Ubezpieczenie domu bez odbioru technicznego - czy jest to możliwe?
- Na czym polega odbiór techniczny domu?
- Co grozi za mieszkanie w domu bez odbioru technicznego?
- Czy za szkodę w domu bez odbioru technicznego dostaniemy pieniądze z polisy?
- Jakie są etapy wznoszenia domu?
- Ubezpieczenie domu w budowie – na czym polega?
- Jak zmienić polisę dla domu w budowie na zwykłą?
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Przed uzyskaniem odpowiedniego zezwolenia od Nadzoru Budowlanego będziemy mogli ubezpieczyć nieruchomość, ale tylko w ograniczonym wymiarze. Wyjaśniamy, na jakich zasadach można ubezpieczyć nieruchomość przed dopełnieniem tej formalności, a także opisujemy procedurę samego odbioru.
Na czym polega odbiór techniczny domu?
Ostateczną zgodę na zamieszkanie nieruchomości wydaje Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Zanim jednak złożymy do tej instytucji stosowny wniosek, musimy uzyskać kilka innych dokumentów:
- dziennik budowy (uzupełniany przez kierownika budowy);
- oświadczenie kierownika budowy o zgodności rodzaju prowadzonych prac z pozwoleniem na budowę;
- protokół od inspekcji kominiarskiej;
- protokół potwierdzający szczelność instalacji gazowej;
- protokół potwierdzający sprawność instalacji elektrycznej;
- protokół potwierdzający sprawność instalacji wodno-kanalizacyjnej;
- zezwolenie od Państwowej Straży Pożarnej;
- zezwolenie od Państwowej Inspekcji Pracy;
- zezwolenie od Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska;
- zezwolenie od Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Kompletną dokumentację składamy do odpowiedniego działu urzędu gminy lub miasta wraz z zawiadomieniem o zakończeniu budowy. Nadzór Budowlany na rozpatrzenie naszego wniosku ma 21 dni.
Dopóki wszystkie te formalności nie zostaną dopełnione, nie powinno się wprowadzać do nowopowstałego domu. Grozi to nie tylko karami finansowymi, ale również utratą zdrowia lub życia.
Co grozi za mieszkanie w domu bez odbioru technicznego?
Zamieszkanie w domu, który nie przeszedł przeglądu technicznego, jest nie tylko nielegalne, ale i niebezpieczne. Chociaż tak liczne formalności mogą być przez nas postrzegane jako uciążliwe, to jednak ich istnienie ma głęboki sens. W domu, który ma np. wady konstrukcyjne albo niesprawne instalacje, może dojść do tragedii. Sami często nie jesteśmy w stanie ocenić, czy w budynku wszystko jest wykonane poprawnie i czy nie zagraża on życiu i zdrowiu lokatorów. Dlatego też musimy zaangażować w to odpowiednie służby i instytucje – tylko eksperci są w stanie rzetelnie ocenić, czy dom nadaje się do zamieszkania.
Za zamieszkanie w domu, który nie przeszedł jeszcze odbioru technicznego przewidziane są też duże kary finansowe, nawet do 10 000 zł.
Czy za szkodę w domu bez odbioru technicznego dostaniemy pieniądze z polisy?
Przypomnijmy, że budynek, który nie przeszedł przeglądu technicznego, nawet jeśli jego budowa została już zakończona, formalnie nadal jest domem w budowie. Szkody, które zaistnieją na jego obszarze przed uzyskaniem pozwolenia na zamieszkanie, mogą być uznane, ale odnośnie tych sytuacji, które są opisane w OWU polisy dla domu w budowie.
Posłużmy się przykładem. Mury i elementy stałe domu w budowie są ubezpieczone przed ogniem i innymi zdarzeniami losowymi. Wybucha pożar, a ogień trawi wszystko, co znajdowało się na posesji i we wnętrzu budynku. Towarzystwo wypłaci nam wówczas odszkodowanie za ubezpieczone mienie, czyli mury i elementy stałe. Straty poniesione na ruchomościach domowych będziemy musieli pokryć już jednak z własnej kieszeni.
Jakie są etapy wznoszenia domu?
Odbiór techniczny, czyli oficjalna „przepustka” do zamieszkania domu, jest zwieńczeniem długookresowych działań. Prześledźmy, jakie prace należy wykonać i jakich formalności dopełnić, żeby możliwe było uzyskanie zezwolenia od Nadzoru Budowlanego.
Chociaż domy budowane są w różnych technologiach, to jednak podstawowy harmonogram prac jest raczej uniwersalny. W pierwszej kolejności trzeba dopełnić wszystkich kwestii formalnych, uzyskać stosowne pozwolenia oraz złożyć wniosek o zgodę na budowę. Później grodzi się działkę, wykonuje prace geodezyjne oraz buduje fundamenty. W dalszej kolejności doprowadza się budynek do stanu surowego otwartego – powstają wówczas ściany, stropy, wierzba dachowa, schody betonowe, komin, itp.. Później inwestycję należy doprowadzić do stanu surowego zamkniętego (staje się przestrzenią zamkniętą dzięki drzwiom i oknom), przetestować poszczególne instalacje czy posprzątać plac budowy. Zostają nam już tylko prace montażowe i wykończeniowe oraz dopełnienie ostatnich kwestii formalnych, czyli przede wszystkim uzyskanie zgody na zamieszkanie.
Etapy budowy domu jednorodzinnego
Etap |
Podejmowane działania | |
1 | Przygotowania formalne |
|
2 | Stan zerowy |
|
3 | Stan surowy otwarty |
|
4 | Stan surowy zamknięty |
|
5 | Wykończenie oraz prace montażowe |
|
6 | Zakończenie budowy |
|
Źródło: kb.pl.
Ubezpieczenie domu w budowie – na czym polega?
Ubezpieczenie nieruchomości może dotyczyć nie tylko mieszkania lub domu, ale również domu w budowie, czyli po prostu inwestycji budowlanej. Kiedy finansujemy budowę wyłącznie z własnych środków, to taka polisa jest nieobowiązkowa. Jeśli jednak posiłkujemy się kredytem, to bank będzie chciał wymusić na nas zakup ubezpieczenia, uzależniając udzielenie pożyczki od nabycia i scedowania na niego polisy. W ten sposób kredytodawca zabezpiecza swoje interesy i jest to powszechnie stosowana praktyka.
Polisa dla domu w budowie jest relatywnie tania, co wiąże się też z ograniczonym zakresem ochrony.Przedmiotem ubezpieczenia są tutaj mury i elementy stałe, a ochrona odnosi się do większego lub mniejszego katalogu zdarzeń losowych (ogień, huragan, zalanie, powódź, uderzenie pioruna, eksplozja, itd.). Takie polisy z reguły nie posiadają rozszerzeń dla lokatorów, czyli OC w życiu prywatnym, Home Assistance, NNW, pomocy prawnej, itp.. Kradzież z włamaniem, czyli jeden z najpopularniejszych i najbardziej wartościowych dodatków, dostępna jest dopiero w momencie, w którym dom jest na etapie surowym zamkniętym i odnosi się tylko do wybranych przedmiotów (materiałów budowlanych, narzędzi i elementów składowych).
PAMIĘTAJ!
Budynek, który nie uzyskał jeszcze odbioru technicznego, przez towarzystwa ubezpieczeniowe uznawany jest za tzw. dom w budowie, a polisa dla takiej nieruchomości jest nieco inna, niż zazwyczaj.
Jak zmienić polisę dla domu w budowie na zwykłą?
Polisę dla domu w budowie najczęściej nabywa się na okres 12 miesięcy. Jeśli do tego czasu prace nie zostaną zakończone, ubezpieczenie można przedłużyć w tym samym towarzystwie lub skorzystać z konkurencyjnej oferty, jeśli ta okaże się atrakcyjniejsza. Budowa może jednak skończyć się przed terminem obowiązywania umowy i co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji?
W takich okolicznościach możliwe są dwa rozwiązania:
- Rozwiązanie umowy z towarzystwem i uzyskanie zwrotu niewykorzystanej składki.
- Zmiana w polisie przedmiotu ubezpieczenia na dom mieszkalny.
W drugim przypadku konieczne może okazać się dopłacenie pewnej sumy, bo składka dla domu w budowie – z racji okrojonego zakresu ochrony – najczęściej jest niższa, niż normalnie. Będziemy wówczas mogli uzupełnić ubezpieczenie o interesujące nas dodatki, czyli np. ruchomości domowe, kradzież z włamaniem, OC w życiu prywatnym czy Home Assistance.
O ile w OWU polisy dla domu w budowie nie ma konkretnych zapisów dotyczących omawianej sytuacji, to wszelkie zmiany w umowie muszą być zaakceptowane przez ubezpieczyciela. Zawsze warto jednak przynajmniej spróbować porozumieć się z towarzystwem, żeby nie stracić niewykorzystanej składki lub też zapewnić sobie lepszą ochronę z polisy.
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Zarówno polisę dla domu w budowie, jak i dla budynku już gotowego do zamieszkania, warto dobrać pod kątem zawartości i ceny. Szerokie ubezpieczenie wymaga wykupienia przynajmniej kilku rozszerzeń, takich jak ruchomości domowe, powódź, kradzież z włamaniem czy OC w życiu prywatnym. W momencie, w którym zdecydujesz, jaki zakres ubezpieczenia Cię interesuje, postaraj się znaleźć taki produkt w jak najlepszej cenie. Żeby nie przepłacić , sprawdź najpierw wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ze sobą ceny 18 towarzystw i znajdziesz najkorzystniejsze rozwiązanie konkretnie dla Twojej nieruchomości.
2. Formalnym zakończeniem prac budowlanych jest uzyskanie odbioru technicznego
3. Polisę dla domu w budowie można zamienić na zwykłą polisę mieszkaniową za zgodą towarzystwa i po dopłaceniu różnicy w składce
4. Za zamieszkanie w domu bez odbioru technicznego grożą wysokie kary finansowe