Ubezpieczenie turystyczne Meksyk - praktyczne porady
- Podróż do Meksyku a COVID-19 – co trzeba wiedzieć?
- Jakie dokumenty są potrzebne, aby wjechać do Meksyku?
- Co warto zwiedzić w Meksyku?
- Gdzie nocować w Meksyku?
- Ile kosztuje lot do Meksyku?
- Na co uważać w Meksyku?
- Ile kosztuje leczenie w Meksyku?
- Jak wybrać ubezpieczenie do Meksyku?
Sprawdź Cenę Ubezpieczenia Turystycznego
Ogromna różnorodność kulturowa, wielowiekowa historia, a także zapierająca dech w piersiach natura - wszystko to przyciąga do Meksyku turystów z całego świata. Z roku na rok ten odległy kraj staje się również kierunkiem coraz chętniej wybieranym przez Polaków. Przed podróżą trzeba jednak odpowiednio zadbać o swoje bezpieczeństwo. Z naszego artykułu dowiesz się jak to zrobić i jakie ubezpieczenie wybrać, aby w spokoju cieszyć się upragnionymi wakacjami.
Podróż do Meksyku a COVID-19 – co trzeba wiedzieć?
Obecnie nie ma przeciwwskazań ani dodatkowych obostrzeń w związku z COVID-19, jeśli chodzi o podróże do Meksyku. Turyści podróżujący z Polski, niezależnie od statusu szczepienia, nie muszą wykonywać testów przed wylotem ani po przybyciu na miejsce.
Nie ma obowiązku odbywania kwarantanny wjazdowej - wyjątek stanowią sytuacje, w których lokalne służby zadecydują inaczej, w odniesieniu do wybranych podróżnych (przede wszystkim tych, u których zostaną zauważone objawy zarażenia COVID-19, np. gorączka). Osoby, które otrzymają pozytywny wynik testu, będą musiały poddać się samoizolacji (w samodzielnie wybranym miejscu, np. w hotelu), do czasu otrzymania negatywnego wyniku.
Nie obowiązuje formularz lokalizacyjny. Nie ma również konieczności wypełniania deklaracji zdrowia. Warto jednak pamiętać, że po pandemii częściej zdarzają się kontrole turystów już na miejscu - lokalne służby migracyjne mogą zarządzać od przyjezdnych przedstawienia dokumentów takich jak: potwierdzenie celu podróży, rezerwacja noclegu/potwierdzenie zakwaterowania, bilet powrotny, czy ilość środków finansowych na podróż. W związku z tym, każdy turysta powinien posiadać przy sobie papierową wersję tych dokumentów, na wypadek kontroli.
MSZ zachęca polskich turystów podróżujących do Meksyku, do zakupu polisy turystycznej, która zapewni pomoc w razie zachorowania na COVID-19 w trakcie podróży. Jak czytamy na stronie gov.pl:
Mimo iż nie jest to obowiązkowe, bardzo rekomendowane jest posiadanie ubezpieczenia medycznego pokrywającego koszty leczenia COVID-19. W razie zachorowania, podróżny może zostać narażony na bardzo wysokie koszty leczenia. Koszty leczenia prywatnego są szczególnie wysokie na Jukatanie.
Obostrzenia na miejscu:
W każdym stanie Meksyku mogą obowiązywać różne restrykcje i obostrzenia w związku z COVID-19, zależnie od sytuacji epidemicznej w danym regionie kraju.
Obecnie w całym kraju otwarte są sklepy i punkty usługowe, choć niektóre z nich nadal działają w ramach reżimu sanitarnego. Może się więc zdarzyć (nawet w typowo turystycznych destynacjach), że w niektórych miejscach będzie obowiązywał nakaz zasłaniania nosa i ust maseczką, nakaz dezynfekcji, czy ograniczenia co do ilości osób przebywających w danym pomieszczeniu.
Jak czytamy na gov.pl:
W większości kraju nadal istnieje obowiązek noszenia maski w pomieszczeniach zamkniętych i środkach transportu publicznego. W niektórych obszarach miejskich lub na terenie atrakcji turystycznych, noszenie maski może być także obowiązkowe na świeżym powietrzu. Wiele atrakcji turystycznych jest otwartych, ale niektóre nadal pozostają zamknięte lub mają ograniczone godziny otwarcia.
Jakie dokumenty są potrzebne, aby wjechać do Meksyku?
Aby przekroczyć meksykańską granicę, podróżujący z polski turyści muszą posiadać ważny paszport, lub paszport tymczasowy. Dokument powinien być ważny min. 6 miesięcy od momentu przybycia do Meksyku.
Jaki dokument uprawnia do przekroczenia granicy?
PASZPORT |
TAK |
PASZPORT TYMCZASOWY |
TAK |
DOWÓD OSOBISTY |
NIE |
Polscy obywatele nie muszą posiadać wizy, jeśli ich podróż ma charakter turystyczny, prywatny, lub służbowy. Warunkiem jest to, że pobyt nie może być dłuższy niż 180 dni. W takim przypadku nie ma również obowiązku meldunkowego. Osoby, które podróżują do Meksyku w innych celach (np. zawodowych, czy handlowych), mają obowiązek wyrobienia wizy, odpowiadającej charakterowi pobytu.
Konieczne będzie wypełnienie Formularza Migracyjnego, tzw. FMM (Forma Migratoria Múltiple). Turyści, którzy podróżują do Meksyku samolotem, otrzymają dokument na pokładzie.
MSZ przypomina:
W sierpniu 2022 rozpoczęto pilotażowy program zniesienia wymogu FMM na wybranych lotniskach, m.in. na lotnisku międzynarodowym w Cancun. Polscy podróżni przylatujący w celach turystycznych do Meksyku przez m.in. lotnisko w Cancun nie muszą wypełniać FMM, wystarczy właściwa pieczątka w paszporcie. Aby uniknąć ewentualnych problemów związanych z utrzymaniem obowiązku FMM na innych przejściach granicznych, zaleca się polskim podróżnym przylatującym do Cancun opuszczenie Meksyku przez to samo lotnisko.
Osoby podróżujące tranzytem przez USA, muszą posiadać wizę lub ESTA. Turyści przekraczający meksykańską granicę drogą lądową, muszą natomiast uiścić tzw. opłatę turystyczną, której koszt to około 30 USD. W portach morskich, taka opłata jest niższa i wynosi około 5 USD.
Nie ma obowiązku posiadania ubezpieczenia turystycznego na wyjazd, jednak warto wykupić odpowiednią polisę, jeszcze przed wylotem do Meksyku. Jak przestrzega MSZ: „Mimo iż nie jest to obowiązkowe, bardzo rekomendowane jest posiadanie ubezpieczenia medycznego. W razie zachorowania, podróżny może zostać narażony na bardzo wysokie koszty leczenia. Koszty leczenia prywatnego są szczególnie wysokie na Jukatanie (nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych za dobę pobytu w szpitalu wraz z zabiegami)”.
Ważne! Podczas kontroli paszportowej, służby migracyjne (Instituto Nacional de Migraciones) przed wydaniem pozwolenia na wjazd do kraju, mają prawo do przeprowadzenia wywiadu z każdym podróżnym - także tym posiadającym wizę. Urzędnicy mogą odmówić wydania takiego pozwolenia, jeśli obcokrajowiec nie posiada właściwych dokumentów wjazdowych, biletu powrotnego, potwierdzenie rezerwacji noclegu.zakwaterowania, czy stosownego zaproszenia.
Dodatkowe formalności przed wyjazdem do Meksyku
Przed wyjazdem do Meksyku, warto wykonać kilka szczepień, choć żadne z nich nie jest obowiązkowe. Do zalecanych zalicza się natomiast:
- Wirusowe zapalenie wątroby typu A i B
- Tężec i błonicę
- Dur brzuszny
- Żółtą gorączkę
- Cholerę
Ryzyko zachorowania na malarię występuje w niektórych rejonach w stanach Chiapas, Quintana Roo, Sinaloa i Tabasco, Chihuahua, Durango, Nayarit, Oaxaca i Sonora, Campeche, Guerrero, Michoacán, Jalisco.
W Meksyku istnieje wysokie zagrożenie amebozą, zaś w porze deszczowej w dżungli zdarzają się pojedyncze przypadki cholery. Jeszcze w Polsce warto odwiedzić stację Światowej Organizacji Zdrowia i uzyskać osobistą międzynarodową książeczkę szczepień. Wydawana jest ona za darmo przez lekarza, który ponadto udzieli niezbędnych porad dotyczących opieki zdrowotnej w Meksyku.
Pamiętaj! Aby zminimalizować ryzyko zarażenia bakteryjnymi i wirusowymi chorobami układu pokarmowego, trzeba zachować szczególną ostrożność, podczas spożywania posiłków i napojów. Bezwzględnie unikać należy kupowania jedzenia na ulicznych straganach, a także spożywania świeżych owoców i warzyw, przed poddaniem ich obróbce lub dezynfekcji. Nie wolno również pić wody innej niż butelkowana (w tym spożywać napojów z lodem, przygotowanym z nieoczyszczonej wody).
Co warto zwiedzić w Meksyku?
Meksyk to prawdziwy raj dla turystów. Wielowiekowa kultura, mnóstwo zabytków, zapierająca dech w piersiach przyroda, a także świetne warunki do wypoczynku - tak w skrócie można opisać ten odległy, lecz zachwycający kraj.
Będąc w Meksyku, odwiedzić trzeba przede wszystkim niezwykłe miasta, jak choćby Mexico City, Tulum, Cancún, Playa del Carmen, czy znane z piosenek i filmów Acapulco. W każdym z nich znajduje się wiele atrakcji turystycznych - od ważnych zabytków i śladów starożytnej kultury, po gorące, rajskie plaże, otoczone wodami morza lub oceanu.
Duża różnorodność może jednak przyprawiać o zawrót głowy, zwłaszcza na etapie planowania wyjazdu. Poniżej przedstawiamy listę ciekawych miejsc i najważniejszych atrakcji, których nie może zabraknąć na turystycznej mapie podróży po Meksyku.
Wyjątkowe miasta:
- Miasto Meksyk - stolica państwa Meksyk, o tej samej nazwie, znana również jako Mexico City. Miasto to zostało wybudowane na ruinach założonego około 1325 Tenochtitlán. Współcześnie miasto Meksyk jest piątym najbardziej zaludnionym miastem świata. Do największych atrakcji miasta zaliczyć można Plac Zócalo (trzeci największy plac na świecie, jego powierzchnia wynosi 46800 m2), Narodowe Muzeum Antropologiczne (jedno z najważniejszych muzeów świata poświęconych takiej tematyce), Park Chapultepec (najstarszy i największy park w całej Ameryce Południowej) czy Xochmilco, pływające ogrody powstałe już za czasów Azteków, zwane meksykańską Wenecją.
- Tulum - jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych było małą i spokojną rybacką wioską, jednak szybko rozrosło się wraz z rozwojem turystyki. Dwa kilometry od centrum miasta znajduje się Zona Hotelera Tulum - strefa hotelowa, w której znajduje się 70 hoteli, restauracje, plaże publiczne i kluby plażowe. Jednym z powodów, by odwiedzić Tulum są właśnie malownicze plaże, a także sztuka uliczna i ruiny miasta Majów. Do najważniejszych obiektów związanych z cywilizacją Majów w Tulum należą fortyfikacja El Castillo, z hiszpańskiego „Zamek”, który za czasów Majów najprawdopodobniej działał jako latarnia morska, świątynia Templo de los Frescos, w której znajdują się freski przedstawiające męskie i żeńskie bóstwa, świątynia Templo del Dios Descendente, czyli Świątynia Zstępującego Boga, bóstwa związanego z hodowlą pszczół, wiatrem i zachodem słońca, oraz Templo del Dios del Viento, czyli Świątynia Boga Wiatru, jedna z najbardziej tajemniczych budowli Majów.
- Playa del Carmen - jest położonym nad Morzem Karaibskim miastem zamieszkałym przez ponad 300000 osób, choć jeszcze do połowy lat osiemdziesiątych było malutkim miasteczkiem, gdzie żyło niespełna 1500 mieszkańców. Rozwój turystyki spowodował rozwój miasta – obszar ten słynie z białych piaszczystych plaż, turkusowych wód, raf koralowych, lasów deszczowych i ośrodków wypoczynkowych. W Playa del Carmen znajduje się także park Xcaret, ekologiczny park rozrywki. Wyjątkowym do zwiedzenia miejscem jest ptaszarnia Xaman-Ha, gdzie żyje 45 gatunków ptaków.
- Cancún – miasto położone na wybrzeżu Morza Karaibskiego, będące jednocześnie luksusowym ośrodkiem wypoczynkowym. Oferuje turystom nie tylko wypoczynek na plaży, ale także nurkowanie. W Cancún znajduje się system lagun zwany laguną Nichupté liczący trzy tysiące hektarów. Kształtem ponoć przypomina serce, stąd też nazywa się ją Laguną Miłości.
- Guadalajara - Guadalajara jest jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych Meksyku. Znajduje się tutaj wpisany na listę dziedzictwa UNESCO szpital Hospicio Cabanas jeden z największych kompleksów medycznych w Ameryce Południowej. Inną atrakcją jest Guadalajara Zoo, uznawane za jedno z najlepszych na kontynencie, z wielką różnorodnością gatunków.
- Oaxaca - to miasto w południowym Meksyku w górach Sierra Madre, położone na wysokości około 1500 metrów. Jedną z najpopularniejszych atrakcji w okolicy jest Hierre el Aqua, nazywany niekiedy najdziwniejszym wodospadem świata – płynąca woda wygląda jak zamarznięta. W położonym nieopodal miasteczku Santa Maria del Tule rośnie najsłynniejsze drzewo w Meksyku, mające ponad 2000 lat, znacznie większe niż stojący obok kościół.
- Guanajuato - to miasto w środkowym Meksyku położone na wysokości 2050 metrów. Jest malowniczym miastem urokliwych uliczek, alejek i zaułków, zwane miastem zakochanych. Jedna z legend mówi, że para zakochanych spotykała się potajemnie na niemal stykających się balkonach w budynkach naprzeciwko siebie i wymieniała pocałunki. Pewnego razu dostrzegł to ojciec dziewczyny i historia skończyła się tragicznie. Dziś zakochani zwiedzający miasto mogą w Zaułku Pocałunku stanąć na trzecim schodku pod wspomnianymi balkonami i pocałować się, co zapewnić ma im siedem lat szczęścia.
- Chichén Itzá - jest zabytkowym miastem zbudowanym przez Majów, obecnie jednym z najczęściej odwiedzanych stanowisk archeologicznych w Meksyku. Miasto zostało w roku 2007 uznane za jeden z 7 Cudów Współczesnego świata. Najpopularniejszym obiektem jest w nim Piramida Kukulkana. W trakcie równonocy budowla rzuca cień w kształcie wijącego się węża, na dole znajduje się natomiast jego kamienna głowa.
- Isla Mujeres - to niewielkie miasto znajdujące się na wyspie o tej samej nazwie na Morzu Karaibskim. Czyste wody wokół wyspy stanowią świetne miejsce do nurkowania, widoczność pod wodą sięga nawet 30 metrów. Z tego względy powstało tutaj jedno z najsłynniejszych muzeów na świecie – Muzeum Rzeźby Podwodnej Musa. Tysiące rzeźb znajdujących się pod wodą zmienia się wraz z upływem czasu w związku z morskimi interakcjami.
- Cabo San Lucas - to miasto będące znanym i uwielbianym przez turystów kurortem wypoczynkowym, zlokalizowanym na krańcu Półwyspu Kalifornijskiego. Znajdują się tu dwie przepiękne plaże: Plaża Miłości i Plaża Rozwodów. Miasto ma reputację imprezowego i słynie z nocnego, rozrywkowego życia, a na samych plażach znajdują się liczne restauracje, kluby i bary.
- Puerto Vallarta - Puerto Vallarta jest miastem i uzdrowiskiem położonym nad zatoką Banderas na Oceanie Spokojnym. Z jednej strony miasta znajdują się piaszczyste plaże, z drugiej zaś zielone dżungle na stokach gór. Na nadmorskim deptaku Maleċon, gdzie znajduje się wiele restauracji, pubów i klubów, toczy się intensywne życie nocne.
Zabytki i atrakcje turystyczne
- Uxmal - jest zabytkowym miastem założonym przez Majów, i jedną z najważniejszych stref archeologicznych z nimi związanych. Miasto jest pięknie i bogato zdobione, co stanowi jego cechę charakterystyczną, a wielkość znajdujących się w nim budowli naprawdę robi wrażenie. Wedle szacunków, mierzącą aż 38 metrów wysokości Piramidę Wróżbity budowano przez 400 lat.
- Palacio Nacional - Palacio Nacional jest okazałych rozmiarów pałacem znajdującym się w centrum miasta Meksyk, siedzibą władz państwa. Od roku 2018 służy również jako oficjalna rezydencja prezydenta. Znajduje się on na głównym placu Meksyku, był pałacem klasy rządzącej Meksykiem już w czasie Imperium Azteków, a większość obecnych materiałów budowlanych pochodzi z oryginalnego, który należał do szesnastowiecznego przywódcy, Montezumy II.
- Plaza Garibaldi - czyli meksykański Plac Garibaldi, zlokalizowany jest w historycznym centrum miasta Meksyk, między Calle República de Honduras i Calle República de Peru. Symbolem tego miejsca jest typowo meksykańska muzyka ludowa - każdego dnia wielu turystów odwiedza to miejsce, by posłuchać składających się z wesołych muzyków „orkiestr”, nazywanych Mariachi, grających na gitarach, mandolinach, skrzypcach i trąbkach. Właśnie na Plaza Garibaldi spotkać można lokalnych mieszkańców w typowych dla meksykańskie kultury strojach, których głównym elementem jest kapelusz o szerokim rondzie, znany pod nazwą sombrero.
- Sanktuarium Matki Bożej z Gwadelupy - to - zaraz po Watykanie - jedno z najczęściej i najchętniej odwiedzanych przez turystów i pielgrzymów miejsce kultu chrześcijaństwa. Zgodnie z wierzeniami, sanktuarium, które pierwotnie było zaledwie niewielką kapliczką, powstało w miejscu, w którym Maryja miała objawić się po raz pierwszy Juanowi Diego na wzgórzu Tepeyac. Treścią Objawienia miał być właśnie nakaz wzniesienia budowli, którą dziś odwiedzają dziesiątki milionów wiernych z całego świata. Sanktuarium, poza swoimi niewątpliwymi walorami architektonicznymi i historycznymi, ma być miejscem, w którym dokonują się cuda, takie jak uzdrowienia, czy nawrócenia. Najważniejszym elementem kultu jest Cudowny Obraz Matki Bożej z Guadalupe, który miał powstać bez udziału człowieka, w ostatnim dniu objawienia. Warto wspomnieć, że jest to najstarsze, oficjalnie uznawane przez kościół katolicki objawienie maryjne.
Miejsca, które warto odwiedzić
- Cozumel - to trzecia co do wielkości wyspa w całym Meksyku, zlokalizowana na Morzu Karaibskim, na samym końcu półwyspu Jukatan, niedaleko miasta Playa del Carmen. W starożytnym języku Majów, jej nazwa oznaczała „Wyspę Jaskółek”, co stanowi swoisty ukłon w kierunku występującej tam dużej populacji tych ptaków. Dziś jest popularnym kierunkiem wśród turystów, zwłaszcza tych, którzy lubią eksplorować podwodny świat. To raj dla nurków i miłośników snorkelingu, głównie ze względu na sięgające ogromnych głębokości ściany niesamowitych raf koralowych. Co więcej, w samym sercu wyspy znajdują się ruiny San Gervasio, piaszczyste plaże i ekskluzywne hotele. Osoby szukające spokoju i bliższego kontaktu z naturą, z pewnością docenią wschodnie wybrzeże wyspy, gdzie niewielkie, niemal dzikie plaże, obmywane przez fale oceanu.
- Genote Ik Kil - to zdecydowanie jedna z największych atrakcji Meksyku, jeśli chodzi o cuda stworzone przez naturę. Cenote Ik Kil to zachwycający, kuszący lazurową wodą i dziką roślinnością naturalny basenu, wydrążony w wapiennej skale. To uwielbiane przez turystów miejsce znajduje się w parku archeologicznym, nieopodal meksykańskiego miasta Chichén Itzá. Można tu zażyć kąpieli w krystalicznie czystej wodzie, wśród wpadających do środka „jaskini” promieni słońca.
- Laguna Bacalar - to charakterystyczne miejsce, które wygląda niczym wyjęte z instagramowej pocztówki. Znakiem rozpoznawczym tej wyjątkowej laguny jest to, że mieni się ona aż siedmioma rożnymi odcieniami błękitu, kontrastującymi z drobnym, niemal białym piaskiem. Będąc w tym miejscu, warto zobaczyć także Cenote de la Bruja i mieniącą się szmaragdowym blaskiem Cenote Esmeralda.
- Hierve el Agua - czyli w dosłownym tłumaczeniu „wrząca woda”, to wodospad uznawany za jeden z najciekawszych nie tylko w Meksyku, ale i na świecie. Podziwiać go można nieopodal miasta San Lorenzo Albarradas, w południowej części kraju. Co czyni go wyjątkowym? Otóż w przeciwieństwie do tradycyjnych wodospadów, na jego szczycie znajdują się gorące źródła, bogate między innymi w dwutlenek węgla, magnez i duże ilości wapnia. Takie połączenie sprawia, że bijąca ze źródeł woda, zamiast spływać kaskadą w dół, zastyga, tworząc formacje przypominające stalaktyty, przez co wodospad wygląda jakby tworzyły go ogromne, skalne sople. Na miejscu znajdują się tak naprawdę dwa wodospady - Cascada Grande i Cascada Chica, a na samym szczycie klifu turyści mogą liczyć na chwilę relaksu w jednym z naturalnych basenów, podziwiając zapierający dech w piersiach widok na całą dolinę.
- Park Narodowy Palenque - to tak naprawdę duży kompleks archeologiczny, będący jednocześnie ruinami starego miasta Majów. Na terenie Parku podziwiać można między innymi dawne piramidy, stare świątynie, czy pobliskie wodospady Aqua Azul. Co ciekawe, całość znajduje się niemal pośrodku żywej, tropikalnej dżungli, pełnej ciekawej, dzikiej roślinności. Ruiny są dobrze zachowane, a ich główną atrakcję stanowi tzw. Świątynia Inskrypcji, z charakterystycznymi, 8-kondygnacyjnymi kamiennymi schodami na tylnej ścianie wzgórza. Na uwagę zasługuje również pałac El Palacio, Grobowiec Czerwonej Królowej, czy Świątynia Hrabiego.
- Dolina Teotihuacan - ten tajemniczy teren zlokalizowany jest zaledwie 50km od stolicy Meksyku. W języku starożytnych Majów, nazwa tego opuszczonego już dziś miasta oznaczała „miejsce, w którym rodzą się Bogowie”. To tu znajduje się charakterystyczna i znana z meksykańskich pocztówek Piramida Słońca, pod którą odkryto sanktuarium w formie jaskini. Teotihuacan to także ważne stanowisko archeologiczne, które w związku ze swoim historycznym znaczeniem i imponującym krajobrazem, zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Monumentalne rozmiary i skomplikowany sposób konstrukcji budowli, użyte do budowy materiały, a także samo położenie kompleksu, tworzą wokół niego wiele tajemniczych teorii, które stanowią nie lada ciekawostkę dla wielbicieli starożytnych zagadek.
- Xochimilco - ta niezwykła dzielnica miasta Meksyk, pełna wodnych kanałów, które - szczególnie w weekendy - wypełniają się kolorowymi łódkami, zwanymi trajineras. To miejsce uwielbiane przez turystów, ale i przez samych mieszkańców, którzy tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca, w rytmach lokalnej muzyki. Ta będąca zielona oaza miasta dzielnica, nazywana również „pływającymi ogrodami Xochimilco”, wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
- Paseo de la Reforma - to charakterystyczna, długa i rozległa aleja, znajdująca się w centralnej części stolicy Meksyku. Jest otoczona nowoczesnymi budynkami, ekskluzywnymi i drogimi hotelami, i siedzibami banków, a biegnące wzdłuż pasy zieleni tworzą połączenie między Tlatelolco i Bosque de Chapultepec. Znajdująca się na jej południowym krańcu Zona Rosa to popularne miejsce wśród turystów, szukających odrobiny nocnej rozrywki.
Gdzie nocować w Meksyku?
Meksyk to duży kraj, zróżnicowany nie tylko pod względem przyrodniczym czy kulturowym, ale i turystycznym. W zależności od kierunku podróży, indywidualnych preferencji, a także zasobności portfela, każdy znajdzie tu coś dla siebie, również jeśli chodzi o nocleg. Opcji jest naprawdę dużo, a turystyczna infrastruktura w większości przypadków nie zawodzi.
Zatrzymać można się zarówno w ekskluzywnych, nadmorskich kurortach, czy apartamentach z widokiem na ocean, jak i lokalnych kwaterach prywatnych, czy przystępnych cenowo hostelach.
Jeśli chodzi o ceny, znaczenie ma przede wszystkim lokalizacja. Obiekty położone w typowo turystycznych destynacjach, blisko ważnych zabytków lub popularnych plaż, będą o wiele droższe niż nocleg w wieloosobowym pokoju, z dala od centrum większych miast, czy chętnie odwiedzanych atrakcji.
Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny noclegów w popularnych wśród polskich turystów miejscach o różnym standardzie:
1. Mexico City:
STANDARD |
RODZAJ NOCLEGU |
LOKALIZACJA |
ŚNIADANIE |
CENA ZA NOC |
Hostel |
Pokój 2-osobowy ze wspólną łazienką, 1 łóżko podwójne |
0,9 km od centrum, niedaleko stacji metra |
- |
64 PLN |
Apartament zarządzany przez osobę prywatną |
Apartament z 2 sypialniami i prywatną łazienką |
1,9 km od centrum, niedaleko stacji metra |
- |
267 PLN |
Hotel 4-gwiazdkowy |
Pokój z łóżkiem typu queen-size i widokiem na atrium, z prywatną łazienką i 1 dużym łóżkiem podwójnym |
350 m od ścisłego centrum, blisko stacje metra |
Wliczone w cenę |
503 PLN |
Hotel 4-gwiazdkowy |
Apartament typu Suite La Terraza, z prywatną łazienką i 1 dużym łóżkiem podwójnym |
3,5 km od centrum |
Wliczone w cenę |
2 247 PLN |
2. Cancún:
STANDARD |
RODZAJ NOCLEGU |
LOKALIZACJA |
ŚNIADANIE |
CENA ZA NOC |
Pensjonat |
Pokój dwuosobowy typu Standard ze wspólną łazienką, 1 łóżko podwójne |
3,1 km od centrum, 800 m do plaży |
- |
93 PLN |
Obiekt zarządzany przez osobę prywatną |
Apartament z 1 sypialnią i prywatną łazienką, 1 duże łóżko podwójne |
0,9 km od centrum, 2,5 km od plaży |
- |
159 PLN |
Hotel 4-gwiazdkowy |
Pokój 2-osobowy typu standard, z 2 łóżkami pojedynczymi i prywatną łazienką |
1,3 km od centrum, 2 km od plaży |
Wliczone w cenę |
418 PLN |
Hotel 5-gwiazdkowy |
Pokój typu Grand Standard, z łóżkiem podwójnym lub dwoma łóżkami pojedynczymi i prywatną łazienką |
5,4 km od centrum, przy samej plaży |
Wliczone w cenę |
1 329 PLN |
3. Tulum:
STANDARD |
RODZAJ NOCLEGU |
ODLEGŁOŚĆ OD CENTRUM |
ŚNIADANIE |
CENA ZA NOC |
Hostel |
Łóżko w koedukacyjnym pokoju wieloosobowym dla 10 osób, ze wspólną łazienką |
250 m od centrum |
- |
88 PLN |
Obiekt zarządzany przez osobę prywatną |
Pokój 2-osobowy z bardzo dużym łóżkiem podwójnym, prywatną kuchnią i prywatną łazienką |
11 km od centrum, 1 km od plaży |
Dodatkowo płatne – 61 PLN |
226 PLN |
Hotel 5-gwiazdkowy |
Pokój typu Deluxe z łóżkiem typu king-size, 1 bardzo duże łóżko podwójne, prywatna łazienka i widok na basen |
0,9 km od centrum, 2,5 km od plaży |
Dodatkowo płatne – 78 PLN |
563 PLN |
Hotel 4-gwiazdkowy |
Pokój dwuosobowy z oddzielnym wejściem, 1 bardzo dużym łóżkiem podwójnym, prywatną łazienką i widokiem na ogród |
5,9 km od centrum, przy samej plaży |
Wliczone w cenę |
1 580 PLN |
4. Acapulco:
STANDARD |
RODZAJ NOCLEGU |
ODLEGŁOŚĆ OD CENTRUM |
ŚNIADANIE |
CENA ZA NOC |
Hotel 2-gwiazdkowy |
Pokój 2-osobowy, z 1 łóżkiem podwójnym i prywatną łazienką |
4,4 km od centrum, 200 m od plaży |
- |
108 PLN |
Hotel 4-gwiazdkowy |
Pokój typu Deluxe z łóżkiem podwójnym, prywatną łazienką i widokiem na morze |
2,9 km od centrum, przy samej plaży |
- |
346 PLN |
Hotel 5-gwiazdkowy |
Pokój 2-osobowy, z 1 dużym łóżkiem podwójnym i prywatną łazienką |
10,9 km od centrum, przy samej plaży |
Wliczone w cenę |
740 PLN |
Hotel 5-gwiazdkowy |
Apartament typu suitę z 2 łóżkami podwójnymi, widokiem na morze i prywatną łazienką |
9,9 km od centrum, przy samej plaży |
Wliczone w cenę |
1 185 PLN |
5. Puerto Vallarta
STANDARD |
RODZAJ NOCLEGU |
ODLEGŁOŚĆ OD CENTRUM |
ŚNIADANIE |
CENA ZA NOC |
Hostel |
Pokój 2-osobowy, z 1 łóżkiem podwójnym i prywatną łazienką |
1,4 km od centrum, 1,2 km od plaży |
Wliczone w cenę |
151 PLN |
Hotel 3-gwiazdkowy |
Pokój 2-osobowy, z 2 łóżkami podwójnymi i prywatną łazienką |
2,5 km od centrum, przy samej plaży |
- |
289 PLN |
Hotel 4-gwiazdkowy |
Apartament typu Superior, 1 duże łóżko podwójne lub 2 łóżka podwójne, prywatna łazienka |
5,2 km od centrum, przy samej plaży |
- |
697 PLN |
Hotel 5-gwiazdkowy |
Pokój d-osobowy i 1 dużym łóżkiem podwójnym, prywatną łazienką i widokiem na morze |
3,5 km od centrum, przy samej plaży |
Wliczone w cenę |
1 240 PLN |
Ile kosztuje lot do Meksyku?
Oto przykładowe ceny tanich opcji lotów z Polski do Meksyku dla jednej osoby dorosłej, podróżującej klasą ekonomiczną, z przesiadkami, lecącej w dwie strony:
- Cancún - od 2 334 PLN
- Meksyk (miasto) - od 2 985 PLN
- Oaxaca - od 3 578 PLN
- Guadalajara - od 3 601 PLN
- Monterrey - od 3 629 PLN
- Puerto Vallarta - od 3 647 PLN
- Cozumel - od 3 680 PLN
- Acapulco - od 3 703 PLN
- San José del Cabo - od 3 741 PLN
- Torreón - od 3 744 PLN
- San Luis Potosí - od 3 747 PLN
- Durango - od 3 759 PLN
- Mazatlán - od 3 785 PLN
- Manzanillo - od 4 141 PLN
- Tijuana - od 4 176 PLN
- Toluca - od 4 214 PLN
- Hermosillo - od 4 310 PLN
- La Paz - od 4 406 PLN
- Mérida - od 4 446 PLN
- Veracruz - od 4 551 PLN
- Ciudad Juárez - od 4 601 PLN
- Villahermosa - od 4 733 PLN
- Zihuatanejo - od 5 014 PLN
- Aguascalientes - od 5 531 PLN
- Silao - od 5 976 PLN
- Tuxtla Gutiérrez - od 6 853 PLN
- Puerto Escondido - od 7 728 PLN
- Puebla - od 8 276 PLN
Na co uważać w Meksyku?
Poziom bezpieczeństwa w Meksyku jest bardzo zróżnicowany i bywa równie skrajny. O ile typowo turystyczne destynacje, takie jak popularne plaże, zabytki, atrakcje turystyczne, archeologiczne stanowiska, czy tzw. magiczne miasteczka (pueblos magicos), uznawane są za stosunkowo bezpieczne dla przyjezdnych, o tyle obszary pustynne, wiejskie, górskie, czy po prostu mniej zaludnione, lepiej omijać, zwłaszcza podróżując samotnie.
Wiąże się to przede wszystkim z dużym zagrożeniem przestępczością pospolitą, a także lokalnymi konfliktami, między innymi na tle narkotykowym. W Meksyku dochodzić może nie tylko do napadów rabunkowych, czy napadów z bronią w ręku - zdarzają się również uprowadzenia, wymuszenia, a w najbardziej niebezpiecznych regionach nawet handel ludźmi, czy zabójstwa.
Ważne! W Meksyku zdarzają się tzw. „porwania ekspresowe”, czy też „porwania krótkotrwałe”, podczas których turyści zmuszani są przez napastników m.in. do wypłaty wszystkich pieniędzy z bankomatu, czy oddania wszystkich wartościowych rzeczy. W związku z tym stanowczo odradza się łapanie przypadkowych taksówek, a także podróżowanie autostopem.
Trzeba również pamiętać, że Meksyk położony jest w strefie aktywnej sejsmicznie. Zagrożenie wystąpieniem huraganu jest szczególnie wysokie w okresie od czerwca do listopada. Aktualne informacje oraz wskazówki postępowania na wypadek wystąpienia trzęsienia ziemi, huraganu, tsunami, czy wybuchu wulkanu, można znaleźć na lokalnych stronach Ochrony Cywilnej (Protección Civil).
MSZ zaleca wszystkim podróżującym do Meksyku Polakom rejestrację w systemie Odyseusz.
Gdzie zachować szczególną ostrożność?
W związku z powyższym, wielu turystów ma pewne obawy przed wylotem do Meksyku, związane właśnie z bezpieczeństwem w tym kraju. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych również uznaj, że niektóre regiony Meksyku są zagrożone bardziej niż inne, szczególnie jeśli chodzi o przestępczość zorganizowaną.
Wśród nich należy wymienić:
ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ |
ZACHOWAJ SZCZEGÓLNĄ OSTROŻNOŚĆ |
NIE PODRÓŻUJ, JEŚLI NIE JEST TO KONIECZNE |
|
|
|
Pamiętaj! Niezależnie od regionu, podróżujący do Meksyku turyści powinni zachować ostrożność, szczególnie w godzinach wieczornych i nocnych. Odradza się samotne spacery do dzielnic o złej reputacji, a także afiszowanie się z pieniędzmi, czy drogim sprzętem, np. elektronicznym. Uważać trzeba także podróżując komunikacją zbiorową, robiąc zakupy, a nawet stojąc samochodem na światłach drogowych, ponieważ w tych okolicznościach kradzieże i napady zdarzają się najczęściej.
Ile kosztuje leczenie w Meksyku?
We wszystkich większych miastach i dużych kurortach turystycznych w Meksyku opieka medyczna działa bez zarzutu i jest ogólnie dostępna. Szpitale mają jednak prawo odmówić przyjęcia chorego turysty, jeśli nie są pewne, że pokryje on w całości koszty leczenia.
Jak informuje gov.pl:
Zaleca się posiadanie ubezpieczenia typu płatne natychmiast w czasie leczenia zagranicą na sumę 100 000 USD lub większą. Zalecane jest posiadanie karty płatniczej Visa, Mastercard lub American Express, ponieważ nawet posiadanie wykupionego ubezpieczenia medycznego w solidnej firmie europejskiej nie gwarantuje, że szpital przyjmie pacjenta bez wpłacenia depozytu, którego wysokość zależy od spodziewanych kosztów leczenia.
Warto przy tym podkreślić, że koszty leczenia w Meksyku są bardzo wysokie - ceny wielu usług medycznych bywają zbliżone do cen w USA. Zwykła wizyta u lekarza pierwszego kontaktu może kosztować około 300-500 pesos, co odpowiada mniej więcej 30-50 dolarom amerykańskim.
Szczególnie uważać powinni turyści podróżujący do Cancún, gdzie razie wypadku lub nagłe choroby, za leczenie, pobyt w szpitalu, badania, a także ewentualne zabiegi, można zapłacić nawet od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy USD za dobę!
Jak wybrać ubezpieczenie do Meksyku?
W Meksyku, tak jak w każdym innym miejscu na świecie, każdemu z nas może przytrafić się wypadek, lub nagła choroba. Niestety, nieszczęścia nie omijają urlopów - wręcz przeciwnie, jeśli zachorujemy lub będziemy uczestnikami wypadku w trakcie wakacyjnego wyjazdu, leczenie oraz likwidacja ewentualnych szkód mogą okazać się o wiele bardziej kosztowne.
Jeśli np. będziemy potrzebować pomocy medycznej, oczywiście zostanie nam ona udzieloną, jednak bez odpowiedniego ubezpieczenia, będziemy musieli zapłacić za nią z własnej kieszeni.
Uwaga! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), wydawana dla osób ubezpieczonych w oddziałach polskiego Narodowego Funduszu Zdrowia, w Meksyku będzie całkowicie bezużyteczna. EKUZ nie zadziała bowiem poza Unią Europejską i UFTA, a wszelka - nawet podstawowa pomoc medyczna, będzie odpłatna.
Mając na uwadze fakt, że koszty leczenia, ratownictwa czy zorganizowania transportu medycznego do kraju, w Meksyku mogą okazać się bardzo wysokie, przed wyjazdem warto zadbać o wykupienie odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej na turystyczny wyjazd za granicę.
Optymalne ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Meksyku powinno obejmować przede wszystkim koszty leczenia, na kwotę co najmniej 50 000 euro, a także koszty ratownictwa co najmniej na kwotę 10 000 euro. Dzięki temu otrzymamy zwrot pieniędzy za usługi medyczne, nie tylko te podstawowe, ale i specjalistyczne. Polisa turystyczna pokryje między innymi koszty prywatnej opieki lekarskiej, koszty badań, zabiegów i niezbędnych operacji, leczenia stomatologicznego, a nawet leków, opatrunków, czy innych środków medycznych.
Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń tuystycnzych w ubezpieczeniaonline.pl
Bardzo istotnym elementem ochrony ubezpieczeniowej podczas wyjazdu do Meksyku, jest również transport powrotny poszkodowanej osoby do kraju. Jeśli w wyniku wypadku lub choroby, poszkodowany nie będzie w stanie odbyć podróży do Polski samodzielnie i konieczne będzie skorzystanie ze specjalistycznego transportu, ubezpieczyciel pokryje koszty takiej usługi.
To bardzo ważne, ponieważ koszty te – zwłaszcza w przypadku tak dużej odległości – mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy euro.
Jakie jeszcze elementy powinna zawierać dobra polisa?
- OC - czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, to ochrona dla sprawcy wypadku, w wyniku którego ucierpią osoby trzecie lub ich własność. Dzięki OC, ubezpieczony turysta uniknie konieczności ponoszenia wysokich kosztów, związanych z rekompensatą szkód, takich jak leczenie poszkodowanego, jego rehabilitacja, czy naprawa uszkodzonego mienia.
- NNW - ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków to równie istotny element ochrony, tym razem służący bezpośrednio poszkodowanemu turyście. Zapewni wypłatę należnego odszkodowania, jeśli w wyniku nieszczęścia, ubezpieczony dozna uszczerbku na zdrowiu (także trwałego), lub szkody w mieniu. NNW to także finansowe zabezpieczenie dla rodziny i najbliższych osoby ubezpieczonej, na wypadek jej śmierci.
- Ubezpieczenie bagażu - przyda się podczas długich i dalekich wyjazdów, zwłaszcza tych, w które zabieramy ze sobą cenne rzeczy (np. Sprzęt elektroniczny, czy sprzęt sportowy). Jeśli bagaż podczas podróży zostanie uszkodzony, zgubiony, skradziony, lub dotrze na miejsce docelowe z opóźnieniem, ubezpieczyciel wypłaci stosowną rekompensatę.
- Rozszerzenia podstawowej polisy – to dodatkowa ochrona, która zwiększa odpowiedzialność ubezpieczyciela i komfort ubezpieczonego. Do najważniejszych zaliczyć można klauzulę alkoholową, choroby przewlekłe, praca fizyczna, czy rozszerzenie o sporty ekstremalne i wysokiego ryzyka.
Pamiętaj! Zakres i sumy gwarantowane poszczególnych ofert od różnych ubezpieczycieli najłatwiej porównać ze sobą, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl. Porównywarka nie tylko umożliwi wybór ubezpieczenia najlepiej dopasowanego do potrzeb wyjazdu, ale także zakup polisy online, szybko i bez wychodzenia z domu.
Przykładowe oferty ubezpieczenia turystycznego na wyjazd do Meksyku
Ubezpieczyciel |
Axa |
Allianz |
Generali |
Europa Ubezpieczenia |
Cena |
5,74 PLN/dzień |
9,85 PLN/dzień |
11 PLN/dzień |
20 PLN/dzień |
COVID-19 |
TAK |
TAK |
TAK |
TAK |
Leczenie chorego |
200 000 PLN |
80 000 PLN |
500 000 PLN |
300 000 euro |
Pokrycie kosztów testu |
Tylko jeśli lekarz zleci wykonanie testu, niezależnie od wyniku |
Tylko jeśli lekarz zleci wykonanie testu, niezależnie od wyniku |
Tylko dla testów z wynikiem pozytywnym oraz dla testów wymaganych przez placówkę medyczną lub lekarza przed udzieleniem pomocy medycznej |
Tylko dla testów z wynikiem pozytywnym |
Przedłużony pobyt opiekuna z powodu zachorowania dziecka |
200 000 PLN |
400 zł/dzień koszty zakwaterowania (max 7 dni) W ramach Świadczenia „Wizyta Członka Rodziny” |
100 euro/dzień koszty zakwaterowania i wyżywienia (max 7 dni), 500 000 PLN koszty transportu tylko dla osoby, której obecność jest niezbędna, np. rodzica |
2 000 euro koszty zakwaterowania, wyżywienia i transportu |
COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu pozytywnego wyniku testu (izolacja) |
- |
TAK |
TAK |
TAK |
Zakwaterowanie i wyżywienie |
- |
5 400 PLN |
500 000 PLN |
2 000 euro łączny limit dla zakwaterowania, wyżywienia i transportu |
Transport powrotny |
- |
Bez limitu |
500 000 PLN |
2 000 euro łączny limit dla zakwaterowania, wyżywienia i transportu |
COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu odosobnienia wynikającego z kontaktu z osobą chorą (kwarantanna) |
- |
TAK |
- |
TAK |
Zakwaterowanie i wyżywienie |
- |
5 400 PLN |
- |
2 000 euro łączny limit dla zakwaterowania, wyżywienia i transportu |
Transport powrotny |
- |
- |
- |
2 000 euro łączny limit dla zakwaterowania, wyżywienia i transportu |
Koszty leczenia i assistance |
TAK |
TAK |
TAK |
TAK |
Suma ubezpieczenia |
200 000 PLN |
80 000 PLN |
500 000 PLN |
300 000 PLN |
Ratownictwo |
200 000 PLN |
50 000 PLN |
500 000 PLN |
10 000 euro |
Koszty hospitalizacji |
TAK |
TAK |
TAK |
TAK |
Leczenie ambulatoryjne |
TAK |
TAK |
TAK |
TAK |
Transport medyczny do kraju |
TAK |
Bez limitu |
TAK |
TAK |
Transport zwłok |
TAK |
Bez limitu |
TAK |
TAK |
Stomatolog |
900 PLN |
1 000 PLN |
200 euro |
300 euro |
Choroby przewlekłe |
- |
- |
TAK |
TAK |
Assistance |
W ramach kosztów leczenia |
W ramach kosztów leczenia |
Pakiet assistance premium |
Ubezpieczenie pomoc w podróży – wariant The Best |
Ubezpieczenie bagażu |
- |
- |
TAK |
TAK |
Suma ubezpieczenia |
- |
- |
1 000 PLN |
1 000 euro |
Sprzęt elektroniczny |
- |
- |
1 000 PLN – tylko w przypadku rabunku |
1 000 euro |
OC |
TAK |
- |
TAK |
TAK |
Suma ubezpieczenia |
- |
- |
200 000 PLN |
100 000 euro |
Szkody osobowe |
- |
- |
200 000 PLN |
100 000 euro |
Szkody w mieniu |
- |
- |
200 000 PLN |
20 000 euro |
NNW |
TAK |
TAK |
TAK |
TAK |
Suma ubezpieczenia |
20 000 PLN |
14 000 PLN |
50 000 PLN |
10 000 euro |
Uszczerbek na zdrowiu |
20 000 PLN |
14 000 PLN |
50 000 PLN |
10 000 euro |
Śmierć |
10 000 PLN |
7 000 PLN |
50 000 PLN |
6 000 euro |
Ubezpieczenie dla aktywnych |
TAK |
TAK |
- |
TAK |
Zdarzenia pod wpływem alkoholu |
Za dopłatą w wysokości 15% składki |
- |
TAK |
TAK |
Sprawdź Cenę Ubezpieczenia Turystycznego
- Wyjazd do Meksyku nie wymaga obowiązkowych szczepień, ale można wykonać szczepienia na WZW A i B, dur brzuszny, żółtą gorączką, tężec, błonicę i cholerę.
- Koszt podstawowej wizyty lekarskiej w Meksyku to 30-50 dolarów amerykańskich.
- Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Meksyku będzie kosztować już od około 5 zł dzienie.
- Polisa turystyczna na wyjazd do Meksyku powinna uwzględniać koszty leczenia z sumą gwarancyjną co najmniej 60 000 euro oraz ratownictwo do kwoty 6000 euro.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
-
Czy aktualnie można podróżować do Meksyku?
Tak. Polscy turyści mogą obecnie podróżować do Meksyku bez większych ograniczeń, także jeśli chodzi o sytuację i obostrzenia dotyczące COVID-19. Osoby wyjeżdżające w celach turystycznych, na nie dłużej niż 180 dni, nie muszą nawet wyrabiać wizy, a do przekroczenia granicy wystarczy ważny paszport.
-
Czy podróż do Meksyku jest droga?
Wszystko zależy od długości i charakteru podróży, a także oczekiwanego standardu i ewentualnych udogodnień już na miejscu. Meksyk z pewnością nie należy jednak do tanich kierunków. Jednym z droższych elementów całego wyjazdu są bilety lotnicze, za które z reguły trzeba zapłacić kilka tysięcy od osoby, natomiast całkowity koszt podróży często bywa porównywany z urlopem spędzonym w USA.
-
Kiedy najlepiej jechać do Meksyku?
Na urlop do Meksyku najlepiej wybrać się okresie od marca do czerwca, kiedy temperatury są wysokie, co umożliwia wypoczynek na gorących plażach. Klimat Meksyku jest jednak zróżnicowany, dlatego wiele zależy od wybranego kierunku i indywidualnych potrzeb.
-
Czy ubezpieczenie turystyczne w Meksyku jest obowiązkowe?
Nie, natomiast posiadanie odpowiednio rozbudowanej polisy jest zdecydowanie zalecane, niezależnie od celu i dokładnego kierunku podróży. Koszty leczenia czy transportu do kraju, z jakimi trzeba się liczyć w razie wypadku lub nagłe choroby, mogą bowiem okazać się bardzo wysokie – nierzadko znacznie przewyższające całkowity koszt wyjazdu!