Narty w Szczyrk Mountain Resort
- Trasy, wyciągi i ceny skipassów
- Trasy na terenie ośrodka Szczyrk Mountain Resort:
- Ceny Skipassów Szczyrk Mountain Resort
- Nocleg w Szczyrk Mountain Resort
- Koszt 7-dniowy wyjazd na narty dla dwóch osób dorosłych w lutym 2020 roku.
- Szczyrk Mountain Resort - atrakcje
- Ubezpieczenie dla narciarzy
Szczyrk Mountain Resort położony jest w Beskidzie Śląskim. Taka lokalizacja jest przede wszystkim doskonała dla narciarzy z Małopolski i Górnego Śląska. Jednak ze względu na to, że jest to jeden z największych kurortów narciarskich w Polsce, chętnie przyjeżdżają tu także turyści z innych województw, a także z zagranicy: w szczególności z Czech i Słowacji.
Ośrodek znajduje się na zboczach dwóch szczytów: Małe Skrzyczne i Wierch Pośredni. W ostatnich latach kurort przeszedł wiele modernizacji, które pozwoliły mu dołączyć do czołówki najpopularniejszych destynacji narciarskich w Polsce. Zróżnicowanie tras, a także bogata oferta apres-ski sprawia, że chętnie przyjeżdżają tam zarówno doświadczeni narciarze, jak i rodziny z dziećmi.
Trasy, wyciągi i ceny skipassów
Szczyrk Mountain Resort to kurort w zasadzie dla każdego. Ponad 20 km tras (i drugie tyle na terenie Centralnego Ośrodka Sportu i Beskid Sport Arena) daje możliwość rozwinąć skrzydła wszystkim grupom narciarzy: amatorom, średniozaawansowanym i profesjonalistom. W pobliżu ośrodka znajduje się 17 tras, z czego większość z nich przeznaczona jest dla amatorów i osób, które szukają jazdy rekreacyjnej. Dla bardziej wymagających zostaje jeszcze pięć tras czerwonych i jedna czarna. Jeśli zaś chodzi o jazdę po zmroku, do dyspozycji oddane są dwie oświetlone trasy: „Suche Solisko” i „Golgota”.
Trasy na terenie ośrodka Szczyrk Mountain Resort:
Miłośnikom ekstremalnych zjazdów w szczególności powinna spodobać się “Bieńkula” - czarny szlak o długości półtora kilometra. Nieco łagodniejsza natomiast jest wspomniana wcześniej “Golgota”, jednak i w tym przypadku nie warto się decydować na zjazd, jeśli nie jesteśmy doświadczonymi narciarzami. Obie trasy posiadają homologację FIS, co oznacza, że mogą się tam odbywać międzynarodowe zawody.
Dostęp do tras zjazdowych zapewniają dwie 6-osobowe kolejki kanapowe, 10-osobowa gondola, a także sześć wyciągów orczykowych. Natomiast, żeby skorzystać ze szlaków znajdujących się na terenie Centralnego Ośrodka Sportu od niedawna można skorzystać z bezpośredniego połączenia kolejowego.
Ceny Skipassów Szczyrk Mountain Resort
Źródło: https://www.szczyrkowski.pl
Stoki otwarte są w okresie od lutego do pierwszego tygodnia kwietnia. Podane ceny dotyczą wysokiego sezonu, w którym na terenie kurortu panują najlepsze warunki narciarskie. Z bezpłatnego skipassu mogą z kolei skorzystać dzieci do 6 roku życia.
Nocleg w Szczyrk Mountain Resort
Baza noclegowa kurortu jest rozbudowana i bardzo zróżnicowana. Przyjezdni mogą skorzystać zarówno z większych ośrodków i hoteli, jak i małych hoteli i kwater prywatnych. Najtańsze noclegi można znaleźć już w cenie 100 zł za osobę za noc. Natomiast nocleg w 3-gwiazdkowym hotelu to już wydatek rzędu 250 zł. Przy wyborze warto kierować się lokalizacją obiektu. Mimo modernizacji, w szczycie sezonu parkingi przy stokach potrafią być przepełnione. Zdecydowanie wygodniejszym sposobem dostania się do wyciągów jest jazda lokalnym ski busem.
Koszt 7-dniowy wyjazd na narty dla dwóch osób dorosłych w lutym 2020 roku.
Źródła: booking.com i szczyrkowski.pl
Szczyrk Mountain Resort - atrakcje
Beskidzki kurort będzie idealny także dla osób, które oprócz zjeżdżania na nartach cenią sobie wypoczynek w górach poza stokiem. Oferta tzw. apres-ski jest w tym miejscu dość rozbudowana. Rodziny z dziećmi powinny być zainteresowane na przykład znajdującym się w okolicy parkiem trampolin, w którym można na kilka godzin zostawić dziecko pod opieką wykwalifikowanych instruktorów. Z drugiej strony jednak jest to doskonała okazja do wspólnego spędzenia czasu - trampoliny przeznaczone są bowiem także dla dorosłych.
W okolicach szczyrku znajdują się też słynne skocznie narciarskie, w tym “Skocznia Adama Małysza” w Wiśle-Malince. W czasie wolnym warto odwiedzić również znajdujące się w okolicy muzea i galerie. Wśród nich są np. Browar Żywiec, gdzie oprócz historii słynnego browaru, będziemy mogli też zagrać w kręgle. Natomiast w pobliskiej Wiśle odwiedzić można galerię “Sportowe Trofea Adama Małysza.
Okolice szczyrku to także doskonałe miejsce na długie spacery. W pobliskim Ustroniu możemy np. odwiedzić rezerwat przyrody “Leśny Park Niespodzianek”. Natomiast bezpośrednio z samego Szczyrku warto wybrać się na przechadzkę Parkiem Krajobrazowym Beskidu Śląskiego. W okolicy jest też wiele zabytków takich jak Pijalnia Wód w Parku Zdrowym czy Sanktuarium Św. Jakuba w Szczurku.
Ubezpieczenie dla narciarzy
Podobnie jak przed każdą podróżą nie powinniśmy zapominać o odpowiednim ubezpieczeniu. W przypadku wyjazdu na narty jest to szczególnie ważne, ponieważ uprawiając sport, w sposób szczególny narażeni jesteśmy na różnego rodzaju urazy i niebezpieczeństwa. Odwiedzając kurorty w Polsce, powinniśmy wykupić ubezpieczenie narciarskie, które zapewnia assistance i ubezpieczenie NNW, a także pokryje koszty leczenia prywtanego i rehabilitacji. Przyda się także ochrona bagażu i sprzętu sportowego. Pamiętajmy, że NNW wysokość odszkodowania zależy od procentowego uszczerbku na zdrowiu. Natomiast na ile procent wyliczona zostanie szkoda można sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).
Narciarze na stoku często wpadają na siebie. Zwykle kolizje są niegroźne, ale zdarzają się też poważniejsze wypadki. Jeśli osoba trzecia poniesie szkodę (w postaci uszczerbku na zdrowiu lub zostanie uszkodzone jej mienie) może wystąpić do sądu o odszkodowanie. Wykupując odpowiednio wysokie OC sportowe, mamy pewność, że w razie takiej sytuacji ubezpieczalnia pokryje koszty. Nie pomylmy się jednak: OC sportowe i OC w życiu cywilnym to dwa różne rozszerzenia i nie można ich traktować zamiennie.
Bardzo ważne jest także, żeby pamiętać o rozszerzeniu polisy o sporty wysokiego ryzyka. W przeciwnym wypadku ubezpieczyciel może spróbować odmówić wypłaty odszkodowania. Można zastanowić się nad ubezpieczeniem swojego sprzętu sportowego. Narty albo deska snowboardowa nie są najtańsze, a mogą przecież ulec uszkodzeniu podczas zjazdu. Za niewielką dopłatą do ceny polisy możemy uchronić się przed dodatkowymi kosztami.