Jak sprawdzić zniżki w OC i kiedy można je stracić?
Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
- Co to są zniżki w OC?
- Jak liczone są zniżki w OC?
- Jak sprawdzić ile mamy zniżek?
- Kiedy tracimy zniżki?
- Kiedy możemy skorzystać ze zniżek innego kierowcy?
- Czy wysokie zniżki, to gwarancja niskiej ceny?
- FAQ - najczęściej zadawane pytania o zniżki w OC
Większość kierowców szuka wszelkiej sposobności by obniżyć koszt obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu. Na rynku OC często pojawiają się ciekawe promocje, związane np. z zakupem online, formą płatności czy przynależnością kierowcy do wybranej grupy klientów. Jednak największe oszczędności podczas zakupu polisy dają zniżki wypracowane za bezszkodową jazdę. Nie są one jednak przypisane na stałe do kierowcy.
Podpowiadamy, w jaki sposób towarzystwa ubezpieczeniowe naliczają zniżki w OC, jak je sprawdzić oraz kiedy można je stracić.
Co to są zniżki w OC?
Zniżki przy zakupie obowiązkowego ubezpieczenia OC to stosowana przez wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe forma promowania kierowców za bezszkodową jazdę. Określa się je procentowo. Z reguły, za każdy rok bez kolizji lub wypadku z naszej winy można otrzymać 10% zniżki.Co istotne, zniżki są przypisywane do konkretnego kierowcy i nie mają związku z własnością pojazdu. Dzięki temu, po sprzedaży samochodu i zakupie kolejnego nie musimy się obawiać, że zniżki nam przepadną. Podobnie wygląda sprawa ze zmianą ubezpieczyciela – nie oznacza ona utraty zniżek.
Warto jednak pamiętać, że system naliczania zniżek nie jest jednolity i każdy zakład ubezpieczeń może je udzielać według własnych zasad.
Jak liczone są zniżki w OC?
Zazwyczaj za pierwszy rok bezszkodowej jazdy ubezpieczyciel przyznaje kierowcy 10% zniżki. Kolejny rok uprawnia go już do 20% i tak ostatecznie, po 6. latach zgromadzi on 60%. W większości towarzystw jest to maksymalny rabat, choć zdarzają się wyjątki i kierowca zyskuje nawet 70% czy 80%.Od tej reguły istnieje jednak wiele odstępstw. Przykładowo, część ubezpieczycieli przyznaje już po roku 20% zniżek (można nawet zgromadzić 60% w trzy lata), a inne, po pierwszych 12-miesiącach nie udzielają ich wcale.
Jak sprawdzić ile mamy zniżek?
Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie wysokości zniżek, jakie dotychczas wypracował kierowca.- ZOPUK, czyli Zaświadczenie o Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego. Dokument ten otrzymamy od ubezpieczyciela, z którym zawarliśmy umowę OC. Dowiemy się z niego, jakie ubezpieczenie posiadaliśmy oraz czy i ile nastąpiło szkód w tym czasie. Na zaświadczeniu nie znajdziemy informacji o dokładnej ilości zniżek, ale z jego pomocą wyliczymy okres bezszkodowej jazdy.
- Zaświadczenie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) - pobierzemy je bezpośrednio ze strony internetowej. Po zarejestrowaniu się i uwierzytelnieniu swoich danych osobowych otrzymamy informację o przebiegu ubezpieczenia z ostatnich 5 lat.
- Najłatwiejszy sposób na poznanie zniżek to sprawdzenie zapisów z ostatniej polisy OC. Wprawdzie nie każda firma, ale zdecydowana większość, zapisuje na niej wielkość zniżki, z jakiej dotychczas korzystaliśmy.
Kiedy tracimy zniżki?
Zniżki tracimy po każdej kolizji powstałej z winy kierowcy. Tu również nie ma jednolitych zasad. U jednego ubezpieczyciela za niegroźną stłuczkę utracimy 20%, u innego będzie to 10%. Zniżki tracimy również przy przerwie w ubezpieczeniu, np. w sytuacji gdy sprzedaliśmy auto, a drugie kupiliśmy po kilku latach. Zasada utraty zniżek jest różna – może być to 10% za każdy rok bez OC lub nawet całość wypracowanych bonusów, jeśli przerwa w ubezpieczeniu trwała powyżej 5 lat.Kiedy możemy skorzystać ze zniżek innego kierowcy?
Częstym zabiegiem stosowanym zwłaszcza przez osoby młode, bez wypracowanej historii w OC, jest dopisanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela pojazdu. Jeśli drugi właściciel posiada zniżki w OC, możemy z nich skorzystać i dzięki temu obniżyć koszt ubezpieczenia.Czy wysokie zniżki, to gwarancja niskiej ceny?
Warto pamiętać, że wysokie zniżki za bezszkodową jazdę niekoniecznie przekładają się na niską cenę OC. Wystarczy dokonać porównania kilku ofert, by zauważyć duże różnice w proponowanych składkach. Zatem, w rzeczywistości zniżki obniżają koszt polisy u danego ubezpieczyciela, nie są gwarancją, że będzie to najtańsza oferta na rynku. Aby się o tym przekonać, najlepiej porównać propozycje OC w różnych zakładach ubezpieczeń.
Ubezpieczenie OC warto wybrać najtańsze. Podczas zakupu AC, najważniejszym kryterium wyboru jest jednak jego zakres. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. ASS. Taka ochrona kosztuje niewiele, a przyda się w razie nieoczekiwanych problemów podczas podróży. Jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojego samochodu w naszym kalkulatorze OC i AC. W kilka minut porównasz oferty 11 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia.
FAQ - najczęściej zadawane pytania o zniżki w OC
Od jakiego wieku zniżki na OC naliczają ubezpieczyciele?
W przypadku ubezpieczenia OC zniżki na OC zaczynasz zbierać już w momencie, kiedy masz na siebie polisę OC na pojazd mechaniczny. Zdolność do czynności prawnych osiągasz w wieku 13 lat i możesz już posiadać np. przyczepkę. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe honorują zniżki za OC przyczepki czy skutera. Musisz jednak pamiętać, że do ukończenia określonego wieku (najczęściej 25-26 lat), będziesz mieć zwyżkę za młody wiek.
Nie mam zniżek, a mam polisy. Jak zrobić, żeby mieć zniżki?
Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek przekazać dane na temat polisy OC do UFG. Dane zostaną zarejestrowane w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym w takiej formie, w jakiej zostały wpisane w polisie. Może się zdarzyć sytuacja, w której agent ubezpieczeniowy źle spisze Twoje imię lub nazwisko i tak to zostanie zapisane. Wtedy dowiedz się w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, jak wygląda Twoja sytuacja, i jeśli masz dokumenty, przedstaw je, prosząc o korektę.
Mam dwie polisy OC. Czy będę miał podwójne zniżki?
Nie. W przypadku podwójnego OC należy złożyć wypowiedzenie OC na jedną z polis, z reguły na tę zawartą później. Jeżeli jedna z polis OC jest polisą automatycznie wznowioną, to właśnie ona powinna być wypowiedziana. Zniżki na OC są zaś naliczane na podstawie roku posiadania OC, a nie liczby polis.
Czytaj więcej: Jak złozyć wypowiedzenie OC?
1. W większości towarzystw maksymalna wysokość zniżki jaką może uzyskać kierowca wynosi 60%.
2. Obecnie nie ma jednolitego systemu przyznawania zniżek z tytułu bezszkodowej jazdy.
3. Przysługujące Ci zniżki lub przebieg Twojego ubezpieczenia OC sprawdzisz na stronie UFG, wysyłając zapytanie do ubezpieczyciela - tzw. ZOPUK lub na aktualnej polisie.
4. Zniżki możesz stracić, gdy spowodujesz kolizję lub wypadek lub z powodu długiej przerwy w ubezpieczeniu.