Przeczytaj Raport RanKING - bezpieczne wyjazdy wakacyjne 2018
Osoby przewlekle chore (np. na cukrzycę lub nadciśnienie), mogą nie otrzymać rekompensaty od ubezpieczyciela za wypadek za granicą. Tak samo, jak turyści korzystający z nurkowania czy jeżdżący na quadach podczas urlopu.
Polisę turystyczną należy dobrać indywidualnie. Przy zakupie turyści powinni kierować się nie ceną, a zakresem ochrony. Przed wyborem polisy warto dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Towarzystwa określają w nich wyłączenia. Są to zdarzenia, jeżeli do których dojdzie, to odszkodowanie nie zostanie wypłacone.
Niektórzy turyści błędnie myślą, że wystarczającą ochronę zapewni im Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jednak refunduje wyłącznie podstawowe świadczenia medyczne w publicznych placówkach w 32 państwach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). W pozostałych rejonach świata nie jest uznawana. Dodatkowo w przeciwieństwie do optymalnie dobranej polisy turystycznej, nie gwarantuje pokrycia wszelkich kosztów leczenia (np. transportu pacjenta helikopterem do Polski).
Najczęstsze kierunki wyjazdów wakacyjnych Polaków
Z danych porównywarki rankomat.pl wynika, że Polacy na zagraniczne wakacje najczęściej wybierają Chorwację. Nieco mniej popularne są Włochy oraz Hiszpania. Rzadziej turyści letni urlop spędzają w Grecji, Słowacji oraz Niemczech.
Wakacyjna aktywność a rozszerzenie ochrony polisy turystycznej
Towarzystwa ubezpieczeniowe do sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka zaliczają jazdę na quadzie, skuterze czy pływanie na bananie wodnym. Jeżeli turyści podczas urlopu zamierzają uprawiać którąś z tych aktywności, muszą rozszerzyć zakres ochrony ubezpieczenia turystycznego od tego rodzaju ryzyk. Ubezpieczyciele dokładną listę dyscyplin określają w OWU.
Choroby przewlekłe a rozszerzenie ochrony ubezpieczenia turystycznego
Dodatkowo rozszerzyć ochronę powinny również osoby cierpiące na choroby przewlekłe (np. cukrzycę lub nadciśnienie), które pozostają pod opieką lekarza bądź zażywają leki. Inaczej nawet jeżeli zakupią polisę z wysoką sumą gwarantowaną kosztów leczenia, w razie wypadku podczas wakacji ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania.
Ile kosztuje polisa turystyczna?
Najtaniej za ubezpieczenie turystyczne zapłacą turyści wybierające dłuższe wyjazdy (8-14 dni) – średnio 4,33 za dzień. Najwięcej na polisę muszą przeznaczyć turyści stawiający na krótki wypoczynek (do 3 dni) – przeciętnie 6,82 zł dziennie.
Raport RanKING powstał w oparciu o dane zgromadzone przez porównywarkę ubezpieczeń turystycznych rankomat.pl. Do analizy posłużyły zapytania wykonane za pośrednictwem kalkulatora ubezpieczeń podróżnych rankomat.pl w okresie od 1 maja do 30 września 2017 roku. Analizowane ubezpieczenia oferowane były przez towarzystwa ubezpieczeń: Allianz, Aviva, AXA, AXA Assistance, ERV, Gothaer, Signal Iduna, TU Europa. Podawane ceny są średnimi cenami polis w rankingach prezentowanych po wypełnieniu kalkulatora ubezpieczeń.