Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Wypadek na nartach - co zrobić?

Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny
Kolizje na stoku są powszechne, ale większość z nich kończy się niegroźnie. Co jednak gdy wypadek na nartach okaże się poważny? Warto wcześniej dowiedzieć się, jak zachować się w takiej sytuacji, a także jakie ubezpieczenie wybrać.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Na częstotliwość wypadków na pewno jakość infrastruktury. Powinniśmy więc wybierać renomowane kurorty, nie tylko ze względu na przyjemność jazdy i akomodację, ale także przez pryzmat bezpieczeństwa. Nierówności, słabe ośnieżenie lub złe oznakowanie - każdy z tych defektów może przyczynić się do kolizji. Szczególną ostrożność należy zachować także na trasach, z których korzysta wiele osób na raz. Wśród użytkowników mogą znaleźć się bowiem osoby mniej doświadczone, które nie w pełni panują na torem jazdy i mogą zajechać nam drogę.


Natomiast najczęstszą przyczyną wypadków jest nieodpowiedzialne zachowanie samych narciarzy. Zbyt często czujemy się na stoku zbyt pewnie i nie zachowujemy należytej ostrożności. Najczęstsze grzechy narciarzy i snowboardzistów to niedostosowanie prędkości do warunków, a także wybór zbyt trudnej trasy w stosunku do umiejętności. Ze wszystkich narciarzy, najczęściej wypadkom ulegają osoby średniozaawansowane, które posiadają już duże umiejętności, ale nie nabrały jeszcze odpowiedniego doświadczenia. 


Obrażenia odnoszone podczas kolizji najczęściej różnią się w przypadku narciarzy i snowboardzistów. Pierwsi dużo częściej ulegają kontuzjom kolan i ścięgien dłoni. Natomiast zjeżdżający na desce zwykle doznają urazów związanych ze skręceniem stawu skokowego i nadgarstka, a także nadwyrężeniem barku. Podział ten nie dotyczy jednak poważniejszych wypadków, w których poszkodowani doznają obrażeń okolic kręgosłupa i głowy. Do takich przypadków dochodzi zwykle, gdy uczestnicy kolizji zjeżdżają z bardzo dużą prędkością i podczas upadku nie zdążą zasłonić się rękoma. Taki wypadek może mieć bardzo poważne konsekwencje i właśnie dlatego, w niektórych krajach w Europie noszenie kasku przez osoby nieletnie jest obowiązkowe. 


Gdzie noszenie kasku jest obowiązkowe?

 

Państwo

Próg wiekowy

Austria (poza Tyrollem i Vorarlbergiem)

do 15 roku życia

Włochy

do 14 roku życia

Chorwacja, Słowenia, Słowacja

do 15 roku życia

Polska

do 16 roku życia


Źródło: www.skiinfo.pl/wiadomosci

Wypadek na nartach - krok po kroku 2000 tys zzs

Jeśli nam lub osobie towarzyszącej na stoku zdarzy się wypadek, w pierwszej kolejności należy zadbać o bezpieczeństwo. Najpierw zabezpieczamy miejsce wypadku, tak aby nie doszło do kolejnej kolizji. Dopiero wtedy udzielamy pierwszej pomocy, ponieważ bezpieczeństwo ratującego jest najważniejsze. W momencie, gdy poszkodowanym zajmą się już odpowiednie służby, powinniśmy szybko (w miarę możliwości) zgłosić szkodę ubezpieczycielowi. 


O wszystkich niezbędnych czynnościach i potrzebnych dokumentach poinformuje nas dyspozytor Centrum Alarmowego ubezpieczalni. Zostanie nam także wskazana najlepsza placówka w okolicy, która może udzielić pomocy. Zanim zadzwonimy warto jednak przygotować kilka ważnych informacji  - w ten sposób przyspieszymy procedurę.

 

Informacje potrzebne przy zgłaszaniu szkody:

  • numer polisy

  • imię i nazwisko poszkodowanego

  • numer PESEL poszkodowanego

  • miejsce, w którym doszło do szkody

  • krótki opis wypadku

  • stan poszkodowanego


Pracownik infolinii postara się skierować nas do placówki, w której można rozliczyć się bezgotówkowo. Może jednak się okazać, że osoba potrzebująca pomocy musi zostać natychmiast przewieziona do najbliższego szpitala, który nie współpracuje z naszym towarzystwem ubezpieczeniowym. W takiej sytuacji za opiekę medyczną będziemy musieli zapłacić na miejscu, a zwrot zostanie dokonany na podstawie wystawionych rachunków. 


Przed opuszczeniem placówki medycznej musimy poprosić o kopię dokumentacji medycznej. Na jej podstawie określa się później zasadność naszego roszczenia.  


Ubezpieczenie na narty - jakie wybrać? 

Przed wyjazdem na narty powinniśmy zadbać o optymalne ubezpieczenie podróżne. Jednak zwykłe polisy często nie obejmują swoim zakresem szkód powstałych wskutek uprawiania sportów zimowych. Powinniśmy zatem zadbać, aby w ten zakres wchodziły wszystkie aktywności fizyczne, które zamierzamy wykonywać.

Warto pomyśleć także o OC sportowym, które zabezpieczy finansowo przed szkodami osobowymi i rzeczowymi wyrządzonymi osobom trzecim na stoku. To ważne, ponieważ jeśli kolizja zdarzy się z naszej winy i inna osoba zostanie ranna, będziemy musieli pokryć wszystkie koszty: ratownictwa, kosztów leczenia i rehabilitacji, a także zwrócić za uszkodzony sprzęt. Tymczasem, w przypadku wielu polis, OC w życiu prywatnym nie obejmuje zdarzeń na stoku narciarskim. 


Dobierając odpowiednią polisę, powinniśmy w szczególności zwrócić uwagę na sumę gwarantowaną kosztów leczenia. Jeśli nie zamierzamy opuszczać terytorium Unii Europejskiej, kwota ta nie powinna być  mniejsza niż 30 000 euro. W przypadku reszty świata zdecydujmy się na polisę opiewającą na przynajmniej 60 000 euro. Natomiast podczas wyjazdu do państw słynących z wysokich kosztów leczenia, minimalna sugerowana suma gwarantowana to 120 000  euro. 


Cena za jeden dzień i zakres ochrony najtańszej i optymalnej polisy dla 1 osoby na wyjazd narciarski do Hiszpanii. 

 

 

Najtańsza polisa (Axa

Optymalna polisa (Generali)  

Koszty leczenia 

200 000 zł  

500 000 zł 

Koszty ratownictwa 

200 000 zł  

500 000 zł 

Assistance 

w ramach sumy gwarantowanej kosztów leczenia 

pakiet assistance premium m.in. transport medyczny, opieka nad niepełnoletnimi dziećmi, kierowca zastępczy, odzyskanie danych z aparatu fotograficznego 

NNW 

20 000 zł  

50 000 zł 

OC w życiu prywatnym 

brak 

250 000 zł 

OC sportowe 

brak 

250 000 zł 

Ubezpieczenie sprzętu sportowego 

brak 

1000 zł 

Cena ubezpieczenia 

3,70 zł 

14,00 zł 



Przyzwyczailiśmy się, że w Polsce nie musimy płacić za usługi ratownicze. Jednak w innych krajach Unii Europejskiej często są one płatne. Jeśli zatem wypadek zdarzy się np.  na austryjackim stoku, a do akcji ratowniczej będzie użyty śmigłowiec, możemy zostać zmuszeni do zapłacenia nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Optymalna polisa powinna więc zabezpieczać przed taką ewentualnością. Pamiętajmy również, że Europejska Karta Ubezpieczeń Zdrowotnych (EKUZ) zapewnia bezpłatny dostęp tylko do tych usług medycznych, które w danym państwie są refundowane. 


Natomiast po powrocie do kraju, niezbędne mogą się okazać się dalsze leczenie lub rehabilitacja. Wykupując ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) zapewniamy sobie wypłatę odszkodowania. Naliczane jest ono w zależności od procentowego uszczerbku na zdrowiu. Oznacza to, że otrzymamy część kwoty z NNW, która odpowiada naszej szkodzie. 


Przykład:

Pani Kasia uległa wypadkowi na nartach. W szpitalu okazało się, że ma uszkodzenie ścięgien śródręcza prawej ręki. Po powrocie do kraju wystąpiła o odszkodowanie w związku z ubezpieczeniem NNW. Kwota tego ubezpieczenia wynosiła 30 000 zł. Ubezpieczyciel wyliczył, że jej szkoda odpowiada 10-procentowemu uszczerbkowi na zdrowiu, więc pani Kasi wypłacono 3 000 zł. 

 

Oprócz wymienionych, w optymalnej polisie powinny znaleźć się też Assistance i transport medyczny do Polski. Warto również zastanowić się nad ubezpieczeniem sprzętu sportowego, który może ulec zniszczeniu podczas kolizji. Natomiast jeśli wybieramy się na urlop samochodem, istnieje możliwość rozszerzenia polisy o Assistance samochodowy. Dzięki niemu uzyskamy pomoc w razie wypadku drogowego lub zwykłej awarii. 

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia