Jakie dokumenty do ubezpieczenia domu?
- Dom jako przedmiot ubezpieczenia – na co zwracać uwagę?
- Kupujemy ubezpieczenie dla domu – online czy offline?
- Ubezpieczenie domu przez 12 miesięcy – nie daj się zaskoczyć
- Zakończenie budowy domu – co z ubezpieczeniem?
- Pożar, włamanie i inna zdarzenie – jak zgłosić szkodę?
- Koniec lub zmiana ubezpieczenia – co z resztą składki?
Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Rozszerzenia, czyli umowy dodatkowe są istotne także z punktu widzenia ewentualnych formalności. Jeśli ubezpieczenie domu obejmuje kradzież z włamaniem, trzeba pamiętać o odpowiednim postępowaniu, aby otrzymać świadczenie. W przypadku wykupienia samej podstawy pewne zdarzenia nas nie dotyczą, a tym dokumenty i odszkodowanie.
Dom jako przedmiot ubezpieczenia – na co zwracać uwagę?
To, ile czeka nas formalności związanych z ubezpieczeniem domu, zależy w głównej mierze od wybranego zakresu ochrony. Różnica dotyczy też stanu takiej nieruchomości:
- dom zamieszkany (wolnostojącym szeregowy czy bliźniak) – możemy korzystać ze wszystkich elementów ochrony, formalności są uzależnione od liczby rozszerzeń,
- dom w budowie – węższy zakres ochrony,
- dom drewniany – wyższa składka, zakres ochrony taki sam jak dla domu murowanego,
- dom na kredyt – formalności związane z ubezpieczeniem wymaganym przez bank,
- dom na wsi – polisa obowiązkowa, jeśli całe gospodarstwo rolne przekracza obszar 1 ha.
Właściciel domu powinien pamiętać o spełnieniu określonych wymogów na każdym etapie ubezpieczenia. Jednym z podstawowych jest dbanie o regularne przeglądy instalacji grzewczej, kanalizacyjnej i innej. Taki dokument przyda się szczególnie w momencie szkody związanej z pożarem czy zalaniem. A jak wyglądają formalności w pozostałych sytuacjach?
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Kupujemy ubezpieczenie dla domu – online czy offline?
Pierwszą formalnością dotyczącą ubezpieczenia domu jest zakup polisy. Do wyboru mamy kilka miejsc: porównywarka, agent, bank czy aplikacja w telefonie. Ze wszystkich wymienionych metod tylko porównywarka daje możliwość zakupu ubezpieczenia w korzystnej cenie. Pozostałe rozwiązanie to w rzeczywistości zdanie się na jedna z zaproponowanych ofert. W efekcie nie wiemy, czy kupiona polisa jest opłacalna na tle konkurencyjnych ubezpieczeń.
Kupno ubezpieczenia domu przez porównywarkę jest bardzo proste. Nie trzeba nawet logować się do strony, tylko uzupełnić formularz, aby wyświetlić proponowane polisy mieszkaniowe.
Na tym etapie:
- nie potrzebujemy drukować żadnych umów,
- zakup ubezpieczenia domu odbywa się online,
- składkę opłacamy przelewem bez wychodzenia z domu,
- gotowa polisa trafia na skrzynkę mailową.
Ubezpieczenie domu przez 12 miesięcy – nie daj się zaskoczyć
Posiadanie ubezpieczenia domu to komfort psychiczny i realne zabezpieczenie naszych finansów w przypadku nawet niewielkiej szkody. Umowa z towarzystwem trwa zwykle 12 miesięcy, ale to nie znaczy, że możemy przez ten czas zdać się na łaskę losu.
Aby uzyskanie odszkodowania było prostsze i wypłacone w pełnej kwocie, warto pomyśleć o kilku formalnościach, jak:
- przeglądy kominiarskie – dla posiadających piec czy kominek,
- spis inwentarza – ułatwi wycenę po wystąpieniu kradzieży, zalania itp.,
- faktury i rachunki – chodzi o udokumentowanie wartości cennych przedmiotów, np. biżuterii.
W trakcie rwania 12-miesięcznej umowy może się zdarzyć zakup dodatkowych ruchomości, które również chcielibyśmy chronić z polisy. Wtedy jedyną formalnością jest kontakt z towarzystwem w celu podwyższenia sumy ubezpieczenia i wyrównania różnicy w składce.
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Zakończenie budowy domu – co z ubezpieczeniem?
Formalności związane z zakupem domu w budowie są takie same jak w przypadku domu już zamieszkałego. Okres umowy trwa również 12 miesięcy. A co, jeśli w trakcie trwania umowy na ubezpieczenie domu w budowy zakończymy inwestycję i wprowadzimy się do nowej nieruchomości? Wtedy rozwiązanie zależy od TU:
- zakup nowej polisy – reszta składki przepada,
- zmiana warunków polisy – wybieramy nowy zakres ochrony i dopłacamy różnicę w składce,
- wygaśnięcie polisy – reszta składki za niewykorzystany okres jest zwracana.
Pożar, włamanie i inna zdarzenie – jak zgłosić szkodę?
Najwięcej formalności czeka nas w momencie zgłaszania szkody do ubezpieczyciela. Zaczynamy od udokumentowania szkody za pomocą zdjęć, które następnie załączamy w e-formularzu (dostępny na stronie towarzystwa). Istnieją jeszcze inne sposoby zawiadomienia TU, jak telefon, zwykły e-mail, SMS, chat czy osobista wizyta w placówce, jednak e-formularz jest metodą najszybszą i najprostszą. Bez względu za sposób zgłoszenia szkody musimy się spieszyć – mamy na to zwykle od 3 do 7 dni.
Ważnym dokumentem w razie wystąpienia pożaru, zalania czy przepięcia będzie protokół powypadkowy – ten uzyskamy od wezwanej na miejsce jednostki policji, straży pożarnej czy pogotowia gazowego.
A w razie kradzieży z włamaniem koniecznym będzie uzyskanie od policji notatki służbowej i kopia zawiadomienia o wszczętym dochodzeniu.
We wszystkich tych i innych sytuacjach przydadzą się m.in. dowody zakupu, paragony, faktury, gwarancje, wyceny rzeczoznawcy itp.
Koniec lub zmiana ubezpieczenia – co z resztą składki?
Gdy chcemy w trakcie trwania umowy z jakichś powodów zakończyć współpracę z towarzystwem lub zmienić warunki umowy, możliwości są te same, co w przypadku przejścia z ubezpieczenia domu w budowie na ubezpieczenie domu mieszkalnego.
Jedyną formalnością może okazać się tylko złożenie odpowiedniego wniosku do ubezpieczyciela – emailem lub osobiście.
O ile w razie zmiany warunków ubezpieczenia towarzystwo zaproponuje nam wyrównanie składki poprzez zwrot lub dopłatę, to rezygnacja z umowy w trakcie jej trwania może nie być opłacalna. Często towarzystwa za kontynowanie ochrony czy bezszkodową historię oferują zniżki nawet do kilkunastu procent.
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.
2. Zakup uezpieczenia domu nie wymaga drukowania żadnych dokumentów
3. Szkodę można zgłosić także bez zbędnych formalności, dzięki e-formularzowi
4. Aby otrzymać pełne odszkodwanie, warto wcześniej udokumentować starty (zdjęcia, faktury, rachunki)