Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Ubezpieczenie turystyczne Chorwacja - praktyczne porady

Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny
Chorwacja od lat cieszy się ogromną popularnością wśród turystów z Polski. Wakacje nad Adriatykiem to doskonały pomysł. Jest taniej niż nad Bałtykiem i można liczyć na zdecydowanie lepszą pogodę i cieplejsze morze.

Wyjątkowy bałkański klimat, górskie scenerie, zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i otwartość mieszkańców – to wszystko sprawia, że wizyta w Chorwacji jest nie tylko sposobem na regenerację, lecz również niezapomnianym przeżyciem. Zobacz, jak przygotować się do wyjazdu nad Adriatyk.

Odpowiemy na najczęściej zadawane pytania przez podróżnych decydujących się na wyjazd do Chorwacji. Podpowiemy także, co powinno zawierać odpowiednio dobrane ubezpieczenie turystyczne na Chorwację.

Jakie dokumenty są potrzebne, by wjechać do Chorwacji?

Od 1 stycznia 2023 roku Chorwacja należy do strefy Schengen. Czy zmieniły się zatem zasady wjazdu na jej teren dla obywateli Polski? Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że podróżując do Chorwacji dla wszystkich (niezależnie od wieku), obligatoryjne jest posiadanie ze sobą ważnego paszport lub dowodu osobistego. Brak wymaganego dokumentu grozi mandatem.

Polacy planujący urlop na terenie Chorwacji nadal nie muszą jednak mieć wizy (będą mogli legalnie przebywać w tym kraju maksymalnie do 3 miesięcy od daty wjazdu). 

Osoby korzystające z aplikacji mObywatel muszą pamiętać, że wyjazd do tego kraju nie jest możliwy wyłącznie z elektroniczną wersją dokumentów. Obywatele Polski poza granicami kraju mają obowiązek posiadania fizycznych dokumentów. Dotyczy to także przypadku podróży samochodem i posiadania prawa jazdy oraz dowodu rejestracyjnego samochodu.

Na terenie Chorwacji ważna jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, ale zalecane jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Ubezpieczenie podróżne gwarantuje bowiem szerszy zakres ochrony, a wyjeżdżający nie musi się martwić o ewentualne koszty leczenia

Czy polskie prawo jazdy jest honorowane w Chorwacji?

Na terenie Chorwacji uznawane jest polskie prawo jazdy, jednak kierowcy muszą pamiętać, by poza nim, w trakcie jazdy mieć przy sobie następujące dokumenty: 

  • aktualne ubezpieczenie OC  
  • dowód rejestracyjny
  • ważny przegląd techniczny pojazdu.

Dla planujących podróż do Chorwacji samochodem, od dnia wejścia tego kraju do strefy Schengen, ważną zmianą jest, że przekraczanie granicy chorwackiej przez lądowe przejścia graniczne ze Słowenią i Węgrami odbywa się od teraz bez obowiązkowej kontroli dokumentów.

Obecnie planując podczas pobytu w Chorwacji wyjazd do Dubrownika – w związku z przejazdem przez Bośnię i Hercegowinę – nie jest już wymagane posiadanie zielonej karty. Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swoich stronach w informacjach dla podróżnych zaleca jednak jej posiadanie.

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Chorwacji przepisami w samochodzie powinny znajdować się obowiązkowo:

  • kamizelki odblaskowe (zarówno dla kierowcy, jak i dla pasażerów)
  • trójkąt ostrzegawczy
  • apteczka.

Jaką trasę do Chorwacji samochodem wybrać?

Podróż do Chorwacji z Polski samochodem zajmuje od kilku do kilkunastu godzin. Długość przejazdu jest uzależniona od trasy oraz decyzji, czy wybierzemy drogi płatne.

Bezpłatna trasa przebiega przez kilka krajów i przykładowo wyruszając z Wrocławia, aby dojechać do Chorwacji, musimy wybrać drogę przez Czechy, Austrię, Węgry i Słowenię. Cała podróż, jeżeli przebiegnie planowo, powinna zająć około 14 godzin. 

Decydując się na drogi płatne w przypadku podróży samochodem mamy do wyboru kilka tras biegnących przez Czechy, Słowację, Austrię, Węgry i Słowenię. Skracamy wtedy znacząco czas podróży, ale musimy się przygotować na zakup winiet, który, w zależności od wybranego wariantu, wyniesie od około 90 do 180 zł.

Wielu podróżnych planując trasę, decyduje się ominąć Słowenię ze względu na wysokie ceny winiet w tym kraju, które od połowy czerwca 2023 roku jeszcze wzrosły i obecnie za przejazd tamtejszymi autostradami zapłacimy 16 euro. Dla porównania na Słowacji to koszt 12 euro, a w Austrii 10 euro.

Chorwacja samolotem – ile to kosztuje?

Z Polski do Chorwacji możemy polecieć bezpośrednio z Warszawy do Puli, Splitu, Dubrownika, Zagrzebia i Zadaru, z Krakowa do Zadaru a z Katowic do Splitu. Najkrótsze połączenie samolotem do Chorwacji trwa ok. 1 godzinę 40 minut (Warszawa-Zagrzeb).

Ceny biletów są bardzo zróżnicowane i wahają się w przedziale od kilkuset do ponad tysiąca złotych w obie stron. Najdroższe są oczywiście bilety w sezonie (lipiec-sierpień), ale tu możemy szukać okazji, i jeżeli nie zależy nam na konkretnym terminie, kupić bilet w ofercie last minute lub zakupić je z dużym wyprzedzeniem.

Lot do Chorwacji warto także zaplanować na wrzesień/październik, gdy pogoda jest nadal bardzo przyjemna, a ceny biletów są zdecydowanie niższe. Przykładowo, wybierając lot bez przesiadek z Krakowa do Zadaru, z wylotem 27 września i powrotem 12 października, 1 osoba dorosła za bilet w obie strony zapłaci 281 zł.

Zawsze także warto śledzić na bieżąco oferty przewoźników, ponieważ polując na wyjątkową okazję, możemy polecieć do Chorwacji już za niecałe 200 złotych!

Wybierając podróż samolotem, zawsze warto zadbać o ubezpieczenie bagażu.

 Ceny w Chorwacji – na co trzeba się przygotować?

Najważniejszą kwestią dla podróżujących do Chorwacji jest fakt, że od 1 stycznia 2023 roku oficjalnie obowiązującą walutą w tym kraju jest euro. Tylko przez pierwsze dwa tygodnie tego roku dopuszczona była możliwość dokonywania płatności zarówno w kunach, jak i w euro.

Wprowadzenie euro poskutkowało na początku 2023 roku skokiem cen większości produktów nawet o 100%. Dodatkowym czynnikiem powodującym wzrost cen i usług była utrzymująca się w całej Europie na wysokim poziomie inflacja, która w Chorwacji w maju 2023 wynosiła 7,9%.

Kwestie te przełożyły się oczywiście na wzrost cen usług dla turystów i ten do niedawna stosunkowo tani kierunek wyjazdów dla Polaków obecnie podrożał średnio o 10% w stosunku do 2022 roku.
Przykładowo:

  • średnie ceny apartamentów w popularnej Makarskiej wzrosły do ok. 45 euro
  • za litr benzyny zapłacimy w granicach 1,3-1,5 euro, na podobnym poziomie są też ceny diesla, a zatankowanie LPG wyniesie 0,9 euro
  • za posiłek w restauracji średniej klasy składający się z 3 potraw musimy przygotować teraz od 20 do 40 euro, cena kawy to wydatek 1-3 euro, a za pizzę w zależności od miejsca zapłacimy od 10 do 20 euro.

Co warto zobaczyć w Chorwacji?

Chorwacja od lat należy do najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wyjazdów Polaków. I nic dziwnego - malownicza przyroda, zachwycające, skaliste wybrzeża i czyste morze sprawiają, że jest ona jednym z najpiękniejszych państw Europy.

Jedną z największych atrakcji Chorwacji są liczne urokliwe wyspy i wysepki. Do najbardziej popularnych należą:

  • uważana za jedną z najpiękniejszych wysp świata, znana z bujnej roślinności, pysznego wina i życia nocnego, wyspa Hvar
  • wyspa Brač, gdzie możesz przenieść się w karaibski klimat na jednej z najpiękniejszych plaży na świecie Złoty Róg
  • najbardziej zielona wyspa na Adriatyku Mljet, której skarbem są dwa słone jeziora i wspaniałe lasy
  • na odpoczynek wybierane są także chętnie wyspy: Krk, Pag czy Korcula.

Uznaniem turystów cieszy się pełen błękitnych jezior i wodospadów Park Narodowy Jezior Plitwickich, a także znajdujący się od 2017 roku na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO Park Narodowy Paklenica znany z dwóch niesamowitych kanionów, Velika i Mala Paklenica, niezwykłych lasów, skał, jaskiń i dzikiej przyrody.

Chorwacja to nie tylko przyroda. Pośród wspaniałych chorwackich krajobrazów leży również mnóstwo przesiąkniętych bałkańską atmosferą, klimatycznych i pełnych uroku miast oraz miasteczek. 

Najczęściej odwiedzanym jest bez wątpienia najpiękniejsze i najbardziej popularne miasto Chorwacji Dubrownik nazywany perłą Adriatyku. Zachwyca on licznymi zabytkami i wspaniałą architekturą, w tym starówką znajdującą się na Liście Światowego Dziedzictw UNESCO.

Split, drugie co do wielkości miasto Chorwacji, przyciąga turystów przepięknym morskim portem i zabytkami: pozostałości pałacu cesarza Dioklecjana, brama pałacowa Porta Aurea, katedra świętego Duje czy świątynia Jowisza. Będąc w tej okolicy, na pewno nie można zapomnieć o Trogir – mniejszym miasteczku, o nienaruszonej architekturze, znanej z labiryntu uliczek i cudownej starówki, która została także wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Na południu półwyspu Istria znajduje się nadmorska Pula, gdzie znajdziemy najwięcej zabytków z czasów rzymskich. W tym olbrzymi amfiteatr zbudowany w I w. n.e., za rządów cesarza Wespazjana, w którym w starożytności odbywały się walki gladiatorów.

Pominąć nie można oczywiście stolicy i największego z miast Chorwacji, jakim jest Zagrzeb, którego górzyste okolice są idealne do pieszych wędrówek. Wiele atrakcji ma do zaoferowania również przepiękne Rovinj, nadmorskie miasto położone na zachodnim wybrzeżu Istrii, ulubione miejsce artystów z górującą nad miastem katedrą św. Eufemii nazywane Wenecją Chorwacji.

Ominąć nie można również zachwycającej, ukochanej przez wielu turystów z całego świata Dalmacji z licznymi malowniczymi nadmorskimi miejscowościami i wspaniałymi plażami.

Na co uważać podczas wakacji w Chorwacji? 

Chorwacja przez Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaliczana jest do państw bezpiecznych. W kraju nie obowiązuje stan zagrożenia terrorystycznego, nie trzeba także obawiać się o kradzieże czy napady rabunkowe, ponieważ zdarzają się one rzadko.

  • Wyjeżdżając do Chorwacji, wystarczy zadbać o podstawowe kwestie związane z bezpieczeństwem podczas urlopu.
  • Ponieważ w sezonie letnim temperatury sięgają powyżej 30 stopni Celsjusza, należy pamiętać o stosowaniu kremów z wysokim filtrem, aby uniknąć ryzyka oparzeń słonecznych oraz piciu dużej ilości wody, aby nie narazić się na odwodnienie.
  • Podczas kąpieli w morzu trzeba uważać na niebezpieczne meduzy i jeżowce, a zwiedzając parki narodowe np. na jadowite węże.
  • Aby zminimalizować ryzyko ewentualnej kradzieży, nie powinniśmy pozostawiać na widoku i bez nadzoru, szczególnie w miejscach publicznych, wartościowych przedmiotów (telefony, sprzęt elektroniczny).
  • Urlopowy relaks może sprzyjać przesadnemu spożywaniu alkoholu i aby uchronić się od następstw nieszczęśliwych wypadków w takiej sytuacji pomocna będzie klauzula alkoholowa, o którą możemy rozszerzyć posiadane ubezpieczenie turystyczne.
  • Podróżując samochodem, dobrze mieć ubezpieczenie komunikacyjne autocasco, ponieważ jakość wielu chorwackich dróg, szczególnie na prowincji i na wyspach, nie jest najlepsza, a styl jazdy miejscowych kierowców jest często niebezpieczny.

Dlaczego EKUZ na wakacje w Chorwacji nie wystarczy?

Na terenie Chorwacji obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która daje możliwość korzystania z opieki zdrowotnej i usług medycznych na terenie tego kraju. Należy jednak pamiętać, że zapewniana ona dostęp do świadczeń tylko w przypadku sytuacji wyjątkowych, takich jak wypadek lub zasłabnięcie.

Jak czytamy na stronie pacjent.gov.pl:

Prawo do leczenia przysługuje Ci na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele kraju, do którego się udajesz. Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i Ty za nią zapłacisz. NFZ tego nie pokryje.

W Chorwacji EKUZ nie gwarantuje, że pokryte zostaną wszystkie koszty leczenia. Na terenie tego kraju obowiązują bowiem dopłaty np. do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu lub stomatologa, dopłacimy także do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i leczenia szpitalnego oraz zakupu leków.

Za część usług zapłacimy w całości z własnej kieszeni:

  • specjalistyczne leczenie stomatologiczne
  • choroby przewlekłe i związane z nimi leczenie
  • transport powrotny do kraju.

Jak widać zatem publiczna opieka medyczna, do jakiej dostęp zapewnia EKUZ, jest niewystarczająca, gdy w czasie wakacji dojdzie do wypadku lub choroby.

Na podstawie EKUZ możemy skorzystać z podstawowej opieki stomatologicznej, ale już specjalistyczne leczenie nie jest refundowane, a jego koszty za granicą bywają naprawdę bardzo wysokie. Podobnie jest, jeżeli będziemy chcieli zdecydować się na leczenie prywatnewszystkie koszty leczenia (niezależnie od sytuacji) będziemy zmuszeni opłacić samodzielnie.

Jeśli więc wyjazd do Chorwacji zakończy się wypadkiem lub chorobą i będziemy chcieli udać się do lekarza prywatnego, to pokrycie kosztów leczenia będzie leżało tylko po naszej stronie. Prywatna wizyta u lekarza i związane z nią koszty leczenia mogą wynieść ok. 20-30 euro, natomiast za pobyt w szpitalu zapłacimy ok. 50 euro za dobę.

Jeżeli przebywając w Chorwacji, planujemy uprawianie sportów i przydarzy się nam wypadek, to warto wiedzieć, że EKUZ nie refunduje także transportu medycznego osoby poszkodowanej. Oznacza to, że jeśli życiu poszkodowanego lub chorego nie zagraża bezpośrednie niebezpieczeństwo i nie wystąpiły inne ważne wskazania, za przejazd karetką do szpitala, nieubezpieczona osoba często będzie musiała zapłacić samodzielnie. Unikniemy tego, decydując się na indywidualne ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji.

Jeszcze większym – i bardziej kosztownym – problemem będzie transport powrotny poszkodowanego do kraju, czego EKUZ również nie pokryje. Koszt takiej usługi może sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy euro.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji?

Skoro EKUZ nie zapewnia wystarczającej ochrony na czas wakacji w Chorwacji, a chcemy mieć pewność, że w czasie zagranicznego urlopu będziemy mieć swobodny dostęp do opieki medycznej, to koniecznie trzeba pamiętać o ubezpieczeniu turystycznym.

Odpowiednio dobrany zakres ubezpieczenia gwarantuje pokrycie kosztów leczenia (w tym leczenie prywatne), leczenie stomatologiczne, pokrycie kosztów rehabilitacji, czy transport powrotny do kraju.

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują bardzo wiele opcji ubezpieczenia i podstawową ochronę uzyskamy już w cenie 3-5 zł. Suma gwarantowana kosztów leczenia powinna wynosić min. 30 000 euro.

Jakie elementy powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne?

  • Koszty leczenia i transportu medycznego do kraju – pokryją opłaty medyczne w szpitalu, przychodniach, zakup leków, wizyty u specjalistów.
  • Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) – jeżeli w czasie wakacji przydarzy nam się wypadek, towarzystwo ubezpieczeniowe będzie zobowiązane do wypłaty odszkodowania czy pokrycia kosztów rehabilitacji.
  • OC w życiu prywatnym – jeżeli podczas pobytu za granicą spowodujemy jakiekolwiek szkody, a mamy ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, to ewentualne odszkodowanie zostanie opłacone ze środków ubezpieczyciela.
  • Ubezpieczenie bagażu – w razie kradzieży czy zgubienia walizek, plecaków czy innych rzeczy osobistych ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie rekompensujące poniesione straty.
  • Assistance – to wsparcie ubezpieczyciela w ramach centrum alarmowego, można liczyć na całodobową pomoc prawną, informacyjną czy finansową.

Magdalena Kajzer ubezpieczeniaonline.pl specjalizująca się w ubezpieczeniach podróżnych zaleca:

Jeśli w czasie urlopu w Chorwacji planujemy aktywny wypoczynek (np. trekking, nurkowanie, żeglowanie), dobrze jest skorzystać z ubezpieczenia dla aktywnych. Niektóre dyscypliny są traktowane przez ubezpieczycieli jako sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne należy dokupić stosowne rozszerzenie ochrony. Dodatkowo można także ubezpieczyć sprzęt sportowy. Dobrym pomysłem będzie także klauzula alkoholowa dokupiona do ubezpieczenia, która zapewnia ochronę w razie zdarzeń, do których dojdzie pod wpływem napojów wyskokowych.

Jadąc do Chorwacji samochodem przyda się także rozszerzona usługa Assistance. Dzięki niej będziemy mogli skorzystać z pomocy ubezpieczyciela w przypadku problemów, takich jak zepsuty samochód lub utrata dokumentów. Komfort naszej podróży zwiększy także ubezpieczenie bagażu i ubezpieczony sprzęt sportowy.

Jeżeli wykupujemy z dużym wyprzedzeniem wycieczkę w biurze podróży, bilet lotniczy lub rezerwujemy nocleg w hotelu, to warto pomyśleć o zakupie ubezpieczenia kosztów rezygnacji. Zapewnia ono zwrot opłat w razie anulowania wyjazdu, noclegu czy biletu.

Wszystkie najważniejsze informacje na temat polisy znajdziesz zawsze w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji?

Najtańszą polisę można mieć już od 3,74 zł za dzień ochrony. Daje ona jednak tylko podstawową ochronę, a każdorazowo należy pamiętać, aby ubezpieczenie turystyczne dostosować do swoich potrzeb, kierunku wyjazdu i planowanych aktywności.

Poniżej prezentujemy przykładowe ceny jednodniowego ubezpieczenie dla jednej osoby dorosłej wyjeżdżającej na wakacje do Chorwacji: 

Ubezpieczyciel

Allianz

EUROPA Ubezpieczenia

Nationale Nederlanden

GENERALI

Cena

3,74 PLN

5,00 PLN

9,18 PLN

14,00 PLN

COVID-19

TAK

TAK

TAK

TAK

Leczenie chorego

80 000 PLN

30 000 EURO

300 000 PLN

800 000 PLN

Pokrycie kosztów testu

Tylko jeśli lekarz zleci wykonanie testu, niezależnie od wyniku

Tylko dla testu z wynikiem pozytywnym

Tylko w sytuacji, kiedy test jest niezbędny w przebiegu leczenia (np. lekarz zaleca zrobienie drugiego testu dla potwierdzenia stanu zdrowia)

Tylko dla testu z wynikiem pozytywnym oraz dla testu wymaganego przez placówkę medyczną lub lekarza przed udzieleniem pomocy medycznej

Przedłużony pobyt opiekuna z powodu zachorowania dziecka

400 zł/dzień|
koszty zakwaterowania (max 7 dni) w ramach Świadczenia „Wizyta Członka Rodziny”

100 euro

koszty zakwaterowania, wyżywienia (max 7 dni)

400 zł/dzień

Tylko jeżeli dziecko będzie w szpitalu dłużej niż 7 dni, koszt zakwaterowania (max. 7 dni)

100 euro/dzień

koszty zakwaterowania i wyżywienia (max 7 dni)

800 000 zł

koszty transportu tylko dla osoby której obecność jest niezbędna, np. rodzica. W ramach usługi assistance „Pokrycie kosztów pobytu i transportu osoby towarzyszącej Ubezpieczonemu w podróży zagranicznej”.

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu pozytywnego wyniku testu (izolacja)

TAK

-

TAK

TAK

Zakwaterowanie i wyżywienie

5 400 PLN

-

3 000 PLN
do max. 10 dni

800 000 PLN

Transport powrotny

Bez limitu

-

500 PLN

800 000 PLN

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu odosobnienia wynikającego z kontaktu z osobą chorą (kwarantanna)

TAK

-

-

-

Zakwaterowanie i wyżywienie

5 400 PLN

-

-

-

Transport powrotny

-

-

-

-

Koszty leczenia i assistance

TAK

TAK

TAK

TAK

Suma ubezpieczenia

80 000 PLN

30 000 EURO

300 000 PLN

800 000 PLN

Ratownictwo

50 000 PLN

5 000 EURO

100 000 PLN

800 000 PLN

Koszty hospitalizacji

TAK

TAK

TAK

TAK

Transport medyczny do kraju

TAK

TAK

Bez limitu

TAK

Stomatolog

1 000 PLN

300 EURO

1 000 PLN

200 Euro

Assistance

Usługi assistance w ramach kosztów leczenia

Ubezpieczenie pomocy w podróży – Wariant Standard

Pomoc assistance w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia

Pakiet assistance premium m.in. transport medyczny, opieka nad niepełnoletnimi dziećmi, kierowca zastępczy, odzyskanie danych z aparatu fotograficznego

OC

-

-

TAK

TAK

Suma ubezpieczenia

-

-

150 000 PLN

300 000 PLN

Szkody osobowe

-

-

150 000 PLN

300 000 PLN

Szkody w mieniu

-

-

150 000 PLN

300 000 PLN

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)

TAK

TAK

TAK

TAK

Suma ubezpieczenia

14 000 PLN

3 000 EURO

10 000 PLN

50 000 PLN

Uszczerbek na zdrowiu

14 000 PLN

3 000 EURO

10 000 PLN

50 000 PLN

Śmierć

7 000 PLN

1 800 EURO

10 000 PLN

50 000 PLN

Chorwacja należy do najpopularniejszych kierunków wakacyjnych i warto zadbać, by wypoczynek nad Adriatykiem był nie tylko niezapomniany, ale też bezpieczny. Wybierz ubezpieczenie turystyczne, które pokryje nieplanowane koszty leczenia oraz dodatkowo ubezpieczenie NNW. Tylko wtedy zyskasz poczucie bezpieczeństwa i masz gwarancję, że koszty leczenia i następstwa przewidzianych wypadków nie obciążą Twojego portfela.

Zakupu ubezpieczenia można dokonać w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Zajmie to kilka minut, a dokument polisy zostanie wysłany na maila.

Wyjazd do Chorwacji na Wakacje - Co warto wiedzieć?
  1. Chorwacja to popularny kierunek wakacyjny wśród Polaków – kusi nas przede wszystkim śródziemnomorskim klimatem i bałkańską atmosferą.
  2. Turyści odwiedzający ten kraj powinni uważać latem na wysokie temperatury, niebezpieczne meduzy i jeżowce w morzu.
  3. Na terenie Chorwacji możemy skorzystać z karty EKUZ, ale nie pokrywa ona wszystkich kosztów leczenia.
  4. Koszty te pokryje ubezpieczenie turystyczne, które na terenie Chorwacji można mieć już od około 4 zł dziennie. 

Najczęściej zadawane pytania

  1. Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji?

    Na cenę ubezpieczenia turystycznego wpływa wiele czynników, takich jak: długość pobytu, ilość ubezpieczonych osób, rozszerzenie polisy o wybrane dodatki, czy charakter wyjazdu. Najlepiej dobraną do naszych potrzeb opcję ubezpieczenia podróżnego obliczyć można w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Standardowa polisa turystyczna na 2-tygodniowy wyjazd do Chorwacji zaczyna się już od około 4 zł za jeden dzień ochrony.

  2. Czy wakacje w Chorwacji są drogie?

    To zależy oczywiście od oczekiwań i potrzeb danego turysty. Obecnie wzrastają ceny takich usług jak transport, nocleg, czy atrakcje turystyczne na miejscu. Chorwacja wciąż pozostaje krajem, który w porównaniu z innymi, typowo wakacyjnymi kierunkami można odwiedzić, nie wydając na urlop fortuny.

  3. Czy ubezpieczenie turystyczne w Chorwacji jest obowiązkowe?

    Nie – ubezpieczenie turystyczne nie jest obowiązkowe. Warto je wykupić, by wakacje nie zmieniły się w nieplanowany, bardzo obciążający wydatek, jeśli w ich trakcie dojdzie do nieszczęścia.

  4. Kiedy najlepiej jechać do Chorwacji?

    Do Chorwacji najlepiej wybrać się poza typowo turystycznym sezonem, np. w maju, czerwcu, czy wrześniu. Temperatury są wtedy wysokie, ale nie uciążliwe, tłumy zdecydowanie mniejsze, a ceny - bardziej przystępne.

  5. Jaką sumę ubezpieczenia turystycznego do Chorwacji wybrać?

    Warto wybrać takie ubezpieczenie, które pokryje wszystkie koszty leczenia nierefundowane przez EKUZ. Standardowa polisa turystyczna nie powinna być niższa niż 20 000 euro, jednak specjaliści ubezpieczeń turystycznych zalecają lepiej zainwestować w nieco wyższą kwotę, tak aby suma gwarantowana kosztów leczenia wyniosła 30 000-40 000 euro.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia