Jakie ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii? Wybieramy polisę podróżną
Nic dziwnego, że Hiszpania od lat jest jednym z krajów, które turyści odwiedzają najczęściej. Udany wyjazd musi być jednak bezpieczny. Podpowiadamy, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę, aby wybrać polisę turystyczną idealnie dopasowaną do potrzeb podróżnika.
Podróż do Hiszpanii a COVID-19 – aktualne obostrzenia
Obecnie Hiszpania zniosła wszystkie obostrzenia wjazdowe. Dotyczy to zarówno osób, które przyjęły szczepienie przeciwko COVID-19, jak i osób niezaszczepionych. Nie ma obowiązku wykonywania testu przed przyjazdem z Polski do Hiszpanii, ani testów po przyjeździe.
Nie ma już także obowiązku wypełniania tzw. formularza lokalizacyjnego. Na terytorium Hiszpanii pozostał obowiązek noszenia maseczki jedynie w ośrodkach ochrony zdrowia, aptekach, szpitalach, oraz w transporcie publicznym.
Warto jednak pamiętać, że sytuacja pandemiczna jest dynamiczna. Planując podróż, należy więc na bieżąco monitorować komunikaty, najlepiej na pewnych i bezpiecznych stronach rządowych.
Co warto zobaczyć w Hiszpanii?
Życzliwość mieszkańców i ich słynny temperament sprawiają, że nawet kilkudniowy pobyt na Półwyspie Iberyjskim jest uzależniającym przeżyciem. Oczywiście, jako że Hiszpania jest bardzo dużym krajem, do którego przynależy wiele wysp, wszystkiego nie sposób zobaczyć w trakcie jednego pobytu.
Mamy jednak kilka propozycji, z których można wybrać najlepsze dla siebie i skrupulatnie opracować plan wycieczki – jednej lub kilku.
-
Urokliwe, pełne zabytków miasta. Hiszpania jest rajem dla miłośników architektury. Przez setki lat w kraju mieszały się różnorodne wpływy kulturowe (chrześcijaństwo, islam, judaizm), czyniąc z niego jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Wypełniona arabską sztuką Granada (znajdują się tu rozległe kompleksy pałacowe dynastii Nasrydów i Generalife), nowoczesna Walencja (w której poza miejscami wypoczynkowymi na turystów czeka piękna starówka oraz atrakcje multimedialne w Mieście Sztuki i Nauki), a także wypełniona urokliwymi uliczkami i średniowiecznymi katedrami Barcelona (kolebka architektury Gaudiego, twórcy Sagrada Familii) to tylko kilka miast, które trzeba odwiedzić.
-
Plaże i gorące morze. Piaszczyste plaże w Vigo, Tarifie lub w okolicy w okolicach Kadyksu idealnie nadają się do spokojnego wypoczynku w cieniu palmowych drzew. Jedne z najpiękniejszych plaż i promenad znajdują się w słonecznej, chętnie odwiedzanej przez Hiszpanów Walencji. Poszukiwacze bardziej intensywnych wrażeń mogą odwiedzić leżącą nad turkusowym morzem, wiecznie bawiącą się Ibizę.
-
Niesamowita natura. Hiszpania to nie tylko plaże, ale także imponujące parki narodowe. Jednym z najciekawszych jest Park Narodowy Timanfaya z wulkanicznym krajobrazem. Ciekawy jest także największy park narodowy Hiszpanii, czyli andaluzyjski Park Narodowy Sierra Nevada. Spodoba się przede wszystkim fanom typowo górskich krajobrazów i wspinaczek. Nieco inne krajobrazy zapewnia Park Narodowy Doñana w Sewilli – to przede wszystkim ruchome wydmy, lasy sosnowe i piaszczysta roślinność. Park ten w 1984 r. wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
-
Zabytki sakralne. Miłośnicy architektury do Hiszpanii mogą wracać wielokrotnie... a i tak nadal będzie co zwiedzać. Warte szczególnej uwagi są zabytki sakralne, w tym oczywiście słynna Sagrada Familia w Barcelonie, zaprojektowana przez samego Gaudiego. To jednak nie wszystko. Niemal równie imponujący jest Wielki Meczet w Kordobie – wielu turystów odwiedza to miasto właśnie po to, aby zwiedzić tę niezwykłą budowlę. Godny odwiedzenia jest również ogromny kompleks klasztorno-pałacowy El Escorial w regionie Madrytu, klasztor Montserrat w Katalonii oraz słynny Pałac Królewski wraz z katedrą w Sewilli.
-
Ciekawe muzea. Muzea w Hiszpanii to nie tylko zwyczajne, standardowe ekspozycje. To także nowoczesne obiekty, które zaskakują zwiedzających. Warto odwiedzić m.in. muzea dwóch najsłynniejszych hiszpańskich klubów piłkarskich – Museo del Real Madrid i Museo del FC Barcelona. Miłośnicy sztuki nie powinni ominąć wizyty w Teatrze-Muzeum Dalego, poświęconemu oczywiście Salvadorowi Dalemu. Obiekt ten zbiera doskonałe opinie i przez wielu turystów polecany jest jako prawdziwy punkt obowiązkowy. W Hiszpanii nie brakuje też bardziej ekscentrycznych obiektów, jak np. Muzeum Solniczek i Pieprzniczek w miejscowości Guadalest niedaleko Alicante, czy... Muzeum Espadryli w prowincji La Rioja.
-
Tętniące energią życie nocne. Najsłynniejszą hiszpańską “imprezownią” jest oczywiście Ibiza – to tutaj przybywają spragnieni rozrywki turyści z całego świata. Bogate życie nocne toczy się również na Majorce, choć tu już znacznie łatwiej o spokojne miejsca. Z bogatego życia nocnego słynną też Costa Brava oraz Costa del Sol i Lloret de Mar. Wiele klubów i dyskotek znajduje się również w Barcelonie, szczególnie w okolicach Port Olimpic.
-
Atrakcje dla najmłodszych. Hiszpania to kraj bardzo przyjazny dzieciom – będąc w niemal każdym zakątku świata można znaleźć pomysły na spędzenie czasu z najmłodszymi. Propozycją dla całej rodziny jest wizyta w nowoczesnym parku rozrywki. To m.in. PortAventura niedaleko Barcelony, Siam Park na Teneryfie, czy Parque Warner Madrid. Niemal w każdym większym mieście znajdują się też parki wodne. Małych eksplorerów na pewno zaciekawi wizyta w muzeum CosmoCaixa w Barcelonie – to nowoczesny i w pełni interaktywny obiekt, poświęcony nauce i technice. Zapalonych przyrodników ucieszy wizyta w Parku Motyli Benalmadena, gdzie w akompaniamencie szumu wodospadów można podziwiać okazy motyli z całego świata.
-
Szlaki kulinarne. Hiszpania to nie tylko plaże i zabytki – to także jedzenie, które zdobywa serca podróżników z całego świata. Na północy kraju kuchnia hiszpańska słynie przede wszystkich z owoców morza. W regionie Pirenejów spróbujemy słynnej potrawki z kurczaka (chilindron), na wschodzie przepysznej paelli, a w Andaluzji wszelkich owoców morza i oczywiście tapas. Katalonia słynie z inspiracji kuchnią francuską, a w centrum Hiszpanii kuchnia jest odrobinę cięższa – dominują tu mięsa. Każdy znajdzie coś dla siebie!
Czego unikać, czyli zagrożenia w Hiszpanii
Hiszpania uchodzi za kraj bezpieczny. Mimo to obowiązuje tam czwarty stopień zagrożenia terrorystycznego (skala ma pięć stopni). W praktyce przekłada się to m.in. na bardzo dokładne kontrole na dworcach i lotniskach, a czasem również wzmożoną obecność funkcjonariuszy na ulicach.
W Hiszpanii trzeba uważać na:
-
Kradzieże. Oblegane przez turystów hiszpańskie miasta to raj dla kieszonkowców. Metro, sklepy, bazary, dyskoteki i inne zatłoczone miejsca zwiększają ryzyko utraty bagażu, dokumentów czy pieniędzy. W Hiszpanii popularne są również kradzieże z poziomu skutera lub motocykla. Złodzieje mogą podjeżdżać do ofiar i wyrywać torebki czy telefony.
-
Odwodnienie i udary słoneczne. Wysokie temperatury sprawiają, że czas spędzany na świeżym powietrzu może skutkować odwodnieniem, poparzeniami słonecznymi, a nawet udarem. Koniecznie trzeba pamiętać o kremie z filtrem oraz ochronie w postaci kapelusza czy czapki z daszkiem. Zawsze warto też mieć przy sobie butelkę wody.
-
Ruch drogowy. Wielu Hiszpanów jeździ nieodpowiedzialne, parkuje w niedozwolonych miejscach, nie używa kierunkowskazów oraz nie przestrzega znaków drogowych. Do specyfiki ruchu drogowego w Hiszpanii można się przyzwyczaić, jednak szczególnie w pierwszych dniach pobytu warto zachowywać daleko idącą ostrożność.
-
Sytuację polityczną w Katalonii. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina, że w Katalonii regularnie dochodzi do manifestacji na tle separatystycznym. W trakcie strajków na terenie całej Katalonii dochodzi do utrudnień komunikacyjnych. MSZ zaleca, aby unikać zgromadzeń publicznych.
EKUZ w Hiszpanii – dlaczego nie wystarczy?
Turyści z Polski, którzy są ubezpieczeni w polskim NFZ mogą wyrobić kartę EKUZ. Karta zapewnia dostęp do pomocy medycznej w krajach UE, w tym także w Hiszpanii. Działa wyłącznie w publicznych placówkach zdrowia, w sytuacjach wymagających udzielenia turyście niezbędnej pomocy medycznej.
Kartę EKUZ warto wyrobić, ponieważ jest to nieodpłatne. Karta ma jednak niestety spore ograniczenia i nie wystarczy, aby w Hiszpanii czuć się w pełni bezpiecznie. Po pierwsze, pomoc udzielana jest tylko w niezbędnych przypadkach i o jej udzieleniu de facto decyduje lekarz przyjmujący pacjenta. Po drugie, z karty można skorzystać tylko w publicznych placówkach, które podpisały umowę z odpowiednikiem polskiego NFZ.
Co więcej, karta EKUZ nie obejmuje:
-
Leczenia w prywatnych placówkach. Koszty prywatnej wizyty to nawet ok. 100 euro, kilkukrotnie wyższe są koszty dobowego pobytu w prywatnej klinice. Turysta, który ma wyłącznie kartę EKUZ, bez dodatkowej polisy turystycznej, wszystkie koszty wizyt prywatnych musi pokryć samodzielnie.
-
Transportu medycznego do Polski. Niestety karta EKUZ nie pokryje kosztów powrotu do Polski chorego turysty. Tymczasem koszty te mogą wynosić nawet ok. 3 000 euro!
-
Leczenia stomatologicznego. Leczenie kanałowe, którego konieczność może wystąpić również podczas podróży, to koszt od 250 euro do nawet 500 euro, a koszty założenia plomby wahają się od ok. 100 euro do ok. 150 euro. Ponownie, nie posiadając polisy turystycznej, trzeba uregulować je samodzielnie.
-
Kosztów lekarstw. W Hiszpanii turysta do większości przepisanych lekarstw trzeba dopłacić. Dopłata najczęściej wynosi ok. 40% całkowitych kosztów.
Planując podróż do Hiszpanii, zdecydowanie warto więc od razu zadbać o swoje bezpieczeństwo i wykupić ubezpieczenie turystyczne. Pokryje ono wszystkie te koszty, których nie uwzględnia EKUZ.
Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii?
Ubezpieczenie turystyczne sprawia, że turysta nie musi z własnej kieszeni pokrywać wydatków medycznych (leczenie, operacje, leki), a także okołomedycznych (transport do kraju, wsparcie finansowe po wypadku). Najtańsze ubezpieczenie do Hiszpanii kupimy w cenie ok. 3,7 zł za jeden dzień ochrony. Zalecana suma gwarantowana kosztów leczenia wynosi min. 20 000 euro, optymalnie – 30 000 euro.
Co powinno wchodzić w skład naszego ubezpieczenia?
-
Koszty leczenia i transportu medycznego. Dzięki nim podróżnik nie będzie musiał z własnej kieszeni ponosić kosztów leczenia, lekarstw, badań, hospitalizacji czy prywatnych wizyt u specjalistów. Posiadanie polisy ubezpieczeniowej uchroni też przed koniecznością finansowania niezwykle kosztownego transportu powrotnego do Polski.
-
Koszty ratownictwa. Zapewnią turyście pełne pokrycie kosztów ewentualnych akcji ratunkowych. To szczególnie ważny element ubezpieczenia dla osób, które zamierzają np. uprawiać turystykę górską czy sporty wodne.
-
Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (NNW). W ramach tej usługi ubezpieczyciel zobowiązuje się do wypłaty odszkodowania w następstwie zaistniałego wypadku.
-
Odpowiedzialność cywilna (OC) w życiu prywatnym. Jeżeli w czasie wakacji nieumyślnie narazimy na szkody osoby trzecie, odpowiedzialność za wypłatę ewentualnej rekompensaty weźmie na siebie ubezpieczyciel.
-
Ubezpieczenie bagażu. Wysokie ryzyko kradzieży sprawia, że ubezpieczenie bagażu jest niezwykle ważne. Pozwala uniknąć wielkich finansowych strat, szczególnie jeśli w podróż zabieramy cenne przedmioty.
Jeżeli w czasie urlopu planujemy aktywny wypoczynek, powinniśmy zdecydować się na rozszerzenie polisy o klauzulę sportów wysokiego ryzyka lub sportów ekstremalnych. Udogodnieniem będzie też usługa Assistance, w ramach której zyskamy możliwość skorzystania z prawnej, technicznej i logistycznej pomocy ubezpieczyciela (przydatnej np. przy okazji straty dokumentów).
Magdalena Kajzer, specjslisat ds. ubezpieczeń turystycznych, ubezpieczeniaonline.pl
Ciekawą propozycją dla osób, które w trakcie pobytu w Hiszpanii planują imprezować i nie wykluczają spożywania alkoholu, jest tzw. klauzula alkoholowa. Rozszerzenie ubezpieczenia o tę klauzulę sprawi, że ubezpieczenie obejmie ochroną także zdarzenia, do których doszło po spożyciu alkoholu.
Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii?
Tygodniowy wyjazd dla 1 osoby dorosłej:
-
Wiener w cenie 27,00 zł (koszty leczenia na 94 176 zł, ratownictwo na 37 670 zł, NNW na 10 000 zł, ochrona COVID-19 zakres 3/7).
-
Signal Iduna w cenie 27,67 zł (koszty leczenia na 94 176 zł, ratownictwo na 32 962 zł, NNW na 15 000 zł, sporty objęte polisą: 83, ochrona COVID-19 zakres 3/7).
-
Proama w cenie 49,00 zł (koszty leczenia na 30 000 zł, ratownictwo na 300 000 zł, NNW na 30 000 zł, OC na 50 000 zł, ochrona COVID-19 zakres 5/7).
2-tygodniowy wyjazd dla 2 osób dorosłych:
-
Axa w cenie 120, 68 zł (koszty leczenia na 200 000 zł, ratownictwo na 200 000 zł, NNW na 20 000 zł, sporty objęte polisą: 114, ochrona COVID-19 zakres 3/7).
-
Europa Ubezpieczenia w cenie 131,00 zł (koszty leczenia na 141 264 zł, ratownictwo na 23 554 zł, NNW na 14 126 zł, bagaż na 1 413 zł, sporty objęte polisą: 10, ochrona COVID-19 zakres 3/7).
-
Nationale Nederlanden w cenie 139, 96 zł (koszty leczenia na 150 000, NNW na 10 000 zł, ratownictwo na 100 000 zł, OC na 150 000 zł, OC sportowe na 150 000 zł, sporty objęte polisą: 60, ochrona COVID-19 zakres 5/7).
Tygodniowy wyjazd dla rodziny 2+1:
-
Ergo Ubezpieczenia Podróży w cenie 70,00 zł (koszty leczenia na 94 176 zł, NNW na 20 000 zł, sporty objęte polisą: 20, bagaż na 800 zł).
-
Generali w cenie 137,00 zł (koszty leczenia na 200 000 zł, ratownictwo na 200 000 zł, NNW na 30 000 zł, OC na 50 000 zł, ochrona COVID-19 zakres 5/7).
-
Axa w cenie 161,00 zł (koszty leczenia na 600 000 zł, ratownictwo na 600 000 zł, NNW na 50 000 zł, OC na 250 000 zł, OC sportowe na 250 000 zł, sprzęty objęte polisą: 114, ubezpieczenie sprzętu sportowego, bagaż na 3 000 zł, ochrona COVID-19 zakres 7/7).
Wybraną polisę można zakupić online w naszym kalkulatorze ubezpieczeń podróżnych. Wystarczy wyliczyć zakres oraz wysokość składki i dokonać opłaty. Polisa zostanie wysłana na maila. Dzięki temu podróż do Hiszpanii będzie nie tylko niezapominana, ale i bezpieczna!
- Hiszpania to po Francji drugi, najchętniej odwiedzany kraj na świecie.
- Turystów kusi pięknymi plażami, malowniczymi widokami, a także pełnymi zabytków z rożnych okresów historycznych miastami.
- Warto jednak uważać na kieszonkowców, a także na wysokie temperatury, które mogą prowadzić do udarów słonecznych lub odwodnień.
- Leczenie w Hiszpanii częściowo jest pokrywane w ramach EKUZ-u, niemniej jednak za część kosztów trzeba zapłacić z własnej kieszeni.
- Ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii pokrywające koszty leczenia oraz zapewniające ochronę na czas pobytu za granicą można znaleźć już od 3,7 zł.
Najczęściej zadawane pytania
-
Czy aktualnie można podróżować do Hiszpanii?
Tak. Granice Hiszpanii są obecnie otwarte dla turystów. Nie jest wymagane wykonywanie testów na obecność COVID-19 przed wylotem ani po przylocie do Hiszpanii. Nie trzeba też wypełniać formularza lokalizacyjnego.
-
Jakie dokumenty są potrzebne na wyjazd do Hiszpanii?
Obywatele Polski mogą przekroczyć granicę Hiszpanii na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu (dotyczy pobytów trwających do 90 dni).
-
Czy ubezpieczenie w Hiszpanii jest obowiązkowe?
Nie, jednak zdecydowanie warto je wykupić. Tylko posiadanie ubezpieczenia turystycznego uchroni turystę przed koniecznością ponoszenia z własnej kieszeni wysokich kosztów leczenia, korzystania z pomocy medycznej w placówkach prywatnych, kosztów akcji ratowniczych, czy transportu medycznego do Polski.