Ile kosztuje ubezpieczenie na narty na Słowacji?
- Dlaczego EKUZ nie wystarczy na narty na Słowacji?
- Ubezpieczenie na narty w Słowacji – dlaczego jest takie ważne?
- Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na narty na Słowacji?
- Znajdź najlepsze ubezpieczenie na narty
- O co można rozszerzyć ubezpieczenie na nart na Słowacji?
- Ile kosztuje ubezpieczenie na narty na Słowacji?
Wielu Polaków decyduje się na wyjazd na narty na Słowację. Pamiętajmy jednak, że w razie nieszczęśliwego zdarzenia na słowackim stoku nie będziemy mogli liczyć na bezpłatną akcję ratunkową i bezpłatną pomoc medyczną. Wypadek na nartach na Słowacji może skończyć się rachunkiem na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dobrze jest przed wyjazdem zabezpieczyć się specjalnym ubezpieczeniem na narty.
Dlaczego EKUZ nie wystarczy na narty na Słowacji?
Jeśli wyjeżdżamy na narciarski urlop do jednego z krajów członkowskich UE, podstawową opiekę zdrowotną zapewni nam Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Kartę bezpłatnie może wyrobić każda osoba ubezpieczona w ramach NFZ, w każdym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Przysługuje ona każdemu, kto regularnie opłaca składki zdrowotne.
W ramach EKUZ możemy bezpłatnie korzystać z podstawowej opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej, a także w Norwegii, Szwajcarii, Islandii i Liechtensteinie.
Warto jednak pamiętać - zwłaszcza podczas narciarskiego urlopu - że EKUZ pokrywa tylko koszty podstawowej opieki medycznej, w dodatku na takich zasadach, na jakich ta przysługuje ubezpieczonym obywatel w danym kraju. Oznacza to, że w razie wypadku na nartach, darmowa opieka w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego może się okazać niewystarczająca.
Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w ubezpieczeniaonline.pl
Karta EKUZ nie pokryje między innymi:
- Kosztów opieki medycznej w placówkach prywatnych, które nie podpisały umowy z polskim NFZ
- Kosztów ratownictwa medycznego – np. przy wypadku na stoku (warto wiedzieć, że koszty te wszędzie poza Polską są odpłatne i - niestety - bardzo kosztowne)
- Kosztów akcji poszukiwawczej w górach (taka usługa może rownież sporo kosztować, zwłaszcza jeśli do akcji ratunkowej zostanie włączony helikopter)
- Kosztów medycznego transportu do kraju – np. gdy nasz stan będzie na tyle poważny, że nie będziemy w stanie samodzielnie wrócić do Polski
- Ubezpieczenia OC – gdy w wyniku naszych nieumyślnych działań ucierpi inna osoba, nie otrzymamy odszkodowania;
- Kosztów zabiegów, które z medycznego punktu widzenia nie będą konieczne
- Kosztów transportu zwłok do Polski (trzeba pamiętać, że transport zwłok jest bardzo kosztowny, a takie koszty znacząco obciążają rodzinę nieubezpieczonej na własną rękę osoby)
Przykład: Pani Anna wyjechała na narty do Słowacji. Na stoku doszło do nieszczęśliwego wypadku i Pani Anna złamała nogę. Konieczna była pomoc medyczna na miejscu i przetransportowanie Pani Anny helikopterem medycznym do słowackiego szpitala. Niestety Pani Anna nie miała ubezpieczenia narciarskiego, a karta EKUZ nie pokryła kosztów pomocy medycznej i transportu, a jedynie koszty związane z pomocą szpitalną. Pani Anna musiała zapłacić z własnej kieszeni za śmigłowiec – 4 000 euro i pracę dwóch ratowników – 2000 euro. Do tego doszły też koszty opatrunków i użycia specjalistycznego sprzętu na stoku. Łącznie za pomoc medyczną na Słowacji Pani Anna zapłaciła 6 tysięcy euro.
Dlatego też, jeśli chcemy czuć się bezpiecznie spędzając narciarski urlop na Słowacji, poza EKUZ, przed wyjazdem warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.
Ubezpieczenie na narty w Słowacji – dlaczego jest takie ważne?
Turyści, którzy wybierają się na narty do Słowacji, powinni wziąć pod uwagę fakt, że sporty zimowe, takie jak narciarstwo, snowboard, czy inne pokrewne dyscypliny, uznawane są za sporty o podwyższonym ryzyku, przy którym zdecydowanie łatwiej nabawić się kontuzji. Wypadki na nartach zdarzają się nawet doświadczonym narciarzom.
Co więcej, do wypadku, a w jego wyniku również kontuzji, może dojść także z winny innego narciarza poruszającego się po stoku. Dobre ubezpieczenie na narty, w przeciwieństwie do karty EKUZ, zapewni kompleksową ochronę na wypadek takiej sytuacji.
Przykład: Pani Magdalena wraz z przyjaciółmi wyjechała na narty we francuskie Alpy. Chociaż kobieta jest doświadczona w uprawianiu sportów zimowych, podczas jednego ze zjazdów spowodowała wypadek, w wyniku którego ucierpiała nie tylko ona sama, ale także inny narciarz oraz jego sprzęt. Na szczęście Pani Magda przed podróżą wykupiła ubezpieczenie turystyczne, obejmujące ochroną sporty ekstremalne. Dzięki temu ubezpieczyciel zapłaci za jej leczenie w prywatnej klinice, a także za leczenie, rehabilitację i uszkodzone mienie poszkodowanej w wypadku osoby.
Dokładny zakres ubezpieczenia na narty w Słowacji może być nieco inny w poszczególnych TU – warto to sprawdzić jeszcze przed zakupem w dokumencie OWU dołączanym do ubezpieczenia.
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na narty na Słowacji?
Najlepsze ubezpieczenie narciarskie możemy szybko znaleźć za pomocą kalkulatora ubezpieczeń narciarskich. To proste narzędzie, które w kilka chwil pokaże nam oferty nawet kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. W ten sposób z łatwością porównamy zarówno ceny, jak i zakres ochrony polis na narty.
W kalkulatorze polis podróżnych możemy nie tylko znaleźć ubezpieczenie na narty dopasowane do swoich potrzeb, ale także od razu je kupić – online, bez wychodzenia z domu. Oto jakie elementy powinna zawierać każda dobra polisa ubezpieczeniowa na wyjazd narciarski za granicę:
- Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) - uchroni nas przed ponoszenia kosztów związanych z leczeniem i innymi usługami medycznymi. Pobyt w szpitalu, transport karetką, wizyta u specjalisty (także stomatologa), czy wykupienie niezbędnych leków to ogromny wydatek, który ubezpieczyciel pokryje jedynie wtedy, gdy posiadamy ubezpieczenie KL. Warto mieć na uwadze, że suma gwarantowana ubezpieczenia powinna być odpowiednio wysoka i adekwatna do miejsca pobytu.
- Transport medyczny – kolejny bardzo ważny element każdej polisy turystycznej. Bez ubezpieczenia, koszt medycznego transportu powrotnego do Polski może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy euro.
- Koszty ratownictwa – szczególnie ważny element plisy, szczególnie poza Polską, gdzie ratownictwo górskie jest odpłatne i bardzo drogie.
- Assistance - pozwoli objąć ubezpieczonego oraz jego bliskich opieką w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia podczas wyjazdu. Zapewnia nie tylko pomoc w postaci informacji i porad, lecz także pokrycie kosztów takich jak nocleg, wcześniejszy powrót do kraju czy przyjazd członka rodziny do poszkodowanego. Assistance często gwarantuje również opiekę nad dziećmi, kiedy ich rodzice lub opiekunowie są poszkodowani.
- Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) - na podstawie tego elementu polisy, TU wypłaci nam odszkodowanie z tytułu szkód osobowych, takich jak np. trwały uszczerbek na zdrowiu, czy rehabilitacja. W związku z tym warto dopilnować, aby suma gwarantowana takiego ubezpieczenia była odpowiednio wysoka.
- Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) - przyda się przede wszystkim wtedy, gdy w wyniku spowodowanego przez nas wypadku ucierpią osoby trzecie. OC uchroni nas przed kosztami będącymi następstwem wyrządzenia szkody, a nasze ubezpieczenie pokryje odszkodowanie dla osoby przez nas poszkodowanej.
- Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego - warto zwrócić uwagę na ten istotny element polisy, szczególnie wtedy, gdy w podróż zabieramy ze sobą kosztowny sprzęt sportowy. Polisa uzupełniona o takie rozszerzenie zagwarantuje nam wypłatę odszkodowania w przypadku zniszczenia lub kradzieży nie tylko wspomnianego sprzętu, ale także pozostałego bagażu.
Znajdź najlepsze ubezpieczenie na narty
O co można rozszerzyć ubezpieczenie na nart na Słowacji?
Co więcej, każdą polisę narciarską można rozszerzy o dodatkowa ochronę. Dodatki do ubezpieczenia zwiększają odpowiedzialność ubezpieczyciela jeśli chodzi o zdarzenia, także te na stoku. Co warto mieć na uwadze?
- Klauzula alkoholowa - rozszerzenie szczególnie ważna podczas typowo wypoczynkowego i urlopowego wyjazdu na narty lub snowboard. Pozwala uniknąć ponoszenia - najczęściej bardzo wysokich - kosztów w związku z ewentualnymi szkodami wyrządzonymi pod wpływem alkoholu. Dzięki klauzuli alkoholowej, ubezpieczyciel nie odmówi nam wypłaty odszkodowania i pokrycia kosztów leczenia, jeśli doznamy wypadku (lub powodując go) pozostając w stanie nietrzeźwym.
- Sporty ekstremalne i wysokiego ryzyka - to rozszerzenie szczególnie przyda się osobom, które podczas zimowego wypoczynku na stoku planują uprawiać sporty uznane przez wybranego ubezpieczyciela za ekstremalne, lub o podwyższonym ryzyku. Dokładną listę takich aktywności można znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) każdego z towarzystw.
- Choroby przwlekłe - niezbędne element dla osób, które przyjmują leki lub pozostają pod stałą opiekę lekarza.
Ile kosztuje ubezpieczenie na narty na Słowacji?
Ceny za ubezpieczenie na narty na Słowacji najlepiej sprawdzić w kalkulatorze polis podróżnych. W ten sposób w kilka minut możemy porównać oferty nawet kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Lecz podczas wyboru nie kierujmy się tylko ceną, ale także wysokością sumy ubezpieczenia oraz liczbą świadczeń w przypadku zachorowania na COVID-19.
Ile kosztuje ubezpieczenie na narty na Słowacji?
Ubezpieczyciel |
Axa |
Nationale Nederlanden |
Signal Iduna |
Proama |
Cena |
4,31 PLN/dzień |
8,27 PLN |
9,36 PLN/dzień |
12 PLN/dzień |
COVID-19 |
TAK |
TAK |
TAK |
TAK |
Leczenie chorego |
200 000 PLN |
150 000 PLN |
20 000 euro |
100 000 PLN |
Pokrycie kosztów testu |
Tylko jeśli lekarz zleci wykonanie testu, niezależnie od wyniku |
TAK |
Tylko jeśli lekarz zleci wykonanie testu, niezależnie od wyniku |
Tylko dla testów z wynikiem pozytywnym lub dla testu wymaganego przez placówkę medyczmą |
Przedłużony pobyt opiekuna z powodu zachorowania dziecka |
200 000 PLN |
400 PLN/dzień tylko jeżeli dziecko będzie w szpitalu dłużej niż 7 dni, koszt zakwaterowania (max. 7 dni) |
100 euro/dzień koszty zakwaterowania i wyżywienia (max 7 dni) 20 000 euro koszty transportu |
400 PLN/dzień 100 euro/dzień koszty zakwaterowania i wyżywienia, 100 000 PLN koszty transportu |
COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu pozytywnego wyniku testu (izolacja) |
- |
TAK |
- |
TAK |
Zakwaterowanie i wyżywienie |
- |
3 000 PLN do max 10 dni |
- |
100 000 PLN |
Transport powrotny |
- |
500 PLN |
- |
100 000 PLN |
COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu odosobnienia wynikającego z kontaktu z osobą chorą (kwarantanna) |
- |
- |
- |
- |
Zakwaterowanie i wyżywienie |
- |
- |
- |
- |
Transport powrotny |
- |
- |
- |
- |
Koszty leczenia i assistance |
TAK |
TAK |
TAK |
TAK |
Suma ubezpieczenia |
200 000 PLN |
150 000 PLN |
20 000 euro |
100 000 PLN |
Ratownictwo |
200 000 PLN |
150 000 PLN |
7 000 euro |
100 000 PLN |
Koszty hospitalizacji |
TAK |
TAK |
TAK |
TAK |
Transport medyczny do kraju |
TAK |
Bez limitu |
Bez limitu |
TAK |
Stomatolog |
900 PLN |
1 000 PLN |
250 euro |
200 euro |
Choroby przewlekłe |
- |
- |
TAK |
TAK |
Assistance |
W ramach kosztów leczenia |
W ramach kosztów leczenia |
W ramach kosztów leczenia |
Pakiet standard |
Bagaż |
- |
- |
- |
- |
Suma ubezpieczenia bagażu |
- |
- |
- |
- |
OC |
- |
TAK |
TAK |
TAK |
Suma ubezpieczenia |
- |
150 000 PLN |
60 000 euro |
100 000 PLN |
Szkody osobowe |
- |
150 000 PLN |
60 000 euro |
100 000 PLN |
Szkody w mieniu |
- |
150 000 PLN |
60 000 euro |
100 000 PLN |
NNW |
TAK |
TAK |
TAK |
TAK |
Suma ubezpieczenia |
20 000 PLN |
10 000 PLN |
15 000 PLN |
20 000 PLN |
Uszczerbek na zdrowiu |
20 000 PLN |
10 000 PLN |
15 000 PLN |
20 000 PLN |
Śmierć |
10 000 PLN |
10 000 PLN |
15 000 PLN |
20 000 PLN |
Ubezpieczenie dla aktywnych |
TAK |
TAK |
TAK |
TAK |
OC sportowe |
- |
150 000 PLN |
30 000 euro |
300 000 PLN |
Sporty objęte ubezpieczeniem |
114 |
71 |
7 |
Narciarstwo i snowboard na oznaczonych trasach |
Zdarzenia pod wpływem alkoholu |
Za dopłatą w wysokości 15% składki |
TAK |
- |
T |
Polisę można kupić bardzo wygodnie - za pomocą naszego kalkulatora ubezpieczeń na narty. Porównanie ofert zajmie kilka chwil, a składkę można opłacić online. Dokument ubezpieczenia będzie przesłany na podany wcześniej adres mailowy - wystarczy go wydrukować lub zapisać w telefonie czy tablecie.
- EKUZ nie refunduje kosztów akcji ratowniczej w górach w przeciwieństwie do polisy.
- EKUZ nie refunduje kosztów transportu medycznego do Polski w przeciwieństwie do polisy.
- Koszty leczenia na Słowacji mogą wynieść nawet 100 tys. zł.
- Polisę narciarską na Słowację można kupić od 3 zł dziennie.
Najczęściej zadawane pytania
-
Czy ubezpieczenia na narty w Słowacji jest obowiązkowe?
Polisa na narty w Słowacji nie jest obowiązkowa, warto ją jednak wykupić, bo karta EKUZ nie zapewnia pełnej ochrony.
-
Ile kosztuje pomoc medyczna na stoku w Słowacji?
Za sam start śmigłowca na Słowacji możemy zapłacić około 2 000 euro. Z kolei godzina pracy ratownika medycznego w górach kosztuje około 500 euro. W razie wypadku na stoku trzeba też liczyć koszy dodatkowe za opatrunki czy też za użycie specjalistycznego sprzętu.
-
Ile powinna wynosić suma kosztów leczenia oraz koszty ratownictwa w ubezpieczeniu na narty na Słowacji?
Suma kosztów leczenia w polisie na narty powinna wynosić minimum 30 000 euro. Najlepiej jednak, gdy opiewa na kwotę 40 000 – 50 000 euro. Koszty ratownictwa powinny być ustalone na sumę minimum 5 000 euro.
-
Czy ubezpieczenie na narty z ochroną COVID-19 można wykupić w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym?
Tak, polisy turystyczne z ochroną COVID-19 są teraz powszechne, można je znaleźć niemal u wszystkich ubezpieczycieli.
-
Czy ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego jest dostępne w podstawowej polisie na narty?
To zależy od wybranego towarzystwa. W niektórych pakietach jest w standardzie. Inni ubezpieczyciele oferują ochronę bagażu w bardziej rozbudowanych polisach.