Ubezpieczenie tabletu i iPada – co warto wiedzieć?
- Jak ubezpieczyć tablet na wypadek uszkodzeń mechanicznych?
- Ubezpieczenie tabletu i iPada w sklepie
- Ubezpieczenie tabletu i iPada u operatora
- Ubezpieczenie tabletu w Simplesurance
- Ubezpieczenie tabletu i iPada w polisie firmowej
- Ubezpieczenie tabletu i iPada w ramach polisy mieszkaniowej
- Do kiedy można ubezpieczyć tablet i iPad od zakupu?
- Jaki jest zakres ubezpieczenia tabletu lub iPada?
- Jak ubezpieczyć tablet i iPad od kradzieży?
- Ubezpieczenie tabletu i iPada – jakie wyłączenia odpowiedzialności?
- Od czego zależy cena ubezpieczenie tabletu i iPada?
- Ile kosztuje dedykowane ubezpieczenie tabletu i iPada?
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Sprawdziliśmy, gdzie można wykupić ubezpieczenie tabletu i iPada od uszkodzeń mechanicznych oraz kradzieży i ile to kosztuje. Okazuje, że jest na to kilka sposób – warto przenalizować każdy wariant i wybrać ten, który najlepiej odpowiada naszym indywidualnym potrzebom.
Jak ubezpieczyć tablet na wypadek uszkodzeń mechanicznych?
Tablet można ubezpieczyć od uszkodzeń mechanicznych w ramach:
- przedłużonej gwarancji,
- podczas zakupu u operatora telekomunikacyjnego,
- w prywatnej firmie świadczącej usługi ubezpieczeniowe,
- w towarzystwie ubezpieczeniowym razem z innym cennymi sprzętami – w ramach polisy mieszkaniowej lub firmowej.
Każdy z tych wariantów działa na nieco innych zasadach. Poniżej omawiamy każdy z nich.
Ubezpieczenie tabletu i iPada w sklepie
Tablet można ubezpieczyć już na etapie jego zakupu w sklepie z elektroniką. Sprzedawcy proponują ubezpieczenie tabletu od uszkodzeń mechanicznych w ramach przedłużonej gwarancji.
Przedłużona gwarancja to usługa dodatkowo płatna i można ją wykupić tylko w dniu zakupu – sklepy nie ubezpieczają w ten sposób używanego sprzętu.
Ubezpieczenie tabletu w ramach przedłużonej gwarancji działa w oparciu o umowę, którą sklep podpisał z konkretnym towarzystwem ubezpieczeniowym, np. Media Markt oferuje ubezpieczenie od towarzystwa La Parisienne Assurances S.A.
Ubezpieczenie tabletu i iPada u operatora
Jeśli tablet kupujemy w ramach umowy z operatorem telekomunikacyjnym, możemy u niego wykupić ubezpieczenie tabletu: w Orange, Plus, Play czy T-mobile. Takie ubezpieczenie działa podobnie jak przedłużona gwarancja zakupiona w sklepie z elektroniką – można je wykupić tylko na nowy sprzęt. Ochronę sprzętu zapewnia TU, z którym operator ma podpisaną umowę, np. Plus oferuje klientom ubezpieczenie tabletu w PZU.
Ubezpieczenie tabletu w Simplesurance
Ubezpieczenie tabletu od uszkodzeń mechanicznych i kradzieży w Simplesurance, to opcja dla tych, którzy nie zdecydowali się na przedłużoną gwarancję w sklepie, ale chcieliby chronić swoje urządzenie. Tutaj zakup ubezpieczenia tabletu jest możliwy także na urządzenia używane. W Simplesurance możemy ubezpieczyć nie tylko tablet, ale i smartfon, konsole do gier, aparat fotograficzny czy telewizor.
Ubezpieczenie tabletu i iPada w polisie firmowej
Dla tych, którzy iPada używają do prowadzenia działalności gospodarczej TU oferują ubezpieczenie tabletu w polisie filmowej.
Do polisy firmowej można włączyć także inne sprzęty: komputery stacjonarne, laptopy, telefony komórkowe, kamery wideo, głośniki, sprzęt AGD, a nawet meble biurowe.
To ubezpieczenie chroni tablet i iPad na wypadek wielu różnych zdarzeń losowych (zalanie, pożar, przepięcia, kradzież itp.) i można je rozszerzyć o dodatkowe ryzyka.
Np. ubezpieczenie tabletu w PZUobejmuje zniszczenia spowodowane przez zdarzenia losowe, tj. ogień, huragan, powódź, grad, zalanie, przepięcia, a dodatkowo także uszkodzenia spowodowane przez nieprawidłowe użytkowanie urządzenia przez pracowników.
W tym TU możemy także ubezpieczyć tablet na wypadek kradzieży z włamaniem, wad produkcyjnych oraz uszkodzeń spowodowanych akcją ratowniczą, np. podczas pożaru. PZU oferuje również opcje pomocy w odzyskiwaniu danych znajdujących się na tablecie.
Ubezpieczenie tabletu i iPada w ramach polisy mieszkaniowej
Polisa mieszkaniowa na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń może chronić nie tylko ściany, podłogi czy armaturę sanitarną, ale także przechowywane w nieruchomości przedmioty, w tym także sprzęt elektroniczny taki jak tablet.
Tablet i iPad w polisie mieszkaniowej możemy ubezpieczyć na wypadek kilkunastu zdarzeń losowych, jak pożar, zalanie, huragan, ulewny deszcz, grad itp. a dodatkowo: na wypadek kradzieży z włamaniem, rabunku, powodzi, przepięcia czy stłuczenia przedmiotów szklanych.
Do kiedy można ubezpieczyć tablet i iPad od zakupu?
Zapisy warunków ubezpieczenia tabletu w poszczególnych TU mogą być różne i mogą nas zaskoczyć. Ważnym aspektem jest tu wiek urządzenia – niektórzy ubezpieczyciele dokładnie określają do jakiego wieku można ubezpieczyć tablet.
Ubezpieczenie w sklepach z elektroniką najczęściej można wykupić w ciągu siedmiu dni od zakupu tabletu czy iPada.Po tym czasie ubezpieczyciel uważa go już za rzecz używaną, nawet wtedy, gdy nie otworzyliśmy jeszcze zapieczętowanego pudełka.
Przedłużoną gwarancję na tablet u operatora GSM, możemy wykupić jedynie od razu podczas zakupu sprzętu – większość operatorów informuje, że ubezpiecza w ten sposób tylko sprzęt fabrycznie nowy.
Niektóre firmy oferujące ubezpieczenie tabletu od uszkodzeń mechanicznych, tj. Simplesurance, nie ubezpieczają sprzętu starszego niż półroczny.
Pod tym względem dużo większe możliwości mamy, decydując się na ochronę w polisie mieszkaniowej lub firmowej. Choć towarzystwa ubezpieczeniowe także określają maksymalny wiek ubezpieczanego tabletu czy iPada i innych urządzeń, zwykle może on wynosić nawet kilka lat.
Wiek urządzenia może mieć również wpływ na wysokość odszkodowania z ubezpieczenia. Na stuprocentowy zwrot kosztu tabletu możemy zazwyczaj liczyć liczyć do pół roku od jego zakupu. Z czasem suma ubezpieczenia może być coraz mniejsza.
Jaki jest zakres ubezpieczenia tabletu lub iPada?
Ubezpieczenie tabletu oraz innych sprzętów elektronicznych obejmuje zwykle:
- zalanie cieczą,
- upadek,
- złamanie,
- szkody spowodowane awarią prądu (zwarcie, przepięcie itp.).
Zakres ubezpieczenia tabletu zależy przede wszystkim od tego, na jaki rodzaj ubezpieczenia się zdecydujemy. Zakres może być także różny w poszczególnych towarzystwach.
Ubezpieczenie tabletu w sklepie nie daje nam możliwości wyboru towarzystwa ubezpieczeniowego, a co za tym idzie, dokładnego zakresu czy zasad działania polisy.
W ramach przedłużonej gwarancji zyskujemy ochronę od TU, z którym umowę ma podpisany sprzedawca. Choć zwykle mamy do wyboru kilka wariantów, wybór ten nie jest zbyt duży. Zakres podstawowego ubezpieczenia tabletu w ramach przedłużonej gwarancji obejmuje z reguły tylko awarię, rozszerzony zaś zawiera też ryzyko przypadkowego uszkodzenia, np. upadek lub zalanie cieczą. Jeśli zdecydujemy się na pełen zakres, zyskamy dodatkowe ubezpieczenie tabletu od kradzieży.
Z kolei w Simplesurance wszystkie te ryzyka mamy w jednym ubezpieczeniu, jedynie ubezpieczenie od kradzieży dostępne jest jako opcja dodatkowa.
Ubezpieczenie tabletu w polisie mieszkaniowe i w polisie firmowej działa najczęściej w następujących przypadkach:
- zdarzenia losowe, tj. ogień, wybuch, ulewny deszcz, huragan itp,
- powódź,
- kradzież z włamaniem,
- rabunek,
- przepięcia.
Warto jednak wiedzieć, że niektóre ryzyka dostępne są już w postawie (zdarzenia losowe), inne dostępne są najczęściej jako dodatkowe ubezpieczenie tabletu (np. przepięcia).
Rozważając dodatkowe ubezpieczenie tabletu, warto zwrócić uwagę na rozszerzenie Home Assistance, w ramach którego możemy liczyć na szybką i bezpłatną pomoc fachowca przy naprawie sprzętu.
W polisie mieszkaniowej dostępna jest także opcja All Risk – ubezpieczenie od wszystkich ryzyk, która ma bardzo szeroki zakres.
Jak ubezpieczyć tablet i iPad od kradzieży?
Tablet to nowoczesne miniaturowe urządzenie, które może pracować identycznie jak duży stacjonarny komputer. To sprawia, że z reguły nie są to urządzenia tanie. Jednocześnie łatwo i szybko można je ukraść w miejscu publicznym lub podczas włamania do mieszkania – dla złodziei to świetny łup. Kupując polisę, warto więc zadbać także o ubezpieczenie tabletu od kradzieży.
Ubezpieczenie tabletu to często opcja dodatkowo płatna, ale nie warto na tym oszczędzać. Ważne jest, by sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, jakie sytuacje nie będą przez ubezpieczyciela uznane przy kradzieży tabletu.
Wiele TU określa, że nie wypłaca odszkodowania za kradzież sprzętu pozostawionego bez opieki, w miejscu publicznym, czyli w sytuacji, gdy do kradzieży doszło w wyniku naszego ewidentnego zaniedbania.
Mamy także obowiązek zgłoszenia kradzieży tabletu na policję – jeśli nie zrobimy tego w czasie określonym w umowie z TU, również możemy nie otrzymać odszkodowania za stratę.
W ramach dodatkowego ubezpieczenia tabletu, możemy go także chronić go na wypadek rozboju, czyli na wypadek sytuacji, gdy złodzieje siłą lub groźbą zabiorą nam sprzęt.
Ubezpieczenie tabletu i iPada – jakie wyłączenia odpowiedzialności?
W polisach ubezpieczeniowych zawsze znajdują się tzw. wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których nie otrzymamy odszkodowania za szkodę, pomimo regularnie opłacanych składek.
Najczęściej w wyłączeniach odpowiedzialności znajdują się uszkodzenia mienia spowodowane celowo, wywołane przez nasze zaniedbanie lub spowodowane przez nas pod wpływem środków odurzających. W wyłączeniach odpowiedzialności może znaleźć się także użytkowanie urządzenia niezgodnie z instrukcją obsługi lub próby naprawy go na własną rękę.
W przypadku ubezpieczenia tabletu w Simplesurance obowiązuje zasada: „Nie możesz używać sprzętu, nie tyle niezgodnie z instrukcją, co z ogólnym przeznaczeniem produktu.”
Ubezpieczenie tabletu w ramach polisy mieszkaniowej z reguły nie obejmuje szkód, które może naprawić producent. W wyłączeniach odpowiedzialności znajduje się również często zapis o tym, że towarzystwo nie wypłaci odszkodowania za szkody spowodowane naturalnym zużyciem sprzętu.
Warto zwrócić uwagę także na karencję na konkretne ryzyka, pojawiające się przy ubezpieczaniach mieszkaniowych. Karencja obowiązuje zazwyczaj na powódź – określa moment, w który polisa zaczyna działać, np. dwa tygodnie od podpisania umowy.
W umowie mogą być zawarte także limity odpowiedzialności, czyli maksymalne oraz minimalne wartości szkód. Np. TU może nie pokrywać szkód, których wartość jest mniejsza niż 100 zł i większa niż 5 000 zł.
Zapoznanie się z zasadami w OWU jest bardzo ważne, dzięki temu w momencie wystąpienia szkody unikniemy niemiłych niespodzianek.
Od czego zależy cena ubezpieczenie tabletu i iPada?
Jeśli zdecydujemy się na ubezpieczenie tabletu w polisie mieszkaniowej, im większy zakres ochrony wybierzemy, tym cena za polisę może być wyższa.
Cena ubezpieczenia tabletu w polisie mieszkaniowej zależy przede wszystkim od:
- wartości ubezpieczanego mienia,
- lokalizacji nieruchomości,
- zakresu ochrony,
- zabezpieczeń w nieruchomości, tj. drzwi antywłamaniowe, rolety itp. (w przypadku ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem),
- czasu trwania umowy.
Każde TU indywidualnie wycenia koszt ubezpieczenia, oceniając ryzyko ubezpieczeniowe. To właśnie dlatego pod uwagę brana jest lokalizacja mieszkania oraz sposób jej ochrony. Jeżeli nieruchomość ulokowana jest na terenach zalewowych lub nie ma w niej zamontowanych drzwi antywłamaniowych, cena za ubezpieczenie może być wyższa.
Ile kosztuje dedykowane ubezpieczenie tabletu i iPada?
Ceny ubezpieczenia tabletu są dość wygórowane. Przede wszystkim dlatego, że taki sprzęt jest bardzo narażony na przypadkowe uszkodzenia. Ubezpieczyciele wiedzą także, że urządzenia mobilne już przez producentów konstruowane są w taki sposób, by prędzej czy później doszło do awarii. Naprawa tabletu dość często jest również nieopłacalna i jedynym rozwiązaniem jest wymiana sprzętu na nowy.
Oczywiście cena za ubezpieczenie tabletu zależy przede wszystkim do rodzaju polisy, na jaką się zdecydujemy. Duże znaczenie ma również wartość ubezpieczanego mienia.
Przykładowo ubezpieczenie tabletu Microsoft o wartości od 1100 zł – 2200 zł w Simplesurance, to koszt prawie 220 zł na rok. A jeśli zdecydujemy się na dodatkową ochronę na wypadek kradzieży tabletu, cena rośnie do 240 zł za rok.
Z kolei ceny za ubezpieczenie mieszkania wraz z mieniem ruchomym rozpoczynają się już od 100-200 zł za rok. Taka polisa może chronić nie tylko sam tablet, ale także wszystkie inne cenne sprzęty przechowywane w mieszkaniu.Ceny za ubezpieczenie tabletu w Warcie, Ergo Hestii, PZU czy Generali, w ramach ubezpieczenia mieszkania, można sprawdzić za pomocą kalkulatora polis mieszkaniowych – w ten sposób w jednym miejscu znajdziemy oferty różnych TU i szybko porównamy je ze sobą.
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Polisa mieszkaniowa może zabezpieczać nasze mienie na wypadek wielu różnych zdarzeń. Zakres ubezpieczenia możemy samodzielnie dopasować do swoich potrzeb. Podstawowa polisa uwzględnia z reguły kilkanaście zdarzeń losowych, ale pełną ochronę zagwarantują nam dodatki do, tj: kradzież z włamaniem czy Home Assistance. Dobrą polisę mieszkaniową w atrakcyjnej cenie można łatwo znaleźć za pomocą kalkulatora polis mieszkaniowych. Dosłownie w 3 minuty porównamy w nim oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych i z pewnością znajdziemy coś dla siebie.
1. Tablet można ubezpieczyć w ramach: przedłużonej gwarancji – podczas zakupu u operatora telekomunikacyjnego lub w sklepie z elektroniką, bezpośrednio w firmie ubezpieczeniowej lub w ramach polisy mieszkaniowej lub firmowej
2. Do polisy firmowej można włączyć też inne sprzęty: komputery stacjonarne, laptopy, telefony komórkowe, kamery wideo, głośniki, sprzęt AGD, a nawet meble biurowe
3. Niektóre firmy oferujące ubezpieczenie tabletu od uszkodzeń mechanicznych, tj. Simplesurance, nie ubezpieczają sprzętu starszego niż półroczny
4. Ubezpieczenie tabletu w ramach polisy mieszkaniowej z reguły nie obejmuje szkód, które może naprawić producent