Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 30 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie mieszkania - jakie dokumenty są konieczne do zawarcia umowy?

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny
Formalności zależą od konkretnej sytuacji: przystąpienia do polisy, zmiany warunków umowy, cesji na bank, zgłoszenia zgody, wypłaty świadczenia i rezygnacji z ochrony ubezpieczeniowej. Analizujemy każdą z nich i podpowiadamy, co trzeba przygotować.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

W dobie porównywarek internetowych dostępnych online zakup produktów i usług na odległość musi być maksymalnie uproszczony. Podobnie jest z polisą mieszkaniową, której zakup trwa kilka minut. Umowa przychodzi e-mailem na skrzynkę, a ochrona zaczyna się już na drugi dzień od opłacenia składki.

 

Polisa mieszkaniowa z porównywarki - wystarczy dostęp do internetu 


Najmniej formalności wiąże się z zakupem polisy mieszkaniowej. Nie trzeba drukować umowy ani jej podpisywać. Jedyną czynnością jest wypełnienie formularza dołączonego do kalkulatora ubezpieczeń online.

Kalkulator składa się z kilkunastu pytań dotyczących:

  • przedmiotu ubezpieczenia – wartość mieszkania, adres, piętro,
  • danych lokatora – w tym liczby osób niepełnoletnich,
  • zakresu ochrony – umowy dodatkowe, zabezpieczenia własne,
  • ubezpieczenia – kontynuacja, historia szkód, cesja na bank.

Obejdzie się bez dodatkowych formalności, jeśli ubezpieczamy mieszkanie bez wyposażenia o szczególnej wartości (dzieła sztuki, zbiory kolekcjonerskie, trofea myśliwskie, instrumenty muzyczne i inne). W przeciwnym razie konieczna może być wizyta rzeczoznawcy z towarzystwa ubezpieczeń.

 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
 

Ubezpieczenie tylko do kredytu hipotecznego - z cesją na bank


Część lokatorów szuka ubezpieczenia tylko dlatego, że taki wymóg stawia bank udzielający kredytu za zakup mieszkania. Taką polisę można kupić również przez porównywarkę ubezpieczeń nieruchomości.

Wystarczy wybrać w kalkulatorze wariant S (cesja na bank). Warto pamiętać, że polisa w tym wariancie jest najtańsza, ale też posiada najwęższy zakres ochrony – ograniczony do ścian i stałych elementów od ognia i innych zdarzeń losowych. Aby chronić także wyposażenie – w tym od kradzieży – zapłacimy od 100-150 zł rocznie więcej, wybierając wariant L lub XL.

Jedyna formalność to dostarczenie bankowi zawartej polisy mieszkaniowej – w formie papierowej lub elektronicznej.


Inna suma ubezpieczenia i zakres umowy? Wystarczy zgoda


Zakup polisy mieszkaniowej i opłacenie składki na rok z góry wcale nie oznacza, że przez kolejnych 12 miesięcy będziemy zdani na wybrany zakres ochrony i sumę ubezpieczenia. Warunki umowy można zmienić, kontaktując się z towarzystwem.

Formalności związane ze zmianą warunków umowy to podpisanie odpowiedniej zgody wystawionej przez ubezpieczyciela, a także ewentualna dopłata różnicy w składce.
 


   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!



E-formularz do zgłoszenia szkody


W razie pożaru, kradzieży czy innej szkody mamy kilka sposobów na jej zgłoszenie do towarzystwa:
  • telefon,
  • e-mail,
  • chat,
  • SMS.
Można też udać się do towarzystwa osobiście, ale najbardziej efektywnym sposobem będzie wypełnienie e-formularza dostępnego na stronie ubezpieczyciela.

E-formularz umożliwia nie tylko dokładny opis zdarzenia, ale również załączenie dokumentów i zdjęć z miejsca zdarzenia. Im więcej informacji zamieścimy w e-formularzu, łącznie z numerem polisy i danymi mieszkania oraz lokatora, tym szybciej zostanie podjęta decyzja o wypłacie odszkodowania.

W niektórych przypadkach zgłoszenie szkody będzie skutkowało wizytą rzeczoznawcy, który oceni skalę zniszczeń. Taka osoba może zostać powołana przez poszkodowanego, o ile wcześniej wyrazi na to zgodę towarzystwo.

O czym pamiętać po szkodzie na mieniu?

 

protokół powypadkowy – od policji lub straży pożarnej

podstawa do wypłaty kwoty odszkodowania, uwzględnia koszty usuwania szkody, jeśli takie zdarzenie jest zawarte w zakresie ubezpieczenia,
 

rachunek – od rzeczoznawcy

w porumienieniu z ubezpieczycielem można powołać rzeczoznawcę zewnętrznego, który określi zakres strat materialnych
 

spis zniszczonego mienia

lista powinna zawierać przybliżoną wartość i dostępne dowody (faktury, rachunki) oraz inne dokumenty uzasadniające roszczenie, dotyczy ruchomości zwykłych
 

rachunek za zabezpieczenia własne

w razie kradzieży z włamaniem towarzystwo zwraca także poniesione koszty naprawy lub wymiany uszkodzonych zabezpieczeń przeciwwłamaniowych
 

przeglądy instalacji

paragony, rachunki lub protokoły otrzymane od kominiarza bądź innego specjalisty, o ile taki przegląd był konieczny

 Tabela 1. Oprac. własne.

 
PAMIĘTAJ!
Zgłoszenie szkody musi nastąpić najpóźniej od 3 do 7 dni. Dokładny termin jest zawsze podany w dokumencie OWU otrzymanym razem z polisą.


Kontynuacja polisy mieszkaniowej


Typowa polisa mieszkaniowa to produkt ważny przez 12 miesięcy. Tuż przed końcem trwania umowy ubezpieczyciel skontaktuje się z nami z zapytaniem o kontynuację polisy. Mamy kilka możliwości do wyboru:
  • kontynuować polisę – jeśli w tym samym zakresie i sumie ubezpieczenia, wystarczy opłacić składkę, ale też zapytać o zniżki, bo niektóre towarzystwa oferują niższe opłaty za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia,
  • zmienić warunki umowy – jedyną formalnością jest opłacenie składki w zmienionej wysokości,
  • zmienić towarzystwo – jeśli w porównywarce ubezpieczeń znajdziemy tańszy produkt albo trafimy na aktualną promocję, warto pomyśleć o zmianie ubezpieczyciela, aby za tę samą ochronę nie przepłacać.
 

Koniec ubezpieczenia - jak napisać rezygnację?


Jeśli z jakichś powodów nie chcemy kontynuować umowy z towarzystwie, możemy wnioskować o zwrot niewykorzystanej składki.
W sporządzonym piśmie powinny się znaleźć:
  • dane osoby ubezpieczonej (imię, nazwisko, datę urodzenia, PESEL, aktualny adres, seria i numer dokumentu tożsamości),
  • numer polisy,
  • aktualna datę i czytelny podpis, zgodny z tym, jaki został złożony na umowie ubezpieczeniowej.

Większość towarzystw posiada na swojej stronie formularz rezygnacji z umowy do pobrania. Wydrukowany dokument trzeba dostarczyć ubezpieczycielowi osobiście lub skanem.
W przypadku ubiegania się o zwrot nadpłaconych składek lub wykupu ubezpieczenia – należy wystosować na piśmie prośbę o wypłatę, w tym wskazanie sposobu przekazania pieniędzy (np. przelew, przekaz).
 


   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć
1. Zakup ubezpieczenia nieruchomości przez internet odbywa się bez żadnych formalności

2. Pisemna zgoda będzie potrzebna w razie chęci zmiany warunków umowy w trakcie jej trwania

3. Formalności są zwiazane głównie ze zgłoszeniem szkody

4. Najlepszą metodą zgłoszenia szkody jest wypełnienie e-formularza na stronie towarzystwa
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia