Jak wybrać ubezpieczenie w podróży zagranicznej?
- Czym jest ubezpieczenie turystyczne?
- Dlaczego warto mieć ubezpieczenie w podroży zagranicznej?
- Dlaczego EKUZ nie wystarczy na podróż zagraniczną?
- Co powinno zawierać ubezpieczenie w podróży zagranicznej?
- O co można rozszerzyć ubezpieczenie w podróży zagranicznej?
- Jak zadziała ubezpieczenie turystyczne za granicą?
- Kiedy kupić ubezpieczenie turystyczne?
- Ile kosztuje ubezpieczenie w podróży zagranicznej?
To właśnie ubezpieczenie turystyczne daje gwarancję, że w trakcie wyjazdu za granicę podróżny otrzyma niezbędną pomoc w razie problemów zdrowotnych i nie będzie musiał z własnej kieszeni ponosić kosztów leczenia. Zabezpiecza ono także ubezpieczonego przed konsekwencjami innych nieprzewidzianych sytuacji, takich jak kradzież bagażu lub dokumentów, które mogą zepsuć wyjazd i narazić na nieprzewidziane wydatki.
Jeżeli planujesz podróż zagraniczną, to w naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące ubezpieczenia turystycznego takiego wyjazdu. Dlaczego warto zakupić ubezpieczenie w podróży? Czym sugerować się wybierając dla siebie polisę turystyczną? Sprawdziliśmy także, ile kosztuje najlepsze ubezpieczenie turystyczne i jak wysoka powinna być suma ubezpieczenia.
Czym jest ubezpieczenie turystyczne?
Ubezpieczenie turystyczne to specjalny rodzaj polisy, której zadaniem jest zapewnienie ubezpieczonemu bezpieczeństwa w trakcie wyjazdu – w szczególności gdy wybiera się w podróż zagraniczną.
Polisa jest gwarancją spokoju podczas wypoczynku i chroni w przypadku zachorowania, nieszczęśliwego wypadku, pogorszenia stanu zdrowia na skutek zaostrzenia choroby przewlekłej lub gdy skradziony zostanie bagaż podróżny.
W ramach ubezpieczenia turystycznego masz zapewnioną ochronę i ze spokojną głową możesz odpoczywać podczas wymarzonego urlopu, nie przejmując się nieoczekiwanymi sytuacjami, które mogą się pojawić.
Polisę turystyczną można dopasować do potrzeb osoby wyjeżdżającej oraz charakteru podróży, tak aby zakres ubezpieczenia zapewniał jak największe bezpieczeństwo. Podstawowe ubezpieczenie turystyczne obejmuje m.in.:
-
pokrycie kosztów leczenia, hospitalizacji oraz rehabilitację w ramach dalszego leczenia,
-
leczenie stomatologiczne,
-
refundację transportu medycznego ubezpieczonego do kraju,
-
wypłatę odszkodowania od następstw nieszczęśliwych wypadków,
-
wypłatę odszkodowania, kiedy zostanie skradziony lub zgubisz bagaż podróżny.
Zakres ubezpieczenia może być różny w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego i wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz zawsze w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).
Dlaczego warto mieć ubezpieczenie w podroży zagranicznej?
Planując wyjazd za granicę trzeba się odpowiednio przygotować. Należy wziąć pod uwagę nie tylko atrakcje turystyczne i przyjemności, ale także ewentualne sytuacje awaryjne, które mogą się przydarzyć.
Dlatego jednym z elementów przygotowań w przypadku podróży do innego kraju powinno być wykupienie ubezpieczenia turystycznego, które zrekompensuje ewentualne wydatki, np. w przypadku nagłego zachorowania lub na wypadek kradzieży bagażu.
Tylko posiadając dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb ubezpieczenie podróży, mamy gwarancję, że to ubezpieczyciel, a nie my pokrywamy koszty leczenia lub następstw nieszczęśliwych wypadków.
Najważniejsze korzyści i zalety, jakie daje ubezpieczenie turystyczne:
- Szeroki zakres ubezpieczenia i możliwość refundacji wszystkich kosztów leczenia poza granicami Polski (także w przypadku skorzystania z usług prywatnej placówki medycznej).
- Pełna ochrona na całym świecie.
- Pokrycie kosztów transportu medycznego do kraju, a także pokrycie kosztów ratownictwa.
- Możliwość rozszerzenia zakresu polisy tak, aby idealnie pasowała do indywidualnych potrzeb konkretnego turysty (m.in. OC w życiu prywatnym, uprawianie sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka, ubezpieczenie bagażu podróżnego, klauzulę alkoholową, następstwa chorób przewlekłych czy ubezpieczenie podróży służbowej).
Ubezpieczenie turystyczne to przede wszystkim gwarancja poczucia bezpieczeństwa na wypadek niemal wszystkich trudnych sytuacji, jakie mogą mieć miejsce podczas podróży zagranicznej. Gdy nie posiadamy polisy i nie jesteśmy objęci ochroną ubezpieczeniową, to my z własnych środków pokrywamy wszystkie wydatki z powodu nieszczęśliwego wypadku w podróży – koszty leczenia, hospitalizacji, koszty ratownictwa, rehabilitacji, a także te spowodowane kradzieżą wartościowych przedmiotów, utratą bagażu, czy szkodą wyrządzoną osobie trzeciej lub jej mieniu. Poza granicami Polski koszty te mogą być naprawdę wysokie, a wykupiona już za kilka lub kilkanaście złotych za dzień ochrony polisa turystyczna chroni nas przed takimi wydatkami.
Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w ubezpieczeniaonline.pl
Dlaczego EKUZ nie wystarczy na podróż zagraniczną?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) ma wiele zalet, ale też ograniczeń i jej posiadanie nie wystarczy w razie problemów zdrowotnych w trakcie podróży zagranicznej.
Zapewnia ona ochronę jedynie w ograniczonym stopniu, dając dostęp do podstawowego zakresu świadczeń medycznych tylko w niezbędnych przypadkach i niejednokrotnie wymaga również współfinansowania.
W razie konieczności leczenia wyłączonego z zakresu refundowanych usług medycznych (np. leczenie w prywatnych placówkach opieki zdrowotnej czy koszty transportu medycznego do kraju) wszystkie koszty będą musiały zostać opłacone samodzielnie przez turystę.
Do najważniejszych wad posiadania samej EKUZ podczas wyjazdu należą:
- poważnie ograniczony zakres terytorialny – EKUZ to karta europejska i zapewnia ochronę tylko na terenie krajów członkowskich UE i EFTA, jeżeli wybierasz się na wakacje poza ten obszar, koniecznie musisz zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne,
- świadczenia podlegające refundacji są różne w poszczególnych krajach,
- dostęp do leczenia jest ograniczony wyłącznie do tych placówek, które są oferowane w ramach publicznej służby zdrowia w danym kraju i nie obejmuje leczenia w klinikach prywatnych,
- usługi i świadczenia zdrowotne, które są w Polsce dostępne za darmo, w innych krajach mogą wymagać dodatkowych dopłat (np. koszty ratownictwa i akcji poszukiwawczych),
- brak możliwości rozszerzenia ochrony w jakikolwiek sposób np. o koszty transportu medycznego do Polski.
Ważne! EKUZ nigdy nie jest gwarancją bezpłatnego leczenia za granicą, pełną ochronę zapewni tylko wykupione ubezpieczenie podróżne.
Co powinno zawierać ubezpieczenie w podróży zagranicznej?
Decydując się na zakup ubezpieczenia turystycznego pamiętaj, że powinieneś go dopasować do swoich indywidualnych potrzeb i tego, co planujesz robić w trakcie wyjazdu. Wybierz taki pakiet ubezpieczenia, aby czuć się bezpiecznie w trakcie podróży zagranicznej.
Jeżeli będziesz np. nurkował sprawdź, czy tego typu aktywność obejmuje ubezpieczenie turystyczne i czy daje ono ochronę w razie nieszczęśliwego wypadku, gwarantując pokrycie kosztów ratownictwa i transport ubezpieczonego po wypadku.
Podstawowe elementy, które powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne za granicą to:
- Ubezpieczenie kosztów leczenia. Koszty leczenia za granicą są niezwykle wysokie i jedynie częściowo refundowane na podstawie karty EKUZ i jeśli jesteś ubezpieczony, to firma ubezpieczeniowa poniesie koszty wizyt lekarskich, hospitalizacji, zakup niezbędnych lekarstw czy koszty leczenia ambulatoryjnego – również w placówkach prywatnych. Obejmuje ono także pokrycie kosztów leczenia przypadków nagłego zachorowania na COVID-19 w trakcie podróży.
- Transport w podróży zagranicznej. W jego ramach turysta ma zagwarantowane pokrycie kosztów transportu medycznego do kraju po wypadku czy leczeniu za granicą. Obejmuje on także transport zwłok.
- Koszty ratownictwa. Ubezpieczyciel gwarantuje pokrycie kosztów ratownictwa i ewentualnych akcji poszukiwawczych. Zrefunduje także koszty udzielenia pomocy medycznej w miejscu zdarzenia i opłaty z tytułu transportu poszkodowanego do szpitala.
- Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Zapewnia ono wypłatę świadczeń w przypadku doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku, do którego dojdzie w trakcie podróży zagranicznej. Wysokość odszkodowania stanowi określony procent sumy ubezpieczenia zgodnie z oceną stopnia uszczerbku na zdrowiu, a w razie śmierci w wyniku wypadku - 100% sumy ubezpieczenia. Warto więc, wybierając polisę dla siebie, zwrócić uwagę, aby suma gwarantowana NNW była możliwie wysoka.
- Assistance. Fachowa i kompleksowa pomoc oraz wsparcie (w języku polskim, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu) w trudnej sytuacji w podróży, np. w razie wypadku, kradzieży bagażu, problemów językowych i innych.
Dobrze wiedzieć, że im wyższa suma ubezpieczenia, tym większa szansa na to, że turysta nie będzie musiał dopłacać z własnej kieszeni np. do kosztów leczenia. W przypadku wyjazdów na terytorium Europy gwarantowana suma ubezpieczenia kosztów leczenia nie powinna być niższa niż 30 000 Euro.
Jeżeli wyjeżdżasz jednak dalej lub do krajów, gdzie koszty leczenia są horrendalnie wysokie, jak np. do USA, to warto sumę ubezpieczenia podnieść przynajmniej do 40 000 Euro.
O co można rozszerzyć ubezpieczenie w podróży zagranicznej?
Ubezpieczenie podróży wykupione na planowany wyjazd za granicę już w podstawowej wersji, bez dodatków, zapewnia bardzo szeroką pomoc.
Trzeba jednak pamiętać, że ubezpieczenie w wersji basic nie obejmuje wszystkich sytuacji losowych, jakie mogą się nam przydarzyć i, aby mieć komfort beztroskiego podróżowania, warto dokupić odpowiednie rozszerzenia polisy dopasowane do rodzaju aktywności uczestników podróży zagranicznej.
Jakie dodatkowe opcje rozszerzenia ubezpieczenia turystycznego są możliwe?
- Uprawianie sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka. Niezbędne rozszerzenie dla wszystkich osób, które za granicą planują uprawiać ekstremalne aktywności. O tym, jakie sporty uznawane są za ekstremalne lub wysokiego ryzyka, decyduje towarzystwo ubezpieczeniowe. Listę takich sportów bez trudu można znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia wybranej oferty. Polisa rozszerzona o klauzulę sportową jest oczywiście droższa niż standardowa, jednak zdecydowanie warto dopłacić tę różnicę i nie ryzykować, ponieważ koszty np. akcji poszukiwawczych mogą za granicą wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
- Zaostrzenia choroby przewlekłej. Rozszerzenie dla wszystkich osób cierpiących na choroby przewlekłe (np. cukrzyca, astma, nowotwory). Dzięki niej towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje również koszty leczenia powstałe poza granicami kraju, na skutek pogorszenia zdrowia ubezpieczonego związanego z chorobą przewlekłą.
- Odpowiedzialność cywilna (OC) w życiu prywatnym. Bardzo przydatny element polisy turystycznej. Obejmuje ono sytuacje, gdy turysta nieumyślnie wyrządzi szkodę osobie trzeciej lub jej mieniu. Ewentualne straty finansowe w takim wypadku pokryje ubezpieczyciel. Jest to np. nieumyślne wybicie szyby w hotelowym pokoju przez turystę. W takich przypadkach warto móc liczyć na wsparcie ubezpieczyciela.
- OC w sporcie. Działa na zasadach takich jak ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, dotyczy jednak sytuacji związanych z uprawianiem sportu. Zadziała, gdy turysta np. na stoku wjedzie w innego narciarza i wyrządzi mu krzywdę lub nieumyślnie zniszczy czyjś rower. W takich przypadkach to przez ubezpieczyciela zostanie wypłacone świadczenie ubezpieczeniowe osobie poszkodowanej.
- Ubezpieczenie bagażu podróżnego lub sprzętu sportowego. Jeśli w podróż zabieramy cenne przedmioty, zdecydowanie warto zadbać o ubezpieczenie bagażu na wypadek kradzieży, zaginięcia bądź zniszczenia. A w wypadku opóźnienia dostarczenia bagażu podróżnego dzięki takiemu ubezpieczeniu zagwarantowany zostaje zwrot kosztów zakup artykułów pierwszej potrzeby.
- Klauzula alkoholowa. Choć co do zasady ubezpieczyciele nie odpowiadają za skutki wypadków, do których doszło po spożyciu przez poszkodowanego turystę alkoholu, klauzula alkoholowa stanowi tu pewnego rodzaju wyjątek. Dokupując ją, obejmiemy ochroną zdarzenia, do których dojdzie na skutek działania ubezpieczonej osoby pod wpływem alkoholu.
- Rozszerzenie o działania wojenne. Dotyczy ono jedynie tych krajów, w których aktualnie są prowadzone działania wojenne. Często podstawowy zakres ubezpieczenia, bez konieczności rozszerzenia umowy, obejmuje już szkody powstałe w wyniku aktów terrorystycznych – tym samym nie ma potrzeby rozszerzenia umowy przy wyjazdach do krajów, w których ogłoszono stan wyjątkowy w związku z zagrożeniem terrorystycznym.
- Ubezpieczenie kosztów rezygnacji. W przypadku rezygnacji z podróży z jednej lub kilku przyczyn wskazanych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, ubezpieczyciel zwróci koszty usług turystycznych, które zostały objęte ochroną.
- Rozszerzenie o ubezpieczenie pracy za granicą. Ubezpieczenie podróży służbowej można dopasować do charakteru pracy (zarówno pracy biurowej, jak i fizycznej) i obejmuje ono kompleksową ochroną ubezpieczeniową wybrane ryzyka dostosowane do celu podróży pracownika.
Jak zadziała ubezpieczenie turystyczne za granicą?
Najważniejsze informacje dotyczące postępowania, gdy w trakcie wyjazdu doszło do zdarzenia objętego ubezpieczeniem:
- W przypadku choroby, wypadku, kradzieży bagażu lub innego zdarzenia objętego ochroną w ramach polisy w pierwszej kolejności skontaktuj się z centrum alarmowym ubezpieczyciela (numer telefonu znajdziesz na polisie). Konsultant udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji, jak powinieneś postępować.
- Większość ubezpieczycieli w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia oferuje, tzw. rozliczenie bezgotówkowe. Zatem Ty nie musisz płacić za leczenie z własnych środków wystarczy, że w placówce medycznej, do której się udasz (zazwyczaj wskazanej przez ubezpieczyciela) pokażesz posiadaną polisę ubezpieczeniową.
- Koniecznie zbieraj dokumentację, np. oryginały rachunków i faktur, które będą postawą do udokumentowania poniesionych kosztów.
- Jeżeli chcesz zgłosić szkodę, to najlepiej skorzystaj z formularzy zgłoszenia szkody online dostępnych na stronie internetowej ubezpieczyciela, dołączając wymagane dokumenty, o których poinformuje konsultant infolinii (np. dokumentację medyczną).
- Szkodę należy zgłosić jak najszybciej, ponieważ niedotrzymanie określonego przez ubezpieczyciela terminu zgłoszenia zdarzenia może skutkować odmową wypłaty odszkodowania.
Pamiętaj, że im szybciej zgłosisz szkodę do centrum alarmowego, tym szybciej rozpocznie się procedura, a Ty będziesz mógł rozliczyć podjęte za granicą leczenie lub otrzymać odszkodowanie!
Kiedy kupić ubezpieczenie turystyczne?
Ubezpieczenie podróżne najlepiej wykupić na co najmniej tydzień przed planowaną datą wyjazdu. Daje to czas, aby spokojnie zastanowić się jakie elementy polisy oraz sumy ubezpieczenia będą najlepiej dopasowane do podróży zagranicznej, oraz zapoznać się z wszystkimi informacjami zawartymi w OWU.
Ubezpieczenie powinno zostać zakupione na cały okres wyjazdu i obejmować pełną dobę, kiedy wyjeżdżamy oraz cały dzień powrotu, ponieważ ochrona ubezpieczeniowa powinna zawierać także czas podróży do i z miejsca docelowego.
Większość towarzystw ubezpieczeniowych, aby zabezpieczyć się od sytuacji nadużyć, kiedy osoby poszkodowane wykupywałyby ubezpieczenie podróżne już po zaistniałym zdarzeniu, stosuje okres karencji i zakup polisy na 7 dni przed wyjazdem zagwarantuje objęcie ochroną ubezpieczeniową już od dnia wyjazdu.
Okres ochrony rozpoczyna się nie wcześniej niż po opłaceniu składki. W przypadku, gdy w chwili zawarcia umowy przebywasz poza Polską, ochrona ubezpieczeniowa rozpocznie się najwcześniej po upływie 2-3 dni od zawarcia umowy i opłacenia składki (za okres karencji nie jest pobierana składka).
Warto wiedzieć, że polisę możesz wykupić w dzień wyjazdu, a nawet już po rozpoczęciu podróży. Wybierz jednak wtedy towarzystwo, które oferuje najkrótszy okres karencji, ponieważ ochrona będzie aktywna najczęściej dopiero od trzeciego dnia po złożeniu wniosku i opłaceniu składki.
Jeśli więc wyjeżdżasz np. w środę, a ubezpieczenie wykupujesz dopiero w poniedziałek, upewnij się, czy zacznie już działać w zaplanowanym dniu rozpoczęcia podróży.
Jeżeli chodzi o koszty, to czas zakupu ubezpieczenia w nieznaczny sposób wpływa na to ile zapłacimy za polisę i czy ubezpieczenie zostanie kupione z wyprzedzeniem półrocznym, dwutygodniowym, czy w dniu wyjazdu cena będzie praktycznie taka sama.
Ile kosztuje ubezpieczenie w podróży zagranicznej?
Zakup dobrego ubezpieczenia turystycznego to wydatek, który stanowi zwykle jedynie niewielki procent całkowitej kwoty przeznaczonej na wyjazd. Wyboru można dokonać z wielu ofert i każdy podróżnik bez trudu znajdzie tę odpowiadającą swoim możliwościom finansowym.
Korzystając z narzędzi takich jak nasz kalkulator, z łatwością można dopasować polisę do swoich potrzeb i charakteru wyjazdu – dobrać odpowiednie sumy gwarantowane i ewentualne rozszerzenia ochrony.
Poniżej kilka propozycji.
-
7-dniowy wyjazd na narty do Włoch
Towarzystwo ubezpieczeniowe |
Zakres |
Cena/7 dni |
Wiener |
|
32,00 zł |
Nationale Nederlanden |
|
58,52 zł |
AXA Partners |
|
62,23zł |
-
3-dniowy city-break w Londynie (zwiedzanie, wypoczynek)
Towarzystwo ubezpieczeniowe |
Zakres |
Cena / 3 dni |
Signal Iduna |
|
11,39 zł |
Generali |
|
19,00 zł |
Europa Ubezpieczenia |
|
29,00 zł |
-
10-dniowy wypoczynek w Tajlandii (zwiedzanie, wypoczynek, nurkowanie)
Towarzystwo ubezpieczeniowe |
Zakres |
Cena / 10 dni |
mtu24.pl |
|
89,00zł |
AXA Partners |
|
172,70 zł |
Ergo Hestia |
|
462,00zł |
Takie ubezpieczenie podróżne można zakupić w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Wystarczy tylko wypełnić krótki formularz dotyczący wyjazdu i porównać przedstawione oferty. Wybraną polisę zakupisz prosto i wygodnie online w kilka minut!
- Ubezpieczenie turystyczne to ochrona w czasie podróży zagranicznej przed niespodziewanymi wydatkami.
- Polisa tego typu zapewnia zarówno pokrycie kosztów leczenia, jak i ratownictwa.
- W razie nieszczęśliwego wypadku można liczyć na odszkodowanie.
- Ubezpieczenie zapewni też rekompensatę na wypadek kradzieży Twoich rzeczy.
- Polisę turystyczną można zakupić już za kilka złotych za dzień ochrony.
Najczęściej zadawane pytania
-
Kto powinien ubezpieczyć się na podróż za granicę?
O ubezpieczenie turystyczne powinien zadbać każdy, kto planuje wyjazd zagraniczny, nawet jeżeli posiada kartę EKUZ. W wielu przypadkach może okazać się, że karta zapewnia ochronę, ale w zbyt wąskim zakresie. Każdy więc, planując podróż za granicę, powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo i wykupić ubezpieczenie turystyczne.
-
Czy ubezpieczenie turystyczne jest obowiązkowe za granicą?
Zasadniczo nie. Na całym świecie istnieje tylko stosunkowo niewielka grupa krajów, w których polisa turystyczna jest wymagana, aby otrzymać wizę wjazdową. Zdecydowanie jednak przed każdą podróżą warto zakupić ubezpieczenie. Pozwoli to czuć się pewnie i bezpiecznie, a także uniknąć konieczności pokrywania kosztów ewentualnego leczenia z własnej kieszeni.
-
Gdzie można kupić polisę na podróż za granicę?
Przy zakupie ubezpieczenia na wyjazd zagraniczny najlepiej skorzystać z kalkulatora rankomat.pl. Wszystko załatwisz online w kilka minut! Wystarczy podać niezbędne dane, wybrać jedną z ofert i po dokonaniu opłaty potwierdzenie zawarcia umowy zostanie wysłane na skrzynkę mailową.
-
Co lepsze EKUZ czy ubezpieczenie?
EKUZ nigdy nie jest gwarancją bezpłatnego leczenia za granicą. Korzystając z EKUZ, masz prawo do świadczeń medycznych, które przysługują obywatelom kraju, w którym przebywasz i obowiązuje ono jedynie w państwach należących do UE i EFTA. Pełną ochronę i gwarancję pokrycia wszystkich kosztów leczenia nagłego zachorowania lub następstwa nieszczęśliwych wypadków za granicą zapewni Ci tylko wykupione ubezpieczenie podróżne. Co ważne, działa ono także poza Unią Europejską.
-
Gdzie najlepiej ubezpieczyć się na wyjazd za granicę?
Ubezpieczenie turystyczne w podróży zagranicznej oferowane jest przez większość towarzystw ubezpieczeniowych, m.in. AXA Partners, Nationale Nederlanden, Signal Iduna, Wiener lub Europa Ubezpieczenia.
-
Co obejmuje ubezpieczenie zagraniczne?
Podstawowym przedmiotem ubezpieczenia są koszty leczenia powstałe w związku z nagłym zachorowaniem, następstwami choroby przewlekłej lub nieszczęśliwym wypadkiem w trakcie podróży, transport medyczny, koszty ratownictwa oraz NNW. Każda polisa zawiera także bezpłatny pakiet usług Assistance.
-
Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na 7 dni?
Koszt polisy na trwający 7 dni wyjazd na narty, rozszerzony o uprawienie sportów, to wydatek tylko około 30 zł.