Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 12 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Czy za skręcenie ii naderwanie stawu skokowego dostaniesz odszkodowanie?

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny
Skręcenie i naderwanie stawu skokowego to urazy, które mogą znacząco wpłynąć na zdolność do wykonywania codziennych czynności oraz aktywności fizycznych. Jakie odszkodowanie możesz uzyskać?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że w przypadku takich kontuzji, jak skręcenie i naderwanie stawu skokowego istnieje możliwość uzyskania wsparcia finansowego w postaci odszkodowania. 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

Co powinieneś wiedzieć o skręceniu i naderwaniu stawu skokowego?

Skręcenie stawu skokowego to uraz, który dotyka jednego lub więcej więzadeł w kostce, najczęściej na zewnętrznej stronie stawu. Więzadła odgrywają kluczową rolę w stabilizacji stawu skokowego, ograniczając jego ruchy na boki. Warto zaznaczyć, że skręcenie kostki jest potoczną nazwą urazu stawu skokowego, w wyniku którego może dojść do naciągnięcia lub naderwania więzadeł, uszkodzenia torebki stawowej, a w niektórych przypadkach nawet złamań okołostawowych.

Skręcenie często powstaje wskutek aktywności sportowych, szczególnie tych, które angażują nagłe zmiany kierunku oraz skoki. Jednak warto pamiętać, że taki uraz może również wystąpić podczas wykonywania codziennych czynności.

Istnieją czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko skręcenia kostki, takie jak niewłaściwe wykonywanie ćwiczeń, brak rozgrzewki przed treningiem, noszenie nieodpowiedniego obuwia oraz inne aspekty związane z aktywnością fizyczną.

Rozróżnia się trzy stopnie skręcenia, różniące się nasileniem uszkodzenia więzadeł:

  • stopień I (lekki) – to niewielkie naciągnięcie torebki stawowej i więzadeł. Jego objawami są łagodny obrzęk, krwiak oraz ból wokół kostki. W tym przypadku możliwe jest delikatne obciążenie stopy,
  • stopień II (umiarkowany) – to częściowe przerwanie więzadeł oraz torebki stawowej. Występują podobne objawy jak w stopniu I, lecz są bardziej nasilone. Obciążenie stopy może być już problematyczne,
  • stopień III (ciężki) – to całkowite przerwanie więzadeł i torebki stawowej. Do objawów należą: wyraźny obrzęk, krwiak oraz silny ból wokół kostki. Kostka może być bardzo niestabilna, a chodzenie bez ogromnego bólu — wręcz niemożliwe.

Objawy skręcenia stawu skokowego obejmują:

  • ból,
  • obrzęk,
  • krwiak,
  • ograniczony zakres ruchu,
  • trudności z obciążaniem stopy,
  • problemy z utrzymaniem równowagi.

W przypadku zaobserwowania objawów skręcenia lub naderwania stawu skokowego konieczne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem. Wizyta ta zapewni profesjonalną opiekę i diagnozę, co pozwoli na właściwe leczenie oraz rehabilitację.

Pierwszym krokiem może być wizyta u lekarza rodzinnego. Będzie on w stanie przeprowadzić badanie fizykalne i — jeśli okaże się to potrzebne — skierować na dodatkowe badania.

Jeżeli uraz jest poważny albo wymaga bardziej specjalistycznej opieki, zaleca się skorzystanie z konsultacji ortopedy. To specjalista zajmujący się diagnostyką i leczeniem schorzeń oraz urazów układu ruchu, w tym skręceń i naderwań stawu skokowego.

W przypadku silnych bólów, dużej niestabilności stawu lub podejrzenia poważniejszego uszkodzenia, kiedy wizyta u lekarza rodzinnego lub specjalisty nie jest możliwa z dnia na dzień, najlepiej udać się na SOR, gdzie zapewniona zostanie specjalistyczna opieka medyczna oraz niezbędne badania obrazowe.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

Jak powinno wyglądać leczenie w takiej sytuacji?

Diagnoza skręcenia stawu skokowego najczęściej opiera się na badaniu fizycznym oraz wywiadzie. Lekarz lub fizjoterapeuta oceni, jak doszło do urazu oraz czy pacjent jest w stanie stać i chodzić, a także zwróci uwagę na objawy takie jak ból, obrzęk i krwiak wokół kostki.

W przypadku poważniejszych urazów mogą być zalecane dodatkowe badania obrazowe, takie jak RTG, rezonans magnetyczny (MRI), tomografia komputerowa lub ultradźwięki. Mają one na celu wykluczenie złamania kości oraz dokładniejszą ocenę stopnia uszkodzenia więzadeł.

Problemy ze stawem skokowym mogą nie tylko być uciążliwe dla zdrowia, lecz także wpłynąć na jakość życia oraz zdolność do wykonywania codziennych czynności. W niektórych przypadkach wymagają interwencji chirurga.

 

Czy problemy ze stawem skokowym mogą zapewnić odszkodowanie?

Możliwość ubiegania się o odszkodowanie zależy od kilku czynników. Po pierwsze, problem ze stawem skokowym musi być spowodowany wypadkiem bądź zaniedbaniem, które można przypisać innej osobie lub instytucji. Przykładowo, świadczeniu podlegają urazy powstałe w wyniku: wypadku w miejscu pracy, wypadku komunikacyjnego lub upuszczenia ciężkiego przedmiotu na stopę w wyniku zaniedbania pracodawcy. Odszkodowanie za problemy ze stawem skokowym może pokrywać różnorodne koszty związane z leczeniem i rehabilitacją. W poniższej tabeli przedstawiono ofertę wybranych TU.

 

Świadczenie z tytułu skręcenia i naderwania stawu skokowego

wybrana oferta TU

Uniqa, Grupowe Ubezpieczenie na życie Ochrona z plusem

Nationale-Nederlanden, Ochrona Jutra, Umowa dodatkowa na wypadek uszkodzenia ciała

Warta, Warta Twoje NNW – pakiet dla Ucznia

Allianz, Strefa NNW

rodzaj zdarzenia polisowego i % wypłaty świadczenia w przypadku skręcenia i naderwania stawu skokowego

skręcenie stawu skokowego bez unieruchomienia  (konieczne leczenie* przez minimum 2 tygodnie) – 1%

uszkodzenie stawu skokowo-goleniowego i skokowo-piętowego: skręcenia, zwichnięcia,

uszkodzenia więzadeł, torebki stawowej itp. – w zależności od zniekształceń, ograniczenia ruchomości,

zmian wtórnych i utrzymujących się dolegliwości – 0,5-20%

 

zwichnięcie/skręcenie stawu skokowego – 2,6%

zwichnięcie stawu skokowego górnego – 5%,
skręcenie stawu skokowego górnego – 1%

Tabela 1. Odszkodowanie za skręcenie i naderwanie stawu w ofercie wybranych TU (14.09.2023).

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

 

Wybór odpowiedniej oferty ubezpieczenia na życie z dodatkowym świadczeniem za skręcenie i naderwanie stawu skokowego zależy od indywidualnych preferencji oraz potrzeb ubezpieczonego. Ważne jest dokładne zapoznanie się z warunkami umowy, włączając w to zakres świadczeń, a także wysokość odszkodowania w przypadku różnych rodzajów urazów stawu skokowego.

Co jeszcze oprócz pieniędzy możesz otrzymać?

Oprócz świadczeń finansowych niektóre TU oferują też inne korzyści. Przykładowo, umowa dodatkowa dla osób uprawiających sport skupia się na ich potrzebach, obejmując ryzyko związane z kontuzjami i urazami, które mogą się zdarzyć w trakcie treningów, zawodów czy innych aktywności sportowych.

Tego typu polisa jest dostępna m.in. w Ergo Hestii i gwarantuje wsparcie niezależnie od uprawianego rodzaju sportu – rekreacyjnego, ryzykownego lub ekstremalnego. W skład podstawowego pakietu wchodzą: rehabilitacja, świadczenie pieniężne, Sport Assistance, Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) oraz Odpowiedzialność cywilna. Każdą umowę można rozszerzyć o dodatkowe warianty.

Rozszerzoną formą wsparcia dla ubezpieczonych jest pakiet Assistance. Stanowi on dodatkową ochronę, z której można skorzystać w przypadku nagłych sytuacji lub nieoczekiwanych trudności podczas podróży albo pobytu w innym miejscu. W zależności od oferty TU może on obejmować:

  • pomoc medyczną na miejscu w razie nagłego wypadku bądź choroby,
  • transport medyczny,
  • opiekę pielęgniarki,
  • wizyty psychologa w domu,
  • dostarczenie niezbędnych leków.

Tego typu rozwiązania znajdziesz np. w PZU jako dodatkowe ubezpieczenie do ubezpieczeń indywidualnie kontynuowanych – Asystent w czasie utraty zdrowia. Oprócz wcześniej wymienionego zakresu, w ofercie znajduje się także pomoc w prowadzeniu domu, opieka nad osobą niesamodzielną, opieka nad drobnymi zwierzętami domowymi oraz domowa wizyta rehabilitanta lub masażysty.

Warto podkreślić, że umowy dodatkowe oraz usługa Assistance mogą znacząco zwiększyć komfort i poczucie bezpieczeństwa ubezpieczonych. Dlatego też przed wyborem konkretnej polisy zawsze warto dokładnie zapoznać się z dostępnymi opcjami dodatkowymi oraz zasięgnąć informacji od przedstawiciela ubezpieczyciela, aby wybrać opcję najlepiej dopasowaną do swoich indywidualnych potrzeb czy stylu życia.

– podkreśla Ewelina Ratajczak, ekspertka ds. ubezpieczeń Rankomat.

Sprawdź te punkty w umowie, zanim ją podpiszesz!

Zanim zdecydujesz się na konkretne ubezpieczenie, koniecznie zwróć uwagę na kilka kluczowych aspektów w umowie. Przede wszystkim porównaj ofertę z innymi. Różnice w świadczeniach mogą obejmować zakres zdarzeń, które są wliczane w ochronę, dlatego warto sprawdzić, czy polisa spełnia Twoje potrzeby.

Kolejny ważny aspekt stanowi wysokość składki. Upewnij się, że opłata za polisę mieści się w Twoim budżecie. Jeżeli istotne są dla Ciebie dodatkowe świadczenia, takie jak Assistance czy umowy dodatkowe, dowiedz się, czy zostały one wliczone w ofertę.

Sprawdź także wyłączenia odpowiedzialności, czyli listę sytuacji, które nie podlegają odszkodowaniu. Mogą to być zdarzenia spowodowane działaniem siły wyższej albo takie, które są związane z nielegalnym działaniem ubezpieczonego. Jeśli masz choroby przewlekłe, zastanów się, czy polisa obejmuje również ewentualne powikłania lub zaostrzenia tych schorzeń.

Do ważnych kwestii należy też karencja. To okres, w którym ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, nawet po wystąpieniu zdarzenia polisowego. Pomaga ona chronić ubezpieczyciela przed sytuacją, kiedy klient składałby roszczenie w związku z incydentem, który miał miejsce tuż po zakupie polisy. Najczęściej czas ten trwa od 1 do 9 miesięcy. Upewnij się, że rozumiesz, jakie są zasady karencji w Twojej umowie.
 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

 

Polisa na życie ma zagwarantować wsparcie finansowe nie tylko osobie ubezpieczonej, lecz także jej bliskim. Warto zastanowić się nad tym, jak rozszerzyć ochronę, by zyskać w przyszłości jak najwięcej. Jeśli chcesz uniknąć przepłacania i zależy Ci na najlepszych warunkach, skorzystaj z naszego kalkulatora. Porównasz w nim naraz nawet 5 różnych ofert 20 najpopularniejszych towarzystw ubezpieczeniowych, w tym także polisy na życie z rozszerzeniem na wypadek utraty pracy.

To warto wiedzieć

1. Skręcenie i naderwanie stawu skokowego to urazy, które mogą znacząco wpłynąć na zdrowie oraz jakość życia

2. W przypadku objawów skręcenia stawu skokowego konieczna jest szybka konsultacja lekarska, która pozwoli na diagnozę i właściwe leczenie

3. Leczenie skręcenia i naderwania stawu skokowego zależy od stopnia urazu i może obejmować rehabilitację, a w przypadku poważniejszych uszkodzeń — także interwencję chirurgiczną

4. Ubezpieczenie może stanowić ważny element ochrony finansowej w przypadku skręcenia lub naderwania stawu skokowego, oferując m.in. wypłatę świadczenia za zdarzenie, opiekę medyczną czy wyposażenie w sprzęt do rehabilitacji.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o odszkodowanie na wypadek skręcenia lub naderwania stawu skokowego

  1. Ile możesz dostać odszkodowania za skręcenie i naderwanie stawu skokowego?

    Kwota odszkodowania za skręcenie i naderwanie stawu skokowego zależy od wybranej polisy ubezpieczeniowej. W ofertach różnych ubezpieczycieli procentowa wypłata świadczenia w przypadku takiego urazu może wynosić od 0,5% do nawet 20%, w zależności od rodzaju uszkodzeń.

  2. Co na skręcenie i naderwanie stawu skokowego?

    W przypadku skręcenia lub naderwania stawu skokowego zaleca się natychmiastowe zastosowanie techniki PRICE, która obejmuje ochronę, odpoczynek, schładzanie, kompresję i uniesienie urażonej kończyny. Należy unikać nadmiernego obciążania stawu oraz skonsultować się z lekarzem, aby ocenić stopień urazu i zastosować odpowiednie leczenie, które może obejmować fizjoterapię bądź ewentualnie leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne.

  3. Jak długo się leczy skręcenie i naderwanie stawu skokowego?

    Czas leczenia skręcenia i naderwania stawu skokowego bywa zróżnicowany i zależy od stopnia urazu. W lekkich przypadkach pacjent zazwyczaj wraca do aktywności po kilku tygodniach, podczas gdy poważniejsze urazy wymagają dłuższej rehabilitacji, co może trwać nawet kilka miesięcy.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia