Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 5 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Jak napisać rezygnację z ubezpieczenia na życie?

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny
Ubezpieczenie na życie jest dobrowolne, więc w każdej chwili możemy zawrzeć umowę z ubezpieczycielem, jak i ją rozwiązać. W przypadku wypowiedzenia umowy warto jednak wiedzieć, kiedy na taki krok się zdecydować, aby nie stracić.

Samo napisanie rezygnacji z ubezpieczenia nie jest trudne. Pismo z wypowiedzeniem umowy powinno zawierać wszystkie najważniejsze dane, które mieszczą się w umowie zakupu. Dobrze jest umotywować swoją prośbę o rezygnację, choć nie jest to konieczne. 
 

Porównaj ceny
 

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Kiedy można zrezygnować z ubezpieczenia na życie?

Może być kilka przyczyn tego, że chcemy zrezygnować z posiadanej oferty polisy. Rezygnacja z ubezpieczenia na życie może jednak się wiązać z różnymi konsekwencjami, o których warto pamiętać. Rezygnacja może być spowodowana trudnościami finansowymi, kiedy to kwota składki ubezpieczenia będzie znacząca dla naszego budżetu. Z polisy możemy zrezygnować też np. gdy:

  • uznamy zakres ochrony za niewystarczający,
  • otrzymaliśmy zbyt niskie świadczenie od ubezpieczyciela,
  • znajdziemy lepszą ofertę ubezpieczenia, 
  • otrzymamy możliwość zakupu polisy grupowej w miejscu pracy.

Warto jednak pamiętać o tym, że procedurę rozwiązania umowy regulują zapisy znajdujące się w umowie z ubezpieczycielem. Zanim więc zdecydujemy się złożyć wypowiedzenie umowy, powinniśmy sprawdzić, jak należy ten krok przeprowadzić.

Należy również dodać, że możliwość rozwiązania umowy jest również regulowana poprzez przepisy prawa cywilnego. Takie regulacje prawne dotyczące wypowiedzenia umowy ubezpieczenia na życie można znaleźć w art. 812 § 4 k.c. oraz art. 830 k.c.

Z przepisów wynika, że umowa, która została zawarta na dłużej niż 6 miesięcy, może zostać przez nas rozwiązana w ciągu 30 dni od jej zawarcia. Jeśli zdecydujemy się na rezygnację w późniejszym czasie, musimy liczyć się z terminem wypowiedzenia, jaki przewiduje ubezpieczyciel.

Jak powinno wyglądać wypowiedzenie umowy ubezpieczenia?

W celu rozwiązania umowy ubezpieczeniowej, należy złożyć wypełniony i podpisany wniosek wypowiedzenia. Wzór wypowiedzenia umowy ubezpieczenia na życie bardzo często można znaleźć na stronie danego towarzystwa. Musimy jednak pamiętać o tym, że taki wniosek musi zawierać kilka kluczowych informacji, dzięki którym wypowiedzenie przebiegnie szybciej.

Brak tych danych może wydłużyć czas rozwiązywania umowy. Dlatego pamiętajmy, by w wypowiedzeniu znalazły się:

  • dane osoby ubezpieczonej (imię, nazwisko, PESEL, numer i seria dowodu tożsamości oraz aktualny adres zamieszkania),
  • numer polisy,
  • oświadczenie ubezpieczonego,
  • prośba o wypłatę składek – jeśli wypowiedzenie łączy się z wypłatą nadpłaconych składek, należy wskazać sposób dokonania zwrotu (przelew-numer rachunku),
  • aktualną datę oraz czytelny podpis ubezpieczonego.

Brak powyższych informacji może skutkować wydłużeniem procesu rozwiązywania umowy. Ubezpieczyciel może nas wezwać do uzupełnienia danych lub sam proces weryfikacji polisy i ubezpieczonego może potrwać dłużej. 

Gdzie należy wysłać wypowiedzenie z polisy na życie?

Wypowiedzenie umowy możemy złożyć osobiście w siedzibie biura towarzystwa ubezpieczeniowego. Możemy również przesłać wniosek e-mailem lub pocztą tradycyjną. Zanim zdecydujemy się na konkretny krok – sprawdźmy, czy ubezpieczyciel wskazał na swojej stronie internetowej sposób rozwiązywania umowy. Taka metoda zawsze będzie najszybsza.

Adresy Towarzystw Ubezpieczeniowych

Towarszystwo Ubezpieczeniowe

Adres e-mail

Adres biura

Aegon

Formularz online

Centrum Operacyjne, ul. Katowicka 47, 41-500 Chorzów

Allianz

Formularz online

Allianz Polska, Departament Obsługi Klienta, ul. Rodziny Hiszpańskich 1, 02-685 Warszawa

Compensa

mojacompensa@compensazycie.com.pl

Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. 
Vienna Insurance Group

Aleje Jerozolimskie 162 
02-342 Warszawa

ERGO Hestia

Formularz online

-

Generali

centrumklienta@generali.pl

Budynek Marynarska Point, ul. Postępu 15B, 02-676 Warszawa

Nationale-Nederlanden

info@nn.pl

Nationale Nederlanden Towarzystwo ubezpieczeń na życie S.A. ul. Topiel 12, 00-342 Warszawa

Pru

bok@prudential.pl

Prudential International Assurance plc Spółka Akcyjna Oddział w Polsce, ul. Puławska 182, 02-670 Warszawa

PZU

kontakt@pzu.pl

-

Signal Iduna

Formularz online

Signal Iduna Siedmiogrodzka 9
01-204 Warszawa

UNIQA

Formularz online

UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A., ul. Chłodna 51, 00-867 Warszawa

Warta

Formularz online

TU Warta, ul. Chmielna 85/87, 00-805 Warszawa

Tab. 1. Opracowanie własne

 

Co zamiast rozwiązania umowy ubezpieczenia na życie?

Rozwiązanie umowy może być dla nas niekorzystne, ponieważ utracimy dotychczasową ochronę. Dlatego zawsze dobrze jest zastanowić się dokładnie nad tym, jak nie dopuścić do rezygnacji z polisy. 

Szczególnie, gdy dotyczy to rozwiązywania umowy z powodu trudności finansowych. Sprawdźmy, jakie mamy możliwości:

  • zawieszenie składki – jeśli nasze trudności są tymczasowe, można rozważyć opcję czasowego zawiedzenia płatności,
  • zmiana częstotliwości płacenia składki – składka miesięczna może być problematyczna i czasem warto ją zmienić, szczególnie, jeśli regularnie otrzymujemy większą gotówkę w postaci premii rocznej czy zwrotu z podatku,
  • modyfikacja umowy – możemy zrezygnować wyłącznie z umów dodatkowych, dzięki czemu nasza składka miesięczna będzie dla nas bardziej przystępna,
  • zmiana ubezpieczenia na tańsze – jeśli nie jesteśmy zadowoleni z posiadanej oferty, warto rozwiązać umowę i wykupić inne, lepsze ubezpieczenie, dzięki czemu nie utracimy ochrony w codziennym życiu.

Warto pamiętać o tym, że mamy kilka różnych opcji do wyboru i w sytuacji, gdy nasz budżet będzie ograniczony, możemy podjąć kroki, które umożliwią nam zachowanie dotychczasowej polisy. Takim rozwiązaniem jest np. rezygnacja z umów dodatkowych, szczególnie, gdy jest ich kilka. Zmniejszenie wysokości składki może pozwolić nam utrzymać ochronę. Podobnie zmiana terminu płacenia składki może być dobrym pomysłem. Jeśli każdego roku otrzymujemy większą kwotę na konto, która wynika z systemu premiowania w naszym miejscu pracy, to może warto ustalić w tym czasie termin płacenia składki? Wtedy nie odczujemy obciążenia finansowego, a warto wspomnieć o tym, że składka roczna często bywa niższa niż składka miesięczna. Przy płatności rocznej ubezpieczyciele często stosują atrakcyjne zniżki. 

Co dalej po wypowiedzeniu ubezpieczenia na życie?

Jeśli jesteśmy pewni co do naszego wypowiedzenia umowy w ubezpieczeniu na życie, to warto zastanowić się nad tym, co dalej?
Rezygnacja z polisy będzie oznaczała utratę ochrony, a to z pewnością nie będzie dla nas korzystne. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad zakupem tańszej lub bardziej dopasowanej polisy a życie. 

Takie ubezpieczenie na życie możemy znaleźć np. z pomocą porównywarki polis. Wystarczy, że wypełnimy krótki formularz, a następnie w oparciu o udzielone przez nas informacje, zostanie przygotowana dla nas oferta.

Nie warto rezygnować z ubezpieczenia, jeśli nie planujemy zakupu innej ochrony. Nie mamy pewności co do wypadków czy poważnego zachorowania, a taką ochronę warto mieć zawsze.
 

Porównaj ceny
 

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.

To warto wiedzieć

1. Na rezygnację z polisy mamy 30 dni od podpisania umowy z towarzystwem lub otrzymania polisy

2. Zachowując ten termin odzyskamy część wpłaconej składki

3. Rezygnację z polisy możemy sporządzić ręcznie albo wypełnić odpowiedni formularz na stronie ubezpieczyciela

4. Rezygnacja w trakcie trwania umowy nie opłaca się szczególnie w przypadku ubezpieczeń długoterminowych – oszczędnościowych i inwestycyjnych

Najczęściej zadawane pytania o wypowiedzenie umowy ubezpieczenia na życie:

  1. Gdzie można znaleźć regulacje prawne dotyczące wypowiedzenia umowy ubezpieczenia na życie?

    Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia na życie jest regulowane przez kodeks cywilny, a dokładne regulacje opisuje art. 812 oraz 830 kodeksu cywilnego.

  2. Do kiedy mogę rozwiązać umowę polisy na życie, które nabyłem podczas rozmowy telefonicznej?

    Ubezpieczyciel jest zobowiązany do przesłania nam warunków umowy na piśmie. Czas na wypowiedzenie umowy jest liczony od chwili, gdy otrzymamy warunki umowy. Z kolei w sytuacji, gdy zostaną one wysłane dopiero po rozmowie telefonicznej, to czas na wypowiedzenie umowy się ulega wydłużeniu.

  3. Czy ubezpieczyciel może mi wypowiedzieć umowę ubezpieczenia?

    Tak, jeśli składki nie są opłacane w terminie, ubezpieczyciel może wezwać do uregulowania płatności, a jeśli sytuacja nie ulega poprawie – może wypowiedzieć nam umowę.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Średnia ocena: 4.06

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (4)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Jola

2019-11-17 12:17:18

Dzień dobry W piątek podpisałam wniosek o polise na zycie , nie dokonałam jeszcze pierwszej wpłaty, po głebszej analizie doszłam do wniosku iż nie jest ona dla mnie korzystna i chcę z niej zrezygnować , co muszę zrobić .

Odpowiedź Redakcji

2019-11-18 07:52:36

Wystarczy zawiadomić o tym fakcie ubezpieczyciela (mailowo, telefonicznie lub w inny sposób oferowany przez TU), podając numer polisy. Bez opłaconej składki ubezpieczenie i tak nie działa, chyba że umowa jest ważna od dnia podpisania - wtedy ubezpieczyciel może domagać się wyrównania za okres świadczonej ochrony.

Monika

2020-06-25 21:17:17

Jak napisać rezygnację z ubezpieczenia na życie i zwrot odsetek

Magda

2020-11-16 09:58:03

Dzień dobry Ponad miesiąc temu zawarłam umowę na prąd, a w nim utajnione ubezpieczenie na wypadek awarii(hydraulik, elektryk). Jak zerwać to ubezpieczenie , minęło już 30 dni.

Odpowiedź Redakcji

2020-11-16 11:36:49

W umowie powinny być opisane warunki rezygnacji. I klauzule o dopuszczalności i konsekwencjach zmiany umowy. Trzeba będzie liczyć się z tym, że otrzyma Pani niepełny zwrot albo będzie musiała zapłacić za ochronę już świadczoną przez ubezpieczyciela (miesiąc lub dwa miesiące).

Nalewajko

2021-08-06 09:36:34

Rezygnacja z ubezpieczenia PZU

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia