Samochodem do Albanii - jak dojechać?
- Jak dojechać do Albanii samochodem?
- Albania samochodem - przykładowe trasy
- Samochodowa podróż do Albanii z dziećmi
- Jaki jest koszt wyjazdu do Albanii autem?
- Jakie dokumenty są potrzebne na taką podróż?
- Przepisy drogowe w Albanii
- Stan dróg i kierowcy w Albanii
- Jak ubezpieczyć się na podróż samochodem do Albanii?
- Co zobaczyć w Albanii, jadąc samochodem?
- Czy warto jechać do Albanii samochodem?
Ostatnimi laty Albania zyskuje na popularności jako wakacyjny kurort. Polacy entuzjastycznie odkrywają jej piękno, ciekawą kuchnię oraz urokliwe miejsca. Wspaniałe piaszczyste plaże przyciągają turystów. Wybór transportu jest różnorodny - samolotem lub własnym autem. Chcesz się wybrać samochodem? Poznaj organizację i orientacyjny koszt wyjazdu!
Jak dojechać do Albanii samochodem?
Do Albanii można dojechać kilkoma trasami. Najwygodniejszą i najszybszą (choć dłuższą o 200 km niż alternatywna trasa przez Bośnię i Chorwację) opcją jest droga przez Serbię, Macedonię Północną i Grecję. Niemal w całości wiedzie natomiast autostradami i drogami szybkiego ruchu – to dlatego, choć ma więcej kilometrów, jest szybsza. Droga przez Bośnię i Chorwację prowadzi przez bardzo zniszczone miejscami drogi, dlatego trwa jakieś 5 godzin dłużej. Jeśli planujesz zatrzymać się na północy Albanii, najlepiej będzie jechać przez Kosowo.
Albania samochodem - przykładowe trasy
Trasa do Albanii zajmuje około 20 godzin – w zależności od tego skąd wyruszasz i która miejscowość jest twoim celem.
Warszawa - Tirana
Długość trasy: 1806 km
Warszawa - Tirana
Czas przejazdu: około 21 godzin
Wyświetl trasę w mapach Google
Gdańsk - Tirana
Długość trasy: 2031 km
Gdańsk - Tirana
Czas przejazdu: około 23 godzin
Wyświetl trasę w mapach Google
Warszawa - Wlora
Długość trasy: 2046 km
Warszawa - Wlora
Czas przejazdu: około 22 godzin
Wyświetl trasę w mapach Google
Kraków - Wlora
Długość trasy: 1584 km
Kraków - Wlora
Czas przejazdu: około 19 godzin
Wyświetl trasę w mapach Google
Samochodowa podróż do Albanii z dziećmi
Kilkunastogodzinna podróż samochodem może wydawać się trudnym doświadczeniem dla dzieci. Nie musi tak jednak być – wystarczy się do niej dobrze przygotować. Jeśli masz małe dzieci, rozważ zrobienie przystanku na nocleg w drodze. Cała rodzina odpocznie i z energią i pozytywnym nastawieniem wyruszy w drogę następnego dnia. Nie zapomnij też o rozrywkach dostosowanych do wieku dzieci: książeczkach, kolorowankach, grach. Nawet, jeśli jesteś przeciwnikiem włączania dzieciom bajek – w czasie długiej podróży z pewnością sprawią, że czas upłynie dziecku szybciej. Alternatywą dla bajek na tablecie czy komputerze są bajki słuchane.
Lot do Albanii z dziećmi niekoniecznie jest bardziej komfortową alternatywą – z kilku powodów. Przede wszystkim nie ma do Albanii rejsów bezpośrednich, co oznacza, że przynajmniej raz musisz zmienić samolot. Wiąże się to z przesiadką, być może czekaniem na lotnisku, kolejką do wejścia na pokład, itd. Z samolotu nie da się wysiąść w dowolnym momencie, co może być dla dziecka frustrujące.
Jaki jest koszt wyjazdu do Albanii autem?
Koszt podróży do Albanii samochodem zależy przede wszystkim od tego, ile pali twój samochód i jaką trasę wybierzesz. Średnio szacuje się, że taka wyprawa to koszt 1000-1200 złotych w jedną stronę. To tyle, ile kosztuje lot dla jednej osoby. Jeśli więc w podróż autem wybiorą się 2 osoby, koszt będzie podobny, jak lotu. Jeśli 3 albo 4 – podróż samochodem będzie znacznie tańsza niż lot.
Jakie dokumenty są potrzebne na taką podróż?
Żeby wjechać do Albanii wystarczy mieć dowód osobistych. Rekomenduje się jednak zabranie ze sobą również paszportu, który upoważnia do skorzystania z usług medycznych.
Musisz również zadbać o winiety. W samej Albanii nie są potrzebne, ale w krajach, przez które będziesz przejeżdżać tak. Winiety są niezbędne w Słowacji, Czechach czy Węgrzech. Można kupić je przez internet, w przygranicznych sklepach, u administratorów autostrad, w marketach oraz na pocztach, a ich cena to zazwyczaj kilkanaście euro.
Przepisy drogowe w Albanii
W Albanii ważne jest polskie i międzynarodowe prawo jazdy. Kierowcy muszą mieć również dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem oraz ubezpieczenie OC, tzw. zieloną kartę, wystawianą przez ubezpieczyciela w Polsce. Zielona karta to swego rodzaju przepustka, dzięki której organy kontrolujące na granicy wiedzą, że auto jest ubezpieczone.
Najważniejsze przepisy drogowe, obowiązujące samochody osobowe w Albanii:
-
w terenie zabudowanym możesz jechać maksymalnie 40 km/h,
-
poza terenem zabudowanym możesz rozpędzić się do 80-90 km/h,
-
na drogach ekspresowych możesz jechać maksymalnie 90 km/h,
-
na autostradach nie powinieneś jechać więcej niż 110 km/h,
-
na rondzie pierwszeństwo ma pojazd, który na nie wjeżdża,
-
w tunelach, w nocy i przy złych warunkach atmosferycznych obowiązkowo musisz włączyć światła mijania,
-
dzieci do lat 12 przewożone na przednim siedzeniu muszą być zabezpieczone fotelikiem albo specjalnymi pasami,
-
musisz mieć na wyposażeniu auta apteczkę i trójkąt ostrzegawczy,
-
zapinanie pasów obowiązuje wszystkich pasażerów, również tych z tyłu,
-
dopuszczalny limit alkoholu we krwi wynosi 0,01 promila, a kara za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu to mandat w wysokości od 10 000 do 40 000 ALL i/lub zatrzymanie prawa jazdy na 6 do 12 miesięcy.
Stan dróg i kierowcy w Albanii
Albania to kraj, w którym niestety drogi nie są w najlepszej kondycji, a kierowcy nie jeżdżą najlepiej na świecie. Wynika to z uwarunkowań historycznych – w komunistycznym reżimie za rządów Hodży w kraju tym obowiązywał zakaz posiadania prywatnych aut. Nie inwestowano więc w drogi, a ludzie odzwyczaili się od prowadzenia samochodów. Albania obecnie wkłada w poprawę infrastruktury drogowej sporo pieniędzy, zatem z roku na rok stan dróg się poprawia. Drogi, które są w najgorszym stanie, oznaczone są kolorem żółtym.
Jak ubezpieczyć się na podróż samochodem do Albanii?
Obowiązkowym ubezpieczeniem, które musisz mieć na taką podróż jest zielona karta. Przed podróżą rozważ wykupienie:
-
AC – drogi w Albanii, a także kultura jazdy pozostawiają wiele do życzenia, dlatego autocasco jest dobrym pomysłem; sprawdź tylko czy twoja polisa obowiązuje na terenie Albanii, gdyż niektórzy ubezpieczyciele wyłączają Albanię z zakresu ubezpieczenia,
-
Assistance samochodowe za granicą – ta polisa będzie nieoceniona, gdy będziesz potrzebować holowania, pomocy mechanika czy tłumacza; sprawdź czy polisa, którą chcesz kupić obowiązuje na terenie Albanii.
Warto zadbać również o ubezpieczenie turystyczne. Karta EKUZ to w przypadku podróży do Albanii za mało. Zapewnia ci tylko podstawową opiekę medyczną, która może okazać się niewystarczająca. Ubezpieczenie turystyczne to rozwiązanie, dzięki któremu znacznie rozszerzysz pakiet ochrony. Taka polisa zapewni ci spokój w trakcie wyjazdu – tak ważny w czasie wakacji!
Zakup dobrego ubezpieczenia podróżnego to jeden z kluczowych kroków w czasie organizacji takiej podróży. Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę, porównaj kilka towarzystw ubezpieczeniowych. Pomocny będzie w tym kalkulator ubezpieczeń online.
Co zobaczyć w Albanii, jadąc samochodem?
Albania to piękny i ciekawy kraj. Miejsca warte odwiedzenia to na przykład:
-
stolica kraju – Tirana,
-
Saranda – kurort z jedną z najpiękniejszych albańskich plaż,
-
Berat – „miasto tysiąca okien”, uznawane za jedno z najpiękniejszych miast na całych Bałkanach,
-
Wlora – portowe miasteczko, będące popularnym, turystycznym kurortem, słynące z ogromnej ilości rosnących tam drzewek oliwnych,
-
Jezioro Koman – zapierający dech w piersiach zbiornik, położony w malowniczym otoczeniu skalistych wzgórz,
-
wpisane na listę UNESCO górskie miasteczko Gjirokastra.
Czy warto jechać do Albanii samochodem?
Podróż samolotem jest szybka i z reguły wygodna. Wyprawa autem to natomiast niezwykle ciekawa przygoda. Jakie zalety ma wybór takiego środka transportu?
-
Dojeżdżasz bezpośrednio do wybranego punktu. Transport z lotniska do mniejszych miejscowości nie jest łatwy i bywa czasochłonny – podróżując samochodem nie masz tego problemu. Możesz więc wybrać na nocleg urokliwą wieś, położoną z dala od ludzi i bez problemu dojechać tam autem, bez konieczności szukania autobusów czy taksówek.
-
Możesz elastycznie zmieniać plany. Samochód pozwala ci przemieszczać się wszędzie i o każdej godzinie, bez dostosowywania się do rozkładu jazdy. Podróżowanie samolotem, pociągami czy autobusami jest znacznie mniej elastyczne.
-
Masz auto na miejscu. Dzięki temu możesz zwiedzić znacznie więcej niż pociągami czy autobusami – jest wygodniej i szybciej. Samochodem da się dojechać w niemal każdy zakątek kraju.
-
Zwiedzasz, jadąc. Podróżując autem możesz zwiedzić dużo więcej – kierując się w stronę miejsca docelowego, przejeżdżasz bowiem kawał Albanii.
Bibliografia:
- Serwis gromadzący informacje o podróżowaniu autem po Europie - http://autempoeuropie.pl/albania
- Serwis motoryzacyjny: https://www.wyborkierowcow.pl/samochodem-do-albanii-mandaty-ograniczenia-predkosci-wyposazenie-auta/
-
Podróż samochodem do Albanii w jedną stronę to koszt około 1200 złotych.
-
Czas przejazdu do Albanii to średnio 20 godzin.
-
Aby wjechać do Albanii autem trzeba mieć dowód osobisty lub paszport, ważne prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny. Winiety nie obowiązują w samej Albanii, ale w krajach mijanych po drodze – tak.
-
Drogi w Albanii nie są w najlepszej kondycji, dlatego należy poruszać się po kraju ostrożnie i uważnie.
-
Najszybsza trasa do Albanii wiedzie między innymi przez Macedonię i Grecję. Jest dłuższa niż trasy alternatywne, ale z uwagi na autostrady i drogi ekspresowe jest znacznie szybsza.
FAQ - czyli najczęściej zadawane pytania o samochodową podróż do Albanii:
-
Ile trwa podróż samochodem do Albanii?
Podróż do Albanii zajmuje około 20 godzin. Może być nieco dłuższa albo krótsza w zależności od tego, skąd w Polsce wyruszasz i dokąd w Albanii chcesz dotrzeć.
-
Ile kosztuje wyjazd do Albanii samochodem?
Trasa do Albanii to koszt około 1000-1200 złotych w jedną stronę. Dokładny koszt zależy od trasy, która wybierzesz oraz spalania samochodu, którym będziesz jechać.
-
Czy podróż autem do Albanii jest bezpieczna?
Podróż do Albanii autem jest bezpieczna – trzeba oczywiście przed wyjazdem sprawdzić auto i się do takiego wyjazdu przygotować. Obowiązkowo należy zadbać o ubezpieczenie – będzie nieocenioną pomocą w razie niespodziewanych problemów z samochodem albo ze zdrowiem. W Albanii nie należy pozostawiać samochodu otwartego bez opieki – zdarzają się kradzieże aut albo zawartości.