Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Gdzie na narty? Najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce - Top 10

Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny
W sezonie zimowym nie musimy wyjeżdżać za granicę, by poszusować na nartach w dobrych ośrodkach narciarskich – w Polsce jest ich wiele. Przed wyjazdem warto sprawdzić, które ośrodki narciarskie są najlepsze.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Za najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce uważane są: Wierchomla, Szczyrk Mountain Resort, Czarna Góra Resort, Zieleniec Ski Arena, Muszyna, Białka Tatrzańska i kilka innych. W tym artykule wskazujemy 10 najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce i porównujemy ich oferty.  

 

Znajdź najlepsze ubezpieczenie na narty w Polsce

 

Najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce - top 10

Jeśli zastanawiacie się, gdzie wybrać się na narty w Polsce, koniecznie poznajcie tych 10 najlepszych ośrodków narciarskich – przygotowaliśmy dla Was pełne zestawienie. 

1. Wierchomla

Ośrodek narciarski Wierchomla leży w Beskidzie Sądeckim, 12 km od miejscowości Piwniczna-Zdrój. Ten ośrodek warto odwiedzić, bo co roku są tu idealne warunki do jazdy na nartach.  

W Beskidzie Sądeckim panuje wyjątkowy mikroklimat, dzięki któremu śnieg utrzymuje się tu od listopada aż do kwietnia.

Na stoku:

Ośrodek narciarski Wierchomla to szerokie i dobrze oświetlone trasy o łącznej długości ponad 3,7 km. Wśród nich są trasy zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących narciarzy. Ci drudzy mogą podszkolić swoje umiejętności lub zacząć szkolenie na płaskim, bezpiecznym i szerokim stoku z wyciągiem orczykowym Stonoga.

Zaletą stoku jest to, że nie jest on połączony z innymi trasami, co umożliwia swobodną naukę. W całym kurorcie znajdziemy natomiast dodatkowo 2 trasy niebieskie i 2 trasy czerwone.

Ponadto, w ośrodku do dyspozycji turystów są 4 wyciągi, w tym 1 wyciąg krzesełkowy (Wierchomla 1) – czteroosobowa kanapa – która z pewnością przypadnie do gustu rodzinom z dziećmi, a także 3 wyciągi orczykowe (Toczek, Polanki i Stonoga).

Poza stokiem:

W ośrodku narciarskim Wierchomla znajdziemy wiele atrakcji, m.in.: snowpark (a w nim aż 500 m tras dla snowboardzistów), wyposażony w skocznie i przeszkody, a także tor play cross dla dzieci. Znajdują się tam zarówno przeszkody dla początkujących, jak i skocznie dla średniozaawansowanych i zaawansowanych narciarzy, w tym przeszkody jibbowe. Dodatkowo w snowparku znajdziemy: skocznie 4, 6 i 8 metrowe, rurki street, prosty box i wale box, 5 i 6 metrową skocznię, czy flat skate rail.

Ośrodek oferuje również tor play cross - pierwszy i jedyny taki tor w Polsce dla początkujących i najmłodszych miłośników nart i snowboardu. Tor ma aż 350 m długości i jest torem crossowym, składającym się rollerów (aż 8 różnej długości), band i 3 specjalnie profilowanych zakrętów, które zapewniają coś więcej niż zwykłe zjazdy na stoku/. Do dyspozycji jest też szkoła narciarska i wypożyczalnia sprzętu.

Ośrodek narciarski Wierchomla ma szeroką ofertę gastronomiczną – punkty z jedzeniem i napojami rozmieszczone są wzdłuż tras. Oferta obejmuje też noclegi w hotelu: możemy wybierać pomiędzy wynajęciem pokoju, studia lub apartamentu.

Ceny karnetów:

Rodzaj karnetu

Liczba godzin

Normalny

Ulgowy

2-godzinny

2

70 PLN

65 PLN

4-godzinny

4

90 PLN

80 PLN

6-godzinny

6

105 PLN

90 PLN

Popołudniowy (od 15:00 do 17:00)

2

45 PLN

40 PLN

Karnet mieszkańca (karnet dla mieszkańców powiatów: Nowosądeckiego i miasta Nowy Sącz)

4

75 PLN

65 PLN

2. Zieleniec

Zieleniec, to ośrodek narciarski, który cieszy się bardzo dużą popularnością, przede wszystkim ze względu na alpejski klimat, który cieszy oczy i płuca. Jest to największy ośrodek dla narciarzy i snowboardzistów w całej Polsce.

Na stoku:

Zieleniec oferuje narciarzom wiele (w sumie 22) tras o różnych stopniach trudności, których łączna długość to aż 23 km. Najdłuższa z nich, idealna zarówno dla narciarzy jak i snowboardzistów, ma 2 800 metrów długości. W sumie w Zieleńcu - poza niebieskimi - znajduje się jedna nartostrada z oznaczeniem czarnym (Na krechę), a także 12 tras niebiesko-czerwonych.

Zadowoleni będą także Ci, którzy lubią szusować w nocy – dobrze oświetlone noce trasy, które posiadają sztuczne i profesjonalne doświetlenie, to duży plus tego miejsca - dzięki nim szaleństwom na stoku można oddawać się aż do godziny 21:00.

Dodatkowo do dyspozycji gości jest 31 wyciągów, w tym wyciągi kanapowe, orczykowe, taśmy i talerzyki.

Poza stokiem:

Zieleniec to także świetne miejsce dla tych, którzy szukają nieco adrenaliny i atrakcji poza stokiem. Znajdują się tu bowiem snowparki, w tym dostępny dla snowboardzistów i narciarzy freeridowych Snów Park przy W6, a także Snów Park przy Diamencie, szeroki na 30 m i długi na 200 m (dostępne są dwie linie: easy i lightpro).

Miłośnicy zimowej zabawy będą mogli również skorzystać z atrakcji, jaką jest kulig, odbywający się codziennie w okresie zimowym (od grudnia do lutego). Odbywa się on na niebieskim szlaku, a organizatorzy zapewniają uczestnikom nie tylko przejażdżkę saniami, ale też wspólną zabawę przy ognisku, z kiełbaskami, rozgrzewającą herbatą i pieczeniem pianek.

Coś dla siebie znajdą także osoby szukające rozbudowanej oferty adres ski. W Zieleńcu znajdziemy bowiem gabinety SPA, kryte baseny, a także kilka restauracji. Nie brakuje także klubów i pubów. Aktywni turyści z pewnością docenią całoroczną ujeżdżalnię w Gryglówka Ranch.

Ceny skipassów:

W sezonie wysokim (23.12.2022-12.03.2023 r.):

Rodzaj karnetu

Normalny

Ulgowy

2-godzinny

90 PLN

80 PLN

4-godzinny

120 PLN

105 PLN

5-godzinny

125 PLN

110 PLN

7-godzinny

140 PLN

120 PLN

2-dniowy (9:00-20:00)

280 PLN

245 PLN

3-dniowy (9:00-20:00)

395 PLN

330 PLN

4-dniowy (9:00-20:00)

505 PLN

420 PLN

5-dniowy (9:00-20:00)

620 PLN

515 PLN

6-dniowy (9:00-20:00)

685 PLN

580 PLN

6 dowolnych dni (9:00-20:00)

830 PLN

700 PLN

3. Pilsko - Korbielów

Pilsko-Korbielów to ośrodek na europejskim poziomie, świetnie przygotowany dla wszystkich miłośników zimowych sportów - zarówno tych zaawansowanych, jak i początkujących, choć to właśnie ci drudzy będą szczególnie zadowoleni z oferty kurortu.

Na stoku:

Ośrodek oferuje aż 17 tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, w tym 4 zielone, przygotowane z myślą o najmłodszych narciarzach (Cypisek, Przedszkole Dimbo, Andiamo i Buczynka-Hala Szczawiny).

Dodatkowo znajdziemy tu 2 trasy niebieskie - łatwe (Rozbójnik Kopiec-Hala Miziowa i Hala Miziowa-Buczynka), 10 tras dla średniozaawansowanych, oznaczonych kolorem czerwonym (Pilsko-Hala Miziowa, Hala Miziowa-Hala Szczawiny, Pilsko-Hala Szczawiny, Buczynka-Jontek, Solisko-Korbielów Kamienna, Baba Jaga, Baba Naga, Kopiec-Hala Miziowa, Szczawiny-Strugi) i 1 trasę czarną dla zaawansowanych (Hala Miziowa-Hala Szczawiny).

W ośrodku znajdują się też koleje, w tym 4-osobowa kolej krzesełkowa Jontek-Buczynka, kolej krzesełkowa Korbielów-Solisko, kolej krzesełkowa BABA, kolej krzesełkowa Korbielów Strugi-Szczawiny, a także wyciągi orczykowe, talerzykowe i bezpodporowe (dla najmłodszych).

Poza stokiem:

Po dniu spędzonym na jeździe, turyści mają do dyspozycji wiele innych atrakcji. Do najciekawszych należy Snowkite, czyli sport umożliwiający jazdę na nartach lub desce z wykorzystaniem… latawca. Dzięki można dosłownie chociaż na chwilę oderwać się od ziemi, lub dostać się na górski szczyt nie korzystając z wyciągu.

Aktywnych ucieszy z pewnością także heliskiing, czyli sposób uprawiania narciarstwa, polegający na zjeżdżaniu ze stoków poza wyznaczonymi trasami. W tej dyscyplinie, narciarze lub snowboardziści są są transportowani na stok helikopterem.

Dla tych, którzy nie oczekują skoku adrenaliny ani ekstremalnych wrażeń, przygotowani jazdę skuterem śnieżnym i kulig.

Ceny skipassów:

Przykładowe ceny skipassów w poprzednich sezonach (aktualny cennik jest w przygotowaniu):

Rodzaj karnetu

Cena za osobę

Karnet 2 godziny

45 PLN

Karnet 4 godziny

70 PLN

Karnet dzienny 8:00–20:00

100 PLN

Karnet wieczorny 16:30–20:00

30 PLN

 Karnet 2-dniowy (8:00–20:00)

180 PLN (90 PLN za dzień)

Karnet 3-dniowy (8:00–20:00)

255 PLN (85 PLN za dzień)

Karnet 4-dniowy (8:00–20:00)

325 PLN (81,25 PLN za dzień)

Karnet 5-dniowy (8:00–20:00)

390 PLN (78 PLN za dzień)

Karnet 6-dniowy (8:00–20:00)

450 PLN (75 PLN za dzień)

4. Czarna Góra

Wśród najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce, należy wskazać także Czarną Górę. Ten nowoczesny ośrodek narciarski ulokowany jest w województwie dolnośląskim, na Ziemi Kłodzkiej.

Czarna Góra słynie z tzw. Strefy Czystego powietrza – zarówno ośrodek narciarski, jak i hotele oraz restauracje ulokowane zostały tak, aby znajdować się powyżej punktu inwersji powietrza, dzięki temu wszystkie zanieczyszczenia zostają niżej.

Na stoku:

Dla początkujących oraz najmłodszych narciarzy, ośrodek przygotował szerokie, bezpieczne polany (Bartusiowa, Jędrusiowa, Czarodziejska i Misiowa) i łatwe trasy o niewielkim nachyleniu (H, G oraz I). Swoje umiejętności mogą oni szkolić w jednej ze szkółek narciarskich, pod okiem doświadczonych instruktorów.

Osoby średnio zaawansowane z pewnością docenią świetnie przygotowane trasy czerwone, o umiarkowanym stopniu trudności: Helly Hansen B Fis, C Fis, D Fis, E, a także F Fis. Najdłuższa z nich, czyli nartostrada B, na którą można dostać się superszybką kolejką linową Luxtorpeda, to aż 1680 m jazdy, również nocą, dzięki specjalnemu oświetleniu.

Amatorzy mocniejszych wrażeń i doświadczeni sportowcy, mogą natomiast skorzystać z najtrudniejszej, czarno-czerwonej nartostrady (trasa A), której długość to aż 1600 m.

Poza stokiem:

Osoby, które szukają atrakcji poza stokiem, na pewno docenią ofertę Snów&Fun Parku. Można w nim spróbować freestylu, ponieważ znajdują się tam boxy, raile i kickery. Na uwagę zasługuje także flybag, czyli wielka dmuchana poduszka, która umożliwia bezpieczne ćwiczenie akrobacji w powietrzu.

Inną atrakcją jest 950-metrowy tor Alpine Coaster Czarna Żmija, składający się z 33 wagoników, jeżdżących z prędkością 40 km/h. Trasa tego najdłuższego w Polsce dwuosobowego toru wiedzie między innymi przez las i wiadukt nad potokiem, gwarantując zapierające dech w piersiach widoki.

Dla najmłodszych przygotowano specjalne funparki przy Jędrusiowej i Bartusiowej Polanie. Można tam skorzystać z 50-metrowego toru snowtubbingowego do jazdy na sankach, ślizgach i specjalnych pontonach. Dodatkową atrakcją są trampoliny akrobatyczne, a także piankowe deski, tzw. bounceboardy.

Ośrodek oferuje także ponad 200 km tras biegowych, trasy do nocnej jazdy, możliwość zimowych spacerów górskimi szlakami, a także… skijoring, czyli narty z psem, na jednej z ratrakowanych tras biegowych.

Ceny skipassów:

Ceny w wysokim sezonie zimowym (23.12.2022-12.03.2023 r.):

Rodzaj karnetu

Normalny

Ulgowy

2-godzinny

90 PLN

80 PLN

4-godzinny

120 PLN

110 PLN

7-godzinny

140 PLN

120 PLN

2-dniowy (9:00-20:00)

285 PLN

240 PLN

3-dniowy (9:00-20:00)

385 PLN

340 PLN

4-dniowy (9:00-20:00)

490 PLN

435 PLN

5-dniowy (9:00-20:00)

605 PLN

530 PLN

6-dniowy (9:00-20:00)

690 PLN

600 PLN

6-dniowy (jeździj kiedy chcesz)

795 PLN

700 PLN

Rodzic+dziecko

250 PLN

-

2 rodziców+dziecko

375 PLN

-

2 rodziców+2 dzieci

480 PLN

-

2 rodziców+3 dzieci

600 PLN

-

5. Szczyrk – Skrzyczne

Szczyrk to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość. Funkcjonuje tutaj wiele ośrodków narciarskich z trasami do jazdy na nartach i snowboardzie, w tym Centralny Ośrodek Sportu z najwyższym szczytem Beskidów - Skrzyczne.

Skrzyczne to szczyt o wysokości 1257 m n.p.m., zlokalizowany w północno-wschodniej części Beskidu Śląskiego, przy bocznym ramieniu górskiego pasma Baraniej Góry. Jego charakterystyczna sylwetka sprawia, że jest on rozpoznawalny nie tylko w Szczyrku, ale i w całej Polsce.

Na stoku:

Skrzyczne to wymarzone miejsca dla narciarzy i snowboardzistów, którzy w ośrodku mogą korzystać z naprawdę świetnych warunków do uprawiania zimowych sportów. Trasy zjazdowe na stokach Skrzycznego to ponad 10 kilometrów urozmaiconych nartostrad o różnym stopniu trudności.

Znajdziemy tu trasę dla początkujących i najmłodszych narciarzy - Ondraszek, o długości 3200 m., łatwą trasę Widokowa, o długości 2300 m., a także trudną (odcinkami bardzo trudną) trasę Kaskada, długą na 3100 m. Na uwagę zasługuje jednak przede wszystkim trasa, która posiada licencje Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS, o długości 3200 m.

Warto dodać, że trasy dla zaawansowanych i średniozaawansowanych narciarzy (czarna i czerwona), zostały wyposażone w system sztucznego naśnieżania, dzięki czemu idealne warunki do jazdy panują tu niezależnie od warunków atmosferycznych.

Komfortowe korzystanie ze stoków umożliwiają m.in. nowoczesna kolej linowa, 4-osobowa kanapa na trasie Jaworzyna-Skrzyczne o przepustowości 2400 osób na godzinę, długa na 1170 m, z różnicą poziom≥ów 295 m., a także 4-osobowa kolej linowa ze stacji dolnej w Szczyrku na Jaworzynę, o zdolności przewozowej 1200 osób, o długości 1592 m. I r≥różnicą poziomów 406 m.

Narciarze mają do dyspozycji również dwa wyciągi orczykowe, których sumaryczna przepustowość to 1500 osób na godzinę.

Poza stokiem:

Skrzyczne to także niezwykłe widoki i możliwość aktywnego spędzenia czasu poza stokiem.W okolicach schroniska PTTK Skrzyczne znajduje się platforma widokowa, ścianka wspinaczkowa, a także strzelnica. Teren oferuje także wiele ścieżek rowerowych i wspinaczkowych - poza sezonem zimowych to raj dla miłośników downhillu, enduro i górskiego kolarstwa.

Na zboczach Skrzycznego znajduje się także wiele jaskiń, w tym znana Jaskinia Malinowska i Jaskinia Pajęcza. Wiele atrakcji znajduje się w samym Szczyrku - warto zobaczyć choćby kompleks skoczni narciarskich, zabytkowe Sanktuarium Świętego Jakuba, deptak nad Żywicą, a także Beskidzka Galeria Sztuki.

Ceny skipassów:

Rodzaj karnetu

Osoba dorosła

Młodzież (12-17 lat)

Dzieci (6-11 lat)

SEZON NISKI (24.12.2022-19.03.2023 R.)

4-godzinny

99 PLN

79 PLN

69 PLN

SEZON WYSOKI (25.12.2022-18.03.2023 R.)

4-godzinny

124 PLN

99 PLN

87 PLN

6. Białka Tatrzańska

Jeśli szukacie najlepszego ośrodka narciarskiego w Polsce i marzą Wam się Tatry, rozważcie wyjazd do Białki Tatrzańskiej. Szusowanie z widokiem na malownicze Tatry to niepodważalna zaleta tego miejsca. Do dyspozycji turystów są tu 3 kompleksy: Kotelnica, Bania i Kaniówka – wszystkie łączą się ze sobą na jednym z orczyków.

To sprawia, że w Białce Tatrzańskiej możemy łatwo korzystać aż z kilkunastu tras narciarskich.

Na stoku:

Ośrodek Kotelnica w Białce Tatrzańskiej oferuje aż 27 tras o różnym stopniu trudności, w tym 5 tras zielonych, 5 tras czerwonych, 1 trasę czerwono-niebieską i 16 tras niebieskich. Każda z nich posiada specjalne oświetlenie, a także sztuczne naśnieżenie. Najdłuższa nartostrada to aż 1900 metrów.

W skład infrastruktury ośrodka wchodzi 13 wyciągów (9 orczykowych i 3 taśmowe), a także 9 kolei krzesełkowych (jedna 3-osobowa, cztery 4-osobowe i cztery 6-osobowe).

Poza stokiem:

Stacja narciarska Kotelnica Białczańska to również atrakcje poza stokiem. Najciekawszą jest Burton Snowparku, o długości 300 metrów. Jego to jeden z największych tego typu parków w Polsce, który oferuje takie przeszkody jibowe, jak np. boksy, poręcze i skocznie. Organizowane są tutaj zawody sportowe, w których coś dla siebie znajdą zarówno amatorzy freestylu, jak i profesjonalni narciarze.

Dodatkowo narciarze mogą korzystać z tras biegowych, których jest tutaj aż 5 (T1, T2, T3, T4 i T5), również naśnieżanych i oświetlanych. Do dyspozycji sportowców oddane zostały cztery rodzaje pętli (od 1250 do 4380 metrów). Na położonych między malowniczymi szczytami Kotelnicy i Jankulakowskiego Wierchu rozgrywa się popularna impreza - Red Bull Bieg Zbójników.

Ceny skipassów:

Ceny karnetów w top sezonie w ramach projektu Tatry Super Ski (w ramach jednego skipassu można jeździć na stokach w Polsce (15 stacji) i Słowacji (3 stacje):

Rodzaj karnetu

Normalny

Ulgowy

14 dowolnych dni w sezonie

1 699 PLN

1 500 PLN

1-dniowy

165 PLN

155 PLN

2-dniowy

315 PLN

295 PLN

3-dniowy

455 PLN

425 PLN

4-dniowy

585 PLN

545 PLN

5-dniowy

710 PLN

660 PLN

6-dniowy

820 PLN

760 PLN

7-dniowy

940 PLN

870 PLN

3 dni z 5 dni

470 PLN

440 PLN

5 dni z 7 dni

730 PLN

680 PLN

4-godzinny

150 PLN

140 PLN

Karnet po godzinie 16:00

135 PLN

125 PLN

7. Krynica Zdrój

W ośrodku narciarskim w Krynicy Zdrój narciarze mają do dyspozycji dwie duże stacje narciarskie – Jaworzyna Krynicka oraz Słotwiny. W tej pierwszej na górę wjedziemy gondolą, z kolei w drugiej czekają na nas dwa rodzaje wyciągów – krzesełkowy i orczykowy.

Choć ośrodek Krynica-Zdrój należy do najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce, warto wiedzieć, że większość tutejszy tras oznaczonych jest jako trudne – to więc doskonałe miejsce dla zaawansowanych narciarzy.

Na stoku:

Ośrodek Słotwiny oferuje 4-osobową kolej krzesełkową, 2-osobowy orczyk, i 2 wyciągi talerzykowe, dzięki którym dotrzeć można do wszystkich nartostrad. Lewa trasa przeznaczona jest dla bardziej zaawansowanych sportowców, podczas gdy z prawej korzystać mogą ci średniozaawansowani.

Trasy narciarskie w stacji Słotwiny posiadają homologację FIS, co oznacza, że można na nich organizować zawody i treningi na międzynarodowym poziomie.

W Jaworzynie Krynickiej do dyspozycji turystów jest aż 8 tras zjazdowych, których łączna długość to ponad 8,3 km. Cztery trasy posiadają homologacje FIS. Dodatkowo narciarze mogą korzystać z 6-osobowej kolei gondolowej, dwóch 4-osobowych kolejek krzesełkowych, a także pięciu wyciągów orczykowych.

Poza stokiem:

W Jaworzynie Krynickiej można znaleźć również snowparku i trasę slalomową o długości 400 metrów. W Krynicy można również spróbować jazdy skuterami śnieżnymi, a także poćwiczyć jazdę na łyżwach. Wieczorem zaś skorzystać można z nocnego kuligu.

Ceny skipassów:

Ceny karnetów w ośrodku w Jaworzynie Krynickiej:

Rodzaj karnetu

Normalny

Ulgowy

Ceny w sezonie niskim (do 24.12.2022 r. i od 06.03.2023 r.)

4-godzinny

85 PLN

60 PLN

1-dniowy (9:00-16:00)

110 PLN

90 PLN

2-dniowy (9:00-16:00)

195 PLN

165 PLN

3-dniowy (9:00-16:00)

275 PLN

230 PLN

Ceny w sezonie wysokim (09.01.2022-05.03.2023 r.)

4-godzinny

119 PLN

95 PLN

1-dniowy (9:00-21:00)

145 PLN

115 PLN

2-dniowy (9:00-21:00)

259 PLN

209 PLN

3-dniowy (9:00-21:00)

375 PLN

309 PLN

4-dniowy

475 PLN

389 PLN

5-dniowy

565 PLN

455 PLN

6-dniowy

595 PLN

499 PLN

Wieczorny (18:00-21:00)

75 PLN

60 PLN

3-godzinny (15:00-18:00)

60 PLN

50 PLN

Ceny w sezonie świątecznym (25.12.2022-08.01.2023 r.)

4-godzinny

125 PLN

99 PLN

1-dniowy (9:00-21:00)

155 PLN

125 PLN

2-dniowy (9:00-21:00)

279 PLN

225 PLN

3-dniowy (9:00-21:00)

385 PLN

315 PLN

4-dniowy

489 PLN

399 PLN

5-dniowy

575 PLN

465 PLN

6-dniowy

655 PLN

335 PLN

Wieczorny (18:00-21:00)

85 PLN

65 PLN

3-godzinny (15:00-18:00)

69 PLN

55 PLN

8. Kasprowy Wierch

Jeśli marzycie o szusowaniu w bardzo dobrym ośrodku narciarskim w Polsce, idealnym miejscem może się okazać Kasprowy Wierch – alpejski klimat, malownicze widoki oraz wszystko, czego potrzebuje narciarz do szczęścia. 

Na stoku:

Kasprowy Wierch przeznaczony jest głównie dla doświadczonych narciarzy. Zaawansowani narciarze mogą tu zjeżdżać trasą Gąsienicową (spełnia wymagania FIS) lub Gorczykową. Dla osób średniozaawansowanych ośrodek przygotował trasy niebieskie. Jazda odbywa się tutaj na naturalnym śniegu.

Na Kasprowym Wierchu funkcjonują 3 wyciągi, w tym wielka gondola Kasprowy Wierch z panoramicznym szybami, 4-osobowa kolej gąsienicowa i 1-osobowa kanapa kolej goryczkowa.

Poza stokiem:

Poza koleją linową Kasprowy Wierch, jedną z większych atrakcji poza stokiem jest tutaj wysokogórskie obserwatorium meteorologiczne IMGW-PIB. Spędzając urlop narciarski w tym ośrodku, można odwiedzić także pobliską Dolinę Gąsienicową i Tatrzański PArk Narodowy,

Po całym dniu aktywnie spędzonym na stoku, warto udać się do restauracji Poziom 1959 - mieści się ona przy górnej stacji kolejki linowej na wysokości (jak sama jej nazwa wskazuje) 1959m n.p.m. Tym samym jest ona najwyżej położoną restauracją w Polsce.

Ceny skipassów:

Rodzaj karnetu

Normalny (16-64 lata)

Ulgowy (5-15 lat, 65+)

4-godzinny

Od 139 PLN

Od 115 PLN

1-dniowy

Od 159 PLN

Od 129 PLN

Karnety zakupione w dniu realizacji

4-godzinny

Od 159 PLN

Od 135 PLN

1-dniowy

Od 179 PLN

Od 149 PLN

9. Szklarska Poręba

Turyści planujący spędzić narciarski urlop w zachodniej części Polski, powinni rozważyć wyjazd do ośrodka Szrenica Ski Arena w Szklarskiej Porębie. 

Na stoku:

Ski Arena Szrenica to ośrodek, który oddaje do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów aż 12 km tras do narciarstwa zjazdowego, wyposażonych w system dośnieżania. Dostępność tras o zróżnicowanym poziomie trudności to gwarancja dobrej zabawy zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących miłośników zimowego szaleństwa.

W Szklarskiej Porębie znajdziecie 5 tras, w tym jedną bardzo trudna – z homologacją FIS (trasa czarna), dwie trudne (czerwone) i dwie łatwe (niebieskie).

Ski Arena to również trzy koleje linowe i pięć wyciągów narciarskich. Początkujący narciarze ucieszą się z obecności mniejszych wyciągów orczykowych – idealnych do nauki jazdy na nartach. Z tego powodu Szrenica Ski Arena to też doskonałe miejsce na wyjazd na narty w Polsce z dziećmi.

Poza stokiem:

Będąc w Szklarskiej Porębie, warto poświęcić chwilę czasu na atrakcje poza stokiem. Na turystyczne trasie nie może zabraknąć punktu widokowego Złoty Widok, a także Chybotka - ogromnego głazu, którego cechą charakterystyczną jest to, że porusza się na boki, jakby drgając.

Na uwagę zasługuje również Wodospad Szklarki i pobliski Wodospad Kamieńczyka. Warto zobaczyć także popularne wśród turystów karkonoskie skałki Trzy Świnki, szczyt Szrenica, a także Śnieżne Kotły.

Ceny skipassów:

Rodzaj karnetu

Dorośli

Dzieci

Seniorzy/Młodzież

2-godzinny

76 PLN

45 PLN

62 PLN

4-godzinny

113 PLN

65 PLN

87 PLN

1-dniowy (8:30-16:00)

139 PLN

81 PLN

113 PLN

2-dniowy (8:30-16:00)

247 PLN

147 PLN

-

3-dniowy (8:30-16:00)

355 PLN

217 PLN

-

4-dniowy (8:30-16:00)

463 PLN

280 PLN

-

5-dniowy (8:30-16:00)

562 PLN

345 PLN

-

6-dniowy (8:30-16:00)

666 PLN

410 PLN

-

7-dniowy (8:30-16:00)

761 PLN

470 PLN

-

3 dni z 5 dni (8:30-16:00)

408 PLN

247 PLN

-

Sezonowy

2 369 PLN

1 350 PLN

1 898 PLN

Jazda nocna PUCHATEK (18:00-22:00)

37 PLN (1 przejazd); 102 PLN (cały wieczór)

26 PLN (1 przejazd); 59 PLN (cały wieczór)

-

10. Karpacz

Wymieniając najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce, warto wskazać też Karpacz Ski Arena. Ten ośrodek ulokowany jest w Karkonoszach, na Dolnym Śląsku. To największa stacja narciarska pod Śnieżką.

Na stoku:

Ponad 9 kilometrów nartostrad – zarówno łatwych, jak i trudnych, to warunki do jazdy w Karpaczu. Znajdziemy tu 9 nartostrad, z których najdłuższa „Z Kopy” ma aż 1500 metrów.

Do tego dochodzi 9 wyciągów narciarskich: taśma transportowa Leniuch (225 metrów długości), kolej linowa Zbyszek (2281 metrów długości), wyciąg typu pompa Jan (418 metrów długości), kolej linowa Liczykrupa (924 metry długości), wyciąg typu pompa Euro (705 metrów długości), wyciąg orczykowy Grosik (863 metry długości), wyciąg orczykowy Złotówka (747 metrów długości), taśma dla dzieci Kubuś (40 metrów długości) oraz taśma transportowa Leniuch II (50 metrów długości).

Poza stokiem:

Turyści spędzający zimowy urlop w Karpaczu z pewnością nie będą mogli narzekać na brak atrakcji poza jazdą na stokach. Amatorzy aktywności innych niż narty mogą skorzystać z lodowiska, spaceru w rakietach śnieżnych, jazdy skuterem śnieżnym, nart biegowych, torów saneczkowych i torów do snowtubingu, a nawet wziąć udział w kuligu.

Warto odwiedzić takie miejsca jak np. Świątynia Wang, Muzeum Sportu i Turystyki, Muzeum Zabawek, czy Zaporę na Łomnicy. Zobaczyć można też Dziki Wodospad, czy wioskę kowbojską. Ciekawostką będą również atrakcje takie jak Młynek Miłości czy Punkt Grawitacji.

Ceny skipassów:

Rodzaj karnetu

Normalny

Ulgowy

Poniedziałek-czwartek

1-dniowy

135 PLN

115 PLN

2-godzinny

90 PLN

80 PLN

4-godzinny

115 PLN

100 PLN

Piątek-sobota-niedziele

1-dniowy

145 PLN

125 PLN

2-godzinny

100 PLN

90 PLN

4-godzinny

125 PLN

110 PLN

Kilkudniowe – cały tydzień

2-dniowy

270 PLN

220 PLN

3-dniowy

380 PLN

320 PLN

Ubezpieczenie na narty w Polsce – czy jest konieczne?

Jak widać, dobrych ośrodków narciarskich w Polsce nie brakuje. Jednak wybór ośrodka, w którym będziemy szusować po bezpiecznych dobrze przygotowanych trasach, to nie wszystko – przed wyjazdem dobrze jest wykupić ubezpieczenie na narty w Polsce.

Narty to sport należący to dyscyplin ryzykownych – wielu narciarzom przydarzają się kontuzje. Z danych SOS.eu wynika, że najczęściej narciarze doznają obrażeń kolan, kostek i stóp. Nieco rzadziej zdarzają się kontuzje ramion, barków oraz rąk. Sporadycznie dochodzi też do urazów pleców i głowy.

Po wypadku na nartach dość często konieczne jest dalsze leczenie i rehabilitacja. Z tego powodu, warto mieć prywatne ubezpieczenie na narty – dzięki niemu unikniemy kolejek z placówkach NFZ, a za uszczerbek na zdrowiu, w ramach NNW, otrzymamy odszkodowanie.

Bardzo ważne jest również ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli popularne OC (w tym przypadku także OC sportowe). Jeżdżąc na nartach czy desce, a także uprawiając inne dyscypliny sportowe, nietrudno o wypadek, także ten spowodowany… przez nas. Jeśli podczas zimowego wypoczynku będziemy sprawcami nieszczęścia, w wyniku którego ucierpią inne osoby lub ich mienie, będziemy musieli pokryć koszty naprawy takiej szkody, w tym np. zapłacić za leczenie poszkodowanego, jego rehabilitację, czy zniszczony sprzęt sportowy. Takie wydatki mogą natomiast znacznie przewyższyć cenę całego naszego wyjazdu.

Jeżeli po wypadku, chcielibyśmy skorzystać z prywatnej opieki medycznej, takie usługi mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych – zależnie od poziomu uszkodzenia ciała i koniecznych rehabilitacji. Pamiętajmy przy tym, że karta EKUZ, którą można otrzymać w NFZ, obowiązuje tylko poza granicami Polski. Jeśli doznamy kontuzji na nartach w Polsce, bez prywatnego ubezpieczenia, nie możemy liczyć na żadne specjalne względy w placówkach medycznych. 

Przykład: Pani Ela wyjechała na narty w Tatry. Niestety, zjeżdżając po stromym zboczu straciła panowanie nad nartami i upadła tak nieszczęśliwie, że złamała nogę i rękę. Pomoc medyczna udzielona Pani Eli na stoku przez GOPR była bezpłatna, jednak dalsze leczenie było jednym wielkim problemem. Najpierw czekała w długiej kolejce na pogotowiu, a później – po zdjęciu gipsu przez kilka tygodni oczekiwała na rehabilitację w ramach NFZ. Przez okres prawie 2 miesięcy Pani Ela nie mogła pracować, przez co popadła w długi. Gdyby Pani Ela wykupiła ubezpieczenie na narty, nie musiałaby się martwić ani o koszty leczenia, ani o środki na życie i leki w czasie rekonwalescencji. 

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty w Polsce?

Poniżej przykładowe ceny 1-dniowego ubezpieczenia dla jednej osoby dorosłej wyjeżdżającej na urlop narciarski do Polski – z ochroną rozszerzoną o uprawianie sportów amatorskich, a także z rozszerzeniem o sporty wysokiego ryzyka i ekstremalne:

WARIANT

Xsmall

Small

Large

CENA (SPORTY AMATORSKIE)

2 PLN/dzień

3 PLN/dzień

5 PLN/dzień

CENA (SPORTY EKSTREMALNE I WYSOKIEGO RYZYKA)

8 PLN/dzień

12 PLN/dzień

20 PLN/dzień

NNW

10 000 PLN

20 000 PLN

50 000 PLN

NNW – trwały uszczerbek

10 000 PLN

20 000 PLN

50 000 PLN

NNW - śmierć

10 000 PLN

20 000 PLN

50 000 PLN

NNW - inwalidztwo

10 000 PLN

20 000 PLN

50 000 PLN

Koszty leczenie na terenie RP

500 PLN

500 PLN

1 000 PLN

Koszty rehabilitacji na terenie RP

500 PLN

500 PLN

1 000 PLN

OC

100 000 PLN

100 000 PLN

100 000 PLN

OC – szkody w mieniu

50 000 PLN

50 000 PLN

50 000 PLN

OC – szkody na osobie

100 000 PLN

100 000 PLN

100 000 PLN

Koszty ratownictwa na terenie RP

15 000 PLN

15 000 PLN

15 000 PLN

OC sportowe

10 000 PLN

10 000 PLN

10 000 PLN

OC sportowe – szkody w mieniu

5 000 PLN

5 000 PLN

5 000 PLN

OC sportowe – szkody na osobie

10 000 PLN

10 000 PLN

10 000 PLN

Sprzęt sportowy

3 000 PLN

3 000 PLN

3 000 PLN

Tabela 1. Źródło: https://www.uniqa.pl/kalkulator/ubezpieczenie-podrozne/offer Dane na dzień: 13.12.2021 r. 

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na narty dla siebie i rodziny? 

Najlepsze ubezpieczenia na narty dobrze jest wybrać za pomocą kalkulatora ubezpieczeń na narty. To niezwykle łatwe w obsłudze narzędzie internetowe, dzięki któremu w chwilę porównamy ze sobą nawet kilkanaście ofert różnych ubezpieczycieli.  

Kalkulator pokaże nie tylko ceny ubezpieczeń na narty, ale także zakres ochrony oraz wysokość sumy gwarantowanej. W kalkulatorze możemy tez bezpośrednio zakupić wybrane ubezpieczenie na narty – umowa zostanie przesłana na nasz e-mail, wystarczy ją wydrukować, podpisać, zeskanować i odesłać. Składkę na ubezpieczenie na narty również możemy zapłacić przez Internet.  

Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Co warto wiedzieć?
  1. Ceny jednodniowych skipassów w Polsce zaczynają się od 75 zł.
  2. Wypożyczenie nart w Polsce kosztuje od 35 zł dziennie.
  3. Białka Tatrzańska i Szczyrk oferują bezpłatne skibusy.
  4. W Zieleńcu śnieg leży przez około 150 dni w roku.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Co to jest karta EKUZ? 

    Karta EKUZ to bezpłatnie wydawana w NFZ karta, która upoważnia do podstawowej opieki medycznej za granicą – warto ją mieć przy wyjeździe na narty poza granicę Polski. 

  2. Czy warto dokupić dodatki do ubezpieczenia na narty w Polsce? 

    Podstawowe ubezpieczenie na narty w Polsce zapewni nam podstawową ochronę w razie wypadku w górach, jednak rozszerzenia, oferowane do polis w ramach dodatków, tj. OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie bagażu i sprzętu turystycznego, da nam dużo większe bezpieczeństwo w razie nieprzewidzianych sytuacji.  

  3. Co to są wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu na narty? 

    Wyłączenia odpowiedzialności znajdziemy w każdej umowie na ubezpieczenie, w tym także przy polisie na narty. To lista sytuacji, w których ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za szkody. Najczęściej wyłączenia odnoszą się do nieodpowiedzialnego zachowania osoby ubezpieczonej. 

  4. Co to jest OC sportowe? 

    OC sportowe to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które zapewnia nam ochronę w czasie uprawiania sportów. OC sportowe w ubezpieczeniu na narty gwarantuje nam pokrycie kosztów strat osoby trzeciej w wyniku spowodowanego przez nas wypadku – zarówno strat na zdrowiu, jak i mieniu.

  5. Ile powinna wynieść suma ubezpieczenia OC sportowego w ubezpieczeniu na narty? 

    Im wyższa suma ubezpieczenia OC sportowego, tym lepiej dla nas. Nie powinna być niższa niż 100 000 zł. 

  6. Czy ubezpieczenie na narty w Polsce jest obowiązkowe?

    Nie, natomiast jest ono bardzo zalecane. Bez odpowiedniej polisy na narciarski wyjazd, będziemy narażeni na ponoszenie naprawdę wysokich kosztów w razie wypadku lub innego nieszczęśliwego zdarzenia na stoku i poza nim.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (2)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Kamil

2020-04-21 16:14:37

Świetny wpis! ja od lat jeżdżę za granicę na narty, ale może następnym razem wybiorę się do Polski :) Póki co możemy podróżować jak narazie tylko na takie sposoby :https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/majowka-w-dobie-pandemii-jak-podrozowac-bez-wychodzenia-z-domu Miejmy nadzieję, że wreszcie będzie można spotkać się na szlakach

sitos

2021-02-15 09:18:18

Jak Wierchomla jest w Beskidzie Śląskim to ja mieszkam w górach szczecińskich....

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia