Dziecięce porażenie mózgowe a ubezpieczenie
- Porównaj ceny
- Co to jest dziecięce porażenie mózgowe?
- Jak ubezpieczyć się na wypadek mózgowego porażenia dziecięcego?
- Ile wynosi odszkodowanie za dziecięce porażenie mózgowe?
- Kiedy ubezpieczyciel wypłaci świadczenie za dziecięce porażenie mózgowe?
- W jakich sytuacjach ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia?
- Jak rozpoznać objawy porażenia mózgowego?
- Porównaj ceny
Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
W sytuacji poważnego zachorowania dziecka możemy otrzymać wsparcie z polisy na życie. Gdy jesteśmy więc na tym etapie życia, że planujemy powiększyć swoją rodzinę, warto rozważyć zakup ubezpieczenia na życie, które będzie zabezpieczać finansowo różne trudne sytuacje związane z nami oraz dzieckiem. Takim wsparciem może być również ochrona na wypadek dziecięcego porażenia mózgowego.
Co to jest dziecięce porażenie mózgowe?
Mówiąc o dziecięcym porażeniu mózgowym, należy podkreślić, że jest to zespół różnych objawów chorobowych, które dotyczą ośrodkowego układu nerwowego, a w szczególności neuronu ruchowego. Jego pojawienie się może dotyczyć różnych faz rozwoju dziecka, zatem może powstać już w czasie ciąży czy w trakcie porodu, jak i w okresie okołoporodowym.
Przyczyną dziecięcego porażenia mózgowe może stać się:
- niedotlenienie i niedokrwienie,
- wcześniactwo,
- skrajnie mała masa płodu,
- ciąża wielopłodowa,
- urodzenie dziecka w wieku poniżej 16 roku życia,
- urodzenie dziecka w wieku powyżej 40 roku życia.
Na świecie dziecięce porażenie mózgowe dotyczy 1,5-3,3 przypadków na 1000 urodzonych żywo dzieci, natomiast w Polsce MPD stanowi 2,0-2,5 na 1000 żywo urodzonych dzieci.
Jak ubezpieczyć się na wypadek mózgowego porażenia dziecięcego?
Pojawienie się przypadku MPD czyli mózgowego porażenia dziecięcego ma ogromne znaczenie dla całej rodziny, ponieważ dziecko będzie wymagało długiego leczenia, jak i kosztownej rehabilitacji. Taka sytuacja będzie potrzebować zaangażowania wszystkich członków rodziny, ponieważ MPD wymaga poświęcenia na wielu różnych płaszczyznach życia wszystkich domowników. Dziecko z mózgowym porażeniem dziecięcym będzie potrzebowało zatem poświęcenia szczególnej uwagi, opieki oraz zajęć rehabilitacyjnych.
Ubezpieczenie na życie może bardzo wspomóc rodzinę w sytuacji, gdy dziecko dotknie MPD. Przede wszystkim rodzice mogą liczyć na świadczenie z tytułu zdiagnozowania mózgowego porażenia dziecięcego u dziecka. Taka ochrona jest możliwa poprzez zakup odpowiedniej umowy dodatkowej, którą nabywa się na rok. Po upływie 12 miesięcy można ją dalej kontynuować, ale nie mamy też obowiązku odnawiać umowy.
Takie zabezpieczenie jest możliwe dla określonej grupy wiekowej. Przykładowo, TU Uniqa w polisie Ubezpieczenie Dodatkowe na Wypadek Ciężkiego Zachorowania Dziecka Ubezpieczonego ustala górną granicę ochrony na 25 urodziny dziecka. Po tym czasie umowa automatycznie wygasa.
Oprócz MPD Uniqa zabezpiecza również na wypadek:
- nowotworu,
- niewydolności nerek,
- całkowitej utraty wzroku,
- śpiączki,
- oparzeń,
- utraty mowy,
- utraty słuchu,
- utraty kończyn,
- dystrofii mięśniowej,
- zespołu Downa,
- mukowiscydozy,
- pneumokokowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych,
- przeszczepu narządów,
- operacji zastawek serca.
Warto podkreślić, że jest to rodzaj ochrony, który powinien byś szczególnie brany pod uwagę w sytuacji, gdy myślimy o powiększaniu swojej rodziny. Pomoc otrzymana od ubezpieczyciela może okazać się niezwykle potrzebna.
Ile wynosi odszkodowanie za dziecięce porażenie mózgowe?
Kiedy ubezpieczyciel wypłaci świadczenie za dziecięce porażenie mózgowe?
W jakich sytuacjach ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia?
Istnieje kilka różnych powodów, przez które ubezpieczyciel może odstąpić od warunków umowy. Jest to np. karencja, która określa czas między zawarciem ochrony, a rozpoczęciem ochrony ubezpieczeniowej w danym zakresie.
Przykładowo – karencja dotycząca urodzenia dziecka wynosi zazwyczaj nie mniej niż 10 miesięcy. Oznacza to, że panie, które są w ciąży i zdecydują się na zakup ubezpieczenia na życie, mogą nie otrzymać świadczenia z tytułu urodzenia dziecka, a co za tym idzie również z powodu wystąpienia MPD.
Innym powodem, przez który możemy nie otrzymać pieniędzy z polisy to to zatajanie ważnych informacji o stanie zdrowia swoim lub dziecka, jak również wyłączenia odpowiedzialności, które znajdziemy w dokumencie OWU. Ubezpieczyciel określa w nich sytuacje, w których może nie wypłacić należnych nam pieniędzy, np. z powodu uszczerbku na zdrowiu w wyniku:
- nadużycia alkoholu, narkotyków lub lekarstw,
- działania trucizn, trujących gazów lub oparów,
- umyślnego spowodowania choroby, samookaleczenia lub próby samobójstwa,
- przebywania pod wpływem promieni jonizujących w znaczeniu ustawy o ochronie przed promieniowaniem chyba, że promieniowanie następuje pod nadzorem medycznym dla celów leczniczych,
- działań wojennych,
- udziału w zamieszkach lub aktach terroru,
- zarażenia wirusem HIV,
- uprawiania przez Dziecko Ubezpieczonego niebezpiecznych sportów tj. spadochroniarstwo, lotniarstwo, baloniarstwo, akrobatyka, kaskaderstwo, alpinizm, speleologia, nurkowanie z aparatem oddechowym, sporty walki i skoki na gumowej linie.
Jest to zapis w umowie, z którym warto bardzo dokładnie się zapoznać przed podpisaniem umowy, by na przyszłość uniknąć rozczarowania w postaci braku wypłaty świadczenia. W ten sposób zyskamy wiedzę, jakie okoliczności mogą zadziałać na naszą niekorzyść i świadomie możemy ich unikać.
Istnieje również możliwość, że nie otrzymamy świadczenia w sytuacji, gdy problemy zdrowotne naszego dziecka zostały rozpoznane wcześniej, jeszcze przed zawarciem polisy. Dotyczy to np. przypadków, w których osoba decydująca się na zakup polisy posiada już dziecko cierpiące na MPD lub kobieta, która jest w trakcie ciąży i MPD zostało już rozpoznane przed rozwiązaniem.
Jak rozpoznać objawy porażenia mózgowego?
Mózgowe porażenie dziecięce to zespół objawów, które zostaje rozpoznane na wczesnym etapie życia dziecka. Do pierwszych objawów u dziecka, które powinny zaniepokoić rodziców należą:
- nadmierna wiotkość mięśni,
- trudności w połykaniu pokarmów,
- asymetria w ułożeniu ciała,
- drgawki.
Pamiętajmy o tym, że objawy mogą pojawiać się pojedynczo, niezależnie od siebie i w różnych odstępach czasu. Pierwsze oznaki MPD u noworodka mogą być trudne do zaobserwowania. Dopiero z czasem rozwój przestaje przebiegać prawidłowo, a same objawy stają się bardzo zauważalne. Możemy zaobserwować, że dziecko ma trudności z unoszeniem główki lub poruszaniem się. Aktywność dzieci z MPD będzie znacznie odbiegać od naturalnego rozwoju dzieci na określonym etapie życia.
Warto zatem wcześniej zabezpieczyć przyszłość swoją oraz dziecka. Planowanie rodziny powinno uwzględniać również taki scenariusz, dzięki czemu możemy liczyć na wsparcie finansowe, które bardzo nam w takiej sytuacji pomoże.
Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Polisa na życie to pomoc finansowa w różnych trudnościach życiowych oraz sytuacjach, w których dochodzi do zagrożenia życia naszego oraz bliskich nam osób. Ochrona może dotyczyć również zdrowia naszych dzieci. Pamiętajmy jednak, że bardzo ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
2. Otrzymanie świadczenia z tytułu zdiagnozowania MPD jest możliwe, gdy wcześniej została wykupiona umowa dodatkowa chroniąca przed poważnym zachorowaniem dziecka
3. Rodzic przy wyborze ubezpieczenia na życie sam ustala wysokość świadczenia (sumy ubezpieczenia)
4. Przed zakupem warto sprawdzić zapis o wyłączeniach odpowiedzialności, może bowiem okazać się, że zdiagnozowanie porażenie mózgowe przed zawarciem umowy, uniemożliwi otrzymanie pieniędzy z polisy