Jak przygotować się do sezonu zimowego w dobie pandemii? Narty a Covid-19
- Czy urlop zimowy 2021/2022 jest w ogóle możliwy?
- Gdzie w Polsce można jeździć na nartach?
- Gdzie można jeździć na nartach za granicą?
- Jakie kupić ubezpieczenie na narty i snowboard z Covid-19?
- Co jeśli mój wyjazd zostanie odwołany ze względu na sytuację związaną z Covid-19?
- Co jeśli zachoruję na Covid-19 tuż przed wyjazdem i nie będę w stanie jechać?
- Czy z obawy związanej z Covid-19 mogę zrezygnować z wyjazdu, nawet jeśli ma on odbyć się normalnie?
- Paszport covidowy na stoku - gdzie będzie potrzebny?
- Czy w ośrodkach narciarskich trzeba nosić maseczkę?
- Zalecenia dotyczące bezpiecznego szusowania w pandemii
- Ubezpieczenie od rezygnacji z podróży na narty i snowboard
- Dalsze plany krajów w przypadku wysokiej liczby zachorowań
- Bezpieczne ferie, to ferie z ubepieczeniem
Sprawdzamy, gdzie i na jakich warunkach można zaplanować zimowy urlop. Rok temu narciarze mieli o wiele mniejszy wybór. W całej Europie działało tylko kilka ośrodków. Wszystko wskazuje na to, że w tym sezonie będzie inaczej. Funkcjonują stoki w Austrii, Francji, Czechach, Słowacji czy we Włoszech. By jednak tam szusować, trzeba spełnić szereg określonych warunków.
UWAGA! Ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację związaną z pandemią koronawirusa będziemy na bieżąco aktualizować niniejszy tekst. Ostatnia zmiana:14.01.2022 r.
Znajdź najlepsze ubezpieczenie narciarskie!
Czy urlop zimowy 2021/2022 jest w ogóle możliwy?
Obecnie żaden z popularnych kierunków narciarskich nie zdecydował się na zamknięcie stoków. Wprowadzane są inne obostrzenia - konieczność okazania zaświadczenia o szczepieniu, wyzdrowieniu czy negatywnym wyniku testu.
Takie restrykcje mogą być wprowadzane zarówno na stokach, jak i poza nimi – w restauracjach, ośrodkach noclegowych, hotelach czy innych lokalach usługowych.
Gdzie w Polsce można jeździć na nartach?
Polski rząd nie zdecydował się na całkowity lockdown. Stoki narciarskie mogą więc funkcjonować normalnie, oczywiście z zasadami bezpieczeństwa epidemicznego (ograniczona liczba osób w kolejkach i pomieszczeniach zamkniętych, konieczność zasłania ust i nosa).
Do najpopularniejszych polskich ośrodków należą:
-
Szczyrk Mountain Resort oraz COP Szczyrk,
-
Zieleniec Ski Arena,
-
Kasina Ski,
-
Kasprowy Wierch w Zakopanem,
-
Rusiń-Ski w Bukowinie Tatrzańskiej.
Gdzie można jeździć na nartach za granicą?
Każdy z krajów wprowadza swoje obostrzenia związane z pandemią Covid-19. Niemniej w państwach popularnych wśród polskich narciarzy stoki funkcjonują. W tabeli poniżej prezentujemy, jak to wygląda w szczegółach:
Najpopularniejsze kierunki narciarskie wśród Polaków
KRAJ |
OBOSTRZENIA PRZY WJEŹDZIE |
OBOSTRZENIA NA STOKACH |
OBOSTRZENIA NA TERENIE CAŁEGO KRAJU |
Austria |
osoby zaszczepione - zaświadczenie o szczepieniu + negatywny wynik testu PCR (ważny 72 h)
ozdrowieńcy - zaświadczenie o przejściu Covid-19 w ciągu ostatnich 180 dni + negatywny wynik testu PCR (ważny 72 h)
osoby niezaszczepione - 10-dniowa kwarantanna
|
reguła 2G - z kolei liniowych mogą korzystać tylko zaszczepieni i ozdrowieńcy, nie ma limitu osób w wagonach, by nie generować kolejek, na wyciągach wymagane jest zasłanianie ust i nosa maską FFP2, zaleca się zachowanie dystansu
|
noszenie maski FFP-2 jest obowiązkowe w sklepach, muzeach i bibliotekach, lockdown dla osób niespełniających zasady 2G |
Czechy |
zaszczepieni trzema dawkami: zaświadczenie o szczepieniu
zaszczepieni dwoma dawkami: zaświadczenie o szczepieniu + negatywny wynik testu PCR
niezaszczepieni: negatywny wynik testu PCR + powtórzenie badania pomiędzy 5 a 7 dniem pobytu
ozdrowieńcy: zaświadczenie o przebyciu choroby + negatywny wynik testu PCR
|
od 1 grudnia na stokach wymagany paszport covidowy, wstęp tylko dla ozdrowieńców i zaszczepionych |
korzystanie z infrastruktury hotelowej, lokali gastronomicznych, usług kosmetycznych i fryzjerskich, w celu uprawiania sportu w zamkniętych pomieszczeniach oraz udziału w imprezach masowych możliwe tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców, restauracje, bary i klubu są otwarte tylko do godziny 22. |
Francja |
zaświadczenie o szczepieniu, statusie ozdrowieńca lub negatywny wynik testu |
brak |
paszport covidowy wymagany przy wejściu do lokali gastronomicznych,, niektórych środków transportu publicznego i wydarzeń kulturalnych, noszenie maseczek w przestrzeniach zamkniętych |
Słowacja |
wjazd tylko dla zaszczepionych, wymagane zaświadczenie o szczepieniu, niezaszczepieni i ozdrowieńcy podlegają 10-dniowej kwarantannie |
wymagane posiadanie paszportu covidowego
|
nakaz noszenia masek ochronnych klasy FFP2 bez wentyla albo KN95 lub N95 w pomieszczeniach zamkniętych, w środkach publicznego transportu zbiorowego, w taksówkach i innych środkach transportu do przewozu osób, na otwartym powietrzu należy zasłaniać usta i nos za pomocą chustki, szalika, apaszki albo jednorazowej maseczki chirurgicznej, maseczki materiałowej lub maski ochronnej, o ile nie można utrzymać 2-metrowego dystansu, wstęp do miejsc publicznych wymaga okazania paszportu covidowego
|
Szwajcaria |
negatywny wynik testu + rejestracja za pomocą formularza elektronicznego, osoby niezaszczepione muszą powtórzyć test między 4. a 7. dniem pobytu
|
brak |
paszport covidowy wymagany przy wejściu do lokali gastronomicznych, klubów i miejsc noclegowych, obowiązuje zasłaniania twarzy maseczką w pomieszczeniach zamkniętych i w komunikacji publicznej, w tym w kolejkach górskich |
Włochy |
zaszczepieni i ozdrowieńcy: zaświadczenie o szczepieniu, statusie ozdrowieńca + negatywny wynik testu + rejestracja za pomocą formularza elektronicznego
niezaszczepieni: test antygenowy (ważny 24 godziny) albo molekularny PCR (ważny 48 godzin) + obowiązek 5-dniowej kwarantanny
|
paszport covidowy i dowód tożsamości, od 1 stycznia 2022 r. wymagane ubezpieczenie z OC |
paszport covidowy wymagany jest w barach, restauracjach, miejscach noclegowych, wystawach itp., obowiązkowe jest również zasłanianie twarzy w zamkniętych przestrzeniach, w tym w transporcie publicznym, a także na zewnątrz, gdzie nie jest możliwe zachowanie dystansu społecznego
|
Stan na 14 stycznia 2022 roku
Jakie kupić ubezpieczenie na narty i snowboard z Covid-19?
Taka polisa powinna zapewniać przede wszystkim pokrycie kosztów leczenia (na sumę gwarantowaną co najmniej 40 000 – 50 000 euro) oraz ratownictwa (niemniej niż 6 000 euro). W krajach Unii Europejskiej i EFTA mamy co prawda możliwość uzyskania pomocy medycznej w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, niemniej jednak nie wszystkie koszty będą refundowane.
Z własnej kieszeni trzeba opłacić chociażby powrót do kraju czy wizyty prywatne. W wielu państwach obowiązuje system dofinansowania wizyt u specjalistów, zakupu leków czy pobytu w szpitalu. Płatne mogą też być koszty ratownictwa.
UWAGA! W dobie pandemii koronawirusa należy wybrać polisę, która zapewni wsparcie w razie zachorowania na Covid-19.
Ubezpieczenie narciarskie tego typu – w zależności od oferty danego towarzystwa - gwarantuje pokrycie:
-
kosztów leczenia,
-
kosztów hospitalizacji,
-
zakwaterowania i wyżywienia na czas kwarantanny lub izolacji,
-
kosztów wykonania testu,
-
powrotu do kraju,
-
pobytu w razie choroby dziecka.
Ubezpieczenie na narty powinno obejmować także:
-
NNW,
-
OC w życiu prywatnym
-
OC sportowe,
-
ochronę bagażu i sprzętu sportowego,
-
Assistance.
Polisę należy rozszerzyć o uprawianie sportów zimowych. Brak tego dodatku nie zagwarantuje ochrony w razie wypadku na stoku. Warto też pamiętać, że od 1 stycznia 2022 r. we Włoszech posiadanie ubezpieczenia na narty z OC będzie obowiązkowe.
Co jeśli mój wyjazd zostanie odwołany ze względu na sytuację związaną z Covid-19?
W takiej sytuacji warto mieć ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu. Jest to oddzielny produkt ubezpieczeniowy. Należy go wykupić zaraz po dokonaniu rezerwacji wyjazdu, biletu czy noclegu. W razie anulowania podróży otrzyma się zwrot kosztów potrąconych przez organizatora wyjazdu, biuro podróży, hotel czy linie lotnicze.
Trzeba jednak pamiętać, że rezygnacja musi być uzasadniona jednym z powodów wymienionych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Większość ubezpieczycieli obejmuje ochroną zachorowanie na Covid-19. Zrezygnować nie można z powodu zamknięcia granic czy strachu przed zakażeniem.
Znajdź najlepsze ubezpieczenie na narty!
Zrezygnować można też z polisy turystycznej kupionej na wyjazd. Wystarczy pisemnie wypowiedzieć ubezpieczenie. Towarzystwo zwróci składkę za niewykorzystany okres po rozpatrzeniu wypowiedzenia.
Co jeśli zachoruję na Covid-19 tuż przed wyjazdem i nie będę w stanie jechać?
Jeśli posiada się ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży, to otrzyma się zwrot pieniędzy potrąconych przez biuro podróży, hotel czy linię lotniczą - pod warunkiem, że ochrona obejmuje zachorowanie na Covid-19. Polisa narciarska tego nie zapewnia.
W przypadku ubezpieczenia od kosztów rezygnacji zachorowanie na koronawirusa musi być potwierdzone pozytywnym wynikiem testu na obecność SARS-CoV-2 oraz zaświadczeniem lekarskim.
W razie odwołania wyjazdu można też zrezygnować z polisy turystycznej – wystarczy pisemnie wypowiedzieć umowę, a ubezpieczyciel zwrócić składkę.
Czy z obawy związanej z Covid-19 mogę zrezygnować z wyjazdu, nawet jeśli ma on odbyć się normalnie?
Tak, ale trzeba wziąć pod uwagę, że biuro podróży, ośrodek narciarski, hotel czy linia lotnicza nie zwróci pobranej zaliczki lub potrąci koszty rezygnacji z całości wpłaty. Nawet ubezpieczenie od kosztów rezygnacji w takiej sytuacji nie pomoże.
Zrezygnować z wyjazdu na narty w ramach ochrony od kosztów rezygnacji można tylko z powodów wymienionych w OWU. Są to najczęściej sytuacje wyjątkowe i nagłe, jak choroba, śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, kradzież dokumentów czy samochodu, wezwanie do sądu, egzamin. Strach przed zarażeniem się czy obawa przed zamknięciem granic nie wchodzi w rachubę.
Paszport covidowy na stoku - gdzie będzie potrzebny?
Certyfikat szczepionkowy (paszport covidowy, unijny lub green pass) jest wymagany w coraz większej liczbie krajów. Potwierdza on, że posiadacz tego dokumentu:
-
zaszczepił się pełną dawką szczepionki przeciwko SRAS-CoV-2,
-
jest ozdrowieńcem i przebył Covid-19 w ciągu ostatniego pół roku (do 180 dni po pierwszym pozytywnym wyniku testu),
-
legitymuje się negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa.
Paszport można pobrać i zapisać w formie elektronicznej lub papierowej. Jest dostępny na Internetowym Koncie pacjenta lub w aplikacji mObywatel. Wystawić może go także lekarz rodzinny w placówce PZO lub w punkcie szczepień.
Green-pass jest wymagany przy wjeździe do:
-
Austrii,
-
Czech,
-
Francji,
-
Słowacji,
-
Szwajcarii,
-
Włoch.
Należy okazać go przed wejściem na stok:
-
w Austrii,
-
w Czechach,
-
we Włoszech,
-
w niektórych regionach Słowacji.
Austria, Czechy, Francja, Włochy i Szwajcaria wymagają paszportu również w innych miejscach. Trzeba go posiadać, jeśli chce się wejść do restauracji, pubu, kawiarni, muzeum, innych miejsc rozrywki i kultury, a także w hotelach i miejscach noclegowych.
Czy w ośrodkach narciarskich trzeba nosić maseczkę?
To zależy od wewnętrznych regulacji danego kraju. Najczęściej jednak nakaz zasłaniania ust i nosa nie dotyczy stoków, a jedynie innych miejsc, w których trudno zachować dystans. Maseczka może być więc wymagana w:
-
wagonie kolejki,
-
wyciągu,
-
restauracjach i barach na terenie stoku,
-
kolejkach do kas i wyciągów,
-
zamkniętych przestrzeniach ośrodka narciarskiego.
Takie zasady obowiązują w Austrii, Czechach, Słowacji, Francji, Szwajcarii oraz we Włoszech.
Zalecenia dotyczące bezpiecznego szusowania w pandemii
Szusowanie jest bezpieczne pod kątem zarażenia się koronawirusem – odbywa się na świeżym powietrzu, z dala od innych narciarzy. Większą ostrożność należy zachować poza stokiem. O czym pamiętać?
-
Noś maseczkę w miejscach zamkniętych lub tam, gdzie trudno zachować dystans.
-
Unikaj transportu zbiorowego, poruszaj się swoim pojazdem.
-
Dezynfekuj często dłonie.
-
Zachowuj dystans społeczny (1,5-2 metry) od innych osób tam, gdzie tylko to możliwe.
-
Unikaj wypożyczania sprzętu narciarskiego.
-
Zrezygnuj z podróżowania skibusami.
-
Monitoruj zalecenia lokalnych władz i stosuj się do restrykcji.
Ubezpieczenie od rezygnacji z podróży na narty i snowboard
Na wypadek nieprzewidzianych sytuacji (również takich jak zarażenie koronawirusem) lepiej zakupić polisę od kosztów rezygnacji. Dzięki temu w razie odwołania podróży nie straci się zainwestowanych pieniędzy. Biura podróży, linie lotnicze, hotele mają prawo potrącić koszty anulowania wyjazdu. Im później rezygnujemy z biletu, noclegu czy zimowej wycieczki, tym więcej możemy stracić.
Dzięki wcześniej wykupionemu ubezpieczeniu od kosztów rezygnacji można odzyskać część tych kosztów. Polisa dotyczy:
-
wycieczek kupionych w biurze podróży,
-
biletów lotniczych, autokarowych i kolejowych,
-
rezerwacji noclegów,
-
skipassów.
Wyjazd odwołać można tylko z powodów opisanych w OWU, w tym także w razie zarażenia się koronawirusem. Należy to potwierdzić pozytywnym wynikiem testu oraz dokumentacją lekarską.
To, ile będzie kosztowało ubezpieczenie tego typu zależy od ceny samej wycieczki czy biletu.
Dalsze plany krajów w przypadku wysokiej liczby zachorowań
Sprawdzamy, jak planowo ma wyglądać sytuacja związana z pandemią w poszczególnych krajach narciarskich.
Austria
Planowany sezon narciarski w Austrii:
- 18 listopada 2021 r.– otwarcie stacji narciarskiej Obergurgl – Hochgurgl w dolinie Oetz oraz Obertauern w Salzburgerlandzie.
- 20 listopada 2021 r.– wyciąg dla narciarzy uruchomi Kitzbühel.
- 25 listopada 2021 r. – 27 listopada 2021 r. - otwarcie zaplanowała duża liczba austriackich ośrodków narciarskich, wśród nich Ischgl Silvretta Montafon, Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn, St. Johann – Alpendorf, Wagrain i Flachau.
- Z początkiem grudnia 2021 r. wystartują również stacje: Dorfgastein i Bad Gastein, Gargellen, Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau, Hochkönig, St. Anton am Arlberg, i Lech Zürs , Hochkrimml, Zillertal Arena i Mayrhofen w dolinie Zillertal .
W związku z obecną sytuacją pandemiczną rząd federalny Austrii ogłosił tymczasowy lockdown dla całej Austrii, który obowiązuje niezaszczepionych.
Zaszczepieni szczepionką Johnson&Johnson, do 3 stycznia 2022 r. muszą przyjąć drugą dawkę szczepionki. W innym przypadku szczepienie od tego dnia nie będzie uznawane.
Szwajcaria
Planowany sezon narciarski w Szwajcarii:
- czynne przez cały rok: Zermatt i Saas Fee
- 9 października 2021 r. – 22 maja 2022 r.: sezon w ośrodku Engelberg
- 23 października. 2021 r. - 8 maja 2022 r.: sezon w ośrodku Diavolezza Pontresina
- listopad: otwarcie takich stacji narciarskich, jak: Gstaad, Skiarena Andermatt-Sedrun, Verbier, Davos Klosters, Laax , Engadin St. Moritz, Samnaun, Arosa Lenzerheide i Adelboden.
Mandat Rady Federalnej w Szwajcarii, w określonych na najbliższą przyszłość działaniach, ma na celu zminimalizowanie ewentualnego ryzyka związanego z dalszym rozwojem epidemii.
Szwajcaria znajduje się w fazie normalizacji. Obecnie nie wszystkie szczepionki uprawniają do wjazdu do Szwajcarii. Wjechać do tego kraju mogą zaszczepieni takimi preparatami, jak:
- Pfizer/BioNTech (BNT162b2 / Comirnaty® / Tozinameran)
- Moderna (mRNA-1273/Spikevax/COVID-19 szczepionka Moderna)
- AstraZeneca (AZD1222 Vaxzevria®/ Covishield™)
- Janssen / Johnson & Johnson (Ad26.COV2.S)
- Sinopharm / BIBP (szczepionka SARS-CoV-2 (Vero Cell))
- Sinovac (CoronaVac)
- COVAXIN®
Rząd federalny prowadzi listę krajów, w których krążą niepokojące warianty wirusa. Federalny Urząd Zdrowia Publicznego FOPH sporządza taką listę, stosując się do określonych kryteriów. Z racji tego, że sytuacja epidemiologiczna jest zmienna, wykaz jest odpowiednio aktualizowany.
Granice Szwajcarii są otwarte dla odwiedzających, którzy są w pełni zaszczepieni i/lub mogą dostarczyć ujemny wynik testu PCR na COVID-19 lub testu antygenowego i/lub po przyjeździe zostaną poddani kwarantannie.
Słowacja
Na terytorium Republiki Słowackiej w dalszym ciągu (do odwołania) obowiązuje sytuacja nadzwyczajna wprowadzona w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa COVID-19. Zgodnie z Uchwałą Rządu republiki Słowackiej na dzień 05.11.2021 r. obowiązuje podział na dzielnice:
- objęte monitoringiem (obecnie brak dzielnic).
- pomarańczowe (sklasyfikowane jako czujne)
- czerwone (sklasyfikowane jako I stopień zagrożenia)
- ciemnoczerwone (sklasyfikowane jako II stopień zagrożenia)
- czarne
W powiecie zielonym w trybie OTP:
- Obowiązuje noszenie maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, a w przypadku imprez masowych także na zewnątrz.
- Obiekty noclegowe, kolejki linowe (wyciągi i kolejki gondolowe), restauracje, centra wellness oraz sztuczne zbiorniki wodne (baseny) mogą działać bez ograniczeń.
- Centra fitness mają dozwolony maksymalny limit 50 osób lub minimum 15 m2 / osobę.
W powiecie pomarańczowym - w trybie OTP:
- Wprowadzane są pierwsze działania mające na celu zmniejszenie dostępnych miejsc w restauracjach i centrach wellness.
- Obowiązkiem pozostaje noszenie maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, a w przypadku imprez masowych także na zewnątrz.
- Obiekty noclegowe, kolejki linowe (wyciągi i kolejki gondolowe) mogą działać bez ograniczeń.
- Wewnątrz restauracji przy jednym stole mogą siedzieć maksymalnie 4 osoby lub osoby z jednego gospodarstwa domowego, a odstęp między stolikami musi wynosić 2 metry.
- Korzystanie z pomieszczeń otwartych (tarasy) pozostaje bez ograniczeń.
- Centra wellness oraz sztuczne zbiorniki wodne (baseny) mogą działać przy zachowaniu limitu maksymalnie 50 % pojemności.
- Centra fitness mają dozwolony maksymalny limit 20 osób lub minimum 15 m2 / osobę, oraz istnieje obowiązek prowadzenia listy ćwiczących osób.
W powiecie czerwonym - w trybie OTP wszystkie punkty usługowe przechodzą na pierwszy poziom zagrożenia:
- Wymagane jest obowiązkowe noszenie maseczek ochronnych w pomieszczeniach i maseczek chirurgicznych na zewnątrz w przypadku odległości mniejszej niż 5 m.
- Zakwaterowanie jest możliwe: maksymalnie 2 osoby dorosłe w 1 pokoju lub członkowie 1 gospodarstwa domowego we wspólnym pokoju.
- Wewnątrz restauracji mogą siedzieć przy jednym stole maksymalnie 4 osoby lub osoby z jednego gospodarstwa domowego, na tarasie nie ma ograniczeń.
- W centrach wellness może przebywać jednocześnie maksymalnie 10 zakwaterowanych osób.
- W centrach fitness może przebywać jednocześnie maksymalnie 10 osób, lub przypadać minimum 15 m2 / osobę, a lista ćwiczących jest obowiązkowa.
- Koleje linowe mogą kursować zgodnie z procedurą OTP tylko jako otwarte kolejki krzesełkowe, z wyłączeniem kolei gondolowych. W trybie “w pełni zaszczepieni" mogą kursować także koleje gondolowe przy zachowaniu 50% pojemności, z obowiązkiem wietrzenia i dezynfekcji po każdej jeździe.
- Imprezy zbiorowe mogą odbywać się maksymalnie do 25% dostępnych miejsc, chyba że liczba zostanie określona do maksymalnie 150 osób z obowiązkową listą uczestników.
W powiecie bordowym:
- Centra odnowy biologicznej hotelu pozostają otwarte z dostępnymi miejscami maksymalnie 10 osób.
- Centra fitness pozostają otwarte z maksymalną pojemnością 20 osób lub z minimalną przestrzenią 15 m2 na osobę.
- Restauracje hotelowe pozostają otwarte na w pełni zaszczepione osoby. Przy jednym stole maksymalnie mogą siedzieć 4 osoby z 2-metrowym odstępem między stołami.
- W powiatach oznaczonych kolorem czarnym:
- Zabronione jest prowadzenie działalności noclegowej.
- Hotele są tymczasowo zamknięte. Nie działają też restauracje hotelowe.
- Kolejki pracują bez zmian. Z otwartych wyciągów mogą korzystać wyłącznie osoby w pełni zaszczepione z obowiązkową maseczką.
- Kolejki kabinowe i krzesełkowe są dostępne przy maksymalnym obłożeniu 25%.
- Parki wodne są tymczasowo zamknięte.
Włochy
Planowany sezon narciarski we Włoszech:
- 17 września 2021 r.– czynne Maso Corto, czyli Val Senales.
- 16 października 2021 r. – 01 maja 2022 r. - sezon w Carvinia – Breuil
- 27 listopada 2021 r. - 01 maja 2022 r. - sezonu w Pontedilegno-Tonale
- koniec listopada: rozpoczęcie sezonu narciarskiego m.in. w ośrodkach: w ośrodkach: Arraba Marmolada, 3 Zinnen Dolomites, Cavalese, Passo Rolle, Monterosa Ski, Bormio, Kronplatz, Abetone, Oberregen, Carezza Ski, Folgarida-Marileva, Livigno, Cortina d Ampezzo czy Madonna di Campiglio.
Lista obostrzeń we włoskich ośrodkach narciarskich zależna jest od dynamicznie zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej. W państwie nadal obowiązuje podział na strefy: białą, żółtą, pomarańczową i czerwoną.
O wprowadzeniu obostrzeń dla danego regionu decyduje Minister Zdrowia na podstawie cotygodniowego monitoringu sytuacji. Podróżni, którzy nie mają historii podróży w Bangladeszu, Brazylii, Indiach lub Sri Lance w ciągu ostatnich 14 dni przed podróżą, mogą wjechać do Włoch.
WAŻNE! Od 1 stycznia 2022 r. narciarze i snowboardziści korzystający z włoskich stoków będą objęci obowiązkiem ubezpieczenia. Za brak polisy amatorzy białego szaleństwa mogą otrzymać od 100 do 150 euro kary, a dodatkowo stracić skipass.
Francja
Planowany sezon narciarski we Francji:
- 16 października 2021 r. - 1 maja 2022 r.: sezonu w ośrodku narciarskim Tignes.
- 20 listopada 2021 r. - 8 maja 2022 r.: sezonu w ośrodku narciarskim Val Thorens
- 4 grudnia 2021 r. - 8 maja 2022 r.: sezon w ośrodku narciarskim Orelle
- 27 listopada 2021 r. - 1 maja 2022 r.: sezon w ośrodku narciarskim Les 2 Alpes
- 27 listopada 2021 r. - 1 maja 2022 r. sezonu w ośrodku narciarskim Val d Isere
- 27 listopada 2021 r. - 1 maja 2022 r.: sezon w ośrodku narciarskim Les Angles
- w połowie grudnia, według planów, do otwartych ośrodków narciarskich mają dołączyć: Alpe dHuez, Chamonix, Serre Chevalier, Les Menuires, Meribel.
Obecnie Polska we Francji jest w strefie zielonej, co oznacza, że wjeżdżając na teren tego kraju, należy okazać negatywny wynik testu, zaświadczenie o szczepieniu lub zaświadczenie o przejściu choroby w okresie od 6 do 11 miesięcy.
Niektóre ośrodki narciarskie zaczęły otwierać się już pod koniec października, większość dostępna będzie na przełomie listopada i grudnia. Zarówno sytuacja w kraju, jak i nadchodzący sezon narciarski zależne są od liczby zachorowań i potencjalnego wzrostu zagrożenia epidemiologicznego.
Dynamiczna sytuacja może zmienić przyjęte obostrzenia i regulacje, modyfikując jednocześnie zasady korzystania ze stoków narciarskich. Rząd francuski monitoruje sytuację na bieżąco, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo obywateli oraz przyjezdnych.
Czechy
Warunki pogodowe na czeskich stokach są znacznie trudniejsze do przewidzenia. Niższe partie gór nie pozwalają na dokładne określenie sytuacji śniegowej, przez co otwarcie sezonu narciarskiego pozostaje wciąż niejasno określone.
Czeski rząd na bieżąco analizuje statystyki na podstawie raportów regionalnych stacji i laboratoriów higienicznych. W zależności od liczby zachorowań wprowadzane są konkretne obostrzenia i zasady, do których zobowiązani są zarówno obywatele, jak i przyjezdni.
27 października Republika Czeska zmieniła część przepisów związanych z pandemią COVID-19. Polska dalej znajduje się na liście krajów o wysokim zagrożeniu epidemicznym, jednak niektóre regulacje dotyczące wjazdu niezaszczepionych obywateli Polski do Czech uległy złagodzeniu.
Przed podróżą do Czech przyjezdni z Polski muszą zgłosić swój przyjazd w Regionalnej Stacji Higienicznej właściwej ze względu na miejsce zamieszkania/pobytu poprzez wypełnienie Formularza Przyjazdu i na żądanie przedłożyć potwierdzenie o jego wypełnieniu kontroli granicznej.
Od 8.11.2021 r. w Czechach Polska znalazła się na liście terytoriów o wysokim wskaźniku ryzyka COVID-19.
Bezpieczne ferie, to ferie z ubepieczeniem
W dobie pandemii Covid-19 polisa na narty to kluczowa kwestia. Nie można zapomnieć o wybraniu odpowiedniej ochrony dla siebie i swoich bliskich na czas wyjazdu. Tym bardziej, że ubezpieczenie można mieć od kilku złotych dziennie. Porówać oferty pomoże nasz kalkulator ubezpieczeń narciarskich. Wybraną polisę zakupisz online, szybko i bez wychodzenia z domu. Dokument ubezpieczenia zostanie wysyłany na maila - wystarczy go wydrukować lub zapisać.Znajdź najlepsze ubezpieczenie na narty!
- Obecnie stoki w Polsce i za granicą są otwarte.
- Należy jednak zachować środki ostrożności związane z pandemią.
- Niektóre kraj mogą wymagać paszportu covidowego.
- Warto zabrać na narty także ubezpieczenie, zwłaszcza że od 1 stycznia we Włoszech będzie obowiązkowe.