Uposażenie - kogo można uposażyć w polisie na życie?
- Kto to jest uposażony w polisie na życie?
- Kim jest uposażony główny?
- Kim jest uposażony zastępczy?
- Kogo możemy uposażyć w ubezpieczeniu na życie?
- Czy można uposażyć osobę niepełnoletnią?
- Czy można uposażyć więcej niż jedną osobę?
- Kiedy uposażony nie otrzyma świadczenia z polisy na życie?
- Na co zwracać uwagę przy wyborze polisy na życie?
- Gdzie można znaleźć dobre ubezpieczenie na życie?
Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Kto to jest uposażony w polisie na życie?
Głównym zadaniem polisy na życie jest stworzenie zabezpieczenia finansowego dla bliskich nam osób na wypadek naszej śmierci. Ubezpieczenie na życie może spełniać również inne funkcje, np. oszczędnościowe, inwestycyjne czy zapewniać szeroki zakres ochrony, jednak podstawową rolą jest właśnie ochrona na wypadek śmierci ubezpieczonego.
W sytuacji, gdy ubezpieczony umrze, towarzystwo ubezpieczeniowe, zgodnie z umową wypłaca odszkodowanie osobom uposażonym. Uposażenie to upoważnienie konkretnej osoby do otrzymania pieniędzy z polisy.
Uposażony/uposażona to osoby, które zostały wskazane w umowie ubezpieczeniowej jako uprawnione do otrzymania świadczenia po zmarłym. Ubezpieczony może wskazać jedną taką osobę (np. żonę lub partnera) lub kilka (współmałżonka oraz dzieci).
Kim jest uposażony główny?
W ubezpieczeniu na życie możemy wskazać ubezpieczonego głównego, a jest nim osoba, która w pierwszej kolejności będzie mieć prawo do otrzymania świadczenia. Najczęściej taką osobą zostaje partner lub współmałżonek, ale może to być również dziecko, rodzic czy rodzeństwo.
Kim jest uposażony zastępczy?
Osoba wskazana jako uposażony zastępczy to osoba, do której odszkodowanie trafi w określonych okolicznościach. Dzieje się tak, gdy:
• uposażony główny nie żyje (zmarł razem z ubezpieczonym)
• uposażony główny przyczynił się do śmierci ubezpieczonego.
Oznacza to, że istnieją okoliczności, w którym uposażony główny może nie otrzymać należnego odszkodowania.
Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Kogo możemy uposażyć w ubezpieczeniu na życie?
To, kogo uposażymy w swojej polisie na życie, zależy wyłącznie od nas samych i naszej decyzji. Osoby żyjące w związku mogą chcieć uposażyć swoich partnerów lub współmałżonków, jednak też nie zawsze – część osób w pierwszej kolejności wyznacza na uposażonych swoje dzieci.
Uposażyć można dowolnie wybraną osobę – może to być zarówno mąż czy żona, ale również rodzice, rodzeństwo, kuzynostwo, a nawet przyjaciele lub sąsiedzi. Co więcej – uposażony może zostać nie tylko drugi człowiek, ale i instytucja, a nią najczęściej bywa bank, w którym wzięliśmy kredyt. Uposażyć możemy kilka osób, a dodatkowo każda z nich może otrzymać inną kwotę odszkodowania.
Sami ustalamy ile z naszej polisy i do kogo trafi. Uposażenie jest opcją dobrowolną - sami ustalamy czy kogoś wskazujemy w umowie i kto to dokładnie będzie. To bardzo ważne, szczególnie, jeśli nasze relacje rodzinne z różnych przyczyn nie są zbyt dobre. Zdarzyć się może, że małżonkowie nie żyją razem, ale nie decydują się na rozwód albo, że rodzic nie utrzymuje kontaktu z jednym ze swoich dzieci. Musimy pamiętać o tym, że w takiej sytuacji możemy w umowie podać wyłącznie te osoby, do których chcemy, by trafiły pieniądze z naszej polisy. Jeśli tego nie zrobimy – odszkodowanie przypadnie tym, którzy posiadają prawo do dziedziczenia po zmarłym.
Czy można uposażyć osobę niepełnoletnią?
Ubezpieczony może wyznaczyć jako osobę uposażoną swoje dziecko, nawet wtedy, gdy nie jest ono pełnoletnie.
W takiej sytuacji należy pamiętać o tym, że pieniądze z polisy trafią do dziecka dopiero w sytuacji, gdy uzyska ono pełnoletność. Wcześniej środkami zarządzać będzie osoba, która będzie opiekunem prawnym dziecka.
Nie należy się obawiać takiej sytuacji – rodzic lub opiekun dziecka nie może samodzielnie zarządzać i wydawać tych pieniędzy. Każda sytuacja, w której będzie on chciał wykorzystać pieniądze, będzie wymagała udania się do sądu rodzinnego.
Czy można uposażyć więcej niż jedną osobę?
W polisie na życie można uposażyć więcej niż jedną osobę. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy chcemy ubezpieczyć najbliższe nam osoby – współmałżonka oraz dzieci. Możemy również określić w jakim procencie mają otrzymać pieniądze.
Może to być przykładowo:
- 50% dla uposażonego głównego (współmałżonka),
- 25% dla jednego dziecka,
- 25% dla drugiego dziecka.
Kwotę odszkodowania możemy rozplanować dowolnie wśród bliskich nam osób. Zastanówmy się zatem dobrze nad tym, jakie potrzeby finansowe będą mieli nasi bliscy po naszej śmierci? Czy będą to wyłącznie koszty związane z pochówkiem czy może również spłata naszych zadłużeń oraz innych zobowiązań?
Kiedy uposażony nie otrzyma świadczenia z polisy na życie?
Osoba uposażona nie zawsze ma prawo do otrzymania odszkodowania po zmarłym. Takie sytuacje reguluje umowa w zapisach o wyłączeniu odpowiedzialności oraz karencji.
Wyłączenie odpowiedzialności to zapis, który mówi, że śmierć, do której doszło w określonych okolicznościach, może nie gwarantować wypłaty świadczenia. Kiedy tak się dzieje? Uposażony może nie otrzymać odszkodowania w sytuacji, gdy przyczynił się do śmierci ubezpieczonego. Brak świadczenia może wynikać również z sytuacji, gdy ubezpieczony zginął w wyniku wypadku, do którego doprowadził pod wpływem alkoholu. Ten zapis umowy warto przeczytać przed zakupem polisy.
Na brak świadczenia wpływ może mieć również karencja. Określa ona czas od momentu zakupu polisy do rozpoczęcia pełnej ochrony w danym zakresie. Jeśli zatem ubezpieczony wykupił polisę o sumie ubezpieczenia w wysokości 500 000 zł, a następnie w ciągu miesiąca popełnił samobójstwo – uposażeni nie otrzymają odszkodowania, ponieważ karencja w wypadku samobójstwa wynosi 24 miesiące.
Zadaniem obu tych zapisów jest wykluczenie możliwości wyłudzenia odszkodowania. Jeśli klient miałby nieczyste intencje względem zakupu ubezpieczenia na życie, ubezpieczyciel nie poniesie strat w związku z próbą wyłudzenia.
Na co zwracać uwagę przy wyborze polisy na życie?
Zakup polisy na życie powinien być dobrze przemyślany. Zastanówmy się zatem nie tylko nad tym, jaka suma ubezpieczenia będzie spełniać nasze oczekiwania, ale również jakim budżetem dysponujemy na ten cel. Ustalmy kwotę, jaką miesięcznie jesteśmy w stanie przeznaczyć na poczet składki. Suma ubezpieczenia powinna współgrać z naszymi możliwościami finansowymi, w przeciwnym razie po jakimś czasie może dojść do rezygnacji z polisy, która będzie zbyt dużym miesięcznym wydatkiem.
Przed zakupem polisy warto również zastanowić się nad tym, jakiej konkretnie ochrony potrzebujemy. Dla kogoś może to być wyłącznie ochrona podstawowa na wypadek śmierci, jednak innym zależeć może również na ochronie zdrowia – na wypadek poważnego zachorowania lub pobytu w szpitalu. Osoby, które codziennie sporo czasu spędzają za kierownicą w drodze do i z pracy mogą być bardziej zainteresowane ochroną od wypadków. Wsparcie finansowe w przypadku utraty sprawności może być bardzo pomocne.
Zanim podpiszemy umowę – sprawdźmy dokładnie czy zgadzają się nasze dane osobowe, zakres ochrony oraz suma ubezpieczenia. Zobaczmy, jaką karencję w jakich sytuacjach przewiduje ubezpieczyciel oraz w jakich okolicznościach może dojść do wyłączenia odpowiedzialności. Dzięki temu zyskamy pewność, że decydujemy się na to, na czym nam zależało.
Gdzie można znaleźć dobre ubezpieczenie na życie?
Ubezpieczenie na życie możemy znaleźć samodzielnie lub z pomocą porównywarki ubezpieczeniowej. Jeśli zdecydujemy się na to, by samemu szukać odpowiedniej polisy, musimy liczyć się z tym, że zajmie nam to sporo czasu. Jest wiele różnych towarzystw ubezpieczeniowych, a każde z nich posiada kilka różnych propozycji. Z każdą z nich warto się zapoznać, przeanalizować i zastanowić się nad tym, czy to rozwiązanie warte uwagi.
Z kolei porównywarka ubezpieczeniowa pomoże nam dotrzeć do ofert, które leżą w kręgu naszych zainteresowań. Wystarczy, że wypełnimy krótką ankietę, a na jej podstawie narzędzie dokona wstępnej selekcji ofert i wyeliminuje te, które nie spełniają naszych oczekiwań. W ten sposób możemy zaoszczędzić sporo wolnego czasu oraz pieniędzy.
Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Ubezpieczenie na życie ma za zadanie zapewnić pomoc finansową dla ubezpieczonego oraz jego bliskich w różnych trudnych życiowych okolicznościach. Zanim jednak dojdzie do zakupu polisy zawsze warto wcześniej dokonać porównania ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych – dzięki temu uda się wybrać najlepszą opcję spośród dostępnych na rynku. Jeśli chcesz uniknąć przepłacania i zależy Ci na najlepszych warunkach, skorzystaj z naszego kalkulatora. Porównasz w nim naraz nawet 5 różnych ofert 20 najpopularniejszych towarzystw ubezpieczeniowych, w tym także polisy na życie z rozszerzeniem na wypadek utraty pracy.
1. Uposażony to osoba wskazana w umowie do otrzymania odszkodowania po śmierci ubezpieczonego
2. Uposażonych może zostać kilka osób, a ubezpieczony wskazuje w umowie jak procentowo mają zostać wypłacone im środki
3. Osoba niepełnoletnia może zostać osobą uposażoną, wówczas do ukończenia 18 roku życia pieniądze będą zarządzane przez opiekuna prawnego
4. Brak wskazania osób uposażonych skutkować będzie wypłatą świadczenia osobom, które mają prawo do dziedziczenia po zmarłym
FAQ – Najczęściej zadawane pytania o uposażenie w polisie na życie
-
Kto może zostać uposażonym w ubezpieczeniu na życie?
Każdy – uposażonym może zarówno osoba dorosła, jak i niepełnoletnia, ktoś z nami spokrewniony, jak i przyjaciele lub sąsiedzi, a także instytucje, np. bank. To od nas samych zależy, kogo chcemy finansowo zabezpieczyć na wypadek naszej śmierci.
-
Co się dzieje, gdy uposażony nie żyje?
W sytuacji, gdy osoba uposażona umrze przed śmiercią ubezpieczonego lub tuż po nim – odszkodowanie trafić może do uposażonych zastępczych. W przypadku, gdy ubezpieczony nie wskazał w umowie nikogo jako uposażonego, pieniądze trafią do osób, które prawnie dziedziczą po zmarłym.
-
Czy uposażonym może zostać wyłącznie ktoś z rodziny?
Nie, uposażonym nie muszą być osoby spokrewnione. Również osoba ze związku nieformalnego może zostać wskazana jako uposażona, ale również nasz bliski przyjaciel czy kolega z pracy. Uposażony może zostać również bank, w którym posiadamy kredyt.
-
Czy mając dwie polisy na życie muszę uposażyć te same osoby?
Nie, uposażyć możemy dowolnie wybrane przez nas osoby. Jeśli posiadamy ubezpieczenie grupowe w miejscu pracy, w którym wskazaliśmy jako uposażonego swojego współmałżonka, to w polisie indywidualnej jako uposażonych możemy wskazać swoje dzieci lub inne wybrane przez nas osoby.
-
Co w sytuacji, gdy nie wyznaczę konkretnej osoby uposażonej w polisie na życie?
W sytuacji, gdy ubezpieczony nie wskazał uposażonych, świadczenie z ubezpieczenia na życie po jego śmierci trafi do osób, które mają prawo do dziedziczenia po zmarłym zgodnie z kolejnością. Będą to zatem jego najbliżsi: współmałżonek, dzieci, rodzice lub rodzeństwo.