Kiedy nie opłaca się wypowiadać umowy polisowej?
- Kiedy można zrezygnować z ubezpieczenia na życie?
- Kiedy nie opłaca się wypowiadać umowy polisowej?
- Jak wygląda wypowiedzenie umowy ubezpieczeniowej?
- Jak można odzyskać część wpłaconych składek z polisy na życie?
- Co zamiast rozwiązania umowy ubezpieczenia na życie?
- Opłaca się wypowiadać umowę czy nie?
- Co po wypowiedzeniu polisy na życie?
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Kiedy można zrezygnować z ubezpieczenia na życie?
Przy zawieraniu umowy polisowej powinniśmy zapoznać się z zasadami rozwiązywania umowy. Do wypowiedzenia w polisie na życie może dojść z dwóch stron – ubezpieczonego, ale i ubezpieczyciela. Zanim podejmiemy decyzję o tym, by kategorycznie rozwiązać umowę, sprawdźmy dokładnie jej treść, by poprawnie dopełnić wszystkich warunków.
Warto wiedzieć, co dokładnie na temat wypowiedzenia umowy polisy na życie mówią przepisy prawa cywilnego.
Regulacje prawne dotyczące wypowiedzenia umowy ubezpieczenia na życie znajdują się w art. 812 § 4 k.c. oraz art. 830 k.c..
W zgodzie z przepisami prawa cywilnego, jeżeli podpisaliśmy umowę na okres dłuższy niż 6 miesięcy, mamy prawo do odstąpienia od umowy w terminie 30 dni, a jeśli jesteśmy przedsiębiorcami – termin ten będzie wynosił 7 dni.
Kiedy umowa ubezpieczeniowa zostanie rozwiązana całkowicie? W dniu, w którym do siedziby ubezpieczyciela wpłynął wniosek o rozwiązanie umowy. Odstąpienie od umowy nie zwalnia nas jednak z zaprzestania opłacania składek – musimy opłacić okres, w którym polisa obejmowała nas ochroną.
Kiedy nie opłaca się wypowiadać umowy polisowej?
Pamiętajmy o tym, że rezygnacja z ubezpieczenia na życie powinna być dobrze przemyślana. Zbyt pochopna decyzja może nieść za sobą niekorzystne skutki.
Ubezpieczenie na życie ma za zadanie zapewnić nam oraz naszym bliskim ochronę na wypadek nieprzewidzianych okoliczności losowych. Poprzez rezygnację z polisy taką ochronę możemy kategorycznie utracić. Minusem takiego rozwiązania jest również utrata środków, szczególnie, gdy decydujemy się na wykup ubezpieczenia. Zastanówmy sięe zatem, czy opłaca się wypowiadać umowę ubezpieczeniową. Może okazać się, że jest to dla nas zła decyzja i warto postarać się o to, by zachować posiadaną ochronę.
Jak wygląda wypowiedzenie umowy ubezpieczeniowej?
Dokładnie informacje o tym, jak powinno wyglądać wypowiedzenie umowy polisowej, powinno być dostępne na stronie internetowej towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym mamy zakupioną ochronę. Na stronie powinien znajdować się gotowy wzór lub informacje o tym, jak powinien on wyglądać oraz jakie dane są niezbędne do odstąpienia od warunków umowy.
W sytuacji, gdy ubezpieczyciel nie zamieścił na swojej witrynie takich informacji, możemy skorzystać również z innych, gotowych wzorów.
Wniosek rozwiązania umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym powinien zawierać kilka ważnych informacji. Brak konkretnych danych może skutkować wydłużeniem procesu odstąpienia od umowy.
Co powinien zawierać formularz wypowiedzenia umowy:
- nasze dane osobowe oraz adresowe (imię, nazwisko, datę urodzenia, nr PESEL, aktualny adres zamieszkania oraz numer i serię dowodu osobistego),
- numer posiadanego ubezpieczenia,
- oświadczenie o rezygnacji z polisy,
- prośbę o wypłatę nadpłaconych składek – jeśli taka sytuacja miała miejsce,
- wskazanie sposobu zwrotu nadpłaconych składek,
- aktualną datę oraz czytelny podpis ubezpieczonego.
We wniosku wypowiedzenia umowy nie są ważne wyłącznie nasze dane – bardzo ważny w tym formularzu jest numer posiadanej polisy. Na tej podstawie ubezpieczyciel może zidentyfikować naszą umowę. Dlaczego jest to tak ważne? Przyjmijmy, że ubezpieczony ma na nazwisko Kowalski oraz w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym posiada polisę na życie, ubezpieczenie mieszkania, samochodu oraz NNW szkolne dla dziecka. Podanie wyłącznie danych osobowych może utrudnić proces rozwiązania umowy z prostej przyczyny – ubezpieczyciel nie będzie mógł rozpoznać ani ubezpieczonego, ani polisy, od której chce odstąpić.
Jak można odzyskać część wpłaconych składek z polisy na życie?
Przed podjęciem decyzji o odstąpieniu od umowy, warto przemyśleć kwestię wartości wykupu polisy. Aby to zrobić, należy sprawdzić dokładnie warunki umowy ubezpieczeniowej (dokument OWU). To w tym dokumencie towarzystwo ubezpieczeniowe powinno określić, jak powinno wyglądać rozwiązanie umowy oraz ile wynosić będzie kwota wykupu ubezpieczenia.
Jako przykład, zobaczmy jak wygląda taki zapis w towarzystwie ubezpieczeniowym Allianz:
W sytuacji, gdy główna umowa polisowa została wypowiedziana przed trzecią rocznicą ubezpieczenia lub nie zostały opłacone wszystkie należności za pierwsze trzy lata trwania umowy, wartość wykupu jest równa wartości wszystkich rachunków dedykowanych po pomniejszeniu o kwotę należności z tytułu dodatkowych umów ubezpieczenia.
Jest to informacja, dzięki której wiemy, jakiego zwrotu środków możemy się spodziewać. Znaczący jest fakt, na jakim etapie umowy dochodzi do wypowiedzenia umowy.
Co zamiast rozwiązania umowy ubezpieczenia na życie?
Decyzja o odstąpieniu od ubezpieczenia na życie jest decyzją ostateczną, której zawsze należy unikać. Bardzo często przyczyna rezygnacji jest dość prozaiczna – chcemy ograniczyć wydatki związane z ubezpieczeniem. Jeśli taka jest nasza motywacja, mamy kilka sposobów na to, by uniknąć ostatecznej rezygnacji z posiadanej ochrony. Oto, co możemy zrobić w takiej sytuacji:
- rezygnacja z umów dodatkowych – zanim całkowicie zrezygnujemy z ochrony na życie, warto zastanowić się czy możemy rozwiązać niektóre umowy dodatkowe, dzięki czemu zmniejszy się nasza składka za ubezpieczenie,
- zmiana częstotliwości płacenia składki – jeśli opłata za polisę jest dla nas uciążliwa, możemy zmienić sposób płatności z systemu miesięcznego na roczny, jest to rozwiązanie szczególnie atrakcyjne wtedy, gdy w ciągu roku mamy dodatkowe źródło gotówki, jak np. zwrot z podatku czy premia roczna,
- zawieszenie składki – zanim kategorycznie rozwiążemy umowę, możemy skontaktować się z ubezpieczycielem i poprosić o zawieszenie składki, w ten sposób nie utracimy samej polisy.
Opłaca się wypowiadać umowę czy nie?
Decyzja o zakończeniu umowy na życie jest dobrowolna, ale w pewnych sytuacjach nieopłacalna, np. w polisie mieszanej. Z kolei w wariancie typowo ochronnym wystarczy zaprzestać opłacać składkę, a najlepiej wypowiedzieć umowę 30 dni naprzód, jeśli znaleźliśmy tańszą lub lepszą propozycję ubezpieczenia na życie.
Rezygnując z polisy na rzecz nowego ubezpieczenia warto pamiętać o karencji, czyli czasowym ograniczeniu odpowiedzialności towarzystwa i ponownym przechodzeniu ankiety medycznej. Dlatego decyzja powinna być przemyślana.
Nic za to nie stoi na przeszkodzie, aby przynajmniej przez pewien czas korzystać z jednej i drugiej polisy – np. czekamy do końca pierwszej umowy, ale mamy już podpisaną kolejną. Wtedy za to samo zdarzenie (wykupione w obu ubezpieczeniach), otrzymamy dwa odszkodowania. Pod warunkiem, że nie obowiązuje na nie karencja i inne limity odpowiedzialności.
Co po wypowiedzeniu polisy na życie?
Utrata ubezpieczenia na życie powoduje, że tracimy ochronę dla siebie oraz najbliższych nam osób. Nie jest to zatem korzystna sytuacja. Jeśli do wypowiedzenia umowy doszło wskutek problemów finansowych, warto zastanowić się nad zakupem innej polisy wówczas, gdy finansowo staniemy na nogi. Dopasujmy ubezpieczenie do swoich nowych możliwości i wybierzmy ochronę, która nie będzie stanowiła dla nas obciążenia finansowego.
Jeśli z kolei nasza rezygnacja z ubezpieczenia wiązała się z tym, że nie byliśmy zadowoleni z jakości świadczonych nam usług - możemy rozejrzeć się za bardziej korzystną dla nas polisą.
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
1. Wypowiedzieć umowę możemy w każdej chwili – formalnie przez złożenie oświadczenia do ubezpieczyciela
2. Innym sposobem jest zaprzestanie opłacania składek po okresie wyznaczenia dodatkowego terminu
3. Na wypowiedzenie nowej umowy mamy 30 dni w przypadku osób fizycznych lub 7 dni, jeśli zawarliśmy ją jako przedsiębiorca
4. Wypowiedzenie umowy przed jej końcem jest niekorzystne zwłaszcza w przypadku polisy ochronno-oszczędnościowej
Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenia o wypowiedzenie umowy w polisie na życie?
-
Czy warto zrezygnować z polisy na życie?
To zależy. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z posiadanego ubezpieczenia, warto wtedy rozejrzeć się za inną polisą. Należy jednak pamiętać, że odstąpienie od umowy ubezpieczeniowej oznacza utratę posiadanej ochrony, a to już znaczący minus wypowiedzenia umowy.
-
Co można zrobić zamiast rezygnacji z ubezpieczenia?
Zanim złożymy wypowiedzenie umowy, możemy zrezygnować z umów dodatkowych, jeśli nasza składka jest za wysoka. W takiej sytuacji możemy również poprosić ubezpieczyciela o zmianę częstotliwości opłacania składek - np. z systemu miesięcznego na roczny. Możemy również wnioskować o zawieszenie składek, dzięki czemu nie utracimy posiadanej polisy.
-
Czy ubezpieczyciel może wypowiedzieć nam umowę polisową?
Tak, szczególnie wtedy, gdy nie spełniamy obowiązków wynikających z umowy. Dzieje się tak np. wtedy, gdy nie dokonujemy płatności związanych ze składkami.
-
Jak zrezygnować z ubezpieczenia na życie?
W celu rezygnacji z polisy na życie należy złożyć wniosek o rozwiązanie umowy polisowej. Musi on zawierać dane osobowe oraz adresowe, numer polisy, prośbę wraz z datą oraz czytelnym podpisem. Gotowe wzory takich wniosków możemy znaleźć w internecie.