Ubezpieczenie turystyczne Niemcy - praktyczne porady
Sprawdź Cenę Ubezpieczenia Turystycznego
Za naszą zachodnią granicę, do Niemiec, jeździmy w celach turystycznych, zakupowych, jak i w poszukiwaniu lepszego życia oraz pracy. Niezależnie od tego, czy spędzamy w Niemczech tydzień czy dwa na zwiedzaniu przepięknych niemieckich zamków, czy jedziemy na dwa miesiące na zbiory owoców lub warzyw, warto wiedzieć, co zrobić, jeśli zdarzy nam się wypadek lub nagle zachorujemy. Jak leczyć się w Niemczech, ile to kosztuje i dlaczego warto na każdy taki wyjazd kupić polisę turystyczną?
Dlaczego warto pojechać do Niemiec?
Choć Niemcy często nie są pierwszym wyborem turystycznym Polaków, zdecydowanie warto dać szansę naszym zachodnim sąsiadom. To prawda, że w Niemczech nie jest tak ciepło jak w Hiszpanii i być może nie ma tylu imponujących zbytków co we Włoszech, jednak kraj ten ma wiele do zaoferowania. Powodów, które przemawiają za tym, aby wybrać się na wycieczkę do Niemiec, jest co najmniej kilka:
- Bliskość geograficzna. Ze Szczecina do Berlina dojdziemy w niecałe dwie godziny, z Warszawy – w niecałe 7. Wiele polskich miast ma również połączenia kolejowe do stolicy Niemiec. W przypadku naszych zachodnich sąsiadów organizacja wycieczki jest naprawdę łatwa.
- Podróż na każdą kieszeń. Transport do Niemiec nie musi być drogi, podobnie może być w przypadku noclegów. Niemcy to kraj doskonale przygotowany na turystów o różnych możliwościach finansowych.
- Dla każdego coś... ciekawego. Niemcy to zarówno zapierające dech w piersiach zabytki, muzea, parki rozrywki, jak również godne uwagi warunki naturalne. To ciekawa propozycja zarówno dla podróżników wyjeżdżających solo, grup znajomych, jak i rodzin z dziećmi.
Niemcy to stosunkowo duży, większy niż Polska kraj. W trakcie jednej wizyty nie sposób zobaczyć wszystkich atrakcji, jakie ma do zaoferowania. Warto jednak ułożyć plan wycieczki tak, aby zwiedzić jak najwięcej. Ciekawe miejsca i atrakcje, które warto dodać na swoją listę, to m.in.:
-
Berlin. Zwiedzanie Niemiec, również ze względu na bliskość polskiej granicy, warto rozpocząć od stolicy. Berlin wraz ze swoim nowoczesnym, odrobinę alternatywnym klimatem, ma do zaoferowania wiele zarówno miłośnikom zwiedzania, jak i spędzania czasu w kawiarnianych ogródkach. Miejsca godne odwiedzenia to m.in. Brama Brandenburska, gmach parlamentu, Katedra Berlińska, Plac Poczdamski, Wyspa Muzeów, czy imponujący ogród zoologiczny.
-
Drezno. Miasto z historią, w którym zabytki znajdują się niemal na każdym kroku. Najsłynniejsze z nich to m.in. Drezdeński Zwinger, kościół Marii Panny, „Orszak książęcy”, budynek opery oraz Tarasy Brühla.
-
Zamek Neuschwanstein. Bajkowy zamek położony w Alpach, w południowej części Bawarii, wygląda jak żywcem wyjęty z opowieści Disneya. Zbudowano go w 1869 r. nad przełomem rzeki Pöllat. To jeden z flagowych niemieckich zabytków.
-
Dolina Mozeli. Niewielu o tym wie, ale aby skosztować wybornego wina, wcale nie trzeba jechać aż do Toskanii. Z tego trunku słynie również niemiecki region Doliny Mozeli, pełen winnic, zamków, w których można przenocować oraz malowniczych szlaków.
-
Jezioro Bodeńskie. Region przygraniczny (granica z Austrią i Szwajcarią) to iście malownicza kraina, o czym świadczy wpis na listę UNESCO. Najsłynniejsza tamtejsza wyspa – Wyspa Kwiatowa Kwiatowa Mainau – słynie z pięknego parku i ogrodów otaczających barokowe zabytki. Cały obszar jest wręcz idealny do wypoczynku.
-
Zamek w Heidelbergu. Kolejny zamek, który zdecydowanie warto dodać na listę do odwiedzenia. Tę gotycko-renesansową budowlę wzniesiono na zboczu góry Königstuhl, co potęguje niesamowite widoki.
-
Europa-Park w Rust. To największy, nowoczesny park rozrywki w krajach niemieckojęzycznych. Czynny jest również zimą. Prawdziwa gratka dla dzieci i dorosłych!
EKUZ w Niemczech – czy wystarczy na podróż?
Polski turysta przyjeżdżający do Niemiec może korzystać z powszechnego systemu opieki zdrowotnej w publicznych placówkach – na podstawie wystawionej przez Narodowy Fundusz Zdrowia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Kartę można wyrobić bezpłatnie w lokalnych oddziałach lub delegaturach NFZ. Można też zawnioskować o nią online.
Polski turysta ma prawo do korzystania z niemieckiej opieki zdrowotnej tak jak obywatele Niemiec. Powinien przy tym korzystać ze świadczeń placówek służby zdrowia posiadających umowę z regionalną kasą chorych. Placówki tego rodzaju oznaczone są tablicą z napisem „Kassenarzt” lub „Alle Kassen”.
Czy zatem karta EKUZ wystarczy na wyjazd do Niemiec i turysta nie musi przejmować się już o ewentualne koszty nieszczęśliwych wypadków zdrowotnych? Niestety – nie do końca. Karta działa tylko w placówkach publicznych, a zatem takich, które podpisały umowę z odpowiednikiem polskiego NFZ. Tymczasem czasem najszybszą – a czasem wręcz jedyną – formą pomocy medycznej, jest skorzystanie z usług placówek i klinik prywatnych. W takich miejscach nie możemy niestety liczyć na świadczenia refundowane kartą EKUZ.
Trzeba też pamiętać, że karta EKUZ zapewnia dostęp tylko do niezbędnych w danej sytuacji świadczeń medycznych. O tym, czy faktycznie są niezbędne, w praktyce decyduje lekarz przyjmujący pacjenta.
To jeszcze nie koniec ograniczeń – istnieje katalog świadczeń, których karta EKUZ nie refunduje w ogóle. Oprócz leczenia w placówkach prywatnych należą do nich m.in.:
- transport medyczny do Polski,
- koszty ratownictwa,
- zabiegi, które nie są koniecznością,
- zaplanowane zabiegi,
- transport zwłok.
Koszty leczenia w Niemczech – na co należy uważać?
W Niemczech służba zdrowia opiera się na dwóch filarach: systemie państwowym i systemie prywatnym. Ustawowe Ubezpieczenie Zdrowotne, czyli Gesetzliche Krankenversicherung, GKV jest powszechnym systemem ubezpieczenia zdrowotnego, z którego korzysta większość Niemców. Stanowi ono główne źródło finansowania opieki zdrowotnej w tym kraju. Ubezpieczeni w ramach GKV oraz obcokrajowcy mogą korzystać w ramach ustawowej opieki z usług medycznych w jednej ze 130 publicznych kas chorych.
Z kolei Prywatny System Ubezpieczeń, czyli Private Krankenversicherung, PKV, jest wykorzystywany rzadziej - mniej więcej przez 10 proc. Niemców. Oferuje większy zakres usług i dostęp do prywatnych klinik oraz szpitali. Pacjent sam płaci za udzieloną mu pomoc medyczną, w przeciwieństwie do systemu GKV. Dopiero po skorzystaniu z usługi pacjent PKV może przedstawić rachunek ubezpieczycielowi i otrzymać zwrot pieniędzy.
Niestety, nie wszystkie koszty leczenia w Niemczech pokryje polski NFZ po okazaniu karty EKUZ w przychodni czy szpitalu niemieckim. Nie trzeba płacić co prawda za opiekę specjalistyczną, jeśli pacjent ma skierowanie od lekarza rodzinnego, ani za leczenie szpitalne, również na podstawie skierowania. Należy jednak liczyć się z możliwością współpłacenia za świadczenia zdrowotne, z których turysta korzysta w Niemczech.
Na przykład opłata za leczenie szpitalne wynosi 10 euro za dzień pobytu, choć jeśli w ciągu jednego roku łączna długość pobytów w szpitalu przekroczy 28 dni, to pacjent zostanie zwolniony z dalszych opłat dziennych. W całości, z własnej kieszeni, pacjent płaci za świadczenia ponadstandardowe, jak np. pokój jednoosobowy. Ciekawostką jest fakt, że w Niemczech za leki na receptę oraz materiały opatrunkowe nie trzeba płacić pełnej ceny, ale jedynie 10 proc. – co najmniej 5 euro i maksymalnie 10 euro. Warto jednak pamiętać, że aby zostały pokryte przez kartę EKUZ, przyjmowanie takich lekarstw musi być niezbędne.
Transport do szpitala w Niemczech jest bezpłatny, ale tylko w sytuacjach zagrożenia życia lub gdy lekarz uzna, że wymaga tego stan zdrowia pacjenta.W innych przypadkach za transport medyczny na terytorium Niemiec trzeba zapłacić 10 proc. opłaty podstawowej. Koszty przewozu pacjenta na leczenie ambulatoryjne są refundowane wyłącznie w wyjątkowych przypadkach.
Najwięcej pacjent zapłaci za transport specjalistyczny do Polski, w asyście lekarza lub pielęgniarki. Ponosi pełne koszty transportu liczone w dziesiątkach tysięcy euro. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach może ubiegać się o zgodę dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ na pokrycie kosztów transportu do miejsca leczenia w kraju.
Z dodatkowych, nierefundowanych kosztów leczenia w Niemczech można wymienić wydatki takie jak:
-
wizyta u lekarza stomatologa – ok. 100 euro,
-
prywatna wizyta u lekarza specjalisty – od ok. 50 euro,
-
poród w klinice prywatnej – ok. 1 000 - 2 000 euro,
-
wykonanie kompletu podstawowych badań w klinice prywatnej – od ok. 100 euro.
A co w sytuacji, gdy pacjent u niemieckiego lekarza nie przedstawi wymaganych dokumentów do bezpłatnego leczenia, czyli karty EKUZ lub Certyfikatu Tymczasowo Zastępującego EKUZ? Wówczas turysta z Polski będzie obciążony kosztami leczenia w taki sam sposób, jakby był pacjentem prywatnym. Lekarz może zwrócić pobrane opłaty za poradę, jeżeli pacjent dostarczy mu EKUZ lub Certyfikat Tymczasowo Zastępujący EKUZ w ciągu 10 dni od dnia pierwszego skorzystania ze świadczeń zdrowotnych.
Zdecydowanie bezpieczniej jest jednak nie narażać się na ten stres i po prostu wykupić dobre ubezpieczenie turystyczne. Zapewni ono turyście ochronę wszędzie tam, gdzie karta EKUZ doznaje ograniczeń.
Jakie ubezpieczenie wybrać na wyjazd do Niemiec?
Każde ubezpieczenie do Niemiec powinno zawierać kilka podstawowych elementów. Należą do nich ryzyka takie jak:
- Koszty leczenia. Za sprawą tego elementu polisy – podstawowego i absolutnie najważniejszego w ubezpieczeniu turystycznym – ubezpieczyciel pokryje koszty wizyt lekarskich, badań, hospitalizacji i innych świadczeń medycznych, w tym również kosztownego transportu medycznego z powrotem do Polski. Suma gwarantowana kosztów leczenia nie powinna być niższa niż 30 000 euro w przypadku podróży po Europie.
- Koszty ratownictwa. Ważny element polisy, dzięki któremu ubezpieczyciel pokrywa koszty akcji ratowniczych i poszukiwawczych. Trzeba pamiętać, że Polska i GOPR, który działa nieodpłatnie, to wyjątki – w zdecydowanej większości miejsc na świecie tego typu pomoc jest odpłatna. Suma gwarantowana kosztów ratownictwa nie powinna być niższa niż 5 000 euro w przypadku podróży po Europie.
- Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Zapewnia turyście możliwość ubiegania się o odszkodowanie, gdy w trakcie wycieczki dozna nieszczęśliwego wypadku. Czym wyższa suma gwarantowana NNW, tym wyższe odszkodowanie potencjalnie będzie mógł otrzymać ubezpieczony.
- OC w życiu prywatnym. Dzięki OC w życiu prywatnym ubezpieczyciel pokrywa koszty szkód, które turysta wyrządzi szkodę osobie trzeciej lub należącemu do niej mieniu.
- Assistance. Zapewnia pomoc w trudnych sytuacjach, jakie mogą mieć miejsce w podróży. W zależności od oferty w skład pakietu Assistance mogą wchodzić różne świadczenia, np. pomoc prawnika lub tłumacza, organizacja przyjazdu osoby bliskiej, czy opieki nad małoletnimi.
Warto również rozważyć dodatkowe elementy polisy turystycznej. Dzięki praktycznym rozszerzeniom ubezpieczenie zapewni ochronę w jeszcze szerszym zakresie, precyzyjniej dopasowanym do potrzeb podróżnika. Do najchętniej wybieranych rozszerzeń polisy turystycznej należą:
- Ubezpieczenie bagażu. Zapewni wypłatę odszkodowania na wypadek zniszczenia, zgubienia czy kradzieży bagażu. Zdecydowanie warto rozszerzyć polisę o ubezpieczenie bagażu, gdy zabieramy ze sobą jakiekolwiek cenne przedmioty.
- Klauzula sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka. Bardzo istotne rozszerzenie dla wszystkich sportowców. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe samodzielnie ustala, jakie sporty uznaje za ekstremalne lub wysokiego ryzyka. Listę takich sportów można znaleźć w OWU – jeśli ubezpieczyciel uznaje nasz sport za wymagający dodatkowej klauzuli, należy wykupić klauzulę. W przeciwnym razie ubezpieczyciel może odmówić pokrycia kosztów leczenia, jeśli do wypadku dojdzie podczas aktywności sportowych. Bardzo ważne jest więc, aby przed zakupem polisy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.
- OC sportowe. Jeszcze jedno niezwykle ważne rozszerzenie dla sportowców. Dzięki OC sportowemu ubezpieczyciel pokryje koszty związane z wyrządzeniem szkody innej osobie lub jej mieniu. OC sportowe pokrywa straty powstałe na skutek np. zniszczenia sprzętu sportowego innej osoby czy spowodowania wypadku z jej udziałem.
- Ubezpieczenie sprzętu sportowego. Każdy, kto zabiera w podróż własny sprzęt sportowy, powinien rozważyć to rozszerzenie. Chroni ono przed zniszczeniem, zgubieniem, czy kradzieżą sprzętu.
- Klauzula alkoholowa. Klauzula sprawia, że towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty leczenia oraz wypłaci odszkodowanie z NNW turyście, który padł ofiarą nieszczęśliwego wypadku pod wpływem alkoholu. Warto dokupić tę klauzulę zawsze, gdy nie wykluczamy, że podczas zagranicznego wypoczynku będziemy spożywać alkohol. Nigdy nie wiadomo, kiedy dojdzie do wypadku!
- Klauzula chorób przewlekłych. Tę klauzulę koniecznie muszą wykupić wszyscy podróżnicy, którzy chorują przewlekle. Jej brak grozi odmową pokrycia kosztów leczenia przez ubezpieczyciela, w przypadku gdy podczas podróży dojdzie do pogorszenia stanu zdrowia ubezpieczonego w związku z chorobą przewlekłą.
Ile kosztuje ubezpieczenie do Niemiec?
Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Niemiec z pewnością nie nadwyręży wyjazdowego budżetu podróżnika. Jej szczegółowa cena zależy m.in. od potrzeb konkretnej osoby, czasu trwania wyjazdu, czy wybranych rozszerzeń, jednak zasadniczo – koszty ubezpieczenia nie są wysokie.
Polisa, która zapewni pomoc w wystarczającym zakresie, to koszt już od 4,00 zł za jeden dzień ochrony. Poniżej kilka propozycji z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych.
Propozycje ubezpieczenia na 7-dniowy wyjazd do Niemiec dla jednej osoby – w celu wypoczynku i zwiedzania
Towarzystwo ubezpieczeniowe |
Zakres ubezpieczenia |
Cena za 1 dzień ochrony |
Europa Ubezpieczenia |
Koszty leczenia: 135 346 zł |
4,00 zł |
AXA |
Koszty leczenia: 200 000 zł |
4,53 zł |
Allianz |
Koszty leczenia: 200 000 zł |
6,42 zł |
Nationale Nederlanden |
Koszty leczenia: 300 000 zł |
8,99 zł |
Generali |
Koszty leczenia: 500 000 zł |
11,00 zł |
Niemcy, choć bliskie nam geograficznie, są krajem droższym niż Polska – zwłaszcza w zakresie kosztów leczenia. Nie warto więc dać zwieść się wrażeniu, że skoro wycieczka nie jest egzotyczna, to można odpuścić sobie ubezpieczenie. Wręcz przeciwnie – aby czuć się bezpiecznie, należy je wykupić. Karta EKUZ, choć działa na terenie Niemiec, doznaje wielu ograniczeń i poleganie wyłącznie na niej może narazić podróżnika na wysokie koszty. Ubezpieczenie to więc w zasadzie jedyny pewny sposób, aby z wycieczki do Niemiec przywieźć dobre wspomnienia, a nie nieopłacone rachunki za pomoc medyczną!
Magdalena Kajzer, specjalistka ds. ubezpieczeń turystycznych
Gdzie i jak można kupić polisę na wyjazd do Niemiec? Najszybciej i w pełni bezpiecznie można zrobić to online – przy pomocy naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Powala on szybko porównać z sobą oferty kilkunastu renomowanych towarzystw ubezpieczeniowych i wybrać tę najlepszą.
Aby skorzystać z kalkulatora, wystarczy:
- Wejść na stronę: https://kalkulator.polisaturystyczna.pl/kalkulator/ubezpieczenia-turystyczne.
- Wybrać kontynent i kraj, który zamierzamy odwiedzić (Europa, Niemcy). Poniżej wskazujemy cel podróży, okres ubezpieczenia (pierwszy i ostatni dzień podróży) oraz podajemy liczbę osób, które ma objąć polisa – wraz z ich datami urodzenia. Podajemy także informację o tym, czy aktualnie wszyscy podróżnicy przebywają w Polsce. Jeśli wiemy, że któryś z podróżnych cierpi na chorobę przewlekłą, zaznaczamy znajdujący się obok checkbox. Pozwoli to automatycznie dodać do polisy właściwą klauzulę.
- W dalszej części formularza wpisujemy adres e-mail, na który otrzymamy kalkulację – nie jest to jednak konieczne. Zaznaczamy checkboxy z wymaganymi na tym etapie zgodami i klikamy PORÓWNAJ OFERTY.
- Już prawie gotowe! Czas na zapoznanie się z ofertami. Kalkulator wyświetla kilkanaście propozycji. Aby poznać ich detale, klikamy SZCZEGÓŁY OFERTY.
- Oferta wybrana? Czas przejść do zakupu. Wystarczy kliknąć KUP ONLINE. Kolejno system przeprowadzi nas w prosty sposób i w pełni bezpiecznie przez cały proces zakupu. Polisę oczywiście opłacamy również online. Po zapłacie składki, dokumenty ubezpieczeniowe trafią na wskazany adres e-mail. I gotowe! Teraz wystarczy tylko wydrukować dokumenty, podpisać i zabrać ze sobą w podróż do Niemiec.
Sprawdź Cenę Ubezpieczenia Turystycznego
- EKUZ zapewni pokrycie większości kosztów podstawowych świadczeń opieki zdrowotnej w Niemczech.
- Bez karty EKUZ i polisy ubezpieczeniowej pacjent płaci za każde świadczenie medyczne w Niemczech.
- Pobyt w szpitalu w Niemczech kosztuje około 10 euro dziennie, znacznie droższe są wizyty u lekarzy specjalistów – ich koszt to zwykle ok. 100 euro.
- Za około 4 zł dziennie można wykupić ubezpieczenie podróży do Niemiec.
Najczęściej zadawane pytania
-
Czy ubezpieczenie turystyczne do Niemiec jest obowiązkowe?
Nie. Ubezpieczenie turystyczne do Niemiec nie jest obowiązkowe, jednak dla własnego bezpieczeństwa zdecydowanie warto je wykupić. Leczenie w Niemczech jest znacznie droższe niż w Polsce i warto zrobić wszystko, aby uniknąć konieczności samodzielnego pokrywania tych kosztów. Zakup polisy turystycznej jest najprostszym i najskuteczniejszym sposobem.
-
Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne do Niemiec?
Ubezpieczenie turystyczne do Niemiec powinno zawierać przede wszystkim koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW i Assistance (chociażby w podstawowym zakresie). Warto jednak skorzystać z możliwości spersonalizowania ubezpieczenia, dobierając do niego potrzebne nam dodatki. Do najchętniej wybieranych należą m.in. klauzula alkoholowa, ubezpieczenie bagażu, czy klauzula sportów ekstremalnych.
-
Dlaczego EKUZ na podróż do Niemiec nie wystarczy?
Karta EKUZ nie wystarczy na podróż do Niemiec, ponieważ zapewnia bardzo ograniczoną refundację kosztów. Nie pokrywa m.in. kosztów leczenia w placówkach prywatnych, a często jest to najszybsza lub wręcz jedyna możliwość uzyskania pomocy.