, drugi musi ją wyrazić. Można zrobić to:
-
osobiście podczas składania wniosku,
-
na piśmie w formie papierowej albo elektronicznej.
Zgoda drugiego rodzica nie jest wymagana, jeśli jego władza rodzicielska została ograniczona albo został jej pozbawiony. Jeśli rodzice nie zgadzają się co do wyrobienia dziecku paszportu, sprawę rozstrzyga sąd rodzinny, którego orzeczenie składa się w urzędzie wojewódzkim podczas składania wniosku.
Jakie dokumenty są potrzebne do wniosku o paszport dla dziecka?
Przede wszystkim, starając się o paszport dla dziecka, nie trzeba wypełniać żadnego wniosku. Formularz ma formę on-line i urzędnik na miejscu wprowadza dane do systemu. Do urzędu trzeba natomiast dostarczyć następujące dokumenty:
-
aktualne, kolorowe zdjęcie dziecka, zrobione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed składaniem wniosku,
-
dowód uiszczenia opłaty za paszport,
-
paszport albo dowód osobisty dziecka – jeśli ma taki dokument,
-
ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny – jeśli taką dysponujesz.
Jakie zdjęcie dziecka jest wymagane do paszportu?
Zdjęcie paszportowe dziecka musi spełniać następujące kryteria:
-
być zrobione na jednolitym jasnym tle, z równomiernym oświetleniem,
-
mieć dobrą ostrość oraz odwzorowywać naturalny kolor skóry,
-
obejmować wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70–80% fotografii,
-
przedstawiać dziecko w pozycji frontalnej, z zachowaniem symetrii w pionie,
-
odzwierciedlać w sposób niebudzący wątpliwości wizerunek twarzy dziecka,
-
dziecko na fotografii powinno mieć naturalny wyraz twarzy, zamknięte usta, twarz nieprzysłonięta włosami, widoczne brwi, oczy, źrenice.
-
dziecko nie powinno mieć nakrycia głowy ani okularów z ciemnymi szkłami (chyba, że nakrycie głowy jest powodowane wyznaniem, a okulary wadą wzroku, który ich wymaga).
Ze zrobieniem zdjęć kilkulatkom u fotografa nie ma problemu, ale jak zrobić paszportową fotografię niemowlakowi, który jeszcze nie siedzi albo siedzi, ale rusza się na wszystkie strony? Na szczęście wymogi co do zdjęcia u dzieci do lat 5 są nieco łagodniejsze, a mówiąc wprost – fotografia maluszka do 5 roku życia może nie spełniać podanych wyżej kryteriów.
Jeśli więc planujesz podróż z dzieckiem, pamiętaj, że nawet noworodek potrzebuje paszportu!
Nieważny paszport - co w tej sytuacji?
Paszport, który stracił ważność niestety nie uprawnia cię do przekroczenia granicy. Nawet, jeśli stracił ważność dzień przed podróżą, nie przejdziesz kontroli paszportowej. Warto więc odpowiednio wcześnie sprawdzić ważność tego dokumentu! Przeczytaj poradnik: nieważny paszport - co z wycieczką za granicę?
Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży
Wykupiłeś wakacyjny wyjazd, zapominając, że twój paszport stracił ważność? To sytuacja jak z koszmarnego filmu. Nie dość, że nie pojedziesz na wymarzone wakacje, to jeszcze przepadną ci pieniądze za wyjazd… Czy można w jakiś sposób je odzyskać? Tak, ale tylko wtedy, gdy wykupisz ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży.
Jeśli z jakiegoś powodu zrezygnujesz z wykupionego wyjazdu (w związku z nieważnym paszportem, ale nie tylko), organizator najprawdopodobniej nie odda ci pieniędzy albo potrąci znaczną część opłaty za wykupione wakacje. Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży pozwoli ci pieniądze odzyskać. Gdzie szukać takiego ubezpieczenia? Żeby znaleźć korzystną ofertę, warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń online. To porównywarka, która zestawia oferty różnych towarzystw, dzięki czemu szybko i bezproblemowo wybierasz tę, która ci odpowiada.
-
Wniosek o paszport można złożyć w dowolnym urzędzie wojewódzkim – tam też się go odbiera. Nie trzeba składać wniosku w miejscu swojego zamieszkania.
-
Żeby złożyć wniosek należy pojawić się w urzędzie z dowodem osobistym, aktualnym zdjęciem i potwierdzeniem wniesienia opłaty za paszport.
-
Kontrola paszportowa obejmuje zarówno dorosłych, jak i dzieci – nawet te malutkie. Dokument paszportowy należy więc wyrobić również dzieciom.
-
Oczekiwanie na paszport trwa maksymalnie 30 dni, choć w praktyce do odbioru jest on zwykle gotowy po 2-3 tygodniach.
-
Opłata za wyrobienia paszportu wynosi 140 złotych, są jednak grupy objęte zniżkami 50% i 25%. Z opłat zwolnione są osoby, które mają ukończone 70 lat, przebywają w domu opieki społecznej, otrzymały paszport zawierający błąd w danych personalnych lub wadę techniczną oraz niezawodowi żołnierze, którzy pełnią służbę za granicą.
FAQ - czyli najczęściej zadawane pytania o wypełnienie wniosku o paszport:
-
Czy wniosek o paszport trzeba złożyć osobiście?
Wniosek o paszport należy składać osobiście, gdyż niezbędnym elementem procedury jest pobranie przez urzędnika twojego odcisku palca. Paszport odbiera się także osobiście.
-
Czy można przyspieszyć procedurę wydawania paszportu?
Niestety, dla paszportów nie przewidziano procedury przyspieszającej. Choć maksymalny czas oczekiwania na ten dokument to 30 dni, zwykle jest gotowy już po 3 tygodniach.
-
Czy dziecko - niemowlę potrzebuje paszportu?
By wjechać do kraju, w którym obowiązują paszporty należy mieć ten dokument niezależnie od wieku. Muszą go mieć zatem zarówno dorośli, jak i dzieci – nawet noworodki i niemowlęta.
-
Czy krótko po terminie ważności paszportu da się jeszcze przekroczyć granicę?
Paszport po terminie jest nieważny - nawet jeśli to tylko jeden dzień. Nie da się więc z nim przejść kontroli celnej i przekroczyć granicy.
-
Jak długo jest ważny paszport?
Paszport dziecka, które nie skończyło jeszcze 12 lat, jest ważny przez 5 lat od chwili wydania. Paszport osoby, która ukończyła 12 rok życia, zachowuje ważność przez 10 lat od dnia wydania dokumentu. Termin ważności paszportu reguluje art. 17., ust. 1 i 2 Ustawy z dnia 27 stycznia 2022 r. o dokumentach paszportowych.