Wakacje pod namiotem - jak się przygotować?
Bliskość natury, prostota wypoczynku i życie w rytmie slow to powody, dla których wakacje pod namiotem cieszą się tak dużą popularnością. Sprawdź, jak przygotować się do urlopu pod namiotem.
Jaki namiot wybrać?
Wybierając namiot, warto skierować swe kroki do sklepów sportowych i skonsultować wybór z doradcami tam pracującymi. Tanie namioty z marketów są zazwyczaj słabej jakości – niech nie dziwi fakt, że mogą wystarczyć zaledwie na sezon, maksymalnie dwa. Dobrej klasy namiot to inwestycja na lata.
Wskazówka! Dobra praktyka przy wyborze namiotu każe zakupić namiot na tyle osób, ile będzie w nim spać + 1 dodatkowe miejsce. Dzięki temu nie tylko poprawi się komfort osób biwakujących, ale też zyska się dodatkowe miejsce, np. na bagaże.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie namiotu?
-
Wodoodporność– polskie lata bywają deszczowe, więc koniecznie należy wybrać namiot chroniący przez deszczem. Co prawda większość profesjonalnych namiotów odznacza się tą właściwością, ale warto o tym pamiętać.
Uwaga! Sposób i dokładność rozłożenia namiotu także ma wpływ na nieprzeciekanie kropel deszczu. Tropik powinien być dobrze naciągnięty i nie przylegać do namiotu.
-
Waga i gabaryty – niezmiernie ważna cecha, jeśli w planach jest wędrowanie z plecakiem i namiotem czy podróż na biwak środkami komunikacji publicznej. Namiot 4-osobowy potrafi ważyć już 4-5 kg, ale są też dużo cięższe, przekraczające 8-10 kg.
-
Ilość wejść – dla rodziny wygodniejsze będą namioty dwuwejściowe i dwukomorowe.
Co zabrać pod namiot?
Wyjazd pod namiot, aby był komfortowy i udany, wymaga zabrania niezbędnych akcesoriów. Należą do nich:
-
Latarki – i to nie jedna, a kilka i różnych rodzajów. Z pewnością przyda się większa latarka pełniąca funkcję oświetlenia głównego w namiocie, którą przymocowuje się na górnych elementach namiotu. Przyda się latarka tzw. czołówka, która zapewni źródło światła bez użycia rąk. I oczywiście tradycyjne latarki do trzymania w dłoni. Pamiętajmy, aby zabrać zapas baterii.
-
Karimata bądź materac i śpiwór – aktualnie dostępny jest szeroki wybór karimat i śpiworów na każde warunki pogodowe – na ilość gadżetów biwakowicze nie mogą narzekać. Nowoczesne niewielkie karimaty pompowane doskonale sprawdzą się dla osób mniej wymagających. Jeśli przetransportowanie nie stanowi problemów, można się pokusić o materac. Koniecznie należy zabrać pompkę do nadmuchania materaca. Jeśli chodzi o wybór śpiwora, to wszystko zależy od warunków biwakowania i ciepłolubności osoby, która ma z niego korzystać. Obecnie dostępne są świetne, dość lekkie, a niezwykle ciepłe śpiwory na lato z temperaturą komfortu 11 stopni.
-
Butla gazowa/kuchenka turystyczna – jeśli w planach jest samodzielne przyrządzanie posiłków, koniecznie należy zabrać sprzęt, na którym możliwe będzie gotowanie. Do tego rondel, czajnik, kubki turystyczne.
-
Sznurek na pranie,
-
Worki na śmieci,
-
Preparat na kleszcze i komary + przyrząd do usuwania kleszczy,
-
Apteczka,
-
Ładowarka samochodowa + powerbank – jeśli na biwaku nie ma dostępu do prądu, rozwiązaniem może być ładowanie telefonu podczas przemieszczania się samochodem i podładowanie powerbankiem.
Trik, który ułatwi biwakowanie: dobrze przemyśl kolor namiotu – nie bez powodu większość dostępnych namiotów ma stonowane kolory, np. khaki, szary, granatowy, zielony. Taka kolorystyka nie przyciąga insektów, co podczas biwakowania na łonie natury ma kolosalne znaczenie.
Legalne i nielegalne biwakowanie – gdzie w Polsce można robić namiot?
W Polsce legalnie można biwakować jedynie w wyznaczonych ku temu miejscach – na polach biwakowych oraz namiotowych, a także w lesie, ale tylko w miejscach do tego dedykowanych. Dla porównania w Norwegii obywatele mogą bez przeszkód korzystać z przyrody i rozstawić namiot w dowolnie wybranym miejscu, pod warunkiem że dzieli je 150 metrów od zabudowań.
Jeśli chcemy biwakować „na dziko” w środku lasu należy uzyskać zgodę właściciela terenu, czyli nadleśnictwa. Dlatego najbezpieczniejszym wyjściem jest rozbicie namiotu na polu namiotowym lub biwakowym. Wybór jest bardzo szeroki – od takich, które mają przyzwoite sanitariaty, miejsca na ognisko, wiaty, do pól biwakowych, na których jedynym udogodnieniem jest bieżąca woda i latryna.
UWAGA! Wyraźnie zakazane jest rozstawianie namiotów na terenie Parków Krajobrazowych i Narodowych.
Wakacje pod namiotem a bezpieczeństwo – o czym należy pamiętać?
Planując urlop na łonie natury, wielu turystów zastanawia się, czy wakacje pod namiotem są bezpieczne. Przede wszystkim wiele zależy od miejsca biwakowania – wybierając sprawdzone, polecane, bezpieczne pole namiotowe nie należy się obawiać kradzieży czy uszkodzenia namiotu. Jednak dobra praktyka biwakowicza nakazuje, aby nie pozostawiać w namiocie cennych przedmiotów i dużych sum pieniędzy bez opieki.
Jak wybrać ubezpieczenie pod namiot?
Podobnie jak w przypadku każdej innej formy wakacji, wyjazd pod namiot wymaga wykupienia dobrego ubezpieczenia. Oprócz zagrożeń niezależnych od biwakowania, np. nagłej choroby, złamania nogi czy udaru słonecznego, istnieją też innego rodzaju niebezpieczeństwa, np. poparzenia (przy rozpalaniu/gaszeniu ogniska) czy skaleczenia (użycie siekiery/noża turystycznego).
Stąd konieczność wykupienia ubezpieczenia turystycznego, które pokryje koszty leczenia (jeśli zajdzie konieczność skorzystania z prywatnej pomocy medycznej), zapewni odszkodowanie w razie nieszczęśliwego wypadku, kradzieży czy umożliwi holowanie/naprawę auta. Jeśli w planach jest wyjazd pod namiot za granicę, wykupienie ubezpieczenia jest tym bardziej wskazane.
Europejska Karta Ubezpieczenia Turystycznego umożliwia bowiem nieodpłatne skorzystanie jedynie z podstawowych świadczeń medycznych za granicą – dokładnie w takim zakresie, jaki obowiązuje obywateli danego kraju. Może się więc okazać niemiłą niespodzianką, że w większości krajów usługa ratownictwa jest pełnopłatna i pokrywana przez poszkodowanego turystę. Polisę pokrywającą nierefudnowane usługi można mieć już od 3,2 zł dziennie.
- Wakacje pod namiotem to niskobudżetowa forma odpoczynku na łonie natury.
- Trzeba jednak pamiętać, że w Polsce można biwakować tylko w wyznaczonych miejsach.
- Należy wybrać solidny namiot oraz odpowiednie wyposażenie.
- Warto ubezpieczyć się na wakacje pod namiotem - polisę można mieć już od 3,2 zł dziennie.