Jak wybrać ubezpieczenie w Tatry Słowackie?
- Najczęstsze kontuzje podczas górskich wypraw
- Czy trzeba ubezpieczyć się przed wyjazdem w Słowackie Tatry?
- Czy EKUZ wystarczy podczas takiego wyjazdu?
- Ile kosztuje ratownictwo na Słowacji?
- Co powinno zawierać ubezpieczenie w góry?
- Rozszerzenia w ubezpieczeniu w Tatry Słowackie – czy będą potrzebne?
- Przykładowe ceny ubezpieczenia w Tatry
- Jak kupić ubezpieczenie na wyjazd w Tatry?
- Jak zachować bezpieczeństwo w górach?
Wybierając się w podróż w góry (np. Tatry Słowackie), zwłaszcza jeśli przekraczamy granicę Polski, musimy pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego. Górskie wędrówki zarówno szlakami jak i poza nimi, wspinaczka, a także sporty takie jak narciarstwo czy snowboard poza świetną zabawą niosą ze sobą ryzyko wypadków.
Najczęstsze kontuzje podczas górskich wypraw
Niebezpieczne upadki czy zabłądzenie mogą spotkać każdego, a urazy zdarzają się nie tylko początkującym. Strome szlaki, górskie zbocza, zmęczenie a także niesprzyjające warunki pogodowe – to wszystko może skutkować nieszczęśliwym wypadkiem podczas górskich wypraw.
Podczas wielu z nich konieczna może okazać się akcja ratunkowa lub nagła interwencja innych służb. W najgorszym przypadku może okazać się, że potrzebna będzie interwencja medyczna lub transport helikopterem.
Wszystkie te sytuacje wiążą się jednak z ogromnymi kosztami, ponieważ poza granicami naszego kraju nawet podstawowe czynności ratownictwa górskiego są odpłatne. Odpowiednia polisa pozwoli więc zaoszczędzić nie tylko nerwy, ale i pieniądze.
Najczęstsze kontuzje podczas górskich wypraw to:
-
Złamania – najczęściej bywają skutkiem poślizgnięcia lub potknięcia, a w przypadku uprawiania zimowych sportów - upadku na nartach czy snowboardzie.
-
Skręcenie stawu – w górach do najczęstszych urazów należy skręcenie stawu skokowego lub kolanowego. Naderwanie lub naciągnięcie więzadła skutkuje bólem i opuchlizną, które ograniczają zakres ruchu. Urazy te bywają poważne i nie można ich bagatelizować.
-
Zwichnięcie – to nie to samo co skręcenie. Zwichnięcie jest poważniejszym urazem, trudniejszym w leczeniu i dłużej gojącym się. Podczas zwichnięcia torebki stawowe ulegają rozerwaniu lub silnemu naciągnięciu, a więzadła, chrząstki lub łękotki zostają uszkodzone. Jeśli uraz jest poważny, jego nieprzyjemne konsekwencje mogą zostać z nami na długo po wypadku.
-
Rany i skaleczenia – to popularne urazy zwłaszcza podczas schodzenia z gór i wędrówek po kamienistych szlakach. Wśród skał i nierównej powierzchni wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do poważnego uszkodzenia skóry.
-
Stłuczenia – o te łatwo zwłaszcza podczas upadków, które w trakcie górskich wypraw zdarzają się stosunkowo często. Obite kolana, łokcie, a nawet głowa to częste konsekwencje wędrówek po górach.
-
Poparzenia słoneczne – każdy, kto kiedykolwiek był w górach, wie, jak ważna jest właściwa profilaktyka UV. Pogoda w górach, zwłaszcza w wyższych partiach, jest zdradliwa. W razie zaniedbania ochrony przeciwsłonecznej może dojść do poparzeń i udarów.
-
Odmrożenia – zimą, uprawiając różnego rodzaju sporty, nietrudno o odmrożenia. Na ich skutek może dojść do uszkodzenia tkanek skóry i mięśni, co może wymagać pomocy medycznej.
-
Zatrucia wysokościowe – występują często u osób, które w góry wybierają się po raz pierwszy. Objawiają się bólami głowy, nudnościami i osłabieniem.
-
Zapalenie spojówek – niezwykle powszechna przypadłość wśród miłośników górskich eskapad. Stan zapalny spojówki oka może spowodować silny wiatr lub intensywne słońce.
Czy trzeba ubezpieczyć się przed wyjazdem w Słowackie Tatry?
Słowacja to kraj dobrze wielu z nas znany, znajdujący się w bliskiej odległości od Polski. Nie zmienia to jednak faktu, że zimowy urlop w tym kraju w razie wypadku lub innego nieszczęśliwego zdarzenia, może okazać się bardziej kosztowny, niż moglibyśmy sądzić. Niezależnie bowiem od tego, jaką odległość musimy pokonać, aby spędzić urlop w górach, zagraniczna podróż rządzi się własnymi prawami.
Narty i snowboard to popularne i jednocześnie jedne z najprzyjemniejszych zimowych sportów. Równie przyjemne są górskie wędrówki oraz wspinaczka. Podróżując po górach, często jednak zapominamy, że takie aktywności i wyprawy mogą zakończyć się poważnymi kontuzjami i urazami. Dlatego też, jeśli planujemy aktywnie wypoczywać na stoku lub po prostu w górach, musimy odpowiednio ubezpieczyć się się na wypadek nagłych, nieprzewidzianych zdarzeń.
Odpowiednia polisa zapewniająca ochronę jest szczególnie istotna, jeżeli planujemy odwiedzić górskie pasma znajdujące się poza granicami Polski, ponieważ koszty jakie wiążą się z leczeniem zagranicznym mogą okazać się znacznie wyższe niż na terenie naszego kraju.
Wybierając się więc w słowackie Tatry, musimy pamiętać o wyborze odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej, która zapewni nam ochronę przed ewentualnymi finansowymi konsekwencjami nieszczęśliwych wypadków na stoku i poza nim. Ubezpieczenie to najprostszy, a zarazem jedyny sposób na to, aby kosztów leczenia na Słowacji oraz kosztów ewentualnych akcji ratowniczych, nie musieć pokrywać z własnej kieszeni.
Niezależnie od tego, jaką polisę wybierzemy, musimy pamiętać, aby gwarantowane sumy ubezpieczenia były wysokie. Warto również zwrócić uwagę na to, aby polisa była dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb. Jeśli wyjeżdżamy na Słowację na dzień lub dwa i nie planujemy spędzić tego czasu na stoku, klauzula alkoholowa czy koszty ratownictwa nie będą dla nas kluczowe. Jeśli jednak chcemy wypoczywać aktywnie, pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu.
Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w ubezpieczeniaonline.pl
Czy EKUZ wystarczy podczas takiego wyjazdu?
Ponieważ Słowacja należy do Unii Europejskiej, może wydawać się, że osoby posiadające Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) są odpowiednio zabezpieczone na wypadek choroby lub wypadku również poza granicami Polski. Nie zawsze jednak wygląda to w ten sposób.
Choć EKUZ w pewnym podstawowym zakresie zapewnia bowiem obywatelom państw UE ochronę zdrowotną, jest ona raczej ograniczona i z pewnością nie wystarczy, jeżeli planujemy aktywnie spędzać czas w górach. EKUZ zapewnia wyłącznie podstawową pomoc i tylko w niezbędnych przypadkach. O tym, czy dany przypadek faktycznie jest niezbędny, decyduje lekarz przyjmujący turystę. Licząc na EKUZ, trzeba też wiedzieć, że jeśli jakieś świadczenie jest płatne dla obywateli Słowacji, to polski NFZ nie zrefunduje kosztów takiego świadczenia – nawet jeśli w Polsce taką pomoc otrzymamy nieodpłatnie.
Przede wszystkim – EKUZ w ogóle nie obejmuje kosztów akcji ratowniczych. To kluczowa wada i niedogodność z perspektywy osób wybierających się w góry.
To jednak jeszcze nie koniec ograniczeń. T0rzeba też pamiętać, że EKUZ nie refunduje m.in. kosztów leczenia w klinikach prywatnych (co jest ważne, bo na terenach górskich nie zawsze mamy łatwy dostęp do publicznej opieki medycznej).
EKUZ nie obejmuje też kosztów transportu medycznego turysty do Polski. Licząc na EKUZ, trzeba też wiedzieć, że jeśli jakieś świadczenie jest płatne dla obywateli Słowacji, to polski NFZ nie zrefunduje kosztów takiego świadczenia – nawet jeśli w Polsce taką pomoc otrzymamy nieodpłatnie.
Uwaga! Karta EKUZ, choć bez wątpienia warto ją wyrobić, nie zastąpi dobrego ubezpieczenia podróżnego. Jej zakres jest zwyczajnie zbyt wąski – szczególnie dla turystów, którzy planują wspinać się po słowackich górach. Pełne bezpieczeństwo zapewni jedynie ubezpieczenie podróżne.
Ile kosztuje ratownictwo na Słowacji?
W Polsce przyzwyczajeni jesteśmy, że ratownictwo górskie jest bezpłatne. GOPR prowadzi akcje ratunkowe, nierzadko warte kilka lub kilkanaście tysięcy złotych, a obywatele nie są z tego tytułu obciążani żadnymi opłatami. Inaczej to wygląda w wielu innych krajach europejskich, w tym również na Słowacji.
Słowackie służby ratunkowe udostępniają cennik swoich usług. Zgodnie z nim:
-
Godzina pracy ratownika – koszt 38,12 EUR/godz.
-
Dopłata za warunki trudne A (do godziny pracy ratownika) – 7,11 EUR/godz.
-
Dopłata za warunki trudne B i C (do godziny pracy ratownika) – 17,78 EUR/godz.
-
Dopłata za warunki trudne D (do godziny pracy ratownika) – 35,55 EUR/godz.
-
Dopłata za warunki trudne E (do godziny pracy ratownika) – 71 EUR/godz.
-
Użycie pojazdu terenowego – 1,22 EU/km.
-
Użycie skutera śnieżnego – 3,44 EUR/km lub 4,64 EU/km (w zależności od typu skutera).
-
Użycie specjalistycznego motocyklu – 0,71 EU/km.
-
Użycie sprzętu Arctic cat (skuter śnieżny lub quad) – 4,26 EUR/km.
-
Użycie pojazdu Polaris Ranger – 2,46 EUR/km.
-
Użycie samochodu osobowego – 0,28 EUR/km.
-
Skorzystanie z pomocy ratownika kontraktowego – 16,01 EU/godz.1
Warto zwrócić uwagę, że podane kwoty nie są całkowite – podane są za godzinę lub kilometr, a ostateczne ceny zależą m.in. od stopnia skomplikowania danej akcji. Sumując je, możemy otrzymać kwotę, która znacznie przewyższy możliwości finansowe niejednego turysty. Co więcej, w przypadku najbardziej skomplikowanych akcji, niezbędne może być użycie helikoptera. Koszt użycia helikoptera może opiewać nawet na kilka tysięcy euro za godzinę akcji!
Trzeba też dodać, że bardzo wysokie są również koszty ewentualnego transportu medycznego turysty z powrotem do Polski (np. gdy ze względu na stan zdrowia nie będzie on w stanie wrócić standardowym środkiem transportu). Mogą one sięgnąć kilkunastu tysięcy złotych (!). Turysta, który wykupił polisę ubezpieczeniową, oczywiście może liczyć na ich pokrycie przez towarzystwo.
Co powinno zawierać ubezpieczenie w góry?
-
Koszty leczenia i transportu medycznego – koszty leczenia to najważniejszy element ubezpieczenia turystycznego, szczególnie w wersji dla narciarzy i osób podróżujących w góry. Zarówno nagła choroba, jak i nieszczęśliwy wypadek, do którego dojdzie na stoku lub podczas górskich wędrówek, mogą przysporzyć ogromnych wydatków. Co prawda EKUZ na terenie Słowacji zapewnia darmowy dostęp do podstawowej opieki medycznej, jednak, jak już podkreślaliśmy, w większości przypadków karta nie wystarczy. Co więcej, na terenie narciarskich kurortów oraz w ich pobliżu znajdują się jedynie prywatne ośrodki medyczne, za których usługi trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Na Słowacji natomiast koszty leczenia oraz transportu medycznego są dość wysokie. ransport rannego ze stoku helikopterem do szpitala to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Leczenie szpitalne w prywatnych klinikach kosztuje w granicach 2 000 - 4 500 złotych za dobę.Dodatkowo pacjent musi zapłacić za leki oraz specjalistyczne badania i zabiegi medyczne. Jeśli posiada polisę, ubezpieczyciel zwróci poniesione w takiej sytuacji koszty.
-
Koszty transportu do kraju – bywają one bardzo wysokie, ponieważ praktycznie żadne państwo nie pokrywa ich w ramach EKUZ. Jeśli ucierpimy w wyniku poważnego wypadku na stoku i będzie konieczne przewiezienie nas do Polski, będziemy zmuszeni za tę pomoc zapłacić z własnej kieszeni. Jeśli jesteśmy ubezpieczeni, pokryje je za nas ubezpieczyciel.
-
Assistance – dzięki ubezpieczeniu Assistance turysta otrzyma pomoc w sytuacji nagłego wypadku lub nieszczęśliwego zdarzenia. W ramach takiego wsparcia może liczyć na organizację powrotu do kraju, sprowadzenie bliskich do kraju wyjazdu, jeśli zajdzie potrzeba opieki, transport medyczny do Polski, pomoc prawną, czy wsparcie tłumacza.
-
Koszty ratownictwa – praktycznie wszędzie, poza Polską, koszty ratownictwa górskiego nie są refundowane przez państwo. Oznacza to, że w razie konieczności przeprowadzenia akcji poszukiwawczej lub ratunkowej, osoba poszkodowana lub jej bliscy muszą pokryć wszelkie związane z tym koszty. Te natomiast są bardzo wysokie. Na Słowacji koszt zwykłej akcji poszukiwawczej w skrajnych przypadkach może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeśli konieczne będzie wykorzystanie helikoptera, lub jeśli akcja ratunkowa będzie trwałą kilka dni, koszty znacznie wzrosną.
-
OC – dzięki ubezpieczeniu OC unikniemy ponoszenia kosztów związanych z konsekwencjami wypadków, do których dojdzie z naszej winy. O te natomiast zarówno na stoku jak i poza nim nie trudno. Odkupienie zniszczonego sprzętu czy opłacenie kosztów leczenia osób pokrzywdzonych to wysoki wydatek, przed którym ochroni nas polisa.
-
Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) – ten element polisy zagwarantuje wypłatę odszkodowania jeśli sami ulegniemy wypadkowi. Zabezpieczy także naszych bliskich na wypadek naszej śmierci.
-
Ubezpieczenie bagażu. Zapewni wypłatę świadczenia na wypadek zniszczenia, zgubienia lub kradzieży bagażu. Zdecydowanie warto wybrać polisę zaopatrzoną w ten element ochrony, jeśli zabieramy ze sobą jakiekolwiek cenne przedmioty.
-
Klauzula sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka – szczególnie istotna, kiedy jesteśmy zwolennikami białego szaleństwa. Jazda na nartach czy snowboardzie przez niektórych ubezpieczycieli bywa zaliczana do sportów ekstremalnych, dlatego warto zatroszczyć się o to, by odpowiednio zabezpieczyć się na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia. Aby dowiedzieć się, jakie sporty konkretni ubezpieczyciele uznają za podwyższonego ryzyka, warto zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU) danego towarzystwa.
-
Klauzula alkoholowa – zabezpieczy przed finansową odpowiedzialnością za zdarzenia, do których dojdzie, jeśli podczas wypadku czy nieszczęścia będziemy znajdowali się pod wpływem alkoholu.
-
Ubezpieczenie sprzętu sportowego – pomoże uzyskać rekompensatę za zgubiony lub zniszczony w trakcie podróży sprzęt, głównie – choć nie tylko – sportowy, taki jak na przykład narty czy deska snowboardowa.
Rozszerzenia w ubezpieczeniu w Tatry Słowackie – czy będą potrzebne?
Standardowa polisa turystyczna, bez rozszerzenia o sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka, może okazać się niewystarczająca w trakcie wycieczki w słowackie Tatry. Zdecydowanie warto więc wykupić takie rozszerzenie i cieszyć się pełną ochroną w trakcie jazdy na nartach, na snowboardzie, podczas wycieczek pieszych, wspinaczki czy zwiedzania malowniczych jaskiń.
Jeśli turysta nie rozszerzy ubezpieczenia o właściwą klauzulę, to nie otrzyma świadczeń, o ile do szkody dojdzie w trakcie uprawiania aktywności definiowanych przez towarzystwo jako ekstremalne lub wysokiego ryzyka.
Jako świadczenia rozumiemy pokrycie kosztów leczenia, akcji ratunkowych itp. Warto więc przed zakupem polisy dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. To właśnie tam znajdują się informacje o tym, jakie sporty poszczególne towarzystwa klasyfikują do grup sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka.
Oprócz klauzuli sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka przydadzą się również inne rozszerzenia. To m.in. klauzula alkoholowa, ubezpieczenie sprzętu sportowego, czy ubezpieczenie bagażu. Klauzula alkoholowa zabezpiecza przed finansową odpowiedzialnością za zdarzenia, do których może dojść po spożyciu alkoholu. Ubezpieczenie sprzętu sportowego lub bagażu zapewniają natomiast wypłatę świadczeń na wypadek ich kradzieży lub zniszczenia.
Przykładowe ceny ubezpieczenia w Tatry
Oto przykładowe ceny dziennego ubezpieczenia turystycznego dla jednej osoby dorosłej wyjeżdżającej na narty/snowboard w Tatry Słowackie:
Towarzystwo ubezpieczeniowe |
Cel wycieczki |
Zakres ubezpieczenia |
Cena za 1 dzień ochrony |
AXA Partners |
Wypoczynek/zwiedzanie |
Koszty leczenia: 200 000 zł |
4,53 zł |
Wiener |
Wypoczynek/zwiedzanie oraz narty/snowboard |
Koszty leczenia: 447 588 zł |
14,00 zł |
Nationale Nederlanden |
Wypoczynek/zwiedzanie oraz narty/snowboard |
Koszty leczenia: 500 000 zł |
14,20 zł |
Generali |
Wypoczynek/zwiedzanie oraz narty/snowboard |
Koszty leczenia: 500 000 zł
|
19,00 zł |
Europa Ubezpieczenia |
Wypoczynek/zwiedzanie |
Koszty leczenia: 179 035 zł |
6,00 zł |
Aby wybrać najlepszą polisę dla siebie, warto skorzystać z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Dzięki niej porównasz oferty wielu ubezpieczycieli i zdecydujesz się na ubezpieczenie, którego naprawdę potrzebujesz.
Jak kupić ubezpieczenie na wyjazd w Tatry?
Zakup ubezpieczenia na wyjazd w Tatry jest bardzo prosty. Można to zrobić, nie wychodząc z domu. Zakup polisy online jest szybki i bezpieczny. Wystarczy:
-
Wejść na stronę kalkulatora.
-
Zaznaczyć kontynent i kraj będące celem naszej podróży (Europa, Słowacja). Poniżej wybieramy cel naszej podroży – w przypadku wyjazdów na Słowację zwykle będzie to wypoczynek i zwiedzanie lub narty/snowboard.
-
Poniżej należy wskazać oczekiwany przez nas okres ubezpieczenia (zwykle będzie to pierwszy i ostatni dzień naszej podróży). Podajemy też liczbę osób do objęcia ubezpieczeniem oraz wskazujemy, czy wszyscy przyszli podróżnicy obecnie przebywają w Polsce.
-
Podajemy daty urodzenia podróżników, a jeśli któraś z osób cierpi na choroby przewlekłe – zaznaczamy znajdujący się obok checkbox. Poniżej możemy podać adres e-mail, na który otrzymamy kalkulacje ubezpieczeniowe (nie jest to jednak obowiązkowe). Zaznaczamy niezbędne checkboxy i klikamy przycisk PORÓWNAJ OFERTY.
-
Już prawie gotowe! Kalkulator wyświetla teraz najlepsze propozycje kilku renomowanych towarzystw ubezpieczeniowych. Klikając w przycisk SZCZEGÓŁY OFERTY, możemy poznać detale polisy, zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia i kartą produktu. Po wyborze najlepszej propozycji na potrzeby naszego wyjazdu na Słowację – klikamy przycisk KUP ONLINE. Podajemy niezbędne dane osobowe i adres e-mail, na który zostaną przesłane dokumenty. Zaznaczamy niezbędne zgody i przechodzimy dalej. Teraz zostało już tylko zapłacić za polisę (oczywiście również online), wydrukować ją podpisać i zabrać ze sobą!
Zakup polisy online nie zajmuje zwykle więcej niż 15 minut. To w pełni bezpieczne – przekazane dane są ściśle chronione. Dokumenty ubezpieczeniowe trafiają bezpośrednio na naszą skrzynkę e-mail, a my musimy je tylko wydrukować i podpisać. Zakup polisy turystycznej online to najwygodniejsza opcja!
Jak zachować bezpieczeństwo w górach?
Poniżej kilka zasad, które pozwolą zachować bezpieczeństwo w górach i minimalizować ryzyko wystąpienia nieszczęśliwych wypadków. Przede wszystkim:
-
Sprawdź pogodę. Wiedza o tym, jakie warunki czekają nas w trakcie wędrówki i na szczycie, jest kluczowa dla bezpieczeństwa wyprawy.
-
Wybierz cel i zaplanuj trasę. To oczywiste w przypadku osób wybierających się w góry, aby szusować na nartach czy snowboardzie, ale nie zawsze jest takie oczywiste dla turystów wybierających się w piesze wycieczki. Dobry plan to podstawa!
-
Pamiętaj o swoich realnych możliwościach. Trasy piesze czy narciarskie są odpowiednio oznaczone. Nie wybierajmy trudniejszych, niż faktycznie jesteśmy w stanie pokonać. Brawura to największy wróg bezpieczeństwa.
-
Trzymaj się szlaków. To najprostszy sposób, aby się nie zgubić i nie musieć korzystać z pomocy specjalistycznych służb.
-
Zapisz numer ratunkowy do odpowiednich służb i naładuj telefon. Oby się nie przydał – ale warto mieć! Tym bardziej, że w górach nietrudno o zgubienie zasięgu i wyszukanie takiego numeru może być niemożliwe.
-
W góry najlepiej wybieraj się w towarzystwie. Samotne wyprawy są z natury rzeczy najbardziej niebezpieczne.
-
Ubierz się odpowiednio. O ile narciarze zwykle posiadają profesjonalne stroje, o tyle osoby wybierające się na piesze wycieczki, czasem zapominają, że w górach liczy się przede wszystkim wygoda i dopasowanie do pogody. Warto zaopatrzyć się w profesjonalną odzież, która sprawdzi się w wielu warunkach.
-
Zabierz ze sobą prowiant. Góry bywają niebezpieczne. Nawet jeśli planujemy krótką wyprawę, warto być przygotowanym na dłuższy pobyt. Doskonale sprawdzą się proteinowe przekąski, które nie zajmą w plecaku dużo miejsca, a zapewnią sytość na długo.
-
Poinformuj kogoś, że wychodzisz w góry. Dzięki temu bliska osoba będzie miała wiedzę, aby w razie niebezpiecznych sytuacji, podjąć właściwe kroki.
-
Wykup ubezpieczenie. Dobra polisa turystyczna uchroni przed skutkami finansowymi wszystkich niebezpiecznych zdarzeń, jakie mogą mieć miejsce w górach.
Bezpiecznej wyprawy w słowackie Tatry!
- Wycieczki w góry słowackie mogą wiązać się z różnymi kontuzjami i wypadkami.
- Na Słowacji można skorzystać z karty EKUZ, ale nie pokrywa ona wszystkich usług.
- Nierefundowane jest chociażby ratownictwo górskie.
- Taką ochronę zapewni polisa i to już od około 4 zł dziennie.
- Do polisy warto dobrać praktyczne rozszerzenia, jak np. klauzula sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka, ubezpieczenie sprzętu sportowego, OC sportowe, ubezpieczenie bagażu, czy klauzula alkoholowa.
Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie w Tatry Słowackie
-
Czy ratownictwo na Słowacji jest płatne?
Tak. Koszty akcji ratowniczych ponosi w 100% turysta.
-
Czy EKUZ na Słowacji nie wystarczy?
Nie. Wynika to przede wszystkim z faktu, że karta EKUZ nie pokrywa w ogóle kosztów akcji ratowniczych. Ponadto EKUZ nie refunduje kosztów leczenia w placówkach prywatnych oraz transportu powrotnego chorego do Polski.
-
Czy polisa w góry musi posiadać rozszerzenie o sporty wysokiego ryzyka?
Tak. Jeśli chcemy mieć pewność, że ubezpieczenie zapewni nam pełną ochronę w trakcie wycieczek po górach, wspinaczki, czy szusowania po stokach – zdecydowanie warto wykupić rozszerzenie o sporty wysokiego ryzyka.
-
Jakie ubezpieczenie na wyjazd w Tatry z dziećmi wybrać?
Ubezpieczenie na wyjazd z dziećmi powinno być przede wszystkim kompleksowe. Powinno uwzględniać co najmniej ryzyka takie jak: koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, OC w życiu prywatnym i Assistance. Warto też dodać do polisy praktyczne dodatki, w tym zwłaszcza klauzulę sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka, jeśli planujemy spędzić czas aktywnie. Przydać może się też OC sportowe, ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie sprzętu sportowego i klauzula alkoholowa.
-
Czy ubezpieczenie do Słowacji jest obowiązkowe?
Nie. Zdecydowanie warto je jednak wykupić – na Słowacji nie funkcjonuje bezpłatny odpowiednik polskiego GOPR-u. Oznacza to, że kosztami wszelkich akcji ratowniczych obciąża się turystów. Kupując polisę, gwarantujemy sobie również wsparcie ubezpieczyciela w pokryciu wszelkich kosztów leczenia, rehabilitacji, pobytu w szpitalu itp. Do nieszczęśliwego wypadku może przecież dojść także w malowniczej Słowacji!