Zakres ubezpieczenia na narty - co oznaczają skróty KL, KR, NNW, OC, SS?
Ubezpieczenie narciarskie tak samo, jak i podróżne, opiera się przede wszystkim na pokryciu kosztów leczenia za granicą.
Spis treści artykułu:
Ponadto w polisie na zimowy wyjazd koniecznie powinny znaleźć się koszty ratownictwa, następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym. Z taką ochroną każdy wyjazd obędzie się bez zbędnych komplikacji.Na początku warto zapoznać się z podstawowymi skrótami, które stosowane są dla określenia ryzyk zawartych w polisie. Niektóre dotyczą jedynie ubezpieczeń narciarskich. Zapoznaj się z poniższymi oznaczeniami, aby nie mieć problemów ze zrozumieniem artykułów o tematyce ubezpieczeniowej, OWU, a także działania porównywarki polis turystycznych.
- KL – Koszty Leczenia;
- KR – Koszty Ratownictwa i Poszukiwań
- Ass – Assistance;
- NNW – Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków;
- OC – Odpowiedzialność Cywilna w życiu prywatnym;
- BP – Bagaż Podróżny;
- SS – Sprzęt Sportowy.
Źródło: opracowanie własne
KL, KR i Ass – podstawa ubezpieczenia na narty
Ubezpieczenie kosztów leczenia ma nas uchronić przed koniecznością ponoszenia wysokich opłat za usługi medyczne za granicą. W wielu kurortach narciarskich, znajdujących nie w niewielkich miejscowościach, możesz nie spotkać publicznych ośrodków zdrowia i konieczne będzie skorzystanie z prywatnej opieki medycznej, której EKUZ nie obejmuje. Do pokrycia takich kosztów również zobowiązuje się ubezpieczyciel.
Posiadając polisę narciarską, razem z kosztami leczenia możesz liczyć także na ubezpieczenie kosztów ratownictwa i poszukiwań w górach oraz na przydatną pomoc assistance. Mają one uzupełniać podstawową opiekę, gwarantując kompleksową opiekę w razie nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku wymagającego leczenia.
NNW, czyli ubezpieczenie na wszelki wypadek
W wielu towarzystwach Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków uwzględniane są już w podstawowym wariancie polisy, jednak kupując ubezpieczenie, upewnij się czy na pewno. NNW daje Ci gwarancję, że w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu, otrzymasz odszkodowanie, a w najgorszym przypadku, czyli gdy umrzesz podczas wyjazdu, Twoja rodzina nie pozostanie bez finansowego wsparcia.
OC, gdy wyrządzisz szkodę innym
Na stoku często dochodzi do zderzeń narciarzy. Jeżeli nikomu nic się na stało, wystarczy „przepraszam” i obydwoje mogą ruszać dalej. Trochę gorzej będzie wyglądać sytuacja, jeżeli dojdzie do poważnej kontuzji. Gdy to Ty jesteś sprawcą zdarzenia, powinieneś upewnić się, czy spowodowana szkoda nie przyniesie długotrwałych skutków. Może się okazać, że potrzebne będzie długotrwałe leczenie i rehabilitacja. Takie rzeczy kosztują i to nie mało, a więc poszkodowany może domagać się pokrycia poniesionych kosztów. Właśnie w takiej sytuacji zadziała ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.
BP i SS, czyli jak ubezpieczyć swoje mienie
Ubezpieczenia bagażu podróżnego i sprzętu sportowego są analogicznymi opcjami w zawieranej polisie. Obydwa chronią Ciebie na wypadek zniszczenia, uszkodzenia lub utraty mienia. Musisz jednak pamiętać, że ten rodzaj ochrony wiąże się z pewnymi wyłączeniami. Taka ochrona nie oznacza, że nie musisz niczym się przejmować i w razie kradzieży otrzymasz odszkodowanie. Aby tak, się stało bagaż czy sprzęt musi być pod bezpośrednią opieką Twoją lub osoby za to odpowiedzialnej, np. przewoźnika, przechowalni bagażu itp.
Kompleksowa ochrona powinna zawierać wyżej wymienione ryzyka. Zawarcie wszystkich opcji spowoduje podwyżkę ceny, jednak nie na tyle, żeby był to dla Ciebie znaczący wydatek, w porównaniu z kosztami szkód, do których może dojść podczas wyjazdu narciarskiego. Pamiętaj, że jakakolwiek polisa jest lepsza niż żadna, natomiast dobra polisa jest lepsza niż każda inna.
Redakcja portalu ubezpieczeniaonline.pl