Jak wybrać ubezpieczenie od rezygnacji z lotu i biletu lotniczego?
- Długoterminowe planowanie wyjazdu. Czy wystarczy ubezpieczenie od rezygnacji z lotu?
- Na co uważać podczas rezerwacji biletu?
- Ubezpieczenie od rezygnacji z lotu – jak to działa?
- Ubezpieczenie kosztów od rezygnacji z lotu – kiedy zadziała?
- Ubezpieczenie kosztów od rezygnacji z lotu – kiedy nie zadział
- Ile kosztuje ubezpieczenie kosztów rezygnacji z lotu?
- Jak skorzystać z ubezpieczenia od rezygnacji z lotu?
Takie wydarzenia jak pandemia COVID-19, a potem wybuch wojny w Ukrainie pokazały, w jak niepewnych czasach żyjemy i wpłynęły także na rynek usług turystycznych, w tym na przewoźników lotniczych. Dodatkowo konflikt między Polską Agencją Żeglugi Powietrznej a kontrolerami ruchu lotniczego sprawił, że wiele połączeń z Polski i do Polski zostało anulowanych lub zmniejszyła się ich liczba. Decyzję o korekcie ilości rejsów powietrznych podjęły między innymi takie linie jak Lufthansa, Swiss, British Airways, easyJet, czy Polskie Linie Lotnicze LOT.
Z naszego poradnika dowiesz się, jak zadbać o ochronę na wypadek konieczności odwołania lotu. Odpowiemy na najczęściej zadawane pytania i pomożemy wybrać odpowiednie ubezpieczenie od kosztów rezygnacji na taką okoliczność.
Długoterminowe planowanie wyjazdu. Czy wystarczy ubezpieczenie od rezygnacji z lotu?
Ubezpieczenie od rezygnacji z lotu i biletu lotniczego najczęściej kupują osoby, które organizują podróże z dużym, często wielomiesięcznym, wyprzedzeniem. Dotyczy to także najczęściej podróży zagranicznych międzykontynentalnych, gdzie bilety lotnicze są bardzo drogie i często mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych.
Jest to prosty sposób, aby w przypadku rezygnacji z wyjazdu ubezpieczonego lub współuczestnika podróży odzyskać pieniądze, które wydaliśmy na zakup biletu lotniczego. Ochrona taka dotyczy oczywiście sytuacji nagłych i nieplanowanych, ściśle określonych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).
Przykładowo są to: nieszczęśliwy wypadek, nagłe zachorowanie, sytuacje wymagające natychmiastowej hospitalizacji, śmierć bliskich czy kradzież dokumentów.
Ubezpieczenie anulacji zakupu biletu lotniczego nie chroni nas jednak przed opóźnieniem lotu. Jest to osobny produkt ubezpieczeniowy, który jest jednym z elementów polisy turystycznej i zapewnia zwrot kosztów poniesionych w czasie oczekiwania na opóźniony lot.
Pamiętaj! Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji może dotyczyć zarówno biletu lotniczego kupowanego samodzielnie, jak i wycieczki organizowanej z biurem podróży, czy biletów czarterowych.
Przy organizacji podróży samo ubezpieczenie rezygnacji z biletu lotniczego może być jednak niewystarczające, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy nie wydarzą się okoliczności zmuszające nas do konieczności odwołania urlopu, który planujemy z dużym wyprzedzeniem. Dlatego warto zadbać także o ubezpieczenie kosztów rezygnacji.
Zapewnia ono ochronę w sytuacji rezygnacji z podróży przed datą planowanego wyjazdu lub przerwania podróży. Jeżeli więc wydarzy się okoliczność, która uniemożliwi nam wyjazd, nasz ubezpieczyciel pokryje wszystkie udokumentowane koszty poniesione np. na rezerwację noclegów, zakup biletów na imprezy, czy opłacenie wykupionych wcześniej wycieczek.
Na co uważać podczas rezerwacji biletu?
Ceny biletów lotniczych w ostatnim czasie bardzo wzrosły, ale pamiętając o stosowaniu się do kilku wskazówek, możemy dokonać rezerwacji lotu i sporo zaoszczędzić.
Przede wszystkim warto korzystać z wyszukiwarek połączeń lotniczych, takich jak skyscanner.pl, esky.pl, fru.pl lub kayak.pl. Posiadają one rozbudowane opcje, które oprócz wyszukiwania konkretnego dnia wylotu i powrotu pozwalają także na zaznaczenie całego miesiąca lub dłuższego okresu, w którym będziemy mogli znaleźć najkorzystniejszą cenę lotu w konkretne miejsce.
Zawsze warto także monitorować strony linii lotniczych i na bieżąco śledzić informacje o promocjach tanich lotów na najbliższy czas. Polecamy zaglądać na nie w środku tygodnia, ponieważ to wtedy najczęściej pojawiają się promocyjne ceny.
Duże znaczenie ma także czas zakupu biletu – statystycznie rezerwacji na loty krajowe najlepiej dokonywać z dwumiesięcznym wyprzedzeniem, a w przypadku lotów międzynarodowych z czteromiesięcznym. Bilety lotnicze mogą być wtedy nawet o połowę tańsze niż w momencie, gdy do daty rozpoczęcia podróży zostało tylko kilka dni. Z danych serwisów rezerwacyjnych wynika także, że najkorzystniejszym cenowo momentem na zakup biletów lotniczych jest początek roku.
Podobna sytuacja działa także w drugą stronę i rezerwując podróż w ostatnim momencie przed planowaną datą wyjazdu (24-72 godziny przed wylotem) można liczyć na naprawdę ogromne zniżki.
Jeśli nie ograniczają nas sztywne terminy, warto także sprawdzić, czy przesunięcie lotu o dzień lub dwa nie wpłynie na obniżenie ceny. W ten sposób możemy kupić bilet tańszy nawet o kilkaset złotych.
Pamiętaj! Jeżeli chcesz znaleźć jak najtańszy bilet, to warto rozważyć wylot w dni inne niż piątek i poniedziałek, ponieważ właśnie wtedy loty najczęściej bywają najdroższe.
Oprócz samej ceny podczas zakupu biletu lotniczego ważnym aspektem jest również ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży. Dzięki takiej ochronie możesz uzyskać zwrot kosztów w związku z odwołaniem lub rezygnacją z podróży z powodów, które ubezpieczyciel ujął w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).
Warto pamiętać, że w OWU możemy zawsze sprawdzić, czy w okresie ubezpieczenia obejmuje nas także ochrona w przypadku zachorowania na COVID-19, a także ubezpieczenie kosztów odwołania z winy linii lotniczych.
Ubezpieczenie od rezygnacji z lotu – jak to działa?
Ubezpieczenie kosztów rezygnacji zapewnia zwrot wydatków poniesionych na zakup biletu lotniczego, jeżeli zaistnieją okoliczności, które uniemożliwią wyjazd. Daje ono zatem poczucie bezpieczeństwa i pomoc w sytuacji, gdy z istotnych przyczyn losowych będziemy musieli odwołać lot czy wycieczkę, np. kiedy wydarzy się nieszczęśliwy wypadek lub nagłe zachorowanie.
Należy pamiętać, że umowa ubezpieczenia musi zostać zawarta odpowiednio wcześnie, najlepiej zaraz po zakupie biletu lub w dniu zawarcia umowy podróży. Towarzystwa ubezpieczeniowe określają dokładne terminy, kiedy możliwe jest zawarcie umowy związanej z rezygnacją z podróży. Większość ubezpieczycieli dopuszcza możliwość, aby umowę rezygnacji zawrzeć najpóźniej do 7-10 dni po podpisaniu umowy uczestnictwa w imprezie turystycznej, jeśli do wyjazdu zostało więcej niż 30 dni.
Jeżeli do wyjazdu zostało od 8 do 30 dni, to termin zakupu polisy skraca się do 3 dni. Umowa ubezpieczenia nie może być zawarta później niż 7 dni przed datą planowanego wyjazdu. Aby uniknąć nieporozumień, powinniśmy każdorazowo zapoznać się z OWU ubezpieczyciela, u którego planujemy wykupić polisę.
Ponieważ takie ubezpieczenie obejmuje ryzyko poniesienia kosztów związanych z anulowaniem biletu przed wyjazdem, to jeżeli podróż podzielona jest na kilka etapów, termin rezygnacji musi nastąpić przed rozpoczęciem pierwszego odcinka podróży.
Ubezpieczenie o odpowiednio szeroki zakresie zagwarantuje zwrot kosztów za odwołany lot turyście, który nagle zachorował na COVID-19 lub w następstwie choroby przewlekłej. Jeśli wyjeżdżamy z biurem podróży, możemy skorzystać z polisy proponowanej przez touroperatora. Nawet wtedy warto jednak pomyśleć o zakupie dodatkowej ochrony w postaci ubezpieczenia indywidualnego, które w przypadku wyjazdów organizowanych na własną rękę jest wręcz niezbędne.
Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych, ubezpieczeniaonline.pl
Ubezpieczenie konieczności rezygnacji z podróży obejmuje nie tylko bilety lotnicze (na trasach krajowych i międzynarodowych), ale może dotyczyć także pokrycia kosztów związanych ze zrezygnowaniem z niżej wymienionych biletów:
Polisa od kosztów rezygnacji zapewnia także ochronę nie tylko jeśli chodzi o bilety, ale także np. zwrot kosztów za noclegi, wejściówki na koncerty, czy odwołane imprezy. W przypadku ubezpieczenia wykupionego razem z wycieczką w biurze podróży, zabezpieczona jest z reguły cała podróż. Oto przykładowy zakres ofert ubezpieczeniowych dotyczące ubezpieczenia od kosztów rezygnacji oferowanych przez biura podróży oraz TU.
- bilety kolejowe na trasach międzynarodowych
- bilety autobusowe na trasach międzynarodowych
- bilety na promy na trasach międzynarodowych.
Ubezpieczenie kosztów od rezygnacji z lotu – kiedy zadziała?
Decydując się na ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z lotu, należy pamiętać, że nie gwarantuje ono pełnego zwrotu pieniędzy w każdej sytuacji. Istotna jest bowiem przyczyna, dla której podróż nie może się odbyć i rezygnacja z wyjazdu musi nastąpić z powodów uwzględnionych przez ubezpieczyciela.
W zależności od wybranego towarzystwa oraz wariantu ubezpieczenia, na który się zdecydujemy, rezygnacja może obejmować różne zdarzenia losowe, które są podstawą do zwrotu kosztów.
Przykładowe powody rezygnacji z lotu możemy podzielić na kilka najważniejszych kategorii
-
Związane ze zdrowiem:
-
nieszczęśliwy wypadek ubezpieczonego lub współuczestnika podróży powodujący znaczne ograniczenie samodzielności ruchowej,
-
nagłe poważne zachorowanie lub zaostrzenie się choroby przewlekłej ubezpieczonego nierokujące wyzdrowienia do rozpoczęcia podróży albo gdy miało miejsce w czasie jej trwania,
-
komplikacje związane z ciążą lub powikłania (część ubezpieczycieli w ogóle nie dopuszcza możliwości ubezpieczenia dla ciężarnych, a inni tylko przed 32 tygodniem ciąży),
-
nagłe zachorowanie na COVID-19 potwierdzone testem diagnostycznym (jeżeli polisa została rozszerzona o taką ochronę),
-
śmierć bliskiej osoby,
-
wyznaczenie terminu operacji, zabiegu lub pobytu w sanatorium.
-
-
Zdarzenia losowe:
-
kradzież dokumentów niezbędnych w podróży ubezpieczonego np. dowodu osobistego,
-
poważne zdarzenie losowe, takie jak np. powódź, włamanie do mieszkania, zalanie mieszkania, pożar, katastrofa budowlana, huragan, trzęsienie ziemi, grad, uderzenie pioruna itp. zaistniałe w miejscu zamieszkania (w terminie maksymalnie 14 dni poprzedzających datę planowanego wyjazdu) wymagające obecności ubezpieczonego w miejscu zamieszkania.
-
-
Praca zawodowa i nauka:
-
zwolnienie z pracy,
-
problemy w pracy związane z nagłą sytuacją,
-
wyznaczenie przez pracodawcę daty rozpoczęcia pracy,
-
wyznaczenie daty egzaminu poprawkowego np. warunkującego kontynuację nauki,
-
udział w zawodach międzynarodowych.
-
-
Czynności administracyjne:
-
otrzymanie przez ubezpieczonego lub współuczestnika podróży wezwania do obowiązkowego stawienia się przed sądem przypadającego na czas planowanej podróży,
-
wezwanie, które zostało doręczone ubezpieczonemu dotyczące jego stawiennictwa w sprawach administracyjnych,
-
wezwanie do wojska.
-
Uwaga! Każde towarzystwo ma swoje regulacje w tym zakresie. Przed zakupem ubezpieczenia warto się z nimi zapoznać.
Pamiętaj! Jeżeli sam zrezygnujesz z podróży z powodu zmiany decyzji czy planów, niesprzyjających warunków pogodowych lub znalezienia biletów w lepszej cenie, to nie będzie to stanowić podstawy do zwrotu kosztów poniesionych na podróż.
Ubezpieczenie kosztów od rezygnacji z lotu – kiedy nie zadział
Towarzystwa ubezpieczeniowe, jak i biura podróży określają szereg sytuacji, w których wydatki poniesione na zakup biletu lotniczego nie zostaną objęte odszkodowaniem, ponieważ nie są one objęte ochroną w ramach ubezpieczenia. Są to tak zwane wyłączenia odpowiedzialności. Szczegółowe zapisy dotyczące wyłączeń muszą znaleźć się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, dlatego przed podpisaniem umowy koniecznie się z nimi zapoznaj.
Najczęstsze wyłączenia odpowiedzialności stosowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe, to:
- ataki terrorystyczne
- zamieszki i stany wyjątkowe
- klęski żywiołowe
- epidemia (wyjątkiem jest tutaj zakażenie Covid-19 potwierdzone testem)
- strajk obsługi lotniska
- rażące niedbalstwo lub celowe działanie ubezpieczonego lub współuczestnika podróży.
Pamiętaj! Ubezpieczeniu kosztów rezygnacji nie podlegają przypadki wypowiedzenia umowy przez przewoźnika bądź biuro podróży. W takiej sytuacji zwrotu kosztów musimy domagać się od strony, która zawiniła np. organizator imprezy turystycznej.
Ile kosztuje ubezpieczenie kosztów rezygnacji z lotu?
Ostateczna cena polisy uzależniona jest nie tylko od ceny samego biletu lotniczego, ale także od rozszerzenia ochrony rezygnacji z podróży o dodatkowe elementy, np. na wypadek rezygnacji w następstwie choroby przewlekłej lub zachorowania na Covid-19.
Na naszej stronie możesz porównać oferty ubezpieczenia rezygnacji z podróży towarzystw ubezpieczeniowych takich jak: Uniqa, Europa Ubezpieczenia i Signal Iduna, a także samodzielnie dopasować ubezpieczenie do swoich potrzeb.
Sprawdź w tabeli poniżej ile kosztuje przykładowe ubezpieczenie kosztów rezygnacji dla osoby dorosłej, wartość podróży 5 000 zł, z datą planowanego wyjazdu za miesiąc:
Ubezpieczyciel |
UNIQUA |
TU Europa |
Signal Iduna |
UNIQUA |
TU Europa |
Signal Iduna |
Wysokość składki |
140 PLN |
161 PLN |
147,50 PLN |
280 PLN |
361 PLN |
427,75 PLN |
Ochrona COVID-19 |
Tak |
- |
- |
Tak |
Tak |
Tak |
Rezygnacja z powodu zaostrzenia choroby przewlekłej |
- |
- |
- |
Tak |
Tak |
Tak |
Jak skorzystać z ubezpieczenia od rezygnacji z lotu?
Jeżeli już wykupiliśmy ubezpieczenie rezygnacji i doszło do konieczności jej anulowania z przyczyn losowych, np. musimy zrezygnować z podróży zagranicznej, ponieważ wystąpiły problemy zdrowotne wymagające natychmiastowej hospitalizacji lub przed podróżą zostały nam skradzione dokumenty, to musimy pamiętać o następujących czynnościach.
Na podstawie umowy ubezpieczenia ubezpieczony jest zobowiązany w pierwszej kolejności do poinformowania przewoźnika, u którego dokonano zakupu biletu lotniczego o rezygnacji z podróży (do 3 dni od zdarzenia i przed datą rozpoczęcia podróży) lub przerwaniu podróży (do 3 dni od zdarzenia).
Następnie poniesienie szkody należy zgłosić do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym polisa została wykupiona. Najczęściej zgłoszenia można dokonać elektronicznie i dokumenty potwierdzające poniesione koszty oraz zajście zdarzenia możemy przesłać mailowo lub dołączając do formularza zgłoszenia. Dokumentacja taka powinna zawierać np. potwierdzenie odwołania lotu, wyniki testów czy zaświadczenia wystawione przez lekarza.
Jeżeli nasza polisa została rozszerzona o zachorowanie na Covid-19, to sam pozytywny wynik testu nie uprawnia do otrzymania odszkodowania. Musi być ono potwierdzone dokumentacją medyczną oraz nie może rokować wyzdrowienia do dnia rozpoczęcia podróży lub musi mieć miejsce w czasie podróży.
Gdy dostarczymy już wszystkie wymagane dokumenty, ubezpieczyciel rozpatrzy wniosek i po jego pozytywnej weryfikacji zwróci nam pieniądze. Granicą do jakiej zostanie wypłacone odszkodowanie jest maksymalna suma ubezpieczenia na jaką została zawarta polisa.
- Ubepieczenie od kosztów rezygncji z biletu to zabezpieczenie na wypadek konieczności odwołania podróży.
- Dzięki takiej ochronie nie straci się gotówki przeznacznej na zakup biletu.
- Polisy w większości chronią w razie zachorowania na Covid-19.
- Takie ubezpieczenie należy dopasować pod kątem ceny biletu.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
-
Czy można zrezygnować z lotu?
Można, ale tylko w określonych przez ubezpieczyciela lub przewoźnika sytuacjach, takich jak nagła choroba, wypadek losowy, czy śmierć bliskiej osoby. Większość biletów lotniczych, zwłaszcza w popularnych, tańszych liniach, to bilety bezzwrotne, co oznacza, że ich niewykorzystanie bez konkretnego i uzasadnionego powodu, wiąże się z utratą zainwestowanych wcześniej w rezerwację pieniędzy.
-
Czy linie lotnicze mają prawo potrącić koszty rezygnacji?
Tak, zdarza się, że linie lotnicze potrącają część kosztów, jeśli dojdzie do odwołania rezerwacji. Aby tego uniknąć, warto wykupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji.
-
Czy pandemia Covid-19 może być powodem rezygnacji z lotu?
Wiele zależy od wybranego biura podróży, ubezpieczyciela i wariantu ochrony. W ofertach większości TU zachorowanie na COVID-19 lub kwarantanny jest jednak uznawane za powód do rezygnacji z zakupionego wcześniej biletu.
-
Czy strajki kontrolerów i załóg lotnisk mogą być powodem rezygnacji z lotu?
Strajki przez wielu ubezpieczycieli traktowane są jako wyłączenia odpowiedzialności. Jednakże dzięki nowemu rozporządzeniu UE, to linie lotnicze mają obowiązek wypłaty odszkodowania pasażerom, których loty zostały odwołane lub opóźnione w związku ze strajkami załogi.