Jakich leków nie można zabrać za granicę?
- Zakazane leki w Turcji
- Zakazane leki w Egipcie
- Zakazane leki w Tunezji
- Zakazane leki w Omanie
- Zakazane leki w Gruzji
- Zakazane leki w Grecji
- Zakazane leki w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
- Zakazane leki w Tajlandii
- Co powinno się znaleźć w apteczce podróżnej?
- Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne?
Twoje wątpliwości są całkiem słuszne, bo ograniczenia dotyczące wwozu lekarstw stanowią spore wyzwanie dla wielu podróżujących. Sprawdź, jakich leków nie zabierzesz ze sobą do najpopularniejszych państw na turystycznej mapie świata.
Sprawdź Cenę Ubezpieczenia Turystycznego
Zakazane leki w Turcji
W Turcji nie obowiązują zakazy dotyczące wwozu konkretnych preparatów leczniczych. Jeśli jednak planujesz wycieczkę w ten region świata, np. na Riwierę Egejską lub do Stambułu, i w Twoim bagażu znajdą się leki, musisz mieć ze sobą również zaświadczenie od lekarza lub receptę. Taki dokument ma udowodnić, że przewozisz produkty lecznicze wyłącznie na własny użytek.
O okazanie zaświadczenia zostaniesz poproszony przy wjeździe na terytorium Turcji. Ważne, aby potwierdzenie przyjmowania przewożonych preparatów przetłumaczyć przed wyjazdem na język turecki. Ponadto konieczne jest uzyskanie poświadczenie od tureckiego konsula. Co ważne, takie zasady obowiązują nawet w odniesieniu do lekarstw, które w Polsce można dostać bez recepty.
Zakazane leki w Egipcie
Niektóre substancje aktywne zawarte w lekach dostępnych w Polsce są w Egipcie niedozwolone. Zabronione składniki mogą znajdować się zarówno w recepturze produktów leczniczych wydawanych na receptę, jak i w formule preparatów ogólnodostępnych, nawet tych homeopatycznych. Nie istnieje jednak lista, która definiowałaby substancje lub leki niemożliwe do wwiezienia na terytorium Egiptu. Funkcjonariusze służb granicznych decyzję o zaakceptowaniu lub odrzuceniu danych produktów leczniczych podejmują w oparciu o własną ocenę sytuacji. W razie jakichkolwiek wątpliwości mają prawo odebrać preparat i przekazać go do kontroli laboratoryjnej. Czas oczekiwania na wynik takiego badania jest nieznany i często przedłuża się nawet do kilkunastu dni.
Problem z wwozem lekarstw do Egiptu częściowo rozwiązuje zaświadczenie od lekarza przetłumaczone na język angielski lub arabski. Jeśli przyjmujesz na stałe jakieś leki, zabierz ze sobą takie potwierdzenie. Zwiększy ono Twoje szanse na przewiezienie niezbędnych preparatów przez granicę, jednocześnie zmniejszając ryzyko ich konfiskaty bądź poniesienia odpowiedzialności karnej za próbę „przemytu” niedozwolonych substancji.
To warto wiedzieć! Na egipskiej granicy szczególnej kontroli podlegają leki zawierające substancje narkotyczne lub psychotropowe, np. kodeina czy tramadol. Jeśli przyjmujesz preparaty zawierające takie składniki, zaopatrz się w odpowiednie zaświadczenie medyczne. Więcej szczegółów w zakresie wwozu konkretnych leków do Egiptu udzielą Ci pracownicy Ambasady Egiptu w Warszawie. |
Zakazane leki w Tunezji
Szczególne zasady dotyczące wwozu preparatów medycznych obowiązują również w Turcji. Podróżując do tego popularnego wśród turystów kraju, musisz przestrzegać kilku istotnych wytycznych. Po pierwsze, jakiekolwiek leki na własny użytek podlegają tam kontroli celnej. Ponadto w trakcie weryfikacji musisz okazać funkcjonariuszom receptę na zażywane preparaty przetłumaczoną na język angielski lub francuski. Po drugie, aby wwieźć leki zawierające substancje psychotropowe lub odurzające, trzeba mieć odpowiednie zezwolenie. Jego ważność jest ograniczona czasowo i ulega wydłużeniu lub skróceniu w zależności od rodzaju i formy przyjmowanych leków. Pozostaje aktualne maksymalnie przez:
- 3 miesiące — o ile ma zastosowanie przy środkach psychotropowych;
- 28 dni — gdy odnosi się do produktów doustnych mających w składzie substancje odurzające;
- 14 dni — jeśli ma zastosowanie co do preparatów ze składnikami o właściwościach odurzających, przyjmowanych w zastrzykach.
O zezwolenie na wwóz leków zawierających wymienione substancje można się ubiegać w Ambasadzie Tunezji w Warszawie.
Ważne! Na uzyskanie zezwolenia mogą liczyć wyłącznie osoby nieuzależnione od narkotyków i niebędące w trakcie leczenia zastępczego. |
Zakazane leki w Omanie
W Omanie transportowanie w bagażu niektórych produktów jest kategorycznie zabronione, a wszelkie próby wwiezienia niedozwolonych przedmiotów wiążą się z poważnymi konsekwencjami prawnymi. Wedle omańskich przepisów do zakazanych zaliczają się m.in. narkotyki, mięso wieprzowe, e-papierosy oraz drony. Problemy mogą pojawić się również przy przewożeniu niektórych leków, zwłaszcza zawierających składniki o właściwościach psychoaktywnych.
Zakazane leki w Gruzji
Na wyjazd do Gruzji możesz zabrać wyłącznie leki na użytek własny i w ograniczonej liczbie opakowań. Podczas kontroli masz prawo mieć przy sobie 10 standardowych paczek z preparatami leczniczymi przeznaczonymi do przyjmowania maksymalnie przez 31 dni. W odniesieniu do wwozu leków zawierających substancje psychoaktywne czy odurzające w Gruzji obowiązują podobne zasady, co w Turcji czy w Egipcie. Aby przetransportować takie produkty przez granicę, musisz okazać kopię recepty, a także potwierdzenie kwalifikacji lekarza, który ją wystawił. Oba dokumenty należy przed wyjazdem przetłumaczyć na język angielski lub gruziński.
Zapamiętaj! Niektóre leki dostępne w Polsce bez recepty w Gruzji uznaje się za preparaty zawierające składniki odurzające lub psychotropowe. Doświadczenie pokazuje, że gruzińscy funkcjonariusze są w ocenie preparatów leczniczych bardzo surowi. Aby uniknąć kłopotów na granicy, upewnij się co do legalności danej substancji jeszcze przed wylotem do Gruzji. |
Według informacji udostępnionych na stronie International Narcotics Control Board do substancji psychotropowych w Gruzji zaliczają się m.in. wykorzystywana w leczeniu depresji tianeptyna, używana m.in. w lekach przeciwbólowych ketamina czy stosowana w preparatach przeciwpadaczkowych pregabalina. Do zabronionych należą również produkty zawierające fenazepam, efedrynę czy pseudoefedrynę. Co ciekawe, ostatnia z wymienionych substancji jest częstym składnikiem preparatów o właściwościach obkurczających naczynia krwionośne dostępnych w Polsce bez recepty, zalecanych w objawowym leczeniu zapalenia błony śluzowej nosa i zatok.
Zobacz także: gdzie na wakacje w listopadzie 2024?
Zakazane leki w Grecji
Władze Grecji nie udostępniają turystom listy substancji aktywnych czy preparatów leczniczych niedozwolonych do wwozu. Mimo to obecność niektórych produktów w bagażu wymaga potwierdzenia konieczności ich przyjmowania odpowiednim dokumentem przetłumaczonym na języki angielski i grecki. Zaświadczenie powinno zawierać dane pacjenta oraz pieczątkę i podpis lekarza. Znajduje ono zastosowanie w przypadku:
- leków w formie płynnej przewożonych w opakowaniach o pojemności powyżej 100 ml;
- dużej ilości leków, która mogłaby wskazywać na przewożenie preparatów z myślą o wprowadzeniu ich do dalszego obrotu;
- produktów o właściwościach narkotycznych.
Ilość przewożonych leków powinna być adekwatna do długości pobytu i typowego zapotrzebowania na dany preparat.
Zakazane leki w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
Zjednoczone Emiraty Arabskie stosują dość restrykcyjne zasady odnośnie do wwozu leków, dlatego warto odpowiednio wcześnie zorientować się w obowiązujących tam przepisach. Co do zasady dopuszcza się transportowanie wyłącznie nieprzeterminowanych preparatów leczniczych, zaspokajających maksymalnie 3-miesięczne zapotrzebowanie. Ponadto przewożone produkty zdrowotne nie mogą znajdować się w opakowaniach innych niż oryginalne. Podobnie jak w pozostałych krajach, niektóre leki o właściwościach psychotropowych lub narkotycznych są na terenie ZEA surowo zabronione.
Jeśli na wyjazd do Zjednoczonych Emiratów Arabskich planujesz zabrać produkty mające w składzie CBA lub CBD, musisz mieć oryginalną receptę oraz zaświadczenie lekarskie. Oba dokumenty powinieneś przed wyjazdem przetłumaczyć na język angielski lub arabski. Co ważne, ilość tych preparatów nie może przekroczyć 30-dniowego zapasu.
Aby uniknąć problemów z wwozem leków, władze ZEA zalecają ubieganie się o zgodę na zabranie na wyjazd preparatów leczniczych online. Można to zrobić za pośrednictwem oficjalnego portalu ministerstwa zdrowia: https://mohap.gov.ae/en.
Zakazane leki w Tajlandii
W Tajlandii obowiązują dość jasne przepisy co do wwozu produktów leczniczych. Każdy podróżny może zabrać ze sobą ilość leków odpowiadającą 30-dniowym zapotrzebowaniu. Preparaty muszą znajdować się w oryginalnych opakowaniach, a konieczność ich przyjmowania powinno potwierdzać zaświadczenie od lekarza sporządzone w języku angielskim. Te zasady dotyczą jednak wyłącznie produktów zawierających substancje kontrolowane. Pozostałe preparaty, mające w składzie środki niedozwolone (np. kodeinę, fentanyl czy dimenoksadol) można wwozić dopiero po uzyskaniu pozytywnej decyzji organizacji Food and Drug Administration. O zezwolenie można ubiegać się na stronie: https://permitfortraveler.fda.moph.go.th/nct_permit_main/ , na której jest również dostępna pełna lista substancji objętych szczególnym nadzorem na obszarze Tajlandii.
Co powinno się znaleźć w apteczce podróżnej?
Mimo wielu ograniczeń co do wwozu leków, podczas podróży warto mieć przy sobie najpotrzebniejsze akcesoria medyczne i środki lecznicze. W apteczce na wyjazd nie może zabraknąć:
- plastrów opatrunkowych;
- gazików i bandaży elastycznych;
- produktu o właściwościach dezynfekujących;
- rękawiczek jednorazowych;
- opaski elastycznej;
- podstawowych leków (dobranych w zależności od potrzeb turystów, np. przeciwhistaminowych, przeciwbólowych, przeciwwymiotnych, przeciwbiegunkowych);
- preparatu na komary i kleszcze.
To tylko kilka przykładowych produktów przydatnych w czasie wyjazdu. Finalny skład apteczki podróżnej dopasuj do specyfiki wycieczki, długości pobytu i stanu zdrowia uczestników.
Sprawdź Cenę Ubezpieczenia Turystycznego
Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne?
Koszty leczenia za granicą potrafią nieźle nadszarpnąć budżet. Aby uniknąć niespodziewanych wydatków na wizyty u specjalistów, pobyt w szpitalu, zakup leków czy przeprowadzenie niezbędnej diagnostyki, warto zaopatrzyć się w odpowiednie ubezpieczenie podróżne. Zagwarantuje ono znacznie szerszą ochronę niż karta EKUZ, której zakres ogranicza się wyłącznie do opieki publicznej, i to tylko w krajach należących do UE.
Kalkulacja ubezpieczenia to Tajlandii na 14-dniową podróż z nurkowaniem |
||
Ubezpieczyciel |
Zakres ochrony |
Cena/1 os. |
ERGO Ubezpieczenia Podróży |
|
202 PLN |
Europa Ubezpieczenia |
|
256 PLN |
AXA Partners |
|
358 PLN |
Ceny ubezpieczeń do Tajlandii zaczynają się już od 200 zł za cały wyjazd. W znalezieniu atrakcyjnych ofert polis z niską składką z pewnością pomoże Ci porównywarka internetowa. Dzięki niej zyskasz dostęp do kilkunastu propozycji zapewniających różnorodny poziom ochrony.
Źródła:
- https://www.gov.pl/web/turcja/informacje-dla-podrozujacych
- https://www.gov.pl/web/egipt/idp
- https://www.gov.pl/web/tunezja/informacje-dla-podrozujacych
- https://www.gov.pl/web/arabiasaudyjska/oman-idp
- https://www.gov.pl/web/gruzja/informacje-dla-podrozujacych
- https://www.gov.pl/web/grecja/informacje-dla-podrozujacych
- https://www.gov.pl/web/zea
- https://www.gov.pl/web/tajlandia/idp
- W większości państw funkcjonują pewne ograniczenia co do wwozu leków.
- Przed wyjazdem do danego kraju warto zorientować się w obowiązujących tam przepisach co do zakazu wwozu leków.
- W większości przypadków do przewiezienia leków przez granicę wystarczy odpowiednie zaświadczenie od lekarza lub recepta.
- W niektórych państwach nielegalne są leki, które w Polsce można dostać bez recepty.
FAQ – Najczęściej zadawane pytania
-
Jakie są zakazane leki w Dubaju?
Dubaj wchodzi w skład Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a na terenie tego arabskiego kraju obowiązują ściśle określone wytyczne co do przewozu leków. Jeśli do ZEA zabierasz ze sobą jakiekolwiek preparaty, a zwłaszcza te zawierające substancje o właściwościach narkotycznych lub psychoaktywnych, konieczność ich przyjmowania musi potwierdzać odpowiednie zaświadczenie lekarskie i oryginał recepty (przetłumaczone na język arabski lub angielski). Ponadto wszystkie produkty powinny znajdować się w fabrycznych opakowaniach, a ich ilość nie może przekroczyć dawki potrzebnej na 3-miesięczny pobyt.