Co daje Ci polisa inwestycyjna

Podstawową wadą polis inwestycyjnych są wyższe, niż w przypadku bezpośredniej inwestycji w fundusze, opłaty. Szczególnie w kilku pierwszych latach koszty związane z obsługą polisy są znaczne.

Spis treści artykułu:

Jednak gdy wybierzesz polisę inwestycyjną, ponosząc te dodatkowe koszty, kupisz sobie w zamian szereg korzyści, które może dać tylko ta forma oszczędzania.

1. Otrzymujesz gwarancję zwrotu kapitału do wysokości wpłaconych składek

Większość zakładów ubezpieczeń ustala sumę ubezpieczenia na poziomie wyższej z dwóch wartości: sumy wpłaconych składek albo aktualnej wartości rachunku. W ten sposób Twój kapitał jest zabezpieczony przed stratą inwestycyjną.

2. Inwestujesz elastycznie

Masz możliwość transferu środków pomiędzy funduszami nie tylko w ramach jednego zarządzającego. Przy zmianach funduszy Twoje środki nie są uszczuplane przez potrącenia związane z podatkiem od zysków kapitałowych. Wszystkie transfery nie wymagają formalności i odbywają się szybko – fundusze w PLN do 2 dni, fundusze w walutach obcych do 7 dni. Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych w ramach funduszy parasolowych proponują rozwiązanie, które pozwala odroczyć termin płatności podatku Belki przy konwersji środków. Ale w tym przypadku transfery możemy wykonywać tylko w ramach subfunduszy prowadzonych przez jednego zarządzającego.

3. Masz do dyspozycji fundusze gwarantowane

Możesz ulokować część środków w fundusze z gwarantowaną stopą zwrotu. Większość funduszy gwarantowanych ma charakter bezpieczny i inwestuje w instrumenty rynku pieniężnego, co pozwala im zarabiać od 3 do 5% rocznie, czyli od 1 do 3% ponad inflację. Niektóre z zakładów ubezpieczeń oferują także akcyjne fundusze gwarantowane, które mogą osiągać zyski o wiele większe niż fundusze bezpieczne.

4. Odraczasz w czasie płatność podatku od zysków kapitałowych

Podatek Belki dopada Ciebie tylko w momencie wypłaty środków z rachunku.

5. Wpłacając nawet 200 zł miesięcznie możesz lokować część środków w fundusze, które mają o wiele wyższy limit wpłat minimalnych

Niezależnie od zadeklarowanej wysokości składki, za pośrednictwem polisy masz dostęp nawet do kilkudziesięciu funduszy. Niektóre z nich, przy niskich wpłatach, nie byłyby osiągalne za pośrednictwem Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych ze względu na wysoki limit wpłat minimalnych.

6. Twoi spadkobiercy unikną kosztów finansowych i czasowych postępowania spadkowego w przypadku Twojej śmierci

Świadczenie wypłacane przez Towarzystwo omija masę spadkową i trafia bezpośrednio do rąk uposażonych przez Ciebie osób. Niezależnie, czy wskazane przez Ciebie w polisie osoby należą do Twojej rodziny, czy też nie są z Tobą w żaden sposób spokrewnione, żadna z uposażonych osób nie podlega obowiązkowi uregulowania podatku od spadków i darowizn.

7. Aplikacje internetowe przygotowane przez Towarzystwa pozwalają łatwo, wygodnie i efektywnie zarządzać Twoim rachunkiem

Niektóre Towarzystwa oferują dostęp do aplikacji internetowych umożliwiających efektywne zarządzanie rachunkiem. Wchodzisz na stronę, logujesz się i w kilka chwil sprawdzasz stan rachunku, dokonujesz transferów albo zmieniasz dyspozycję inwestowania składek.

8. Systematycznie i regularnie budujesz kapitał na przyszłość

Minimalna wysokość miesięcznej składki w ubezpieczeniach inwestycyjnych w zależności od Towarzystwa wynosi od 100 do 200 zł. Obowiązek systematycznego wpłacania zadeklarowanej składki motywuje do regularnego oszczędzania. Dzięki temu, zamiast trwonić oszczędności na chwilowe zachcianki, wpłacając kilkaset złotych miesięcznie, po kilkunastu latach zgromadzisz potężny kapitał.


Autor: Karol Węgrzyniak
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Rafał

2020-05-12 23:49:35

Mam pytanie czy istnieje ubezpieczenie wkładu finansowego w rozbudowe firmy informatycznej KDV? Chodzi mi o to czy mogę ubezpieczyć i odzyskać w ten sposób zainwestowane pieniądze w razie niepowodzenia inwestycji lub bankructwa firmy ?


Notice: Trying to access array offset on value of type null in /data/www/ubezpieczeniaonline.pl/public_html/_nowe/_assets/_views/article.php on line 443
4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia