Najpopularniejsze wyłączenia w ubezpieczeniu turystycznym
Niemniej jednak, jest to element polisy, którego ominąć się nie da, niezależnie od upodobań każdej ze stron. Towarzystwa stosują ograniczenia odpowiedzialności, aby uniknąć nadmiernego wyłudzania przez klientów odszkodowań. Świadomość klienta na temat tego, kiedy ochrona go nie obowiązuje daje spore szanse na to, aby takich sytuacji unikać lub nie składać niepotrzebnych roszczeń finansowych.
Czy wszyscy ubezpieczyciele stosują te same wyłączenia?
Każde z towarzystw może ustalić własne zasady świadczenia usług, o ile oczywiście nie kolidują one z przepisami obowiązującego prawa. Obecne warunki powstawały prawdopodobnie przez wiele lat i były ustalane na podstawie faktycznych przypadków z podróży ubezpieczających się.
Generalizując można stwierdzić, że większość towarzystw, proponując ubezpieczenie turystyczne zapewnia zarówno ochronę w podobnych sytuacjach, jak i również wyłączenia. Zdarzają się jednak przypadki, gdy w konkretnym produkcie występują inne ograniczenia dostosowane do danego ubezpieczenia i stanowiska ubezpieczyciela.
Wyłączenia wspólne dla wszystkich ryzyk
Wyłączenia w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia można znaleźć z reguły w dwóch miejscach: w szczegółach wspólnych dla całej polisy oraz w opisach poszczególnych ryzyk. Warto zwrócić uwagę zarówno na jedne, jak i drugie, ponieważ wszystkie z nich Cię dotyczą (o ile wybrałeś dany rodzaj ubezpieczenia). Wśród wspólnych wyłączeń dla wszystkich ryzyk najczęściej znajdziesz następujące ograniczenia:
- Pozostawanie pod wpływem alkoholu lub w stanie nietrzeźwości w rozumieniu przepisów o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, lub w stanie po użyciu środków odurzających lub substancji psychotropowych albo środków zastępczych, w rozumieniu przepisów o działaniu przeciw narkomanii, lub w stanie po użyciu lekarstw lub innych środków wyłączających świadomość.
- Działania wojenne, rozruchy, zamieszki, stan wojenny, akty terroryzmu lub sabotażu, udział ubezpieczonego w nielegalnych strajkach.
- Eksplozja atomowa lub napromieniowanie radioaktywne.
- Nieprzestrzeganie zaleceń lekarza lub poddanie się zabiegom o charakterze medycznym poza kontrolą lekarską lub uprawnionych do tego osób.
- Usiłowanie lub dokonanie przestępstwa.
- Próba samobójstwa, umyślne samookaleczenie lub uszkodzenie ciała na prośbę ubezpieczonego.
- Prowadzenie pojazdu mechanicznego bez wymaganych uprawnień.
- Umyślne działanie Twoje lub osoby, z którą pozostajesz we wspólnych gospodarstwie domowym, rażącym niedbalstwem.
Redakcja ubezpieczeniaonline.pl