Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj
Notice: Undefined offset: 0 in /data/www/ubezpieczeniaonline.pl/public_html/_nowe/_classes/helper.php on line 448

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /data/www/ubezpieczeniaonline.pl/public_html/_nowe/_classes/helper.php on line 448
użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie na życie dla osoby z niepełnosprawnością – ile kosztuje?

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny
W Polsce żyje około 5 mln osób z niepełnosprawnością. Osoba zainteresowana przystąpieniem do ubezpieczenia na życie, zazwyczaj musi wypełnić ankietę medyczną. Czy są one pozbawione możliwości wykupienia ubezpieczenia na życie?

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

Według danych GUS, około 12% polskiego społeczeństwa stanowią osoby z niepełnosprawnością. Główny Urząd Statystyczny zaznacza jednak, że mogą to być dane niedoszacowane. Czy to oznacza, że prawie 5 mln obywateli nie może ubezpieczyć się na życie? Nic bardziej mylnego. Osoby z niepełnosprawnością także mają możliwość wykupienia ubezpieczenia na życie. Jednak w tej sytuacji jeszcze istotniejszy niż w przypadku osób z niepełnosprawnością jest wybór odpowiedniej polisy, która będzie dopasowana idealnie do potrzeb ubezpieczonego.
 

Jak określana jest w Polsce niepełnosprawność?


W naszym kraju o niepełnosprawności orzekają specjalne komisje – powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności. W ich skład wchodzą m.in. lekarze, pracownicy socjalni oraz psycholog. Na podstawie badań oraz rozmowy specjaliści orzekają o stopniu niepełnosprawności pacjenta. W Polsce u osób z niepełnosprawnością po 16. roku życia wyróżnia się trzy stopnie niepełnosprawności:

  • lekki– istotne obniżenie zdolności do wykonywania pracy; charakteryzujący się naruszoną sprawnością organizmu oraz ograniczeniem w pełnieniu określonych ról społecznych,
  • umiarkowany– osobom z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym potrzebna jest czasowa pomoc w pełnieniu ról społecznych oraz wykonywaniu pracy,
  • znaczny– oznaczający niezdolność do wykonywania pracy; są to osoby wymagające stałej opieki oraz pomocy w funkcjonowaniu w społeczeństwie.

Osoby z niepełnosprawnością są wśród nas, mimo że często o tym zapominamy. Z raportu GUS wynika, że najwięcej osób z niepełnosprawnościami żyje w Wielkopolsce, Małopolsce i w województwie lubuskim. Patrząc na przedział wiekowy, najwięcej osób z niepełnosprawnością jest w wieku około 50 lat. Oznacza to, że wciąż mogą one przystąpić do podpisania umowy ubezpieczenia na życie i mają do tego takie samo prawo, jak osoby w pełni zdrowe. 
 

Ubezpieczenie na życie dla osoby z niepełnosprawnością intelektualną?


O niepełnosprawności intelektualnej można mówić wtedy, gdy dochodzi do zaburzenia rozwoju, który wpływa na obniżenie funkcjonowania umiejętności intelektualnych. Taki rodzaj niepełnosprawności może wynikać z różnych przyczyn, jak i różnie wpływać na życie oraz decyzyjność osoby.

Wykupienie ubezpieczenia na życie dla osoby z niepełnosprawnością intelektualną także jest możliwe. Taka polisa musi być jednak wykupiona przez rodzica lub opiekuna prawnego osoby ubezpieczonej i jest to wymóg konieczny, stawiany przez towarzystwa ubezpieczeniowe.
Zazwyczaj umowa ubezpieczeniowa skonstruowana jest tak, że polisa trwa do czasu śmierci rodzica lub opiekuna pranego osoby z niepełnosprawnością intelektualną. 
 

Ubezpieczenie na życie dla osoby z niepełnosprawnością – co gwarantuje?


Oferty ubezpieczenia na życie poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych się między sobą różnią. W zależności od stopnia niepełnosprawności istnieją różne rodzaje ubezpieczeń na życie. Mimo że sam fakt niepełnosprawności nie pozbawia możliwości wykupienia ubezpieczenia na życie, to ubezpieczony może zostać pozbawiony pewnych obszarów ochrony. Warto również pamiętać, że w przypadku wykupowania ubezpieczenia na życie przez osobę z niepełnosprawnością, istotny jest nie tylko stopień niepełnosprawności, ale także jej rodzaj. Osoba chorująca na stwardnienie rozsiane i poruszająca się na wózku inwalidzkim znajduje się w innej sytuacji życiowej niż osoba starsza, której ciało zostało sparaliżowane w wyniku wylewu.

W ubezpieczeniu na życie ważny jest również próg wiekowy, do którego można przystąpić do polisy. Najczęściej ubezpieczenia na życie są przeznaczone dla osób w wieku 18-60 lat.

Ubezpieczenie na życie składa się z dwóch części: umowy podstawowej oraz pakietu umów dodatkowych.Umowa podstawowa zazwyczaj obejmuje swoim zakresem jedynie zgon ubezpieczonego. Zadaniem umów dodatkowych jest natomiast poszerzenie zakresu ochrony. Taką umowę dodatkową może stanowić chociażby pakiet świadczeń powypadkowych, gwarantujący rehabilitację, transport medyczny czy pomoc poszkodowanemu po powrocie do domu ze szpitala.

Co ważne, ubezpieczony nie otrzyma świadczenia w sytuacji, w której zostanie zdiagnozowana poważna choroba, będąca konsekwencją posiadanej już choroby, która np. doprowadziła do niepełnosprawności. Aby mieć pewność co do stanu zdrowia osoby zainteresowanej wykupieniem ubezpieczenia, towarzystwa ubezpieczeniowe proszą o wypełnienie ankiety medycznej.
 

Ile kosztuje ubezpieczenie osoby z niepełnosprawnością?


Może mieć miejsce sytuacja, w której z uwagi na stopień niepełnosprawności, ubezpieczony będzie musiał płacić wyższą składkę ubezpieczenia na życie. Bardzo istotny w tej kwestii jest fakt, czego dotyczy niepełnosprawność, i czy oraz w jaki sposób jest leczona. Oprócz tego ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza względem choroby, na którą choruje ubezpieczony.Jeśli okaże się, że ubezpieczony zaniedbywał swoje zdrowie i jego pogorszenie jest wynikiem nieleczonego schorzenia, wówczas ubezpieczyciel ma prawo do odmowy wypłaty świadczenia. 
 

Niepełnosprawność nabyta w trakcie trwania polisy na życie


Oprócz sytuacji, w której osoba z niepełnosprawnością decyduje się na zakup polisy na życie, może zdarzyć się tak, że ubezpieczony cieszący się dobrym zdrowiem podpisuje umowę ubezpieczeniową i po jakimś czasie dochodzi do wypadku, w wyniku którego traci sprawność. Wówczas, w zależności od rodzaju umowy dodatkowej, którą wybraliśmy, mamy prawo do odebrania świadczenia.

Przyjrzyjmy się ofercie PZU, aby sprawdzić, w jaki sposób towarzystwa ubezpieczeniowe definiują inwalidztwo i jakich świadczeń można się z tego tytułu spodziewać.

Pakiet PZU Wsparcie w razie trwałej niepełnosprawności wskutek nieszczęśliwego wypadku

Niepełnosprawność trwała, częściowa Niepełnosprawność trwała, całkowita
  • Sytuacja, w której wskutek nieszczęśliwego wypadku ubezpieczony stracił jeden lub wiele organów ciała
  • Wskutek nieszczęśliwego wypadku organ utracił swoje funkcje
  • % sumy ubezpieczenia w zależności od stopnia uszkodzenia ciała
  • Sytuacja, w której wskutek nieszczęśliwego wypadku ubezpieczony całkowicie traci możliwość wykonywania pracy
  • Możliwe jest otrzymanie 100% sumy ubezpieczenia

Opracowanie własne na podstawie: PZU Wsparcie w razie trwałej niepełnosprawności wskutek nieszczęśliwego wypadku.


Aby móc wykupić takie ubezpieczenie, konieczne jest posiadanie najpierw umowy podstawowej. Jak wspominaliśmy wcześniej, umowa podstawowa zazwyczaj obejmuje swoim zakresem jedynie zgon ubezpieczonego. Pakiet umów dodatkowych powinien być jak najlepiej dobrany do potrzeb i stanu zdrowia ubezpieczonego oraz uwzględniać sytuacje takie jak wypadki, które mogą zakończyć się inwalidztwem.
 

Ankieta medyczna a niepełnosprawność


Poprzez ankietę medyczną ubezpieczyciele weryfikują stan zdrowia osoby zainteresowanej wykupieniem ubezpieczenia. Niektóre osoby w obawie przed odmową zawarcia ubezpieczenia lub podwyższeniem składek, zatajają swój stan zdrowia. Oszustwo może mieć negatywne konsekwencje. Jeśli ubezpieczony nie poinformuje towarzystwa ubezpieczeniowego o faktycznym stanie zdrowia i postanowi pominąć pewne informacje, wówczas ubezpieczyciel ma prawo do odmowy wypłaty świadczenia. Dlatego lepiej wykazać się szczerością w ankiecie medycznej, nawet jeśli miałoby to się wiązać z koniecznością opłacania wyższych składek.
 

Ubezpieczenie osoby z niepełnosprawnością w NFZ


Osoby z niepełnosprawnością mają również możliwość ubezpieczenia się w NFZ. W przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło możliwe jest samodzielne ubezpieczenie się, w przypadku pracujących na etacie – musi to zrobić pracodawca. Rodzice lub opiekunowie prawni osób z niepełnosprawnością intelektualną również mogą zgłosić swoich podopiecznych do tego świadczenia. Zgłoszenie się do ubezpieczenia w NFZ nie wymaga od osób z niepełnosprawnością wypełniania ankiet medycznych ani przeprowadzania badań lekarskich.

Co ważne, w przypadku zgłoszenia do ubezpieczenia w NFZ dziecka, może to zrobić tylko jeden rodzic lub opiekun. Prywatni ubezpieczyciele nie stawiają takiego warunku. Jeśli rodziców lub opiekunów prawnych stać na opłacanie kilku składek, to mogą wykupić ubezpieczenie na życie w kilku towarzystwach. Wówczas, w razie zdarzenia świadczenie zostanie wypłacone ze wszystkich polis, które je obejmują.
 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

Polisa na życie to forma wsparcia finansowego w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Pamiętaj, że osoby niepełnosprawne także mogą przystąpić do ubezpieczenia na życie. Często wymagają one dodatkowej opieki i kosztownych leków. Z tego względu bardzo ważna jest także cena takiej polisy. Aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie.

To warto wiedzieć
  1. Niepełnosprawność nie wyklucza możliwości wykupienia polisy na życie
     
  2. W przypadku osób z niepełnosprawnością intelektualną umowę ubezpieczenia na życie mogą zawrzeć rodzice lub opiekunowie prawni
     
  3. W przypadku zatajenia informacji o swoim stanie zdrowia w ankiecie medycznej, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia
     
  4. Warto wykupić pakiet umów dodatkowych, który zapewni ochronę także w razie niepełnosprawności nabytej w trakcie trwania umowy ubezpieczeniowej, np. w wyniku wypadku
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia