Ubezpieczenie turystyczne na Covid-19 - jak je wybrać?
- Epidemia i stan epidemii – jaka jest różnica?
- Czy można ubezpieczyć się od koronawirusa na zagranicznych wakacjach?
- Czy można ubezpieczyć się od kwarantanny wyjeżdżając za granicę?
- Czy można ubezpieczyć się od rezygnacji z wyjazdu z powodu Covid-19?
- Czy Covid-19 może stanowić wyłączenie odpowiedzialności?
- Jak zalecenia MSZ mają się do ubezpieczenia?
- Co powinna zawierać w sobie dobra polisa turystyczna na wyjazd?
- Ile kosztuje ubezpieczenie od Covid-19?
Jeśli zdecydujemy się na wakacyjny urlop w zagranicznym miejscu, musimy odpowiednio się zabezpieczyć. Poniżej podpowiadamy, w jaki sposób polisa chroni na wypadek zarażenia Covid-19 oraz jakie ubezpieczenie podróżne wybrać, aby w pełni i w spokoju cieszyć się wakacyjnym urlopem.
Epidemia i stan epidemii – jaka jest różnica?
Zdarza się, że niektóre z towarzystw ubezpieczeniowych wprowadzają rozróżnienie między pojęciem epidemii i stanu epidemii. Na czym polega różnica?
Epidemia |
Zdecydowane zwiększenie liczby zachorowań na danym obszarze na chorobę zakaźną lub wystąpienie nowej jednostki chorobowej, która dotychczas nie pojawiała się w danym rejonie. |
Stan epidemii |
Sytuacja prawna, która została wprowadzona na danym obszarze w związku z pojawienie się epidemii. Ma on na celu podjęcie konkretnych działań profilaktycznych oraz przeciwepidemicznych, by doprowadzić do zmniejszenia liczby zachorowań. |
Czy można ubezpieczyć się od koronawirusa na zagranicznych wakacjach?
Typowa polisa na wyjazd turystyczny zawiera w sobie kilka podstawowych elementów, które zapewnią ochronę, jeśli podczas urlopu my sami lub bliskie nam osoby zachorują na COVID-19.
Kompleksowe ubezpieczenie powinno bowiem zapewnić pokrycie kosztów leczenia oraz zwrot poniesionych wydatków w następujących sytuacjach:
-
Gdy konieczne jest wykonanie testu na obecność SARS-CoV-2.
-
W razie zachorowania i związanej z nim hospitalizacji w przypadku zarażenia Covid-19.
-
Gdy pobyt za granicą się wydłuży ze względu na chorobę dziecka.
-
Jeśli konieczne jest przedłużenie pobytu z powodu pozytywnego wyniku testu.
-
Gdy konieczne będzie wydłużenie zakwaterowania i wyżywienie podczas konieczności odbycia kwarantanny.
-
W razie powrotu do kraju po przedłużeniu pobytu z powodu kwarantanny.
Pamiętaj! Chociaż w krajach należących do UE i UFTA podstawową ochronę na wypadek zachorowania zapewnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), nie pokryje ona kosztów związanych z kwarantanną, izolacją, czy opieką nad chorym dzieckiem.
Czy można ubezpieczyć się od kwarantanny wyjeżdżając za granicę?
W przypadku większości polis na turystyczny wyjazd za granicę, ubezpieczenia na wypadek konieczności odbywania kwarantanny obowiązuje i to bez dodatkowych opłat. Problem może pojawić się w przypadku najtańszych lub nakierowanych na inne elementy ochrony opcji ubezpieczeń.
Spotkać można również oferty, w których tylko część świadczeń w związku z odbywaną kwarantanną może zostać pokryta przez ubezpieczyciela (np. brak pokrycia kosztów transportu powrotnego).
Czy można ubezpieczyć się od rezygnacji z wyjazdu z powodu Covid-19?
Większość biur podróży oferuje ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży w związku z COVID-19 jako dodatkową (lub zawartą w cenie wycieczki) opcję ochrony. Takie rozwiązanie ma zabezpieczyć turystów w razie nagłego zachorowania, tak przed zaplanowanym już wyjazdem, jak i w czasie jego trwania.
Oto przykłady:
Biuro podróży |
Ubezpieczenie |
Itaka |
|
TUI |
|
Rainbow |
|
Czy Covid-19 może stanowić wyłączenie odpowiedzialności?
Pandemię za wyłączenie uznaje jedynie kilku ubezpieczycieli. To, jak potraktowane zostanie zarażenie koronawirusem w razie konieczności wypłaty odszkodowania, definiują indywidualne ustalenia każdego z towarzystw. Aktualnie jednak większość towrzystw zapewnia przynajmniej podstawową ochronę, tj. pokrycie kosztów leczenia w razie zachorowania na Covid-19.
Oto przykłady szczegółowych odpowiedzi ubezpieczycieli na sytuację pandemii:
-
Axa Partners - to towarzystwo obejmuje ochroną zachorowanie na koronawirusa, jeśli wynikające z tego koszty mieszczą się w sumie gwarantowanej kosztów leczenia,
-
Allianz - w ramach wykupionej polisy turystycznej gwarantuje zwrot kosztów leczenia wynikających z Covid-19 w trakcie zagranicznego urlopu, jeśli obejmuje je suma gwarantowana kosztów leczenia. Ubezpieczenie zapewni również odszkodowanie gdy konieczny będzie transport medyczny do kraju w związku z wirusem.
-
Aviva - ochroną na wypadek wirusa objęte są jedynie te osoby, które wykupiły polisę na 21 dni. Aviva zaznacza jednak, że ubezpieczenie nie będzie działać w przypadku rozszerzenia o wykonywania ciężkiej pracy fizycznej oraz w przypadku podróży poza terytorium Europy i krajów basenu Morza Śródziemnego.
-
Europa - udzieli ochrony ubezpieczonemu w razie zachorowania na Covid-19, jeśli koszty z tym związane nie przekroczą wysokości sumy gwarantowanej ubezpieczenia kosztów leczenia.
-
Signal Iduna - koszty leczenia w przypadku zachorowania na SARS-Cov-1; SARS-Cov-2 i ich odmiany, będą objęte ubezpieczeniem
-
Generali - ubezpieczyciel informuje, że ubezpieczenia podlegające pod Generali i Proama, w trakcie zagranicznego wyjazdu zapewnią ochronę przed Covid-19. Dotyczy to ubezpieczenia kosztów leczenia oraz assistance, jeśli suma gwarantowana nie zostanie przekroczona.
-
Wiener - to towarzystwo nie gwarantuje ochrony w sytuacji zachorowania na koronawirusa, jeśli dojdzie do niego w kraju w którym ogłoszony został stan wyjątkowy
-
Nationale Nederlanden - ubezpieczenie turystyczne w tym towarzystwie obejmuje ochroną pandemię. Wyłączeniu podlegają jedynie: koszty wynikające z działań wbrew miejscowemu prawu, zakazy i nakazy władz lokalnych czy koszty związane z pobytem na kwarantannie np. koszty zakwaterowania w hotelu.
-
PZU - ochroną przed Covid-19 objęte są jedynie wyjazdy krótsze niż 30 dni, jeśli nie przekraczają sum gwarantowanych elementów polisy.
-
Warta - tu pandemia uznawana jest za wyłączenie jedynie wtedy, gdy na czas podróży ubezpieczamy samochód. Samo zachorowanie na koronawirusa objęte zostanie ochroną jedynie wtedy, gdy koszty z tym związane nie przekroczą sumy gwarantowanej polisy.
Jak zalecenia MSZ mają się do ubezpieczenia?
Na stronie internetowej polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych możemy znaleźć następującą informację na temat sytuacji związanej z dotykającą nas jeszcze do niedawna epidemią COVID-19:
Sytuacja epidemiczna na świecie stabilizuje się, wciąż jednak jest dynamiczna, a w niektórych regionach świata pozostaje niezwykle trudna. MSZ w dalszym ciągu odradza podróże, które nie są konieczne, do krajów lub regionów, w których poziom zachorowań jest znacząco wyższy niż w Polsce. W regionach o sytuacji epidemicznej zbliżonej do Polski lub z niższym poziomem zachorowań MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.
Co to oznacza i jaki ma związek z ubezpieczeniem? MSZ jasno zaznacza, że choć najgorszy okres jeśli chodzi o pandemię mamy już za sobą, sytuacja wciąż nie jest całkiem stabilna, a podróżowanie w pełni bezpieczne.
Jednym z głównych zaleceń Ministerstwa dla osób planujących zagraniczny wyjazd (zaraz obok sprawdzenia aktualnie obowiązujących w kraju wyjazdu, czy rejestracji w systemie Odyseusz), jest wykupienie ubezpieczenia, które pokryje koszty leczenia w razie zachorowania.
Jest to o tyle istotne, że polisa chroniąca przed kosztami wynikającymi z choroby nie jest obowiązkowa ani w Europie ani na świecie. Apel MSZ uświadamia turystom, jak ważne – a w zasadzie niezbędne – jest zadbanie o wybór i zakup dobrej polisy turystycznej. Dzięki niej spędzimy urlop spokojnie, a wakacje nie zamienią się w skarbonkę bez dna.
Obecnie każde dobre ubezpieczenie na zagraniczne wakacje chroni ubezpieczoną osobę w przypadku zachorowania na COVID-19 podczas urlopu. To, jaki zakres ochrony zapewnia polisa oraz jakie są jej sumy gwarantowane w przypadku zachorowania, leczenia, kwarantanny lub izolacji, zależy oczywiście od ceny ubezpieczenia. Nie bez znaczenia pozostaje także kierunek wyjazdu i wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe.
Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych, ubezpieczeniaonline.pl
Co powinna zawierać w sobie dobra polisa turystyczna na wyjazd?
-
Ubezpieczenie kosztów leczenia - to zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów polisy. Specjalistyczne leczenie, także w przypadku zarażenia poza granicami Polski bywa bardzo drogie. Kiedy wyjeżdżamy na zagraniczny urlop, każda nagła choroba lub nieszczęśliwy wypadek wiąże się z koniecznością skorzystania z lokalnej opieki medycznej. Dzięki ubezpieczeniu kosztów leczenia wszelkie wydatki związane z leczeniem, badaniami, środkami opatrunkowymi i lekami pokryje ubezpieczyciel.
-
Assistance - pozwoli uzyskać pomoc w razie nagłego wypadku czy innego nieszczęśliwego zdarzenia. Ubezpieczyciel zapewni między innymi transport medyczny do kraju, czy organizację przyjazdu osoby bliskiej do poszkodowanego (koszty podroży i noclegu). Pomoże również wtedy, gdy konieczne będzie zorganizowanie powrotu do Polski innych uczestników wycieczki. Może to mieć miejsce na przykład w sytuacji, gdy osoba poszkodowana była jedynym kierowcą, a jej stan uniemożliwia prowadzenie samochodu. Niezwykle ważne i przydatne będzie również wsparcie tłumacza pomoc prawna oraz możliwość konsultacji telefonicznej, na przykład w celu znalezienia najbliższej placówki medycznej.
-
Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) - zapewni ono osobie ubezpieczonej wypłatę odszkodowania w wyniku trwałego uszczerbku na zdrowiu, a bliskim w przypadku śmierci poszkodowanego.
- OC w życiu prytwanym - powinna wykupić je każda osoba, planująca zagraniczny urlop. Niewiele bowiem trzeba, aby podczas beztroskich wakacji stać się sprawcą lub uczestnikiem poważnego wypadku. Posiadając wykupione OC, ubezpieczyciel pokryje koszty ewentualnych szkód oraz leczenia osób trzecich, które ucierpią w wyniku naszego działania.
- Ubezpieczenie bagażu - w razie kradzieży, zniszczenia lub zgubienia rzeczy osobistych ubezpieczyciel wypłaci stosowne odszkodowanie rekomensujące poniesioną stratę.
Dodatkowo każdą polisę można rozszerzyć o dodatkowe elementy, takie jak:
- uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych,
- zaostrzenie chorón przewlekłych,
- zdarzenia pod wpływem alkoholu,
- wykonywanie pracy fizycznej.
Ile kosztuje ubezpieczenie od Covid-19?
Koszt ubezpieczenia chroniącego w razie zachorowania na koronawirusa nie jest wysoki. Polisę można mieć już od kilku złotych dziennie. Poniżej prezentujemy przykładowe ceny ubezpieczenia wraz z zakresem ochony:
Signal Iduna:
-
Koszt za dzień dla jednej osoby dorosłej - 3,31 PLN
-
Koszty leczenia - 1000 000 PLN
-
Ratownictwo - 100 000
-
Bagaż - Nie
-
Dodatkowo NNW - 15 000 PLN
-
Leczenie w razie zachorowania na COVID-19 - Tak
-
Pokrycie kosztów testu zleconego przez lekarza - Tak
-
Przedłużony pobyt opiekuna w razie zachorowania dziecka – Tak
Proama:
-
Koszt za dzień dla jednej osoby dorosłej - 5,00 PLN
-
Koszty leczenia - 600 000 PLN
-
Ratownictwo - 600 000
-
Bagaż - Tak
-
Dodatkowo NNW - 20 000 PLN
-
Leczenie w razie zachorowania na COVID-19 - Tak
-
Pokrycie kosztów testu z pozytywnym wynikiem zleconego przez lekarza - Tak
-
Przedłużony pobyt opiekuna w razie zachorowania dziecka - Tak
-
Pokrycie kosztów kwarantanny w przypadku pozytywnego wyniku – Tak
Axa Partners:
-
Koszt za dzień dla jednej osoby dorosłej - 7,70 PLN
-
Koszty leczenia - 1354 651 PLN
-
Ratownictwo - 451 550
-
Bagaż - 4 516 PLN
-
Dodatkowo NNW - 50 000 PLN
-
Dodatkowo OC: 250 000 PLN
-
Leczenie w razie zachorowania na COVID-19 - Tak
-
Pokrycie kosztów testu zleconego przez lekarza - Tak
-
Przedłużony pobyt opiekuna w razie zachorowania dziecka - Tak
-
Pokrycie kosztów kwarantanny w przypadku pozytywnego wyniku - Tak
-
Pokrycie kosztów kwarantanny -Tak
Europa Ubezpieczenia:
-
Koszt za dzień dla jednej osoby dorosłej - 19,00 PLN
-
Koszty leczenia - 1354 651 PLN
-
Ratownictwo - 451 550 PLN
-
Bagaż - 4 516 PLN
-
Dodatkowo NNW - 45 155 PLN
-
Dodatkowo OC - 451 550 PLN
-
Leczenie w razie zachorowania na COVID-19 - Tak
-
Pokrycie kosztów testu z pozytywnym wynikiem zleconego przez lekarza - Tak
-
Przedłużony pobyt opiekuna w razie zachorowania dziecka - Tak
-
Pokrycie kosztów kwarantanny w przypadku pozytywnego wyniku - Tak
-
Pokrycie kosztów kwarantanny – Tak
Ubezpieczenie turystyczne na Covid-19 można znaleźć w naszym kalkulatorze ubezpieczeń. Wystarczy porównać oferty najlepszych polskich ubezpieczycieli i wybrać zakres ochrony dopasowany do swoich potrzeb oraz możliwości finansowych. Dokument polisy zostanie wysłany na maila.
- Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy turystyczne, które chronią w razie zachorowania na Covid-19.
- Pokryją one koszty leczenia i hospitalizacji, a także pobytu na kwarantannie, w izolacji czy wykonanie testu.
- Każdy ubezpieczyciel ma jednak swoje regulacje - w tym celu warto zapoznać się z OWU.
- Ubezpieczenie turystyczne na Covid-19 można mieć od 3 zl dziennie.
Najczęściej zadawane pytania
-
Co zapewnia ubezpieczenie na Covid-19?
Kompleksowa polisa, która ma zapewniać ochronę w razie zachorowania na koronawirusa, powinna obejmować nie tylko koszty leczenia i hospitalizacji, lecz także wszelkie koszty związane z koniecznością odbywania kwarantanny, izolacją, czy zachorowaniem dziecka (nocleg i wyżywienie, transport powrotny).
-
Czy ubezpieczenie na Covid-19 jest droższe od standardowej polisy?
Nie, obecnie bowiem praktycznie każda polisa – nawet w najtańszym wariancie – zapewnia podstawową pomoc w razie zachorowania. Cena polisy ma jednak wpływ na zakres i wysokość sum gwarantowanych, jeśli podczas urlopu zachorujemy na COVID-19.
-
Czy można ubezpieczyć się od kwarantanny?
Tak – niektóre polisy turystyczne obejmują ochroną również sytuacje, w których podczas wyjazdu konieczne będzie odbywanie kwarantanny.
-
Czy można z powodu Covid-19 zrezygnować z wyjazdu?
Wiele zależy od ubezpieczyciela i zawartych w OWU wybranego towarzystwa ustaleń, jednak w większości przypadków zachorowanie na COVID-19 umożliwia rezygnację lub zmianę terminu wycieczki (ubezpieczenie od kosztów rezygnacji).
-
Czy można ubezpieczyć się od pozytywnego wyniku testu na koronawirusa?
Każdy ubezpieczyciel w opisie konkretnej polisy zaznacza, czy pokrycie kosztów testu na COVID-19 jest objęte ubezpieczeniem oraz – jeśli jest – czy ma to miejsce tylko w przypadku testów z wynikiem pozytywnym, koniecznych podczas leczenia, lub zleconych przez lekarza na miejscu.