AC do ilu lat?
Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
- Czym jest ubezpieczenie autocasco?
- Kiedy warto zakupić polisę AC?
- Na co zwrócić uwagę, kupując ubezpieczenie autocasco?
- Czy można kupić ubezpieczenie AC na starszy samochód?
- Kiedy warto zdecydować się na zakup?
- Różne opcje likwidacji szkody w ramach AC
- Czy zakup autocasco mini ma sens?
- Gdzie znaleźć najlepsze ubezpieczenie autocasco?
Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma możliwość określenia własnych warunków takiej polisy, np. zadecydowania, jaki będzie maksymalny wiek samochodu, dla którego można wykupić ubezpieczenie AC. Czy można wykupić ubezpieczenie autocasco dla starego samochodu i czy to się w ogóle opłaca? Każdy ubezpieczyciel może podejść do problemu inaczej – wiele towarzystw ustala górną granicę wieku samochodu, dla którego można wykupić autocasco.
Pod uwagę brany jest rzeczywisty wiek pojazdu lub okres jego eksploatacji. Zazwyczaj jest to kilkanaście lat – Generali oferuje ubezpieczenie AC dla samochodów, które nie mają więcej niż 13 lat, UNIQA dla aut do 18 lat. Wyjątkiem jest Warta, która proponuje autocasco niezależnie od wieku pojazdu. Oczywiście przed podjęciem decyzji o wykupieniu polisy należy sprawdzić zakres ochrony oraz wykluczenia w OWU. Warto też wiedzieć, na co zwrócić uwagę, szukając autocasco.
Czym jest ubezpieczenie autocasco?
Obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. Autocasco (polisa AC) jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które chroni właściciela auta i jego pojazd.
W zależności od zakresu ubezpieczenia AC możesz otrzymać odszkodowanie w gotówce lub zdecydować się na naprawę auta w ASO, czyli wybrać bezgotówkową formę rozliczenia. Do naprawy mogą być użyte części zamienne lub oryginalne. Co ważne, ubezpieczenie autocasco często chroni nie tylko w Polsce, ale również poza granicami kraju.
Kiedy warto zakupić polisę AC?
Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje nie tylko zdarzenia, do których doszło w drodze. AC chroni przed szkodami wyrządzonymi przez żywioły (grad, zalanie, pożar), a także przed aktami wandalizmu, a nawet tzw. szkodą parkingową. Dodatkowo zabezpiecza przed kradzieżą, działa także w przypadku usiłowania kradzieży pojazdu.
Zobacz też: Ubezpieczenie samochodu od kradzieży
Ubezpieczenie AC chroni przed wieloma zdarzeniami, dlatego warto o nim pomyśleć, gdy np. dużo podróżujemy, czy mamy nowe auto. Co ważne, zakres ubezpieczenia AC można wybrać, nie musi obejmować wszystkich wymienionych zdarzeń. Możesz np. wykupić mini AC. Dodatkowo możesz zadecydować o niektórych warunkach umowy i w ten sposób obniżyć cenę polisy.
Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych
A czy AC obejmuje uszkodzenie silnika? Trzeba pamiętać, że ubezpieczenie samochodu AC nie obejmuje uszkodzeń będących wynikiem zwykłej eksploatacji wozu. Z polisy mogą zostać naprawione szkody powstałe w wyniku zdarzeń opisanych w OWU (zalanie, podpalenie, zderzenie ze zwierzyną), dlatego zawsze należy zapoznać się z zakresem ochrony oraz wyłączeniami odpowiedzialności.
Na co zwrócić uwagę, kupując ubezpieczenie autocasco?
Wybierając ubezpieczenie autocasco, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów:
- zdarzenia, które są objęte ochroną, czyli jaki jest zakres ubezpieczenia.
- sposób likwidacji szkody – kosztorys lub bezgotówkowy,
- rodzaj części użytych do naprawy – oryginalne lub zamienniki,
- amortyzację części, czyli potrącenie ustalonej kwoty z odszkodowania za zużywanie się niektórych części,
- udział własny, czyli wartość szkody, którą pokrywa sam ubezpieczony,
- sumę ubezpieczenia – warto wybrać stałą sumę ubezpieczenia, co daje pewność, że nie zostanie ona nagle obniżona.
Należy również sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, ile lat może mieć ubezpieczany samochód, czy są jakieś górne limity wieku pojazdów oraz, jaki jest zakres terytorialny ochrony. To szczególnie ważne dla osób, które dużo podróżują.
Czy można kupić ubezpieczenie AC na starszy samochód?
Polisę AC można wykupić również dla zasłużonego samochodu. Masz starszy wóz, ale potrzebne ci ubezpieczenie samochodu autocasco? Sprawdź, które towarzystwa ubezpieczeniowe wprowadziły limity wieku i jaka jest górna granica:
Ubezpieczyciel |
AC — limit wieku dla pojazdu |
Generali |
do 13 lat |
PZU |
brak określonego limitu; wyliczane indywidualnie (nawet dla aut starszych niż 20 lat) |
LINK 4 |
do 17 lat |
UNIQA |
do 18 lat |
mtu24.pl |
do 15 lat |
Allianz |
do 18 lat |
Warta |
brak limitu |
Jak można zauważyć, nawet dla kilkunastoletniego samochodu można wykupić ubezpieczenie chroniące przed kradzieżą, wandalizmem czy żywiołami.
Kiedy warto zdecydować się na zakup?
Oczywiście zakup ubezpieczenia AC nie zawsze jest tak samo opłacalny, zwłaszcza w przypadku starszych wozów. Spore znaczenie ma stan techniczny pojazdu, jego wartość. Zakup polisy AC warto rozważyć, jeśli parkujesz samochód w miejscach niestrzeżonych, na ulicach i obawiasz się np. szkód wyrządzonych przez wandali czy spowodowanych siłami natury (zalanie, grad, pożar itp.) – właśnie takie zdarzenia obejmuje AC.
Różne opcje likwidacji szkody w ramach AC
Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują kilka wariantów ubezpieczenia AC. Cena polisy zależy np. od sposobu likwidacji szkody, jaki wybierze właściciel pojazdu. Przy starszym samochodzie bardziej opłacalną opcją jest naprawa na częściach zamiennych i rozliczenie kosztorysowe. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?
Z reguły kilkunastoletnie samochody mają już za sobą kilka poważniejszych napraw. Wiele z nich odbywało się z użyciem zamienników zamiast drogich części oryginalnych. Dlaczego zatem ubezpieczający miałby wybrać teraz wariant droższy, z elementami oryginalnymi?
Rezygnacja z napraw z użyciem części oryginalnych to aż kilkaset złotych oszczędności. Tańsza polisa AC to także rozliczenie kosztorysowe. Co oznacza? Likwidacja szkody odbywa się na podstawie kosztorysu, ubezpieczony otrzymuje wyliczenie propozycji odszkodowania, a następnie kwota jest przelewana na jego konto. Samodzielnie musi znaleźć warsztat, w którym zostanie wykonana naprawa za otrzymane z odszkodowania pieniądze. Wielu właścicieli starszych samochodów ma swoich zaufanych mechaników i wie, jakie są koszty naprawy pojazdu. Dlatego też takie rozwiązanie jest dla nich dużo korzystniejsze.
Naprawa samochodu na częściach zamiennych czy oryginalnych?
Polisa AC z naprawą pojazdu na częściach zamiennych to zdecydowanie lepsza opcja dla posiadaczy starszych wozów. W internetowym kalkulatorze OC i AC można szybko i łatwo sprawdzić, jak przedstawiają się oferty poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych dla starszych samochodów i wybrać tę najkorzystniejszą. Przy okazji, w szczegółach, dostępne są informacje o warunkach.
Towarzystwo UNIQA ma w pakiecie AC Mini chroniące od żywiołów i kradzieży pojazdu. Naprawa odbywa się na częściach zamiennych, a sposób likwidacji szkody to kosztorys. Wielkość udziału własnego to 20%. Za pakiet ubezpieczeń OC/AC/NNW/ASS kierowca musi zapłacić 746,00 zł.
Na czym polega metoda kosztorysowa?
Wybór metody kosztorysowej jest znacznie bardziej opłacalny dla właścicieli starszych pojazdów. Oznacza ona rezygnację z wariantu serwisowego. Metoda kosztorysowa nazywana jest również gotówkową i polega na wycenie szkody przez likwidatora, czy też rzeczoznawcę. Następnie wyliczona kwota zostaje przekazana na konto ubezpieczonego. Pieniądze te mają wystarczyć na naprawienie szkody w wybranym warsztacie.
Jeśli właściciel samochodu wybrał ubezpieczenie AC z metodą kosztorysową, przed zgłoszeniem szkody powinien skonsultować się z mechanikiem, który wstępnie pomoże oszacować rozmiary szkody i ewentualny koszt naprawy.
Stefania Stugkik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych
Następnym krokiem jest przygotowanie niezbędnej dokumentacji dla ubezpieczyciela. To ważne, aby była kompletna i nie pozostawiała wątpliwości co do szkody. W takiej sytuacji uda się uniknąć wysłania rzeczoznawcy. Niestety jego ocena może być niekorzystna dla ubezpieczonego. Zgłaszając szkodę, należy przesłać zdjęcia obrazujące uszkodzenia pojazdu. To zazwyczaj usprawnia proces przyznawania odszkodowania.
Jakie są zalety metody kosztorysowej? Proces likwidacji szkody trwa krócej, a wypłacone pieniądze nie muszą zostać przeznaczone na naprawę pojazdu. Jest to też metoda tańsza niż opcja warsztatowa. Niestety metoda ta ma również wady, np. wypłacona kwota może nie wystarczyć na naprawę, a jeśli konieczna będzie ocena rzeczoznawcy, może się ona okazać dla ubezpieczonego mniej korzystna.
Czym jest amortyzacja części?
Amortyzacja części jest obniżeniem kwoty odszkodowania o procentową wartość zużycia części pojazdu. Wysokość amortyzacji zależy od wieku wozu. Zakup ubezpieczenia AC z amortyzacją pozwala obniżyć wysokość składki. To naturalny proces zużywania się części wraz z wiekiem auta.
Z reguły im starszy jest pojazd, tym większe potrącenia stosuje towarzystwo ubezpieczeniowe. W momencie zajścia zdarzenia ubezpieczyciel potrąca określony wcześniej procent od wartości nowych części (przy wypłacie odszkodowania ubezpieczyciel nie weźmie pod uwagę ceny nowej części, ale uwzględni jej zużycie i odpowiednio pomniejszy kwotę do wypłaty). Ubytek wartości ustala się biorąc pod uwagę okres, jaki minął od zarejestrowania wozu.
Poszczególne towarzystwa różnie go oceniają – określona w umowie amortyzacja jest niezmienna i może sięgać ponad 50% wartości części. Amortyzacja może zostać zniesiona, jednak wiąże się to z podwyższeniem składki.
Udział własny w szkodzie w ramach ubezpieczenia AC
Kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę szukając ubezpieczenia AC, jest wkład własny. I nim można posłużyć się, by obniżyć wysokość składki. Udział własny to kwota, którą dopłaci właściciel do likwidacji szkody. Ubezpieczony z góry wie, z jakim kosztami musi się liczyć w razie wypadku, czy kolizji. Czy ubezpieczenie AC samochodu z wkładem własnym jest opłacalne? Z całą pewnością składka będzie niższa, jednak może się okazać, że właściciel poniesie znaczną część kosztów naprawy wozu, a wypłacone odszkodowanie będzie tylko przysłowiową kroplą w morzu potrzeb.
- UNIQA (pakiet OC/AC/ASS/NNW) w cenie 746 zł oferuje autoscaco mini (suma ubezpieczenia 7600 zł, naprawa na częściach zamiennych, amortyzacja 0%) – wkład własny to 20%;
- UNIQA (pakiet OC i AC oraz assistance) w cenie 851 zł proponuje pełne AC (suma ubezpieczenia AC 7600 zł, naprawa na zamiennikach, amortyzacja 65%) – wkład własny to 1000 zł w przypadku szkody częściowej i całkowitej oraz 10% przy kradzieży samochodu;
- Beesafe (pakiet OC i AC, ASS) w cenie 930,13 zł to AC mini (suma ubezpieczenia 6000 zł, amortyzacja 65%, naprawa na częściach zamiennych) – wkład własny wynosi 500 zł;
- Wiener (OC i AC, ASS) w cenie 1063 zł zawiera pełne ubezpieczenie AC (suma ubezpieczenia 7840 zł, amortyzacja 60%, naprawa na częściach zamiennych) – wysokość udziału własnego to 1000 zł.
Jak można zauważyć, oferty AC dla 18-letniego wozu to w dużej części naprawa z wykorzystaniem zamienników i dość wysoka wartość amortyzacji. Wkład własny liczony jest kwotowo lub procentowo.
Czy zakup autocasco mini ma sens?
Polisa minicasco to podobna ochrona pojazdu jak pełne AC, lecz w nieco okrojonym zakresie. Ubezpieczenie AC mini może chronić przed następującymi zdarzeniami losowymi:
- kradzież;
- szkoda całkowita;
- szkoda częściowa;
- działania sił natury.
Zakres ubezpieczenia minicasco jest węższy i obejmuje wybrane zdarzenia. Większość ubezpieczycieli oferuje ochronę przed jednym, czy dwoma rodzajami strat, inni dają możliwość wyboru zakresu oraz jego rozszerzenia o kolejne, dodatkowe zdarzenia. Na zakup autocasco mini decydują się najczęściej osoby, dla których pełne AC w jest za drogie. AC mini wybierają także kierowcy poruszający się starszymi pojazdami, nie potrzebujący pełnej ochrony, a obawiający się np. utraty samochodu.
Co istotne, autocasco o ograniczonym zakresie jest często dostępne w bardzo korzystnej cenie. Można je od razu wykupić razem z obowiązkowym OC, w pakiecie ubezpieczeń komunikacyjnych.
Przykład: Pan Michał jeździ Oplem Corsa 1,2 z 2008 roku. Interesuje go ubezpieczenie minicasco. Oto przykładowe kalkulacje, które weźmie pod uwagę.
Ubezpieczyciel | OC | ASS | NNW | AC MINI | Zakres AC MINI | Warunki AC MINI | Koszt |
Link4 | x | x | x | żywioły, szkoda częściowa i całkowita |
|
759,03 | |
Uniqa | x | x | x | x | kradzież, żywioły, pożar |
|
865,00 |
Wiener | x | x | x | x | wypadek, uszkodzenie, szkoda całkowita i częściowa |
|
888,00 |
BeeSafe | x | x | x | kradzież, żywioły, zderzenie ze zwierzyną, szkoda częściowa, całkowita |
|
907,07 |
Gdzie znaleźć najlepsze ubezpieczenie autocasco?
Potrzebne ci ubezpieczenie AC, ale nie wiesz, gdzie szukać ofert? Zamiast tracić czas na wyprawy do poszczególnych towarzystw, skorzystaj z prostego w obsłudze kalkulatora online. Szybko przygotujesz kalkulację i zapoznasz się z aktualnymi propozycjami ubezpieczycieli. Wystarczy podać informacje na temat samochodu oraz historii ubezpieczeniowej.
Potrzebne będą też twoje dane, np. stan cywilny, miejsce zamieszkania, rok uzyskania prawa jazdy. Przeglądając oferty, poznasz nie tylko koszt polisy, ale także zakres ubezpieczenia. AC możesz kupić przy okazji przedłużania polisy OC. Pamiętaj, że AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym, a OC obowiązkowym.
Jak wygląda przykładowa kalkulacja dla właściciela starszego samochodu wykonana z wykorzystaniem kalkulatora OC i AC? Fiat Punto Activ 1,2 z 2006 roku benzyna? Sprawdźmy!
Ubezpieczyciel |
OC |
AC/AC Mini |
NNW |
ASS |
KOSZT |
LINK4 |
x |
x (mini) |
x |
x |
647,66 |
UNIQA |
x |
x (mini) |
x |
x |
775,00 |
Beesafe |
x |
x (mini) |
x |
891,72 |
|
Trasti |
x |
x |
x |
x |
989,00 |
Wiener |
x |
x |
x |
1013,00 |
|
Benefia |
x |
x |
x |
1254,00 |
Jak widać, wachlarz ofert polisy autocasco jest szeroki, a ceny atracyjne. Co ważne, nawet dla starszego pojazdu można znaleźć satysfakcjonującą ochronę. Zobacz ile zaoszczędzisz, jeśli skorzystać z opcji kalkulacji pakietu ubezpieczenia online!
- AC to ubezpieczenie dobrowolne pokrywające szkody wyrządzone w pojeździe przez osoby trzecie, zjawiska atmosferyczne, czy zwierzęta.
- AC mini to okrojona wersja pełnego AC. Zazwyczaj jest ono korzystniejsze cenowo, ale zapewnia ograniczoną ochronę w przypadku kradzieży, działania żywiołów lub szkody całkowitej.
- Wybierając polisę AC, należy wziąć pod uwagę sumę ubezpieczenia, sposób likwidacji szkody (kosztorys, warsztat, części oryginalne, zamienniki), amortyzację, a także wysokość wkładu własnego. Są to informacje, które muszą być zawarte w umowie ubezpieczenia.
- Ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności, jeśli doszło do zaniedbania ze strony kierowcy, np. zostawił on kluczyki w stacyjce. AC zapewnia odszkodowanie wypłacone w gotówce bądź w bezgotówkowej formie naprawy pojazdu w dowolnym ASO.
FAQ - najczęściej zadawane pytania o autocsco
-
Czy można kupić autocasco dla samochodu starszego niż 15 lat?
Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo ustalać własne zasady sprzedaży dobrowolnego AC. Wiele z nich ma górny próg wieku pojazdu. Zazwyczaj jest to kilkanaście lat. Wyjątkiem jest PZU, które każdy przypadek rozpatruje indywidualnie i Warta, która zniosła limit wieku samochodu.
-
Jak kupić ubezpieczenie autocasco dla starszego auta i nie przepłacić?
Ochroną ubezpieczeniową AC można objąć również starszy samochód. AC obejmuje szkody spowodowane przez osoby trzecie, zdarzenia losowe (gradobicie, stłuczka parkingowa, zalanie). Polisa przydaje się w przypadku kradzieży samochodu. Jeśli pełne AC jest za drogie, można zdecydować się na mini AC o ograniczonym zakresie ochrony ubezpieczeniowej. Tańsze AC uzyskają kierowcy decydujący się na naprawę na częściach zamiennych, likwidację szkody w opcji kosztorysowej, czy na udział wkładu własnego.
-
Czy zawsze opłaca się zgłaszać szkodę w ramach swojego autocasco?
Nie w każdym przypadku opłaca się zgłaszać szkodę w ramach AC, zwłaszcza jeśli spowodował ją sam ubezpieczony. W takiej sytuacji może stracić zniżki. Niekiedy bardziej opłaca się naprawić samochód bez sięgania po odszkodowanie, np. gdy koszt likwidacji szkody jest niewielki, czy gdy wkład własny jest wysoki. Najważniejsze to zasięgnąć opinii mechanika i wstępnie wycenić szkodę. Dopiero potem decydować o skorzystaniu z AC.
-
Czym różni się autocasco od autocasco mini?
Autocasco to pełne ubezpieczenie AC, mini to jego okrojona wersja. Aby poznać zakres ochrony należy zajrzeć do OWU lub dopytać przedstawiciela.