Ubezpieczenie na wypadek chorób tropikalnych - jak je wybrać?
Przed wyjazdem w egzotyki koniecznie trzeba się zaszczepić oraz wykupić stosowne ubezpieczenie.Taka polisa pokryje koszty leczenia w razie zachorowania, hospitalizacji, wizyt lekarskich, a nawet zakup leków czy środków medycznych. W ramach Assistance można skorzystać też z porady telefonicznej udzielonej przez polskiego lekarza. Podpowiadamy, jak wybrać ubezpieczenie a wypadek chorób tropikalnych i podpowiadamy, jak przygotować się do wyjazdu w egzotyki.
Choroba tropikalna – co to takiego?
Chorobami tropikalnymi nazywa się grupę schorzeń, które występują w regionach o klimacie tropikalnym lub subtropikalnym. Mogą je wywoływać wirusy, bakterie, grzyby lub pasożyty. Do najczęstszych chorób tropikalnych zalicza się:
- malarię (to najpopularniejsza choroba tropikalna, według szacunków WHO rocznie zapada na nią nawet 0,5 miliarda ludzi na całym świecie)
- pełzakowicę amebową (amebozę)
- leiszmaniozę trzewną i skórną,
- dur brzuszny,
- riketsjozy,
- dengę,
- gorączki krwotoczne,
- schistosomatozę,
- filariozy,
- histoplazmozę,
- cholerę,
- trąd,
- śpiączkę afrykańską.
Szczepienia przed wyjazdem to tropików – przed czym warto się chronić?
Nie na wszystkie choroby tropikalne może zaszczepić się w Polsce – nie ma skutecznej szczepionki choćby na malarię czy dur brzuszny. Niemniej jednak są choroby, przed którymi można się ochronić.
Niektóre kraje tropikalne przed wjazdem wymagają od turystów okazania tzw. „żółtej książeczki”, czyli Międzynarodowej Książeczki Szczepień. W poniższej tabeli prezentujemy, które kraje wymagają posiadania tego dokumentu i jakie szczepienia są w danym państwie obowiązkowe:
Który kraj wymaga obowiązkowych szczepień?
CHOROBA |
PAŃSTWO |
żółta gorączka (febra) |
Benin, Burkina Faso, Ghana, Gujana Francuska, Kamerun, Kongo, Mali, Niger, Republika Środkowoafrykańska, Rwanda, Senegal, Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Zair |
meningokoki |
Arabia Saudyjska, Armenia, Libia, Gambia |
Błonica, tężec, polio (BTP) |
Gabon |
Dostępne są też szczepienia nieobowiązkowe. Każdy turysta może się zaszczepić dodatkowo na:
· wirusowe zapalenie wątroby typu A i typu B,
· dur brzuszny,
· japońskie zapalenie mózgu,
· tężec i błonicę,
· wściekliznę,
· kleszczowe zapalenie mózgu.
Rodzaj szczepienia należy dopasować do kierunku wyjazdu. W tym celu warto skonsultować się z lekarzem medycyny podróży. Na około 6-8 tygodni przed planowanym wyjazdem można umówić się na wizytę i zaplanować kalendarz szczepień.
Bezpieczna podróż w tropiki – jaką profilaktykę stosować?
Szczepienia to nie wszystko. Podróżując do krajów tropikalnych, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Na co szczególnie zwrócić uwagę?
1. Zachowuj higienę osobistą, myj często ręce, zwłaszcza przed posiłkami czy powrocie ze spaceru.
2. Do picia i mycia używaj tylko wody butelkowanej.
3. Unikaj stołowania się w budkach ulicznych.
4. Staraj się nie pić napojów z lodem – woda może pochodzić z niewiadomego źródła.
5. Surowe owoce i warzywa umyj przed zjedzeniem.
6. Stosuj repelenty przeciwko owadom, zabierz w podróż moskitierę.
Jak wybrać ubezpieczenie na wypadek chorób tropikalnych?
Taka polisa przede wszystkim powinna pokrywać koszty leczenia, przynajmniej na kwotę 50 000 euro, w tym również koszty transportu powrotnego do kraju. Konieczne będą koszty ratownictwa z sumą gwarantowaną na co najmniej 6 000 euro. Warto zadbać też o rozbudowany zakres ochrony Assistance, zwłaszcza w kontekście pomocy medycznej oraz informacyjnej.
Przyda się też ubezpieczenie NNW oraz OC w życiu prywatnym. Ochroną można objąć też bagaż oraz uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych. Osoby chorujące przewlekle muszą dokupić stosowne rozszerzenie.
UWAGA! Niektórzy ubezpieczyciele wymagają posiadanie obowiązków szczepień. W tym celu warto zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU) przed zakupem polisy.
Ile kosztuje ubezpieczenie na wypadek chorób tropikalnych?
Polisę spełniające powyżej opisane warunki można mieć już od 6 zł dziennie. Niemniej jednak warto ochronę dopasować do swoich potrzeb, kierunku wyjazdu oraz charakteru podróży. Tylko takie ubezpieczenie zagwarantuje pełną pomoc w razie zachorowania czy nieszczęśliwego wypadku.
Polisę można zakupić w naszym kalkulatorze. Wystarczy wypełnić krótki formularz, porównać przedstawione oferty i wybrać najlepszą dla siebie opcję. Składkę opłaci się online, a dokument ubezpieczenia zostanie przesłany na maila. Wystarczy go wydrukować i zabrać w egzotyczną podróż.
- Do najczęstszych chorób tropikalnych należą malaria, denga, gorączki krwotoczne czy japońskie zapalenie mózgu.
- Przed niektórymi z nich można się ochronić odpowiednią szczepionką.
- W trakcie podróży warto zachować higienę osobistą i szczególną ostrożność.
- Na wyjazd koniecznie trzeba zabrać ubezpieczenie na wypadek chorób tropikalnych - można je znaleźć już od 6 zł dziennie.