Kiedy najbardziej skorzystasz, kupując ubezpieczenie szyb, i jak je kupić
Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Wybierając się w podróż samochodem warto ubezpieczyć się przed różnymi zdarzeniami, które mogą przytrafić się w czasie jazdy lub postoju. Ten artykuł skupi uwagę na ochronie szyb w samochodzie oraz problemach, jakie mogą wyniknąć w przypadku ich uszkodzenia. Może zastanawiasz się czy warto wykupić ubezpieczenie szyb? Jeśli tak, to mamy tu informacje, które pomogą podjąć Ci dobrą decyzję.
Jak działa ubezpieczenie szyb oferowane przez ubezpieczycieli?
Jak mówi przysłowie przezorny zawsze ubezpieczony. Z tego względu już na samym początku użytkowania samochodu warto zapoznać się z dostępnymi opcjami ubezpieczenia szyb w samochodzie. Na czym polega ubezpieczenie szyb samochodowych i czy każdy może je ubezpieczyć?
Ubezpieczenie szyb samochodowych - wszystko co musisz wiedzieć
Szyba to część samochodu, która bardzo łatwo może ulec uszkodzeniu. Dzieje się tak przeważnie podczas wypadku lub kolizji. Jednak może się to zdarzyć też w czasie prawidłowej jazdy. Wystarczy niespodziewane uderzenie kamyka spod kół samochodu.
Możliwości uszkodzenia szyby jest znacznie więcej. W związku z tym bardzo pomocne może okazać się dodatkowe ubezpieczenie szyb. Musisz jednak pamiętać, że ubezpieczenie szyb samochodu jest dobrowolne. Niestety nie ma możliwości zawarcia polisy tylko na same szyby, dlatego trzeba je wykupić dodatkowo do ubezpieczenia OC lub AC.
Ubezpieczeniu szyb podlegają szyby boczne, szyba przednia oraz tylna. Warto wiedzieć, że ubezpieczenie to nie obejmuje świateł, lusterek ani szyberdachu. Jak zatem działa takie ubezpieczenie obejmujące ochronę szyb?
Jak działa ubezpieczenie w przypadku uszkodzenia szyby?
Ubezpieczenie szyb chroni Twoje finanse w przypadku, kiedy nastąpi uszkodzenie szyby w samochodzie w wyniku wypadku, kolizji, uszkodzenia przez osoby trzecie lub inne losowe zdarzenia. Jeśli posiadasz ochronę szyb, to w momencie uszkodzenia szyb możesz udać się do najbliższego warsztatu, aby zostawić auto do naprawy. Niekiedy trzeba umówić się na wizytę rzeczoznawcy, który ocenia stan szyby i decyduje czy trzeba dokonać naprawy lub wymiany szyby.
Może się również tak zdarzyć, że wymiana szyby nie jest możliwa od ręki, chociażby dlatego, że w danym warsztacie nie będzie wolnego miejsca na naprawę. W tym wypadku możesz wybrać się do innego warsztatu, a ubezpieczyciel powinien w takim wypadku pokryć koszty holowania samochodu.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że niektóre firmy ubezpieczeniowe nie zapewniają holowania przy uszkodzeniu szyby. Dlatego warto dobrze zapoznać się z ogólnymi warunkami umowy i wybrać towarzystwo ubezpieczeniowe, które posiada taką opcję. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy szyba ulegnie stłuczeniu, co sprawi, że auto nie może samodzielnie kontynuować dalszej podróży. Całkowicie uszkodzona szyba przednia wymaga transportu auta na lawecie.
Ubezpieczenie szyby - jak wygląda wypłata odszkodowania?
Wymiana szyby lub jej naprawa zawsze odbywa się bezgotówkowo. W tym wypadku ubezpieczyciel wypłaca określoną kwotę warsztatowi, w którym została dokonana naprawa.
Warto zdawać sobie też sprawę z tego, że na skutek rażącego niedbalstwa, umyślnego działania lub wtedy, gdy kierowca prowadzi pojazd pod wpływem alkoholu lub środków psychoaktywnych, ubezpieczyciel ma prawo odmówić naprawy lub wymiany szyb w przypadku wystąpienia szkody.
Jak kupić ubezpieczenie szyb?
Niestety nie każdy myśli o ubezpieczaniu szyb w swoim samochodzie. Szyby samochodowe mogą sporo kosztować. W razie ich uszkodzenia prowadzi to do dużych wydatków. Dodatkowo wiąże się z niepotrzebnym stresem, bo jazda z uszkodzoną szybą nie jest najlepszym pomysłem.
Ubezpieczone szyby to gwarancja większego spokoju podczas jazdy. Na takie rozwiązanie z całą pewnością powinni zdecydować się wszyscy kierowcy, którzy dużo podróżują i są bardziej narażeni na uszkodzenie szyb w aucie.
Jak wobec tego zabezpieczyć się i dokonać zakupu ubezpieczenia szyb? Jedną z opcji jest wykupienie takiego ubezpieczenia wraz z obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Kolejny sposób to możliwość rozszerzenia pakietu autocasco właśnie o ubezpieczenie szyb.
Należy pamiętać, że nie każdy ubezpieczyciel posiada opcję ubezpieczenia szyb w pakiecie autocasco, dlatego trzeba zgłosić samemu chęć ubezpieczenia szyb w swoim samochodzie.
Ważne jest również to, iż ubezpieczenia szyb nie można kupić oddzielnie, ale tylko w pakiecie z OC lub AC. Zakupu ubezpieczenia szyb można dokonać u ubezpieczyciela w placówce lub na przykład poprzez porównywarki ubezpieczeniowe w internecie.
Ile kosztuje ubezpieczenie szyb w samochodzie?
Jazda samochodem z uszkodzoną lub pękniętą szybą przede wszystkim jest niebezpieczna, ale może być też bardzo kosztowna. W momencie kiedy zatrzymałaby Cię policja, to taka sytuacja spowodowałaby zatrzymanie dowodu rejestracyjnego oraz wystawienie niemałego mandatu.
Wobec powyższego warto posiadać ubezpieczenie szyb, które umożliwi Ci sprawną naprawę lub wymianę szyby, a w razie potrzeby holowanie do warsztatu. Ile zatem może kosztować ubezpieczenie szyb?
Trudno konkretnie podać ile kosztuje ubezpieczenie szyb. Po pierwsze oferta ubezpieczenia szyb w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym może być różna.
Po drugie cena ubezpieczenia zależy od rodzaju samochodu i wielkości znajdujących się w nim szyb. Istotne jest również to, czy ubezpieczyciel wymaga udziału własnego w przypadku, kiedy nastąpi naprawa szyby lub jej wymiana na nową.
Podpisując umowę na ochronę szyb pamiętaj, aby suma ubezpieczenia była jak najwyższa. Jest to bardzo istotne w przypadku samochodów, w których wymiana szyby jest bardzo kosztowna. Przeważnie ochrona szyb to wydatek w granicach od kilkudziesięciu do dwustu złotych. Nie jest to dużo w porównaniu do tego, ile kosztuje wymiana szyby w warsztacie.
Warto pamiętać, iż ubezpieczenie szyb samochodowych jest nieobowiązkowe. Z tego względu każde towarzystwo ubezpieczeniowe może samodzielnie dyktować i ustalać warunki oraz koszty takiego ubezpieczenia. W związku z tym, to w Twoim interesie leży, żeby przejrzeć wszystkie oferty i wybrać najlepszą. Ale jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie szyb?
Jeżeli zdecydujesz się na ochronę szyb razem z OC, to będzie to znacznie mniejszy koszt, niż w przypadku wykupienia ubezpieczenia autocasco, z którego można skorzystać w razie uszkodzenia szyby.
Wykupując ochronę szyb w pakiecie z OC lub AC prawie wcale nie odczujesz różnicy w kwocie ubezpieczenia. Jednak dzięki temu unikniesz niepotrzebnych stresów w momencie, gdy dojdzie do uszkodzenia szyby w Twoim samochodzie i trudności z tym związanych.
Ubezpieczenie autocasco czy dodatkowe ubezpieczenie szyb - co jest lepsze?
Na samym początku warto dowiedzieć czym różni się wykupienie ubezpieczenia szyb od naprawy lub wymiany szyby z autocasco. Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że ochrony szyb nie można wykupić jako samodzielnej polisy. W związku z tym, aby posiadać ochronę szyb, trzeba rozszerzyć swoją polisę OC lub AC.
Co w takim razie będzie najkorzystniejsze? Wykupując polisę autocasco w przypadku jakiejkolwiek szkody, obejmującej również uszkodzenie szyb, ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy uszkodzonych elementów samochodu. Jednak w takiej sytuacji utracisz część wypracowanych zniżek z ubezpieczenia autocasco.
Utrata zniżek będzie skutkowała wyższą składką polisy autocasco w kolejnym roku i ponownym odzyskiwaniem utraconych zniżek. W momencie, kiedy zdecydujesz się na wykupienie dodatkowej ochrony na szyby do autocasco, to w razie uszkodzenia szyby i jej naprawy lub wymiany, nie stracisz wypracowanych zniżek z autocasco.
Jest tak dlatego, że posiadasz dodatkową ochronę szyb, z której zostanie pokryty koszt wymiany szyby, bez konieczności skorzystania z sumy ubezpieczenia przypisanej do AC. Jest to dużo bardziej korzystne rozwiązanie, które pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze przy zakupie kolejnej polisy AC.
Ubezpieczenie szyb - zgłoszenie szkody?
Tak jak w przypadku każdej szkody, pęknięcie lub stłuczenie szyby należy zgłosić do ubezpieczyciela, u którego posiadasz wykupione ubezpieczenie szyb. Postępowanie w przypadku uszkodzonej szyby jest bardzo proste.
Gdy dojdzie do uszkodzenia szyby w Twoim aucie, to musisz skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem i zgłosić taki fakt. Numer telefonu, pod który trzeba zadzwonić, zazwyczaj podany jest na polisie. Po udzieleniu niezbędnych informacji ubezpieczyciel może wskazać Ci najbliższy warsztat, w którym możesz dokonać naprawy lub wymiany szyby. W takim miejscu wszystkie formalności zostaną wykonane i ustalone bezpośrednio pomiędzy warsztatem a ubezpieczycielem.
Natomiast druga opcja, z której można skorzystać, obejmuje wizytę rzeczoznawcy z ubezpieczalni, który ustali zakres naprawy oraz kwotę na tą naprawę. W zależności od tego, jak wygląda uszkodzenie szyby, może to być wymiana lub naprawa szyby. W tym przypadku jednak samemu trzeba znaleźć warsztat, który naprawi lub wymieni szybę oraz dopełnić wszystkich niezbędnych formalności.
"Wymiana przedniej szyby samochodu tylko pozornie wydaje się być trudnym zadaniem. Posiadając i stosując odpowiedni system, każdy mechanik samochodowy jest w stanie prawidłowo wkleić przednią szybę. Trzeba jednak pamiętać, że jest ona elementem konstrukcyjnym karoserii i od prawidłowego wykonania tej usługi zależy bezpieczeństwo użytkownika pojazdu."
- mówi Krzysztof Wyszyński ekspert z firmy Würth Polska
Dlatego wymianę szyb najlepiej zlecić w warsztacie, który ma doświadczenie w tego typu naprawach.
Trzeba przy tym pamiętać, że to, w jaki sposób zostanie zlikwidowana szkoda, zależy od warunków zawartej umowy. Z tego względu najlepiej jest sprawdzić, czy w ogólnych warunkach ubezpieczenia nie ma wyłączeń, które uniemożliwiają zgłoszenie szkody i skorzystanie z sumy ubezpieczenia.
- Ubezpieczenie szyb to bardzo praktyczne oraz pomocne rozwiązanie dla każdego kierowcy. Gdy dojdzie do uszkodzenia szyb, to możesz je naprawić lub wymienić bez ponoszenia kosztów z własnej kieszeni, nie tracąc przy tym wypracowanych zniżek.
- Ubezpieczenie szyb jest dobrowolne, jednak nie można go wykupić samodzielnie. Ochronę szyb możesz dokupić do ubezpieczenia OC lub AC.
- Koszt ubezpieczenia szyb zależy od ubezpieczyciela i rodzaju szyb w Twoim aucie. Oscyluje on w granicach od kilkudziesięciu do dwustu złotych rocznie. Jest to niewielki koszt w stosunku do ceny wymiany szyb w samochodzie.
- Lepiej jest wykupić dodatkowe ubezpieczenie szyb jako dodatek do autocasco, niż likwidować uszkodzenie szyby z polisy AC. Co prawda z ubezpieczenia autocasco można naprawić lub wymienić uszkodzoną szybę. Ale w tym wypadku musisz liczyć się z utratą wypracowanych zniżek, co przełoży się na wyższą składkę w kolejnym roku.
- Zgłaszając szkodę, należy skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem w celu ustalenia szczegółów dalszej naprawy lub wymiany szyby.
FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie szyb w samochodzie
-
Czy z wykupionego dodatkowego ubezpieczenia szyb w samochodzie można skorzystać tylko raz?
Wykupując ubezpieczenie na ochronę szyb masz określoną kwotę, do której możesz wymienić szybę tyle razy, na ile pozwoli Ci suma ubezpieczenia. Zazwyczaj jest to od 2000 do 6000 zł w zależności od ubezpieczyciela. Po wykorzystaniu całej sumy ubezpieczenia za kolejną naprawę lub wymianę szyby będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. Jednak u niektórych ubezpieczycieli w przypadku kolejnej szkody szyby czołowej likwidacja szkody może wiązać się z większym udziałem własnym.
-
Czy w przypadku wymiany szyby zostanie ona wymieniona na oryginalną czy zmiennik?
W większości przypadków do wymiany szyby na nową wykorzystuje się zamienniki. Jednak to, na jaką szybę zostanie wymieniona, reguluje zapis w warunkach umowy, którą zawierasz z danym ubezpieczycielem. Tylko w niektórych wypadach ubezpieczalnie oferują wymianę na oryginalną, ale jest to ustalane indywidualnie z każdym klientem.
-
Czy ubezpieczenie szyb działa też poza granicami kraju?
Wszystko zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego i jego oferty. W niektórych towarzystwach ochrona szyb obejmuje zarówno Polskę, jak i inne kraje europejskie. Natomiast inne towarzystwa posiadają ofertę ochrony szyb ograniczającą się wyłącznie do terytorium Polski. Zanim zdecydujesz się na takie ubezpieczenie, dobrze zapoznaj się z całą ofertą i warunkami umowy.
-
Czy szkody szybowe są raportowane do UFG?
Tak, jeśli wymiana szyby jest finansowana z ubezpieczenia AC. Natomiast jeśli do likwidacji szkody dochodzi na podstawie dodatkowego ubezpieczenia szyb, to taka szkoda nie jest zgłaszana do UFG.
-
Czy ubezpieczeniu podlegają szyby panoramiczne?
Najczęściej ubezpieczyciele w ramach ubezpieczenia szyb nie zapewniają ochrony ubezpieczeniowej w razie uszkodzenia szyb panoramicznych. W tym wypadku wymiana lub naprawa takiej szyby może być sfinansowana wyłącznie z polisy autocasco. Można jednak znaleźć towarzystwa ubezpieczeniowe, które w ramach sumy ubezpieczenia szyb wymienią lub naprawią również szybę panoramiczną.