Dziedziczenie środków z polisy na życie - do kogo trafią pieniądze?
- Porównaj ceny
- Z jakiej polisy na życie można dziedziczyć środki?
- Gromadzenie środków na polisie do wypłaty - na czym polega?
- Porównaj ceny
- Kto otrzyma pieniądze z polisy na życie w pierwszej kolejności?
- Kogo we wniosku przy zawieraniu umowy można wpisać jako uposażonego?
- Czy dziedziczone środki są opodatkowane?
- Czy polisa na życie może być traktowana jako element spadku?
- Kiedy dziedziczenie środków nie będzie możliwe?
- Porównaj ceny
Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Aby odziedziczyć środki po zmarłym ubezpieczonym, trzeba być przede wszystkim zapisanym w umowie, czyli uposażonym. Jeśli uposażonych ubezpieczony nie wpisał, decyduje kolejność usankcjonowana prawnie. W niektórych przypadkach otrzymane środki z polisy zostaną pomniejszone o podatek. Te i inne zawiłości związane z dziedziczeniem z polisy na życie wyjaśniamy poniżej.Z jakiej polisy na życie można dziedziczyć środki?
Polisy życiowe dzielą się na ochronne i mieszane. W tych pierwszych cała składka wpłacane przez ubezpieczonego spełnia funkcję ochronną, tzn. jest wypłacana za każde zdarzenie. Jeśli to pobyt w szpitalu i inne zdarzenie, które nie ma skutku śmiertelnego, wtedy pieniądze trafiają do właściciela polisy. A jeśli to zgon (naturalny, w wyniku nieszczęśliwego wypadku, w wyniku wypadku komunikacyjnego), pieniądze trafiają do uposażonych zapisanych w umowie. Mogą do być najbliżsi, ale i dowolne osoby.
Polisami ochronnymi są: indywidualna na życie, terminowa i bezterminowa, NNW w szkole, grupowa polisa w pracy. Tu dziedziczenie środków jest rozumiane jako przekazanie świadczenia uposażonym po śmierci ubezpieczonego.
W polisach mieszanych chodzi o podział składki na część ochronną i część oszczędnościową (gromadzenie składki) bądź inwestycyjną (pomnażanie składki). Jeśli dojdzie do śmierci ubezpieczonego, to oprócz świadczenia z tytułu zgonu dziedziczone są oszczędności bądź środki inwestycyjne przez osoby uposażone.
Polisami mieszanymi są: indywidualna na życie i dożycie (oszczędnościowa), posagowa dla dziecka, inwestycyjna.
Gromadzenie środków na polisie do wypłaty - na czym polega?
Decydując się na długoterminową umowę z ubezpieczycielem, gromadzimy środki na rachunku polisowym. Nasze składki mają prowadzić nas do wybranej przez nas sumy ubezpieczenia, która wypłacana jest na zakończenie umowy lub wcześniej – gdy dochodzi do wystąpienia zdarzenia polisowego np. śmierci lub poważnej choroby. Mowa jest o sporych kwotach pieniędzy, ponieważ suma ubezpieczenia może wynosić zarówno 50 000 zł, jak i 1 000 000 zł. Właśnie z tego powodu należy wiedzieć wcześniej, jak wygląda kwestia wypłaty świadczenia po śmierci.
To, na jaką sumę ubezpieczenia się decydujemy – zależy wyłącznie od nas samych. Warto uwzględnić nie tylko swoje potrzeby, ale również możliwości finansowe. Wysoka suma ubezpieczenia jest pożądana przez większość nas, jednak zbyt wysoka składka może prowadzić do rezygnacji z polisy, co odbywa się zawsze na niekorzyść ubezpieczonego. Pamiętajmy zatem o tym, by dobrać wysokość sumy ubezpieczenia do budżetu, jaki chce się poświęcić na regularną składkę.
Przy wyborze sumy ubezpieczenia zastanówmy się również nad tym, jakiej pomocy finansowej mogą potrzebować nasi bliscy po naszej nagłej śmierci. Co wówczas po nas zostanie? Kredyt mieszkaniowy, firma zatrudniająca ludzi, inne zobowiązania? W takiej sytuacji środki z polisy mogą pomóc im utrzymać dotychczasowy poziom życia bez konieczności zaciągania pożyczek.
Wypłata środków z innego tytułu niż śmierć jest możliwa wówczas, gdy zdecydujemy się na rozszerzenie ochrony czyli zakup omowy dodatkowej. Świadczenie możemy otrzymać m.in. z powodu wypadku, urazu ciała, pobytu w szpitalu czy zdiagnozowania poważnej choroby.
Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Kto otrzyma pieniądze z polisy na życie w pierwszej kolejności?
Podpisując umowę ubezpieczeniową powinno się wskazać osoby uposażone do otrzymania świadczenia – czyli kto ma otrzymać i jaką część sumy ubezpieczenia. W sytuacji, gdy nie wskażemy konkretnych osób, pieniądze otrzymają osoby, które zgodnie z obowiązującym prawem – mają prawo do dziedziczenia, z zachowaniem ich kolejności.
Bardzo często umowy ubezpieczeniowe opisują to bardzo precyzyjnie. Przykładowo - w polisie PZU Spokój na Każdy Dzień opisuje to paragraf 31, zatem środki otrzymają:
- małżonek w całości,
- dzieci w częściach równych,
- rodzice w częściach równych,
- inni ustawowi spadkobiercy ubezpieczonego w częściach równych.
Dziedziczyć mogą również wnuki lub rodzeństwo lub dzieci rodzeństwa osoby ubezpieczonej. Jednak takie osoby powinny być wskazane w umowie ubezpieczeniowej.
Kogo we wniosku przy zawieraniu umowy można wpisać jako uposażonego?
Ubezpieczony może wskazać zarówno swoich krewnych, jak i innych bliskich oraz określić jak duży procent z odszkodowania im przysługuje, jak również może wskazać instytucję, która może otrzymać świadczenie – wśród instytucji najczęściej wskazywany jest bank, w którym posiada się zadłużenie.
Osoby wskazane w umowie nie muszą być spokrewnione z ubezpieczonym, co jest ważną informacją dla tych osób, które np. pozostają w związkach nieformalnych. To ważne z tego względu, że te osoby nie mają podstaw innych niż ujęcie ich w testamencie.
Czy dziedziczone środki są opodatkowane?
Kwestie podatkowe bardzo jasno określa art. 831 § 3, który precyzuje, że suma ubezpieczenia, która przypada uposażonym, nie wchodzi w część spadku po ubezpieczonym. Dlatego podatek nie dotyczy tych polis na życie, które służą finansowej ochronie życia i zdrowia.
Trochę inaczej wygląda sprawa ubezpieczeń inwestycyjnych. W tym przypadku ubezpieczyciel jest zobowiązany zapłacić (pomniejszyć nasz zysk) o podatek dochodowy wynoszący 19%. W takiej sytuacji ubezpieczony zrezygnuje z takiego ubezpieczenia przed końcem umowy, otrzyma od towarzystwa wypłatę, czyli tzw. wartość polisy (sumę wpłaconych składek powiększoną o zyski kapitałowe). Wówczas opodatkowany jest tylko zysk z ubezpieczenia.
Czy polisa na życie może być traktowana jako element spadku?
Te pytanie nurtuje najczęściej osoby, które chcą zrzec się prawa do dziedziczenia po zmarłym. Dotyczy to sytuacji, w których np. ubezpieczony był mocno zadłużony, a nie zostawia po sobie majątku w postaci nieruchomości czy innych dóbr. Rodzina oraz osoby uprawnione do dziedziczenia w takiej sytuacji często zmuszone są do odrzucenia spadku, by nie stać się obciążonymi zadłużeniem po zmarłym.
Świadczenie z polisy na życie nie wchodzi w skład spadku. Oznacza to, że pomimo odrzucenia spadku – bliscy mają prawo do pieniędzy z ubezpieczenia.
Kiedy dziedziczenie środków nie będzie możliwe?
Śmierć ubezpieczonego nie zawsze jest jednak podstawą do wypłacenia świadczenia z polisy. W każdej umowie polisowej znajduje się zapis o wyłączeniu odpowiedzialności. Oznacza to, że są okoliczności zdarzeń polisowych, których ubezpieczyciel nie obejmuje ochroną. Dotyczy to najczęściej sytuacji, w których ubezpieczony miał świadomość i działała na swoją szkodę.
Kiedy rodzina może nie otrzymać świadczenia po zmarłym? Jest to zależne od konkretnej umowy polisowej towarzystwa ubezpieczeniowego, ponieważ każda firma wymieniać może inne zdarzenia. Najczęściej ochrona nie dotyczy zgonu w wyniku:
- samobójstwa (poniżej dwóch lat od zawarcia umowy),
- brania udziału w bójce,
- przebywania na terenie państwa, w którym toczą się działania wojenne,
- skażenia jądrowego,
- spowodowania wypadku pod wpływem alkoholu.
Jest to zapis, który warto znać wcześniej i zwrócić na niego uwagę przy podpisywaniu umowy.
Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! Ubezpieczenie na życie to zabezpieczenie finansowe w sytuacjach, w których dochodzi do zagrożenia życia i zdrowia naszego oraz naszych bliskich. Pamiętajmy jednak, że bardzo ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby nie przepłacić za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
2. Osobami uposażonymi są osoby wskazane przez ubezpieczonego, zatem może to być zarówno rodzina, jak i osoba niespokrewniona
3. Świadczenie polisowe nie wchodzi w skład spadku po zmarłym
4. Ubezpieczenie na życie nie podlega opodatkowaniu, z wyłączeniem polisy inwestycyjnej, co pomniejsza zysk z polisy