Szukam dobrego ubezpieczenia na życie
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Dobre ubezpieczenie na życie to takie, które się sprawdzi. Oczywiście, nikomu nie życzymy złamania ręki ani zdiagnozowania choroby, jednak o to właśnie chodzi w polisie życiowej, aby w trudnych sytuacjach doszło do wypłaty świadczenia. Źle dobrany zakres ochrony, zbyt niska suma ubezpieczenia spowodują, że nie wykorzystasz możliwości tego produktu.
Po co polisa na życie?
Najpierw warto jest się dobrze zastanowić, do czego polisa na życie ma się przydać. W sytuacji, gdy chcesz zabezpieczyć rodzinę na wypadek własnej śmierci, możesz wybrać umowę podstawową. Dla bardziej wymagających przydatne okażą się rozszerzenia, jak ciężkie zachorowanie, pobyt w szpitalu, wypadek czy utrata zdolności do pracy. Polisę możesz też wykorzystać do innych celów – gromadzenia lub inwestowania części wpłacanej składki. Możliwe jest również zadbanie o finansową przyszłość dziecka lub wnuka (polisa posagowa).
Wsparcie finansowe często łączy się z innymi formami pomocy, jak: opieka nad dziećmi, pomoc domowa, transport medyczny, dofinansowanie do leków nierefundowanych, wypłata okresowej renty, wsparcie psychologa.
1 na 10, czyli wybór Towarzystwa Ubezpieczeniowego
Dobre ubezpieczenie polega również na wyborze dobrego ubezpieczyciela. Najlepiej, aby była to firma, która jest obecna na polskim rynku od co najmniej kilku lat i stosunkowo duża. Przeanalizowaliśmy na szybko 10 ofert z polisami na życie:
- Ochrona Jutra (Nationale Nederlanden)
- Komfort Życia (PRUDENTIAL)
- Gwarancja Jutra (Metlife)
- Plan Ochronny (AXA Życie)
- Indywidualne terminowe ubezpieczenie na życie (Allianz Życie)
- Opiekun VIP (Aviva Życie)
- Bezpieczni Bliscy (AEGON Życie)
- Acti Ochrona (MACIF Życie)
- Plan Zabezpieczenia Bieżących Potrzeb Rodziny (GENERALI Życie)
- Ochrona+ (Nationale Nederlanden)
Czynniki polisowe i osobowe
Przed zakupem polisy powinieneś odpowiednio dobrać poszczególne składniki, pamiętając, że każdy z nich wpływa na wysokość płaconej składki.
ZAKRES OCHRONY
Najmniej kosztuje polisa w podstawie, ale wtedy jedynym zdarzeniem jest śmierć ubezpieczonego, więc świadczenie trafi do uposażonych. Każdy kolejny dodatek podnosi nieco wysokość składki, ale jeśli masz 30-40 lat, niezbyt wysoką sumę ubezpieczenia i cieszysz się dobrym zdrowiem, nie powinieneś zapłacić za polisę w wersji ochronnej więcej niż 150 zł miesięcznie.
SUMA UBEZPIECZENIA
Maksymalna kwota odszkodowania za każde ze zdarzeń. Najwyższa, bo sięgająca nawet 2 000 000 złotych będzie dotyczyć zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym. Jeśli masz tak wysoką SU w polisie, zapłacisz wysoką składkę, nawet w przypadku jednego zdarzeni w zakresie. Dobre ubezpieczenie na życie to takie, które jest zawarte na 300 000 – 500 000 zł.
RODZAJ POLISY
Jeśli chcesz tylko ochrony finansowej, wtedy powinieneś wybrać polisę ochronną na życie. Tu całość składki jest odpowiedzialna za wypłatę świadczenia, niezależnie od liczby zdarzeń w zakresie. Możesz też zdecydować się na polisę mieszaną – i tu masz do wyboru dwa rodzaje polisy, bo oszczędnościową oraz inwestycyjną. W obu przypadkach składka będzie nawet kilkukrotne wyższa. Dzieje się tak, ponieważ jej część albo trafia na konto polisowe i jest zwracana, gdy osiągniesz określony wiek (polisa na życie i dożycie), albo pomnażana w wyniku inwestycji w Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe. Wtedy z ubezpieczenia możesz czerpać zyski, ale też musisz liczyć się z ryzykiem inwestycyjnym.
OPŁACANIE SKŁADKI
Składkę możesz opłacać w jednym z czterech wariantów: co miesiąc, co kwartał, co pół roku, raz na rok. W zależności od towarzystwa otrzymasz zniżkę, jeśli zdecydujesz się płacić z góry za 6 czy 12 miesięcy, ale o tym decyduje już poszczególny ubezpieczyciel.
STAN ZDROWIA i WIEK
Wszystkie poprzednie czynniki dotyczyły samego ubezpieczenia. Jednak sporo zależy też od tego, w jakiej kondycji zdrowotnej zawierasz umowę polisową. Jeśli chcesz wykupić rozszerzenia, który gwarantuje wypłatę świadczenia w przypadku zdiagnozowania nowotworu, a wśród najbliższej rodziny zdarzały się już przypadki zachorowań, wtedy ubezpieczyciel może podnieść składkę lub obniżyć sumę ubezpieczenia dla tego dodatku. Towarzystwo dowie się o tym z ankiety medycznej, którą wypełniasz przez zakupem polisy. W ankiecie warto wskazać prawdziwe informacje, ponieważ TU ma wgląd w historię medyczną i na tej podstawie może odmówić wypłaty świadczenia.
Wiek bezpośrednio łączy się ze stanem zdrowia, dlatego jako 40-latek zapłacisz za polisę średnio więcej niż 60-latek. Ubezpieczyciele weryfikują statystyki umieralności i występowania chorób w określonym wieku.
Co jeszcze wziąć pod uwagę?
Zanim zdecydujesz się na konkretnego ubezpieczyciela, możesz porównać ze sobą kilka podobnych ofert. Jeśli ustaliłeś już nasze możliwości finansowe oraz potrzeby, możemy skorzystać z porównywarki ubezpieczeniowej.
Po wypełnieniu krótkiego formularza otrzymasz przygotowaną ofertę dopasowaną do własnych potrzeb – znajdziesz w niej kilka podobnych ofert o podobnej cenie i zakresie możliwości. W ten sposób możesz dowiedzieć się o bardziej korzystnej ofercie, o której nie wiedziałeś, a którą ostatecznie wybierzesz.
Pamiętaj również, że dobra polisa na życie powinna znaleźć się w rankingach ubezpieczeniowych. Właśnie tam znajdziemy najbardziej godnych zaufania ubezpieczycieli, jak również najlepsze i najnowsze produkty ubezpieczeniowe.
Aby ubezpieczenie przyniosło nam najwięcej korzyści, musimy poświęcić swojej decyzji dłuższą chwilę na wnikliwą analizę. Dobrze przemyślana decyzja będzie rzutować na wiele kolejnych lat, stąd warto podejść do tematu rozsądnie i bez pośpiechu.
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
2. O jakości polisy decyduje też samo towarzystwo – najlepiej takie, które oferuje kilka różnych produktów ubezpieczeń na życie
3. Dla większości osób dobre ubezpieczenie oznacza tanie, ale cena nie powinna być głównym kryterium przy wyborze polisy na życie
4. Wpływ na płaconą składkę ma także stan zdrowia i wiek ubezpieczonego, co wiąże się z ryzykiem ubezpieczeniowym podejmowanym przez TU