Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Na czym polega ubezpieczenie sportów ekstremalnych?

Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny
Sporty ekstremalne związane są ze zwiększonym ryzykiem, które wpływa na wzrost wysokości składki o około 300%. Są uznawane przez ubezpieczycieli za o wiele bardziej niebezpiecznie niż wypoczynek, zwiedzanie czy sporty wysokiego ryzyka.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Przed zakupem ubezpieczenia turystycznego należy poinformować ubezpieczyciela o rodzaju uprawianej dyscypliny, aby rozszerzył zakres ochrony. Należy pamiętać, że różne towarzystwa niektóre aktywności fizyczne odmiennie zaliczają do sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka.

Dlaczego sporty ekstremalne wymagają dodatkowe ubezpieczenia?

Uprawianie sportów ekstremalnych i wysokiego ryzyka to pełna emocji, ale i niebezpieczeństwa aktywność. Duża prędkość, niesprzyjające warunki atmosferyczne, a także ryzykowne akrobacje – wszystko to znacząco zwiększa możliwość wypadku i – co za tym idzie – urazu czy kontuzji. 

Jazda na nartach poza wyznaczonymi trasami, zimowa eksploracja jaskiń, skoki ze spadochronem, a może na bungee? Niezależnie od tego, którą dyscyplinę wybierzemy, ubezpieczyciel najpewniej potraktuje nasze urlopowe plany jako bardziej niż przeciętnie ryzykowne, a przez to wymagające rozszerzonej ochrony. 

Zwykła, nie posiadająca rozszerzeń polisa, będzie w tym przypadku niewystarczająca, a miłośnicy mocniejszych wrażeń, w razie wypadku mogą skończyć z wysokim rachunkiem w kieszeni. W związku z tym, aby podczas aktywnego wypoczynku czuć się bezpiecznie, każda osoba planująca uprawianie niebezpiecznych sportów powinna zadbać o rozszerzenie o sporty ekstremalne. 

Przykład: Pani Agnieszka od wielu lat amatorsko uprawia kolarstwo górskie. W tym roku kobieta wybrała się wraz ze swoją przyjaciółką na spontaniczny weekend w górach, gdzie przez całe trzy dni miały oddawać się ekstremalnej jeździe po stromych zboczach. Już pierwszego dnia Pani Agnieszka łamie jednak nogę, przewracając się na rowerze podczas zjazdu po nierównym, stromym terenie. Pozostałe dni urlopu turystka spędza na badaniach w lokalnym szpitalu. Niestety, kupując ubezpieczenie na wyjazd, turystka zapomniała o rozszerzeniu o sporty ekstremalne, przez co wszelkie wydatki związane z leczeniem, hospitalizacjąm a nawet naprawą roweru, będzie musiała pokryć samodzielnie. 

Jakie dyscypliny są uznawane za sporty ekstremalne?

Aktywności fizyczne, których uprawianie pociąga za sobą zwiększone ryzyko doznania kontuzji lub urazu, przez większość ubezpieczycieli zaliczane są do grupy sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka. W zdecydowanej większości przypadków ubezpieczyciele posługują się jednak definicją, zgodnie z którą: 

Sporty ekstremalne to aktywność sportowa, której uprawianie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w warunkach dużego ryzyka, często zagrożenia życia. 

Jednak definicje w poszczególnych OWU mogą się od siebie różnić w zależności od ubezpieczyciela. Dyscyplinę, którą jedno towarzystwo zakwalifikuje do sportów ekstremalnych, inne może uznać za aktywność wysokiego ryzyka. W związku z tym przed zakupem polisy turystycznej należy dokładne zapoznać się z warunkami umowy ubezpieczeniowej. 

Oto przykłady dyscyplin najczęściej uznawanych za ekstremalne lub podwyższonego ryzyka: 

SPORTY ZIMOWE 

Skituring, Heliskiing, Skialpinizm, Skiboby, Snowtubing, Speleologia 

SPORTY WODNE 

Surfing, Kitesurfing; Nurkowanie, Rafting, Kajakarstwo, Żeglarstwo, Wioślarstwo, Sporty motorowodne; Hokej podwodny, Rugby podwodne, Freediving, Canyoning 

SPORTY UPRAWIANE NA LĄDZIE 

Motocross, Alpinizm, Kolarstwo górskie, Wspinaczka 

SPORTY UPRAWIANE W POWIETRZU 

Paralotniarstwo i motolotniarstwo, Skoki na bungee, Windsuiting, Skoki ze spadochronem, Lotnictwo i pilotowanie samolotów oraz śmigłowców, Loty balonem, Loty szybowcem 

Pamiętaj! W niektórych przypadkach za sporty ekstremalne uznawane są te dyscypliny, które uprawia się w ekstremalnych warunkach przyrodniczych lub w ekstremalnym klimacie, np. na pustyni, w dżungli, na terenach śnieżnych lub wysokogórskich. 

Jak dopasować zakres ochrony ubezpieczenia turystycznego uprawiając sporty ekstremalne?

Najważniejszym elementem ubezpieczenia turystycznego jest suma gwarantowana kosztów leczenia. W związku ze zwiększonym prawdopodobieństwem ryzyka odniesienia urazu podczas uprawniania sportów ekstremalnych, im wyższa, tym lepiej. W Europie powinna wynosić minimum 50 000 euro. W przypadku dalszych wypraw, warto zakupić polisę, która zagwarantuje pomoc medyczną w nielimitowanym zakresie. 

Istotne są również koszty leczenia w razie zachorowania na COVID-19, a także dodatkowe związane z chorobą usługi, takie jak pokrycie kosztów wynikających z kwarantanny, czy opłata transportu w razie zachorowania lub choroby dziecka. 

Planując aktywny wypoczynek – szczególnie na stoku lub w górach - uwagę zwrócić trzeba także na akcje poszukiwawcze i ratownictwo. W zasadzie wszędzie poza Polską takie usługi są bowiem naprawdę bardzo kosztowne. Samo uruchomienie helikoptera, nie mówiąc nawet o skomplikowanej akcji ratunkowej, może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy euro. 

Bardzo kosztowne będzie także zorganizowanie transportu poszkodowanej osoby z powrotem do Polski. Transport do kraju będzie oczywiście tym droższy im dalej od miejsca zamieszkania znajdujemy się w chwili wypadku. Bez odpowiedniego ubezpieczenia, niezdolna do samodzielnej podróży osoba, z własnej kieszeni będzie musiała  pokryć koszty takiego przejazdu. 

Bardzo przydatne będzie również ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Gdy podczas uprawiania sportów ekstremalnych doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu, otrzymamy rekompensatę od ubezpieczyciela. Jej wysokość zostanie określona na podstawie procentowej tabeli zawartej w OWU. 

Pomocne może okazać się też OC w życiu prywatnym i OC sportowe. Jeżeli z naszej winy uraz odniesie osoba trzecia, może pozwać nas do sądu. Jeśli wyrok będzie dla niej korzystny, towarzystwo wypłaci jej odszkodowanie do wysokości sumy gwarantowanej określonej w umowie. Ponadto właściciele cennego sprzętu sportowego także powinni objąć go ubezpieczeniem. 

Ważnym elementem ochrony jest również pakiet assistance. Dzięki niemu w razie nagłego wypadku lub innego nieszczęśliwego zdarzenia otrzymamy pomoc i wsparcie polskiego konsultanta, pomoc tłumacza, porady prawne, a nawet opiekę dla dziecka, którego opiekunowie zostali poszkodowani. 

A co z rozszerzeniami? Niezależnie od tego, czy zamierzamy spędzić urlop na uprawianiu sportów ekstremalnych, czy nie, poza rozszerzeniem dla aktywnych, przy da się także klauzula alkoholowa oraz rozszerzenie o choroby przewlekłe. Pierwsza zagwarantuje wypłatę odszkodowania także wtedy, gdy podczas wypadku będziemy znajdować się pod wpływem alkoholu. Drugi rodzaj ochrony to niemal obowiązkowy element polisy dla osób, które chorują przewlekle. 

Uprawianie sportów, szczególnie tych o podwyższonym ryzyku lub ekstremalnych, najczęściej wymaga również użycia profesjonalnego, drogiego sprzętu. Jeśli zamierzamy zabrać taki ekwipunek na zagraniczne wakacje, warto pamiętać również o ubezpieczeniu bagażu. 

Sporty ekstremalne a cena ubezpieczenia turystycznego

Uprawianie sportów ekstremalnych podczas wyjazdu wpływa na wzrost ceny składki ubezpieczeniowej. Jej wysokość w tym przypadku uzależniona będzie nie tylko od zakresu ubezpieczenia czy jego sum gwarantowanych, ale także od uprawianej dyscypliny i miejsca podróży. 

Najtańszą polisę w przypadku wyjazdu do Europy w celu wypoczynku lub zwiedzania, dorosła osoba może kupić już za 3,74 PLN/dzień. Cena wzrośnie, jeśli polisa będzie obejmowała ochroną sporty wysokiego ryzyka (9,84 PLN/dzień) lub ekstremalne (12,93 PLN/dzień).

Oto przykładowe oferty ubezpieczenia turystycznego z rozszerzeniem o uprawianie sportów ekstremalnych i wysokiego ryzyka, dla jednej osoby dorosłej wyjeżdżającej na urlop na Cypr: 

Ubezpieczyciel 

Axa 

Nationale Nederlanden 

Allianz 

Nationale Nederlanden 

Cena 

12,93 PLN/dzień 

19,08 PLN/dzień 

27,26 PLN/dzień 

32,10 PLN/dzień 

COVID-19 

TAK 

TAK 

TAK 

TAK 

Leczenie chorego 

200 000 PLN 

150 000 PLN 

500 000 PLN 

500 000 PLN 

Pokrycie kosztów testu 

Tylko jeśli lekarz zleci wykonanie testu, niezależnie od wyniku 

Tylko w sytuacji, kiedy test jest niezbędny w przebiegu leczenia (np. lekarz zaleca zrobienie drugiego testu dla potwierdzenia stanu zdrowia) 

Tylko jeśli lekarz zleci wykonanie testu, niezależnie od wyniku 

Tylko w sytuacji, kiedy test jest niezbędny w przebiegu leczenia (np. lekarz zaleca zrobienie drugiego testu dla potwierdzenia stanu zdrowia) 

Przedłużony pobyt opiekuna z powodu zachorowania dziecka 

200 000 PLN 

400 zł/dzień 

Tylko jeżeli dziecko będzie w szpitalu dłużej niż 7 dni, koszt zakwaterowania (max. 7 dni) 

400 zł/dzień 

koszty zakwaterowania (max 7 dni) W ramach Świadczenia „Wizyta Członka Rodziny” 

400 zł/dzień 

Tylko jeżeli dziecko będzie w szpitalu dłużej niż 7 dni, koszt zakwaterowania (max. 7 dni) 

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu pozytywnego wyniku testu (izolacja) 

TAK 

TAK 

TAK 

Zakwaterowanie i wyżywienie 

3 000 PLN do max 10 dni 

5 400 PLN 

3 000 PLN 

Transport powrotny 

500 PLN 

Bez limitu 

500 PLN 

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu odosobnienia wynikającego z kontaktu z osobą chorą (kwarantanna) 

TAK 

Zakwaterowanie i wyżywienie 

5 400 PLN 

Transport powrotny 

Koszty leczenia i assistance 

TAK 

TAK 

TAK 

TAK 

Suma ubezpieczenia 

200 000 PLN 

150 000 PLN 

500 000 PLN 

500 000 PLN 

Ratownictwo 

200 000 PLN 

100 000 PLN 

50 000 PLN 

100 000 PLN 

Koszty hospitalizacji 

TAK 

TAK 

TAK 

TAK 

Transport medyczny do kraju 

TAK 

Bez limitu 

Bez limitu 

Bez limitu 

Stomatolog 

900 PLN 

1000 PLN 

1000 PLN 

1000 PLN 

Assistance 

W ramach kosztów leczenia 

W ramach kosztów leczenia 

W ramach kosztów leczenia 

W ramach kosztów leczenia 

OC 

TAK 

TAK 

TAK 

Suma ubezpieczenia 

150 000 PLN 

100 000 PLN 

300 000 PLN 

Szkody osobowe 

150 000 PLN 

100 000 PLN 

300 000 PLN 

Szkody w mieniu 

150 000 PLN 

10 000 PLN 

300 000 PLN 

NNW 

TAK 

TAK 

TAK 

TAK 

Suma ubezpieczenia 

20 000 PLN 

10 000 PLN 

40 000 PLN 

10 000 PLN 

Uszczerbek na zdrowiu 

20 000 PLN 

10 000 PLN 

40 000 PLN 

10 000 PLN 

Śmierć 

10 000 PLN 

10 000 PLN 

20 000 PLN 

10 000 PLN 

Ubezpieczenie bagażu 

4 000 PLN 

2 000 PLN 

Choroby przewlekłe 

Zdarzenia pod wpływem alkoholu 

Za dopłatą w wysokości 15% składki 

TAK 

TAK 

 

Nie można jednak zapominać, że każda polisa powinna być dopasowana do kierunku i indywidualnego charakteru każdej podróży. Choć najtańsze ubezpieczenie turystyczne z rozszerzeniem o sporty ekstremalne kosztuje zaledwie kilkanaście złotych dziennie, warto rozważyć wybór droższej opcji. W związku ze zwiększonym ryzykiem doznania urazu podczas nurkowania, wyczynowej jazdy na nartach, czy skoków ze spadochronem, wybierając taką formę wypoczynku, najlepiej będzie wybrać ubezpieczenie z jak najszerszym zakresem ochrony.  Polisa z wysokimi sumami gwarantowanymi ubezpieczenia KL i ratownictwa kosztuje kilka-kilkanaście złotych więcej, a w  razie wypadku może uchronić przed naprawdę wysokimi kosztami związanymi z leczeniem. 

Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w ubezpieczeniaonline.pl

Aby wybrać ofertę najlepszą dla siebie, warto skorzystać ze specjalnej porównywarki (np. takiej jak nasz kalkulator ubezpieczeń podróżnych), w której w prosty sposób można porównać ze sobą kilkanaście ofert ubezpieczeń turystycznych. Aby wybrać polisę turystyczną z rozszerzeniem o sporty ekstremalne, na etapie wyboru kierunku i długości wyjazdu, wystarczy zaznaczyć odpowiednie pole. 

Do każdego z ubezpieczeń dołączony jest elektroniczny plik z OWU. Dzięki temu wygodnie możemy sprawdzić na ekranie komputera lub urządzenia mobilnego, czy uprawiana przez nas dyscyplina jest objęta ochroną. 

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
To warto wiedzieć o polisie w sportach ekstremalnych:
  1. Różni ubezpieczyciele te same dyscypliny zaliczają w OWU do sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka.
  2. Wysokość składki dla osób uprawiających sporty ekstremalne jest nawet o 300% wyższa.
  3. Warto kupić polisę z nielimitowanymi kosztami leczenia i ratownictwa. 
  4. Najlepiej jednak dopasować ubezpieczenie pod kątem swoich potrzeb i możliwości.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czym się różnią sporty wysokiego ryzyka od sportów ekstremalnych?

    Sporty ekstremalne i sporty wysokiego ryzyka mogą być różnie definiowane przez ubezpieczycieli. Najczęściej jednak ochrona podczas uprawiania tych pierwszych wymaga opłacenia wyższej składki za polisę.

  2. Czy można ubezpieczyć sprzęt służący do uprawiania sportów ekstremalnych?

    Tak, można to zrobić na takich samych zasadach, na jakich ubezpieczamy każdy inny sprzęt sportowy. Taka ochrona zawarta jest zazwyczaj w ubezpieczeniu bagażu.

  3. Czy za ochronę przy uprawiania sportów ekstremalnych trzeba zapłacić więcej?

    Tak. Zarówno uprawianie sportów ekstremalnych jak i tych o podwyższonym ryzyku, wymaga dodatkowej ochrony ubezpieczeniowej, która wiąże się z wyższą ceną składki.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia