Zawał serca a odszkodowanie z polisy na życie
- Czym jest zawał serca i jak go rozpoznać?
- Jakie są przyczyny i konsekwencje zawału serca?
- Które towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje ochronę na wypadek zawału serca?
- Zawał serca a ankieta medyczna
- Co zrobić, by otrzymać świadczenie za zdiagnozowanie zawału serca?
- Kiedy polisa nie zapewni odszkodowania z tytułu zawału serca?
- Gdzie można znaleźć dobre ubezpieczenie na życie?
- Porównaj ceny
- FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie od zawału serca
Pomocne może być ubezpieczenie na życie – możemy liczyć zarówno na wsparcie finansowe, jak i medyczny assistance. Ile kosztuje taka polisa? W jakich sytuacjach ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia? Podpowiadamy.
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Czym jest zawał serca i jak go rozpoznać?
Zawał serca to martwica mięśnia sercowego wywołana niedokrwieniem. Najczęstszym objawem zawału serca jest ból o rozlanym charakterze, duszności, a także pieczenie lub ucisk za mostkiem. Chory może również cierpieć na obfite zimne poty lub zawroty głowy, odczuwać niepokój lub nagle zasłabnąć.
Jakie są przyczyny i konsekwencje zawału serca?
Do zawału serca często dochodzi w wyniku ekspozycji na silny stres emocjonalny. Może on stanowić także konsekwencję zatoru lub pęknięcia blaszki miażdżycowej w naczyniu wieńcowym. Ryzyko wystąpienia zawału serca rośnie z wiekiem, najczęściej dochodzi do niego u mężczyzn w wieku pomiędzy 60 a 75 lat. Ponieważ zawał mięśnia sercowego stanowi zagrożenie dla życia, jego podejrzenie powinno skłonić do jak najszybszego wezwania pogotowia ratunkowego. Czas od wystąpienia bólu w klatce piersiowej do udzielenia pomocy jest kluczowy – najlepsze rokowania dotyczą pacjentów, u których podjęto akcję ratunkową w ciągu pierwszej, tzw. złotej godziny. Zbagatelizowanie objawów zawału serca może poskutkować śmiercią przed przyjęciem do szpitala.
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Które towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje ochronę na wypadek zawału serca?
Wykupienie polisy na życie może pomóc w różnych trudnych życiowych chwilach. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych chroni swoich klientów nie tylko na wypadek śmierci czy też nieszczęśliwego wypadku, lecz także w sytuacji, gdy zdiagnozowano u nich poważną chorobę, zawał serca lub udar mózgu.
Uzyskane z tego tytułu odszkodowanie można przeznaczyć na dowolny cel, np. sfinansowanie leczenia, spłatę zobowiązań lub po prostu utrzymanie rodziny.
Polisa z odszkodowaniem na wypadek zawału serca jest dostępna między innymi w Aviva, PZU oraz Uniqa. Firmy ubezpieczeniowe definiują zawał serca w dokumencie OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). W ich rozumieniu jest to uszkodzenie części mięśnia sercowego w wyniku nagłego przerwania lub istotnego zmniejszenia dopływu krwi (niedokrwienia). Wysokość odszkodowania za zawał serca PZU oraz w Uniqa zależy od wybranego wariantu polisy, tymczasem w Aviva może wynieść nawet 800 000 złotych, natomiast cena za ubezpieczenie uwzględniające zawał serca kształtuje się na poziomie już od 8 złotych miesięcznie.
Polisa na życie uwzględniająca zawał serca – wysokość odszkodowania oraz cena |
||
TU |
Wysokość odszkodowania z tytułu wystąpienia zawału serca |
Minimalna wysokość składki miesięcznej |
Aviva
Umowa dodatkowa do ubezpieczenia na życie i zdrowie – wyplata w razie poważnej choroby |
do 800 00 zł
|
od 20 zł
|
PZU dodatkowe ubezpieczenie do polisy na życie i zdrowie – wsparcie w razie zawału serca albo udaru mózgu |
Dostępne są trzy warianty, które różnią się wysokością odszkodowania: 4 000 zł, 5 000 zł oraz 6 000 zł
|
od 8 zł
|
Uniqa
Indywidualne ubezpieczenie na życie i zdrowie
|
dostępnych jest kilka wariantów, które różnią się wysokością odszkodowania: 2 000, 2 500, 3 000 oraz 4 000 zł
ubezpieczony może liczyć także na świadczenie z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku zawału serca |
od 50 zł
|
Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie ofert wybranych towarzystw ubezpieczeniowych z dnia 23.03.2022 r.
Zawał serca a ankieta medyczna
Większość firm ubezpieczeniowych przed zawarciem umowy polisy uwzględniającej zawał serca wymaga uzupełnienia krótkiej ankiety medycznej. Na podstawie zawartych w niej informacji jest oceniany stan zdrowia głównego ubezpieczonego (na jego podstawie oblicza się ryzyko ubezpieczyciela).
W przypadku niektórych produktów porozumienie można zawrzeć tylko wtedy, gdy zainteresowany nigdy nie przeszedł zawału serca, natomiast inne są dostępne dla osób, które już przebyły zawał serca. W tym drugim przypadku zakup ubezpieczenia może się wiązać z wyższą ceną.
Na ocenę ryzyka mają wpływ także:
- historia chorób w rodzinie,
- ogólna kondycja,
- sposób spędzania wolnego czasu,
- wiek,
- wykonywany zawód.
Zatajenie pewnych informacji lub udzielenie nieprawdziwych odpowiedzi w ankiecie działa na niekorzyść osoby kupującej ubezpieczenie, ponieważ prawda wyjdzie na jaw przy weryfikacji roszczenia w późniejszym czasie. Jeśli dokumentacja medyczna będzie zaprzeczać odpowiedziom udzielonym w formularzu, towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty świadczenia.
Co zrobić, by otrzymać świadczenie za zdiagnozowanie zawału serca?
Odszkodowanie po zawale serca można otrzymać po zgłoszeniu u ubezpieczyciela wystąpienia tego faktu. Z towarzystwem ubezpieczeniowym można się skontaktować osobiście, telefonicznie, e-mailowo, przez czat video, za pomocą SMS lub wypełniając formularz dostępny na stronie internetowej ubezpieczyciela. Aby otrzymać świadczenie, należy dołączyć do zgłoszenia zdarzenia skompletowaną dokumentację. Obowiązkowy jest dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość oraz dokumentacja medyczna potwierdzająca diagnozę (podpisana przez lekarza kardiologa lub internistę).
Zwykle ubezpieczyciel potwierdza otrzymanie dokumentów w ciągu 24 godzin od nadesłania zgłoszenia i, jeśli czegoś brakuje, kontaktuje się z poszkodowanym. W sytuacji, gdy na skutek wystąpienia zawału serca doszło do śmierci ubezpieczonego, odszkodowanie przysługuje uposażonym, czyli osobom wyznaczonym przez płatnika składek, upoważnionym do odbioru świadczenia. Oni także muszą poinformować ubezpieczyciela o zajściu zdarzenia – wypełnić odpowiedni wniosek oraz przedstawić wymagane dokumenty.
Kiedy polisa nie zapewni odszkodowania z tytułu zawału serca?
Wypłata odszkodowania z tytułu zawału serca jest możliwa po spełnieniu określonych warunków. Każda umowa polisy zawiera wykaz tzw. wyłączeń odpowiedzialności, czyli sytuacji, w których TU może odmówić przekazania świadczenia. Należą do nich np.:
- brak opłacania składek w terminie,
- nieprzestrzeganie wskazań i zaleceń lekarskich,
- samookaleczenie się lub usiłowanie popełnienia samobójstwa, skutkujące zawałem serca,
- wystąpienie zawału serca wskutek wcześniej zdiagnozowanych wad wrodzonych i schorzeń przewlekłych,
- wystąpienie zawału serca po poddaniu się eksperymentowi medycznemu lub zabiegowi o charakterze medycznym, przeprowadzonemu poza kontrolą lekarza,
- uprawianie niebezpiecznych sportów lub aktywności fizycznych,
- zatajenie istotnych informacji w ankiecie medycznej,
- zawał serca w wyniku udziału w działaniach wojennych lub uczestnictwa w aktach przemocy, terroryzmu, zamieszkach lub rozruchach,
- zawał serca po spożyciu alkoholu, nadużywania alkoholu, alkoholizmu lub pozostawania pod wpływem narkotyków albo substancji psychotropowych,
- zawał serca podczas popełnienia przestępstwa.
Podczas podpisywania umowy ubezpieczenia należy również uważać na tzw. karencję. Jeśli do zawału serca doszło w okresie pierwszych 90 dni od daty rozpoczęcia ochrony ubezpieczeniowej, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Istotne jest także, czy towarzystwo ubezpieczeniowe respektuje tylko jedno zachorowanie, czy honorowane będą także drugie i kolejne wystąpienie zawału serca.
Gdzie można znaleźć dobre ubezpieczenie na życie?
Aby znaleźć dobrą polisę z ochroną na wypadek zawału serca, warto poświęcić trochę czasu na rzetelną analizę ofert dostępnych na rynku. PZU, Uniqa, Aviva — każdy z tych ubezpieczycieli ma inną ofertę, dlatego w wyborze odpowiedniego ubezpieczenia pomoże sprytne narzędzie, tzw. porównywarka polis.
Zbiera ona informacje na temat preferencji zainteresowanego, dokonuje w jego imieniu selekcji i następnie przestawia mu tylko te oferty, które są najkorzystniejsze i zgodne z potrzebami. W ten sposób można w prosty i szybko sposób dotrzeć do najtańszych, a zarazem najlepszych ofert.
Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Ubezpieczenie na życie ma zagwarantować wsparcie finansowe nie tylko osobie ubezpieczonej, lecz także jej bliskim. Przed zakupem polisy zawsze warto porównać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych – dzięki temu uda się wybrać najlepszą opcję spośród dostępnych na rynku. Jeśli chcesz uniknąć przepłacania i zależy Ci na najlepszych warunkach, skorzystaj z naszego kalkulatora. Porównasz w nim naraz nawet 5 różnych ofert 20 najpopularniejszych towarzystw ubezpieczeniowych, w tym także polisy na życie z rozszerzeniem na wypadek utraty pracy.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie od zawału serca
Czy polisa na wypadek zawału serca obejmuje również inne choroby?
Tak, niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy, które chronią nie tylko na wypadek wystąpienia zawału serca, lecz także w sytuacji, gdy zdiagnozowane zostaną inne poważne choroby, np. nowotwór złośliwy, schorzenia związane z układem oddechowym, immunologicznym, pokarmowym lub nerwowym, bądź też choroby serca i układu krążenia inne niż zawał. Kompletna lista zdarzeń objętych ochroną znajduje się zawsze w ogólnych warunkach umowy ubezpieczenia.
Co oprócz świadczenia może zapewnić ubezpieczenie na życie?
Polisa na wypadek wystąpienia zawału serca chroni zarówno w sytuacji, gdy zdiagnozowano zawał, jak i kiedy w wyniku zawału doszło do zgonu ubezpieczonego. Odszkodowanie po zawale przysługuje również, gdy wystąpił trwały uszczerbek na zdrowiu, którego przyczyną był zawał serca. Poza świadczeniem ubezpieczenie może zapewnić także szereg innych udogodnień i ułatwień, np. pomoc w opiece nad dzieckiem czy też transport medyczny. Wszystko zależy od wybranego wariantu i dokupionych rozszerzeń polisy.
W jakim wieku można się ubezpieczyć na wypadek zawału serca?
Zwykle ubezpieczenie na wypadek zawału serca mogą zawrzeć te osoby, które jeszcze nie ukończyły 60-70 lat. Górny limit wiekowy zależy od warunków danego produktu ubezpieczeniowego.
Czy można dostać dwa odszkodowania z tytułu zawału serca?
Tak, jeśli poszkodowany miał wykupione dwie różne polisy, np. grupową lub indywidualną albo dwa ubezpieczenia na wypadek zawału serca, ale u różnych TU, może otrzymać dwa odszkodowania po zawale. Świadczenia przysługują pod warunkiem, że składki dla obu polis były opłacane regularnie oraz jeśli nie zaistniała sytuacja, która zwalnia ubezpieczyciela z odpowiedzialności.
Czy można kupić polisę tylko na wypadek zawału serca?
Niestety nie. Zwykle takie ubezpieczenie stanowi dodatek do podstawowej polisy na życie i zdrowie, natomiast nie jest dostępne jako samodzielny produkt. Umowę można podpisać podczas zawierania umowy ubezpieczenia podstawowego lub w dowolnym momencie jego trwania.
1. Ubezpieczenie na życie, a także polisa na życie i zdrowie może zapewnić ochronę na wypadek wystąpienia zawału serca
2. Odszkodowanie z tytułu zawału serca można przeznaczyć na dowolny cel, nie tylko leczenie, lecz także utrzymanie rodziny lub utrzymanie dotychczasowego poziomu życia
3. Zatajenie istotnych informacji w ankiecie dotyczącej stanu zdrowia może poskutkować brakiem odszkodowania w przyszłości
4. Skorzystanie z porównywarki polis pozwoli zaoszczędzić sporo czasu i środków finansowych